Jaka najlepsza opcja podróży Wrocław – Moskwa?

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Irkuck
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Irkuck » pn 03 kwie, 2017 19:39

Witam wszystkich podróżników. Zamierzam wybrać się w zimową podróż po Syberii Koleją Transsyberyjską. Po przewertowaniu forum i zapoznaniem się ze wskazówkami osób wypowiadających się w innych tematach, wiem mniej więcej jak to wszystko powinno wyglądać i większego problemu z wyruszeniem z Moskwy na Daleki Wschód raczej nie będzie. Bardziej jednak problematyczne dla mnie staje się dotarcie do Moskwy i tu już takiej klarownej wizji nie mam. Największym znakiem zapytania dla mnie, stała się następująca kwestia: Czy wyruszając z Wrocławia, jechać przez Ukrainę czy Białoruś? Samolot z Wrocławia chyba się nie kalkuluje i chyba nawet takowy do Moskwy nie leci, co wymagałoby dostania się do Warszawy i wylotu ze stolicy naszego kraju. Tak więc zostaje opcja przejazdu naziemnym środkiem lokomocji.

W pierwszej opcji można pojechać przez Ukrainę:

Plusy:
- nie potrzeba wiz

Minusy:
- dłuższa podróż

W opcji drugiej przez Białoruś analogicznie odwrotnie, plus dodatkowe pytanie o rodzaj wizy – wystarczy tranzytowa dwudniowa? Rozumiem, że taka wiza jest potrzebna każdemu bez względu na środek transportu, a więc autokar, pociąg, bus, samochód, rower(wyłączając lot do Mińska, jak to już zostało poruszone w innym temacie na forum)? A powrót? Wracam po 3 tyg. z wycieczki i znów muszę przekroczyć granicę Białorusi, a już nie mam wizy… muszę zakupić dwie a tą drugą z dokładną datą ważności skorelowaną z moim powrotem??
Kolejna sprawa to koszty i komfort podróży. Najlepiej byłoby pojechać koleją i wysiąść na stacji w Moskwie : ) Ale chyba bez kombinowania z pociągami, busami i autokarami się nie obejdzie?
Może znacie najlepsze opcje na w miarę szybkie, płynne i nie drenujące kieszeni dostanie się z Wrocławia do Moskwy?
Będę wdzięczny za każde sugestie i odpowiedzi na zawarte w poście pytania
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » pn 03 kwie, 2017 21:58

Z informacji, które ostatnio pojawiły się na forum wynika, że może być problem z legalnym wjazdem do Rosji drogą lądową przez Białoruś. Ponieważ nie ma tam kontroli granicznych, to nawet jeśli posiadasz wizę nie będziesz miał potwierdzenia wjazdu na terytorium Rosji. A to w przypadku jakiejś kontroli może się skończyć nieciekawie. Problem jest nawet w przypadku pociągu Warszawa - Moskwa, który jedzie przez Białoruś właśnie. Z Warszawy do Moskwy jeżdżą autobusy przez Rygę. I jest to obecnie chyba najtańsza opcja.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pn 03 kwie, 2017 22:00

Autobus Ecolines z Wrocławia do Moskwy przez Łotwę (przesiadka w Rydze, czas oczekiwania 25 minut).

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » pn 03 kwie, 2017 22:15

Irkuck pisze: Najlepiej byłoby pojechać koleją i wysiąść na stacji w Moskwie : ) Ale chyba bez kombinowania z pociągami, busami i autokarami się nie obejdzie?
Może znacie najlepsze opcje na w miarę szybkie, płynne i nie drenujące kieszeni dostanie się z Wrocławia do Moskwy?
To oczywiście zależy od tego, co masz na myśli mówiąc "drenujące". Jako, że mówisz o zimie, to ciężko stwierdzić, jakie będą dokładnie ceny wtedy, bo jest to dość odległy czas. Natomiast skoro planujesz jechać Koleją Transsyberyjską, to symbolicznie świetnie by było się tam wybrać też koleją.

Zaproponuję więc wariant kolejowy.

Wrocław - Przemyśl. Bilet kupiony 3 tygodnie wcześniej (przedsprzedaż zaczyna się 30 dni przed) kosztuje 50 zł.
Przemyśl - Lwów - tutaj bilet obecnie kosztuje około 23 zł (€5,10).
Lwów - Moskwa - następnego dnia z rana, jedzie 24 godziny, najtańsza opcja plackartna kosztuje 280 zł.

Czyli za 350 zł jesteś w Moskwie. Moim zdaniem z Wrocławia jest to dobra cena, tym bardziej, że wiza białoruska kosztuje dodatkowe pieniądze, a przejazd przez Białoruś też jakoś super tani nie jest, plus z Wrocławia masz bardziej po linii prostej Ukrainę. ;) Cena taka sama, co ten Ecolines, a wygoda - milion razy większa, niż jazda 30 godzin w autokarze. Rzeczywiście, w podróży spędzisz trochę dłużej, bo będzie konieczny nocleg we Lwowie, ale moim zdaniem zdecydowanie warto :)

szczur
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: szczur » wt 04 kwie, 2017 09:24

Witaj...
Nakreśl mi proszę ramy czasowe...
Jutro mam nockę więc posiedzę trochę i pobuszuję w necie(moja praca trochę się opiera o rezerwacje )
Ile bagażu chcesz wziąć?

Z Wrocławia lata Wizzair do Lwowa od 39 zł.
pozdrawiam

Opcji jest bardzo dużo...

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » wt 04 kwie, 2017 10:49

Irkuck pisze:Może znacie najlepsze opcje na w miarę szybkie, płynne i nie drenujące kieszeni dostanie się z Wrocławia do Moskwy?
Jedź np;autobusem z Wrocławia do Budapesztu a później Wizzairem z Budapesztu do Moskwy,bilet można kupić 50-60€

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 04 kwie, 2017 20:06

Z Wrocka do Gdańska, z Gdańska do Kaliningradu, a stamtąd samolotem (krajowym) do Moskwy

stelmach33
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: stelmach33 » wt 04 kwie, 2017 23:51

Z Wrocławia autobusem do Pragi i z Pragi samolotem do Moskwy. :arrow:

Awatar użytkownika
MorgothV8
Tajny Radca
Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » śr 05 kwie, 2017 06:38

Z Wrocławia do lwowa, ze lwowa pociągiem do Moskwy.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Irkuck
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Irkuck » czw 06 kwie, 2017 17:07

Na początku dziękuję za odpowiedzi. Widzę, że opcji wyboru jest naprawdę sporo, to na pewno cieszy. Z głowy w takim razie mam podstawowy problem, przez jakie państwo przejechać – z tego co tutaj piszecie, to nie będę się na pewno pchał przez Białoruś, skoro robią jakieś problemy i mam tyle innych możliwości. Wolałbym uniknąć kilkunastu godzin jazdy autokarem, bo to jednak męczące-w grę wchodzi najwyżej kilka godzin. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pociągu(ewentualnie autokaru) z przesiadką na samolot lub odwrotnie – przelot do Lwowa a reszta trasy pociągiem do Moskwy. Ktoś zapytał o kwestię „drenażu kieszeni” – myślę, że skromny budżet oscylujący wokół 350zł wchodziłby w grę na dotarcie w miarę płynnie do Moskwy-przynajmniej takie mam wstępne założenie. Wszystko też zależy od ceny biletów lotniczych z konkretnych miast – jak będą w cenie do 100zł, to będzie dobrze. Nie wiem jak kształtują się tak ogólnie ceny w miesiącach zimowych styczeń/luty, oczywiście zdaję sobie sprawę, że to zależy od miasta(Budapeszt-Moskwa, Praga-Moskwa czy Wrocław-Lwów)… Jeśli jest drogo, to odrzucę pomysł z samolotem i skłonię się chyba do podróży samym pociągiem, oczywiście przez Ukrainę, chociaż miło by było nie tracić tyle czasu. Czy taki mały budżet bardzo zawęża mi pole działania?

szczur pisze:Witaj...
Nakreśl mi proszę ramy czasowe...
Jutro mam nockę więc posiedzę trochę i pobuszuję w necie(moja praca trochę się opiera o rezerwacje )
Nie mogłem wcześniej odpisać ;]

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » czw 06 kwie, 2017 23:34

Irkuck pisze:– myślę, że skromny budżet oscylujący wokół 350zł wchodziłby w grę na dotarcie w miarę płynnie do Moskwy-przynajmniej takie mam wstępne założenie.
Mówisz o 350 zł w jedną stronę? bo w takim wypadku, budżet kolejowy się w nim mieści.

Jeśli to dla ciebie za długo, właśnie można spróbować zapolować na bilet WizzAira do Lwowa, przy czym on raczej sprawi, że będzie drogo, bo właśnie bilet kolejowy ze Lwowa do Moskwy to wydatek troszkę większy (280 zł), bo pewnie musisz brać bagaż i cnea promocyjna za 39 zł sama cie nie zadowoli, tym bardziej, że może być ją ciężko ustrzelić. Ponadto, niby oszczędzisz czas, ale i tak musisz czekać do rana na ten pociąg, więc nie wiem, czy jest to warte.

Ciekawą opcją może być opcjia Pietii. Pociągiem do Wrocławia 5,5h, dalej jakoś się dostać autobusem do Kaliningradu i stamtąd na za miesiąc widzę opcje samolotową za 250 zł do Moskwy Aerofłotem. Tak więc taką opcję też bym rozważył.

Do Budapesztu jedzie się 10 godzin autobusem, więc podejrzewam, że to za długo.

Irkuck
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Irkuck » śr 12 kwie, 2017 16:23

Po przemyśleniach na temat dostępnych opcji, na które mi koledzy zwróciliście uwagę, wybrałem dwie i na jedną z nich się zdecyduję - obie zamykają się w okolicach 350zł w jedną stronę. Pierwsza to Wrocław-Gdańsk-Kaliningrad-Moskwa a druga to Wrocław-Przemyśl-Lwów-Moskwa. Myślę, że to optymalne wybory. Dziękuję wszystkim za pomoc i poświęcony czas :D

Afrik
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Afrik » ndz 28 maja, 2017 02:49

est jeszcze taka możliwość (pod koniec sierpnia raczej z niej skorzystam - śmigając z Opola) Opole - Przemyśl. Tu przesiadka na Ukraińskie Pendolino, czyli Koreański Hyundai Przemyśl-Kijów. 8 godzin. 65 zł. Dalej Kijów-Moskawa 230-450 zł. Zależy od klasy wagonu i numeru pociągu. Plus taki że przesiadka w Kijowie. Ładne miasto. Do centrum nie ma aż tak daleko z dworca.

kielecki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kielecki » ndz 28 maja, 2017 12:02

Uwazaj bo Ukraina ma zamiar zlikwidowac kolejowe polaczenie z Rosja

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 28 maja, 2017 19:50

Afrik pisze:est jeszcze taka możliwość (pod koniec sierpnia raczej z niej skorzystam - śmigając z Opola) Opole - Przemyśl. Tu przesiadka na Ukraińskie Pendolino, czyli Koreański Hyundai Przemyśl-Kijów. 8 godzin. 65 zł. Dalej Kijów-Moskawa 230-450 zł. Zależy od klasy wagonu i numeru pociągu. Plus taki że przesiadka w Kijowie. Ładne miasto. Do centrum nie ma aż tak daleko z dworca.
Hyundai z Przemyśla jest w Kijowie późno wieczorem, więc czasu na zwiedzanie miasta za wiele nie będzie

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » ndz 28 maja, 2017 22:33

kielecki pisze:Uwazaj bo Ukraina ma zamiar zlikwidowac kolejowe polaczenie z Rosja
Skąd info?

kielecki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kielecki » pn 29 maja, 2017 09:35

barciur pisze:
kielecki pisze:Uwazaj bo Ukraina ma zamiar zlikwidowac kolejowe polaczenie z Rosja
Skąd info?
Z rosyjskiej prasy

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 29 maja, 2017 19:44

W ukraińskiej prasie doniesienia te niedawno dementowali, podobnie robili przedstawiciele UZ. Z drugiej strony- ktoś kiedyś powiedział, że wierzyć należy tylko w zdementowane informacje :wink:

Afrik
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Afrik » czw 01 cze, 2017 12:01

Kiedyś był pociąg Brześc-Irkuck. Teraz oglądam wyłącznie z przesiadką w Moskwie. Czy wiadomo coś na temat Polskiego wagonu jeżdżącego w okresie letnim z Warszawy do Irkucka? W Opolu na info się pytałem. Zero informacji.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 01 cze, 2017 20:18

Bezpośredniego wagonu już dawno nie ma, podobnie jak tych do Astany, Symferopola czy Nowosybirska czy Saratowa...
Z Brześcia też był pojedynczy wagon, cały pociąg jechał z Mińska, dwa razy w tygodniu. Był też pociąg bezpośredni Charków-Władywostok (z wagonami z Kijowa)

Afrik
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Afrik » pt 02 cze, 2017 06:22

Dzięki Pietia za info. Szkoda że polikwidowali. Teraz oglądałem ten z Charkowa. Jedzie tylko (aż) do Ufy. Czyli dosyć obcięli mu trasę.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 02 cze, 2017 20:19

Pamiętaj też jeszcze o niuansach, związanych z przekraczaniem granicy białorusko-rosyjskiej. Było o tym ostatnio dość głośno, także tu na forum

Afrik
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Afrik » sob 24 cze, 2017 14:49

Pietia orientujesz się ile przykładowo w Rosyjskim "Warsie" kosztuje obiad? Nie wiem czy brać z sobą "chińszczyznę" na obiad :D

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 24 cze, 2017 20:55

Niestety, dawno nie jechałem rosyjskim pociągiem, zresztą stołowałem się na ogół nie w wagonie-restoranie (czyli ichnim warsie), a u babuszek na stacjach. Z tym, że z tych większych, w dużych miastach, już je przepędzono

Afrik
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Afrik » ndz 25 cze, 2017 13:24

Dobrą alternatywą wydaje się autobus Kijów-Moskwa. Relatywnie taka podróż jest niedroga.
https://yandex.ru/bus/search?from=c143& ... 2017-06-26

Awatar użytkownika
strażak
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: strażak » pt 25 sie, 2017 11:48

Na dniach muszę skoczyć do Moskwy i najlepszym wyjściem wydaje mi się autobus ecolines z Wrocławia.
Bilety jeszcze dwa tygodnie temu kosztowały 80€ a obecnie 90€.

Alternatywą jest blablacar, który w Rosji też funkcjonuje.
Dla przykładu, w drugą stronę, wracając z Moskwy na początku lipca, pojechałem blabla za około 120 zł do Kijowa
a stamtąd Ukrainiec jadący do Polski do pracy, przywiózł mnie pod dom za 150 zł.
Było sporo ofert bezpośrednio do Polski ale przez Białoruś, a że nie miałem białoruskiej wizy, to ta opcja odpadała :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 25 sie, 2017 20:36

A ten Ecolines też przypadkiem nie jedzie przez Białoruś? Chyba, że to Praga-Ryga, z przesiadką w Mariampolu na autobus do Moskwy
Możesz jeszcze spróbować Wrocław-Przemyśl, Przemyśl-Kijów, Kijów-Moskwa, ostatni odcinek taniej autobusem

Awatar użytkownika
strażak
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: strażak » pt 25 sie, 2017 22:27

Ecolines z Wrocławia do Moskwy widziałem na ich stronie w dwóch wariantach, z przesiadką w Kownie albo w Rydze.
Według przewoźnika, 30 godzin przez Kowno, Ryga 30 min. dłużej. Cena ta sama.

ODPOWIEDZ