Murmańsk i Półwysep Kola

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Postautor: kunek » ndz 16 kwie, 2017 16:46

Witam wszystkich
Przeglądałem forum, ale zdaje się, że rzadko ktoś jedzie tam, a szczególnie: a/ w ostatnich latach i b/ środkami komunikacji publicznej
Moje pytanie zatem, jak aktualnie wygląda podróżowanie po tym rejonie (dostępność komunikacji publicznej, noclegów, strefy zakazane itp, )

pozdrawiam

Awatar użytkownika
MorgothV8
Tajny Radca
Tajny Radca
Kontaktowanie:

Murmańsk i Półwysep Kola

Postautor: MorgothV8 » czw 20 kwie, 2017 17:34

Byłem tylko pociągiem ... Konosza --> Murmańsk --> Piter, niestety co do reszty nie pomogę.
Sam bym chętnie tam pojechał, np. na Sołówki.
W Murmańsku są autobusy miejskie i działają OK.
Tyle.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Awatar użytkownika
murzasihle
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Murmańsk i Półwysep Kola

Postautor: murzasihle » sob 27 maja, 2017 21:44

kunek pisze:strefy zakazane

Wpisz sobie po rosyjsku do google słowo ZATO i zobaczysz, że północna część pół. jest nim objęta, a poza tym obszarem i tak jest dużo fajnych miejsc

«Степь широкая, да дорога узкая»

szczur
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Murmańsk i Półwysep Kola

Postautor: szczur » pn 29 maja, 2017 11:19

A co Ciebie interesuje?
Mam tam koleżankę, która powiedziała, że może pomóc.
Rozmawialiśmy via Skype i w myśl zasady że podróżnik podróżnikowi pomoże to zgodziła się...
Nie dam Wam namiaru na nią bo jest tak śliczna, że będę zazdrosny(ironia)

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Murmańsk i Półwysep Kola

Postautor: DobryDuch » wt 11 lip, 2017 21:10

Ja za rok jadę, bardzo zdeterminowany jestem, mam prawie konkretny plan. Plan dotyczy rejonu od Murmańska w stronę Teriberki - tj. od południa zamyka się wzdłuż drogi Murmańsk-Teriberka (jedna tylko jest), a na północ sięga morza i w planie "B": wybrzeże od Teriberki do rzeki Woronia (na wschód). Tundra. Czyli na przykład szedłbym wybrzeżem za zachód od Teriberki do opuszczonego miasta Granitnyj i stamtąd na południe do drogi Murmańsk-Teriberka. Ale waham się czy podołam takiej trasie, czy jednak tundra mnie pokona ;p Jeszcze mam parę wariantów do rozważenia - na przykład znaleźć kogoś, kto mnie z wybrzeża (np. z Granitnego) łodzią przetransportuje do Murmańska lub Teriberki.
Jadę chyba po to, żeby się zmierzyć z tundrą, zobaczyć płetwala na morzu itp.
Zasadniczy problem mam właśnie z tą pieprzoną pogranzoną. Zaczęło się od tego, że chcę na wyspę Kilbin. Jest tam bodaj jedna baza. Napisałem do chłopów, czy jako obcokrajowiec mogę się do nich dostać. Odpisali, że od paru lat zniesiono pogranzonę na lądzie (prócz takich miast jak Seweromorsk, który kiedyś widziałem w R1, przy okazji powrotu okrętów wojskowych z misji w Syrii), więc mogę sobie tam pochodzić. Ale dodał też gość, że "po krajnej mere" nie będzie angażował się w załatwianie mi pozwolenia od FSB na przebywania na tej wyspie, więc wyspę raczej odpuściłem :( Napisałem też do informacji turystycznej w Murmańsku z pytaniem o tą pogranzonę. Rozumiem rosyjski, ale w objaśnianiu w tak złożonych zdaniach, jak mi odpisali, nie mam pewności o co im chodzi. Wygląda to jednak pesymistycznie i radzą mi wykupić wycieczkę w jednym z biur. Mam jeszcze parę miejsc, do których chcę napisać z tym pytaniem - jeszcze ktoś mi poradził zadzwonić tam do ambasady - ale stwierdziłem, że prawo zmienia się ciągle, a jadę za rok, więc może nie ma co szukać tak na mur beton tej informacji.
Ale może ktoś wie - był lub zna kogoś kto chodził tam po tundrze.Tak na chłopski rozum, myślę sobie, że pogranicznicy - owszem - patrolują wybrzeże, ale na wodzie. Jakoś nie wydaje mi się, żeby chodzili po lądzie - żeby to jeszcze było na zachód od Murmańska, w pobliżu Norwegii i Finlandii, to prędzej, ale tutaj...? Dlatego też nie chcę za bardzo się ujawniać, robić tam szumu u Rosjan, że się do tundry wybieram, bo może przejdę niezauważony. A jak już napiszę do FSB z prośbą o pozwolenie i mi odmówią, to całkiem lipa. Jak mnie złapią nie będę mógł zgrywać, że nie miałem pojęcia o pogranzonie. W końcu czy mam się tak bać naruszenia tego zakazu? Co mi wiele zrobią? :P To jest podróż życia, więc raczej nic mnie nie zatrzyma; tak jak są tacy co skaczą ze szczytów górskich (w tamtym roku ktoś skoczył bodaj ze Świnicy w Tatrach), rozkładają skrzydła, lecą chwilę i kończą spadochronem, dostają zawsze mandaty, ale marzenia spełniają :P
A poniżej zamieszczam co mi odpisali z tej informacji turystycznej (bardzo formalne pismo):
Министерство развития промышленности и предпринимательства Мурманской области (далее - Министерство) рассмотрело Ваше обращение о посещении иностранным гражданином побережья Кольского полуострова и сообщает следующее.

В перечень территорий Российской Федерации с регламентированным посещением для иностранных граждан, утвержденный Постановлением Правительства Российской Федерации от 04.07.1992 № 420 (в редакции от 22.08.2016 № 833), вошли следующие районы Мурманской области: береговая полоса Кольского полуострова шириной 10 километров от мыса Крестовый до р. Воронья, район к западу от р. Воронья, ограниченный с юга и запада автомобильной дорогой Туманный - Кола, железной дорогой Кола - Печенга и линией Печенга - бухта Долгая Щель (за исключением названных населенных пунктов, автомобильной, железной дорог и г. Мурманска с проездом в него по железной дороге, автомобильным транспортом от Колы и транзитом по автомобильной дороге Р-21 «Кола»; района, ограниченного с севера прямой линией от мыса Великий до километрового знака 19 км автомобильной дороги Мишуково - Снежногорск, с запада - автомобильными дорогами Мишуково - Снежногорск и Р-21 «Кола», с юга - северной границей г. Мурманска на западном берегу Кольского залива, с востока - береговой линией Кольского залива; участка автомобильной дороги Мишуково - Снежногорск до километрового знака 19 км, а также береговой полосы Кольского полуострова шириной 15 километров от губы Федоровка до губы Долгая и р. Долгая с проездом в указанную береговую полосу транзитом по автомобильной дороге Кола - Териберка). Район Кандалакшского залива с прибрежной полосой шириной один километр в границах: с запада - мыс Кочинный - мыс Титов, с востока - мыс Носок - мыс Шарапов.

Таким образом, побережье Кольского полуострова, за исключением с.п. Териберка Кольского района, находится в зоне с регламентированным посещением для иностранных граждан, либо включено в территории закрытых административно-территориальных образований. :(

Для согласования пребывания в зоне с регламентированным посещением для иностранных граждан необходимо обратиться в Управление ФСБ по Мурманской области за получением соответствующего разрешения.

Вместе с тем, рекомендуем воспользоваться услугами туроператоров Мурманской области, занимающихся активным природным туризмом