Trekking po Kaukazie północnym - poszukiwany towarzysz

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
glukoz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: glukoz » sob 23 kwie, 2016 15:54

Hej, trochę info o mnie: mężczyzna, 28 lat. Miłośnik kultury rosyjskiej oraz chodzenia po górach :)

W okolicach czerwca-lipca przymierzam się do objazdówki po Rosji południowej. Na Kaukaz zmierzam dotrzeć przez Ukrainę, podróżując głównie pociągami, autobusami, ew. stopem. Po drodze chciałbym odwiedzić parę ciekawych miejsc np. Kijów, Wołgograd, Elista, Astrachań. Nie mam jeszcze konkretnego planu - zdaję się trochę na spontan. Na miejscu w planach mam trekking po górach - bez żadnej spiny ani wyczynów, chcę chodzić po szlakach dostosowanych do mojego doświadczenia, które nie jest super duże. Wyprawa ma mieć charakter budżetowy: spanie w namiocie lub u miejscowych, gotowanie w pewnej części we własnym zakresie lub jedzenie u miejscowych ;) itd. Gdy już się nacieszę górami przymierzam się do udania w kierunku Gruzji, a co potem? To się zobaczy :D

Jeżeli ktoś ma trochę wolnego czasu i chciałby dołączyć, niekoniecznie od samego początku wyjazdu, ale już na Kaukazie, to zapraszam :)

msvklr
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: msvklr » ndz 24 kwie, 2016 16:15

Wyprawa brzmi super, sam będe musiał pomyslec o takiej trasie w przyszlosci, bo przyłączyć się to mi nie pasuje :)
Napiszesz może coś więcej? W ktorym miejscu chcesz się przedostac z Ukrainy do Rosji?
W którym rejonie Kaukazu zamierzać chodzić? Informacje turystyczne odradzają wiele regionów i choć wiem, że często są przesadzone, to na pewno podwyższone ryzyko istnieje.
http://okrokdalej.pl

glukoz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: glukoz » ndz 24 kwie, 2016 19:37

Wstępny plan mam taki, żeby udać się do Charkowa i tam złapać pociąg w kierunku Moskwy,a następnie wysiąść na pierwszej większej stacji po rosyjskiej stronie. Czy może jest jakaś lepsza opcja? Przez Donbas pewnie będzie ciężko ;)

Jeżeli chodzi o trasę wędrówki to jest ona w przygotowaniu, ale pozwól, że odwrócę pytanie: jakie rejony Kaukazu północnego są wskazywane jako szczególnie niebezpieczne (nie licząc tych oczywistych jak Czeczenia, Dagestan)?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 24 kwie, 2016 20:27

z Charkowa jeździ sporo autobusów do Biełgorodu, a "pierwsza większa stacja" kolejowa po rosyjskiej stronie to też chyba Biełgorod

msvklr
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: msvklr » ndz 24 kwie, 2016 20:57

No właśnie te o których mowisz, do tego chyba jeszcze Inguszetia dochodzi. Czytałem, że Czerkiesja bezpieczniejsza. Także zależy gdzie się dokładniej wybierasz
http://okrokdalej.pl

glukoz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: glukoz » ndz 24 kwie, 2016 23:33

Tak właśnie przymierzam się bardziej do zachodniej części - właśnie ze względów bezpieczeństwa.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 25 kwie, 2016 20:48

Z tego co słyszałem, to Czeczenia paradoksalnie jest dość bezpieczna, bo tam Kadyrow trzyma wszystko za pysk. Najniebezpieczniejsze regiony Kaukazu (i w ogóle całej RF) to Dagestan i Inguszetia

iwo
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: iwo » pt 29 kwie, 2016 22:31

Na możliwość pochodzenia po górach w Czeczenii czy Inguszetii bym nie liczył - strefa pograniczna o bardzo szczególnym statusie (bojownicy, spec-operacje); w Czeczenii da się podjechać bez żadnych zezwoleń pod jezioro Kezenojam (озеро Кезенойам), (budują tam ośrodek wypoczynkowy) ale na jakiś dłuższy trekking w okolicy bym nie liczył. W Dagestanie, szczególnie dalej od granicy rosyjskiej już można by sporo połoić. Ogólnie i Dagestan i Czeczenia za ZSRR były całkiem popularne turystycznie, w latach 90-tych przestały, teraz powoli próbują przyciągnąć turystów z powrotem.
Republiki wschodniego Kaukazu zarobiły sobie, nie bez przyczyny sporo złej sławy, i choć czasy się zmieniły, to stereotypy pozostały; chociaż to już trochę inna dyskusja.

Republiki dalej na zachód są już normalne (może poza Osetią Południową i Abchazją, tu nie wiem jak jest), tzn. nie ma zagrożenia bojownikami czy terrorystycznego. Tam są piękne góry i dużo miejsc popularnych turystycznie, czy to do wypraw pieszych czy wspinaczki. W internecie (raczej po rosyjsku) można znaleźć sporo na ten temat, tam dużo rosyjskich górołazów i turystów jeździ.

Ja nieco podróżowałem w zeszłym roku 'tylko' w Dagestanie, Czeczenii i Osetii Północnej (Inguszetię ściąłem tranzytem), więc dalej na zachód dokładnie nie wiem jak jest, ale jechałbym bez obaw. Ludzie otwarci, pomocni i gościnni poza wszelka skalą. Trochę pisałem w innym wątku:

viewtopic.php?f=12&t=12122

Niestety,problem z Północnym Kaukazem jest taki, że wzdłuż granicy ciągnie się strefa pograniczna, nieraz na wiele kilometrów od granicy; np. w Osetii Północnej duża część gór znajduje się w jej zasięgu. Na przebywanie w strefie potrzebne jest zezwolenie od FSB; z tego co mi wiadomo, to bezpłatnie i raczej bezproblemowo (poza Czeczenią, Inguszetią, Dagestanem) da się je dostać w głównej siedzibie FSB w danej republice.

ewe_lina89
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: ewe_lina89 » wt 07 cze, 2016 19:06

Hej,
Mam pytanie nawiązujące do Twojego planu podróży na Kaukaz Północny. Czy orientowałeś/liście się może jak wyglądają przejścia graniczne Ukrainy z Rosją na wchodzie przy obecnej sytuacji? Czy na Kaukaz trzeba próbować jechać dookoła, i jeśli tak, to jak bardzo dookoła? ;)

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: murzasihle » wt 02 sie, 2016 12:06

Ja polecam Elista i całą Kalmucje oraz obwód Astrachanski. Chociaż gor tam nie ma.

«Степь широкая, да дорога узкая»

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: murzasihle » wt 10 paź, 2017 20:38

No i jak udało Ci się być w Dagestanie? Pytam, bo wybieram się wiosną 2018 i poszukuję info.

dżeferson
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: dżeferson » czw 12 paź, 2017 14:13

Najkrocej to przez Charkow/ Bielgorod i na Rostow.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: murzasihle » czw 12 paź, 2017 14:55

dżeferson pisze:Najkrocej to przez Charkow/ Bielgorod i na Rostow
A najszybciej?
O połączenia lotnicze pytam.

dżeferson
Sekretarz Gubernialny