Murmańsk i Półwysep Kola

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: kunek » ndz 16 kwie, 2017 16:46

Witam wszystkich
Przeglądałem forum, ale zdaje się, że rzadko ktoś jedzie tam, a szczególnie: a/ w ostatnich latach i b/ środkami komunikacji publicznej
Moje pytanie zatem, jak aktualnie wygląda podróżowanie po tym rejonie (dostępność komunikacji publicznej, noclegów, strefy zakazane itp, )

pozdrawiam

Awatar użytkownika
MorgothV8
Tajny Radca
Tajny Radca
Kontakt:

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: MorgothV8 » czw 20 kwie, 2017 17:34

Byłem tylko pociągiem ... Konosza --> Murmańsk --> Piter, niestety co do reszty nie pomogę.
Sam bym chętnie tam pojechał, np. na Sołówki.
W Murmańsku są autobusy miejskie i działają OK.
Tyle.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » sob 27 maja, 2017 21:44

kunek pisze:strefy zakazane
Wpisz sobie po rosyjsku do google słowo ZATO i zobaczysz, że północna część pół. jest nim objęta, a poza tym obszarem i tak jest dużo fajnych miejsc

«Степь широкая, да дорога узкая»

szczur
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: szczur » pn 29 maja, 2017 11:19

A co Ciebie interesuje?
Mam tam koleżankę, która powiedziała, że może pomóc.
Rozmawialiśmy via Skype i w myśl zasady że podróżnik podróżnikowi pomoże to zgodziła się...
Nie dam Wam namiaru na nią bo jest tak śliczna, że będę zazdrosny(ironia)

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: DobryDuch » wt 11 lip, 2017 21:10

Ja za rok jadę, bardzo zdeterminowany jestem, mam prawie konkretny plan. Plan dotyczy rejonu od Murmańska w stronę Teriberki - tj. od południa zamyka się wzdłuż drogi Murmańsk-Teriberka (jedna tylko jest), a na północ sięga morza i w planie "B": wybrzeże od Teriberki do rzeki Woronia (na wschód). Tundra. Czyli na przykład szedłbym wybrzeżem za zachód od Teriberki do opuszczonego miasta Granitnyj i stamtąd na południe do drogi Murmańsk-Teriberka. Ale waham się czy podołam takiej trasie, czy jednak tundra mnie pokona ;p Jeszcze mam parę wariantów do rozważenia - na przykład znaleźć kogoś, kto mnie z wybrzeża (np. z Granitnego) łodzią przetransportuje do Murmańska lub Teriberki.
Jadę chyba po to, żeby się zmierzyć z tundrą, zobaczyć płetwala na morzu itp.
Zasadniczy problem mam właśnie z tą pieprzoną pogranzoną. Zaczęło się od tego, że chcę na wyspę Kilbin. Jest tam bodaj jedna baza. Napisałem do chłopów, czy jako obcokrajowiec mogę się do nich dostać. Odpisali, że od paru lat zniesiono pogranzonę na lądzie (prócz takich miast jak Seweromorsk, który kiedyś widziałem w R1, przy okazji powrotu okrętów wojskowych z misji w Syrii), więc mogę sobie tam pochodzić. Ale dodał też gość, że "po krajnej mere" nie będzie angażował się w załatwianie mi pozwolenia od FSB na przebywania na tej wyspie, więc wyspę raczej odpuściłem :( Napisałem też do informacji turystycznej w Murmańsku z pytaniem o tą pogranzonę. Rozumiem rosyjski, ale w objaśnianiu w tak złożonych zdaniach, jak mi odpisali, nie mam pewności o co im chodzi. Wygląda to jednak pesymistycznie i radzą mi wykupić wycieczkę w jednym z biur. Mam jeszcze parę miejsc, do których chcę napisać z tym pytaniem - jeszcze ktoś mi poradził zadzwonić tam do ambasady - ale stwierdziłem, że prawo zmienia się ciągle, a jadę za rok, więc może nie ma co szukać tak na mur beton tej informacji.
Ale może ktoś wie - był lub zna kogoś kto chodził tam po tundrze.Tak na chłopski rozum, myślę sobie, że pogranicznicy - owszem - patrolują wybrzeże, ale na wodzie. Jakoś nie wydaje mi się, żeby chodzili po lądzie - żeby to jeszcze było na zachód od Murmańska, w pobliżu Norwegii i Finlandii, to prędzej, ale tutaj...? Dlatego też nie chcę za bardzo się ujawniać, robić tam szumu u Rosjan, że się do tundry wybieram, bo może przejdę niezauważony. A jak już napiszę do FSB z prośbą o pozwolenie i mi odmówią, to całkiem lipa. Jak mnie złapią nie będę mógł zgrywać, że nie miałem pojęcia o pogranzonie. W końcu czy mam się tak bać naruszenia tego zakazu? Co mi wiele zrobią? :P To jest podróż życia, więc raczej nic mnie nie zatrzyma; tak jak są tacy co skaczą ze szczytów górskich (w tamtym roku ktoś skoczył bodaj ze Świnicy w Tatrach), rozkładają skrzydła, lecą chwilę i kończą spadochronem, dostają zawsze mandaty, ale marzenia spełniają :P
A poniżej zamieszczam co mi odpisali z tej informacji turystycznej (bardzo formalne pismo):
Министерство развития промышленности и предпринимательства Мурманской области (далее - Министерство) рассмотрело Ваше обращение о посещении иностранным гражданином побережья Кольского полуострова и сообщает следующее.

В перечень территорий Российской Федерации с регламентированным посещением для иностранных граждан, утвержденный Постановлением Правительства Российской Федерации от 04.07.1992 № 420 (в редакции от 22.08.2016 № 833), вошли следующие районы Мурманской области: береговая полоса Кольского полуострова шириной 10 километров от мыса Крестовый до р. Воронья, район к западу от р. Воронья, ограниченный с юга и запада автомобильной дорогой Туманный - Кола, железной дорогой Кола - Печенга и линией Печенга - бухта Долгая Щель (за исключением названных населенных пунктов, автомобильной, железной дорог и г. Мурманска с проездом в него по железной дороге, автомобильным транспортом от Колы и транзитом по автомобильной дороге Р-21 «Кола»; района, ограниченного с севера прямой линией от мыса Великий до километрового знака 19 км автомобильной дороги Мишуково - Снежногорск, с запада - автомобильными дорогами Мишуково - Снежногорск и Р-21 «Кола», с юга - северной границей г. Мурманска на западном берегу Кольского залива, с востока - береговой линией Кольского залива; участка автомобильной дороги Мишуково - Снежногорск до километрового знака 19 км, а также береговой полосы Кольского полуострова шириной 15 километров от губы Федоровка до губы Долгая и р. Долгая с проездом в указанную береговую полосу транзитом по автомобильной дороге Кола - Териберка). Район Кандалакшского залива с прибрежной полосой шириной один километр в границах: с запада - мыс Кочинный - мыс Титов, с востока - мыс Носок - мыс Шарапов.

Таким образом, побережье Кольского полуострова, за исключением с.п. Териберка Кольского района, находится в зоне с регламентированным посещением для иностранных граждан, либо включено в территории закрытых административно-территориальных образований. :(

Для согласования пребывания в зоне с регламентированным посещением для иностранных граждан необходимо обратиться в Управление ФСБ по Мурманской области за получением соответствующего разрешения.

Вместе с тем, рекомендуем воспользоваться услугами туроператоров Мурманской области, занимающихся активным природным туризмом

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » czw 12 paź, 2017 14:57

DobryDuch pisze:jak już napiszę do FSB z prośbą o pozwolenie i mi odmówią
Od 7 lat jeżdżę do Rosji i zawsze załatwiam zezwolenie na pograniczną strefę.
To jest banalnie proste :).
o.jpg
o.jpg (77.46 KiB) Przejrzano 520 razy
Natomiast pozwolenie na wejście na tereny wojskowe/poligony jest podobno nie do załatwienia bez Rosyjskiego Ministerstwa (co de facto nie dziwi), bo i u nas nie wolno postronnym (:

dżeferson
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: dżeferson » czw 12 paź, 2017 20:06

Gdzie i jak zalatwic takie zezwolenie naszybciej i ile to kosztuje? Czy obejmuje rowniez republiki kaukaskie?

Awatar użytkownika
MorgothV8
Tajny Radca
Tajny Radca
Kontakt:

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: MorgothV8 » czw 12 paź, 2017 20:44

Da się takie załatwić na Norylsk i okolice?
Byłbym zobowiązany za info....
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: Dracid » czw 12 paź, 2017 21:34

Zezwolenie załatwia się na konkretną pogranzonę. Np. murzasihle był w obwodzie orenburgskim, więc pewnie odzywał się do pogranicznej służby tego obwodu (popraw mnie, murzasihle, jak coś). Jak chcesz jechać do Dagestanu, to musisz załatwiać pozwolenie od tamtejszej pogranicznej służby.

iwo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: iwo » czw 12 paź, 2017 23:24

W Dagestanie jeśli nic się nie zmieniło od 2015 (a newsy pokazują, że nie) to nie ma szans na pogranzonę, tam jest bardzo ostry reżym antyterrorystyczny i nikogo nie wpuszczają. Jak mnie cofali pod Бежта to mi mówili, że propuski wydają tylko zameldowanym w okolicy przez parę miesięcy (wiem o rowerzyście z Moskwy którego tu nie puścili, a w Czeczeni z wjazdem w rejon Шато́й nie miał problemów).

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » pt 13 paź, 2017 18:41

Dracid pisze:więc pewnie odzywał się do pogranicznej służby tego obwodu
Potwierdzam. Zezwolenie nie kosztuje wogóle. Oczekiwanie dla obcokrajowców to 2 miesiące. Wysłanie wniosku (wzór na srtonie FSB) może byc e-mali, ale potem odbiór osobisty. Do wniosku załączasz skan wizy i paszportu. We wniosku opisujesz rejony w których będziesz.
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (39.29 KiB) Przejrzano 493 razy
Ostatnio zmieniony pt 13 paź, 2017 18:47 przez murzasihle, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » pt 13 paź, 2017 18:43

iwo pisze:to nie ma szans na pogranzonę
Nieprawda.
Po co kolego takie niesprawdzone wieści rozpowszechniasz?
gadałeś z FSB, co mają siedzibę W m. Kaspijsk koło Machaczkały?
Wystarczy 5 minut rozmowy i już wiem, że pozwolenie na wjazd dostanę (w wybieram sie wiosną 2018).

iwo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: iwo » pt 13 paź, 2017 19:47

O to fajnie, że się jednak da. Nie wspominali o żadnych ograniczeniach w rejonie tej miejscowości? To, że do propusku trzeba mieć zameldowanie w rejonie, usłyszałem od wojskowych jak mnie zatrzymali na posterunku parę km przed Бежта. Bo tam niby nie jest tylko strefa pograniczna, ale też specjalny reżym związany ze zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym i faktycznie, nieco się tam z bojownikami strzelają. Ale może coś się zmieniło, albo chcieli mnie zniechęcić? Albo jednak byli źle zorientowani co do procedury wydawania.

Powodzenia w każdym razie, jakiś masz już plan sprecyzowany?

dżeferson
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: dżeferson » pt 13 paź, 2017 21:01

Szkoda tylko, ze tak dlugo trwa procedura wydawania pozwolenia. W przypadku wyrabiania wizy 10 dni przed wyjazdem, bez szans na uzyskanie tegoż.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » sob 14 paź, 2017 12:09

iwo pisze:eżym związany ze zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym
Takie coś to zawsze może się przydarzyć. Ale wtedy to zezwolenie masz, tyle, że na szlabanie cię nie przepuszczą.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » sob 14 paź, 2017 12:10

iwo pisze:jakiś masz już plan sprecyzowany?
Jeszcze dłubię nad nim w szczegółach (interesuje mnie Nogajski step i części Zapowiednika). Na razie obczajam samolot. myślałem przez Azerbejdżan, a to oznacza jeszcze jedną wizę.

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: DobryDuch » sob 16 gru, 2017 21:38

murzasihle jak dowiedziałeś się, że tam gdzie jedziesz, potrzebujesz zezwolenia? W zwykłym przewodniku po Rosji przeczytałeś? Mi właśnie tej wiedzy brakuje, czy to pozwolenie muszę mieć czy nie. Tak na 80% stawiam, że nie muszę się tym przejmować, ale lepiej mi się podróżuje, gdy mam większą pewność co do takich spraw.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » ndz 17 gru, 2017 12:47

DobryDuch pisze:
sob 16 gru, 2017 21:38
murzasihle jak dowiedziałeś się, że tam gdzie jedziesz, potrzebujesz zezwolenia?
Nigdy nie czytałem żadnego współczesnego przewodnika, czy nawet książki np. Koperskiego o Rosji - ja takie książki sam piszę. :)
A sprawdzam normalnie - na rosyjskich stronach internetowych. Wejdź sobie na stronę FSB.
A gdzie dokładnie jedziesz, bo w sumie w tym temacie zaczęło się od Pół. Kola a skończyło na Dagestanie?

Pamiętaj koleżko, że oprócz pogranicza są jeszcze strefy zamknięte wewnątrz Rosji.np. wokół obiektów wojskowych, gazpromowych, diamnetowych, itp.

Ja jadę wiosną do Dagestanu, więc czytam tu: https://www.gosuslugi.ru/structure/10001471191
A tu masz zasięg strefy pogranicznej w samym Dagestanie:
http://docplayer.ru/43700072-O-pravilah ... ravka.html
Схема погранзоны (1).jpg

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: DobryDuch » ndz 17 gru, 2017 18:57

Chodzi o Kolę. Szukałem pod różnymi hasłami w necie właśnie takiej mapy z oznaczeniem pogranzony w murmańskim obwodzie. Nie znalazłem. Mam jedynie maila do FSB w Murmańsku - a strony ich oddziału żem nie naszoł ;p Wyżej cytowałem odp. z miejskiej informacji turystycznej. Wynika z niej, że pozwolenie jest potrzebne. Ale w kontrze z dwóch źródeł mam info, że pozwolenia nie potrzebuję, tj. z bazy turystycznej na wyspie Kildin (władają nią bodaj byli wojskowi i raczej dobrze są poinformowani w takich sprawach) i gość z jednej agencji turystycznej w Murmańsku na moje pytanie zatelefonował do pograniczników w Teriberce, którzy też odpowiedzieli, że mogę iść tym brzegiem bez zezwolenia.
Także uznaję, że na 80% nie muszę mieć propusku. Nie chcę pisać do FSB, bo może być tak, że ten wymóg istnieje formalnie, ale faktycznie pogranicznicy nie penetrują tak wybrzeża, że sprawdzają każdemu paszport.
Jeśli działa link, to na obrazku oznaczyłem pasmo, które chcę przejść. Na lewo (zachód) jest Murmańsk. Jest też Sewieromorsk - o nim doskonale wiem, że jest miastem wojskowym, zamkniętym.
Obrazek

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » ndz 17 gru, 2017 19:25

DobryDuch pisze:
ndz 17 gru, 2017 18:57
Szukałem pod różnymi hasłami w necie właśnie takiej mapy z oznaczeniem pogranzony w murmańskim obwodzie
Słabo szukałeś :)
Z mapy wynika, że Териберка jest w zonie.
i-373.jpg
i-373.jpg (90.44 KiB) Przejrzano 64 razy
Załączniki
ZATO.gif

stelmach33
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: stelmach33 » ndz 17 gru, 2017 21:58

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: murzasihle » ndz 17 gru, 2017 22:01

W tej wsi Teribierka jest: Пост пограничного контроля "Териберки 82" Мурманского ПО.
Tu link z lokalizacją:
https://www.google.com/maps/@69.1666936 ... a=!3m1!1e3

Ja gdy odbieram zezwolenie w FSB to zawsze instruują mnie, abym po przybyciu do strefy zgłosił się do punktu, bo tam zarejestrują mój pobyt (wjazd i wyjazd). Często takie punkty są też gdzieś pośrodku trasy/drogi dojazdowej do miejscowości.
Nie dokońca rozumiem czemu nie chcesz poprostu uzyskać tego zezwolenia z FSB?
Po co Ci narażać się na kłopoty?
Pozytywnym jest to że sama wioska jest исключено из пограничной зоны, a więc do niej dojedziesz, ale spacer na zachód chyba będzie już ryzykiem.

Powiem Ci, że jak zobaczyłem takie zdjęcia z tej wioseczki - to już Ci pozazdrościłem wyjazdu. Chyba też kiedyś się tam wybiorę.
Czemu nie mówiłeś, że tak nakręcili kontrowersyjny dla rosjan film: Lewiatan?
5B83FB82-7EE6-499D-A952-1C801D0E05BA_cx5_cy9_cw84_w1023_r1_s.jpg

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: Dracid » pn 18 gru, 2017 00:28

Tego szkieletu ja tam nie widziałem, niestety. A i resztek samej chaty, w której dzieje się akcja filmu, próżno szukać.

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Murmańsk i Półwysep Kola

Post autor: DobryDuch » pn 18 gru, 2017 12:21

Dracid pisze:
pn 18 gru, 2017 00:28
Tego szkieletu ja tam nie widziałem, niestety. A i resztek samej chaty, w której dzieje się akcja filmu, próżno szukać.
hej, więc byłeś tam? to powiedzże coś o pogranzonie, propuskach...
Genialny "Lewiatan" to właśnie główna inspiracja, żeby akurat tam pojechać. Można powiedzieć, że składam reżyserowi hołd ;p
murzasihle z jakiego źródła masz tą mapę? Chyba ją widziałem i odrzuciłem jako nieaktualną. Z rozdzielczości jaką tu mamy nie można odczytać co tam pisze.
stelmach33 dokładnie ten tekst zacytowali mi z informacji turystycznej Murmańska. Ale w linku pisze, że to jest z 2011r.
A gość z bazy na wyspie Kildin napisał mi "В последнее время пограничная зона в Мурманской области значительно сокращена" - i dalej twierdził, że nie ma ograniczeń dla mojej wycieczki (tylko na wyspy obcokrajowcom nie można). No i jeszcze ta wiadomość od pograniczników z samej Teriberki, którą uzyskał dla mnie gość z firmy turystycznej w Murmańsku: "в Вашем случае, как мне сказали в пограничной службе Териберки, препятствовать Вам не будут".
Przychylam się do tego co mówią ludzie, a nie dokumenty. No ale i Wasze odpowiedzi pozostawiają we mnie te 20% wątpliwości. Chyba faktycznie napiszę do tego FSB :?

ODPOWIEDZ