Aktualna sytuacja z przejazdem przez Białoruś.

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
JanPI
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: JanPI » wt 27 cze, 2017 09:48

Witam,
za 2 tygodnie wybieram się na Syberię. Mam wykupiony bilet kolejowy W-wa - Moskwa. Czytałem, że są problemy dla obywateli Polski (i UE) z tranzytem przez Białoruś. Mój pośrednik wizowy twierdzi, że przejeżdża się bezproblemowo. Więc nie wiem, zastanawiam się czy nie przesiąść się w autokar przez LItwę i Łotwę.
Ktoś jechał ostatnio pociągiem przez Białoruś i może się wypowiedzieć jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy? Będę zobowiązany.
pzdr!

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 27 cze, 2017 12:03

Nie próbuj pociągiem ani autem przejeżdżać przez granicę. Legalnie możesz z Mińska polecieć do Moskwy, drogą lądową tylko przez Łotwę/Estonię/Ukrainę.

Pośrednik niech sam jedzie. Są w necie opisane przypadki, kiedy w Smoleńsku do pociągu, konkretnego pasażera podchodzą rosyjscy pogranicznicy i wysadzają go.

JanPI
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: JanPI » wt 27 cze, 2017 12:59

Konkretnie 2 przypadki są opisane. Zastanawia mnie czy tylko te dwie osoby jechały do Rosji tym pociągiem, czy są to goście, którzy pyskowali Rosjanom ew. nie chcieli dać w łapkę. Wszystkie te doniesienia pochodzą z 2016 r. i sytuacja może być chwilowa ze względu na zamknięcie małego ruchu granicznego z Kaliningradem.
W 2017 Rosja chciała stworzyć (może stworzyła) pas graniczny z Białorusią ze względu na to że na Białoruś można wlecieć samolotem na 5 dni bez wizy.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiat ... 11937.html

Może coś się zmieniło i sytuacja się ustabilizowała?
Dlatego pytam o ostatnie doświadczenia.

pzdr!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 27 cze, 2017 20:30

Może na czas Pucharu Konfederacji trochę odpuścili te kontrole? W końcu pojechało tam sporo kibiców z Europy

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » śr 28 cze, 2017 03:51

Nie mówię o przypadkach z 2016. Mówię o przypadkach z rosyjskojęzycznych forów, gdzie ostatni opisywany jest sprzed kilku dni.

Nie ma ułatwień: w Mińsku nie sprzedadzą Ci biletu do Moskwy/Petersburga na autobus. Na pociąg możesz sobie w necie kupić, rzecz jasna, ale ja bym nie ryzykował.

Stasiu47
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Stasiu47 » śr 05 lip, 2017 20:44

Na stronie http://msz.gov.pl/pl/informacje_konsula ... ajow/rosja
jest informacja:
W związku ze stanowiskiem strony rosyjskiej dotyczącym nieuregulowanego statusu prawnego przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi i uniemożliwianiem obywatelom państwa trzecich, w tym obywatelom RP, przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej w obydwu kierunkach, nie jest możliwe do odwołania udawanie się do Rosji od strony Białorusi przez ww. przejścia lądowe (dot. w szczególności jazdy samochodem na polskiej rejestracji).
Przejścia graniczne, przeznaczone do międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, z których mogą korzystać obywatele państw trzecich, w tym obywatele polscy podróżujący drogą lądową do Rosji, znajdują się na granicy Rosji z Łotwą (BURACZKI, ŁUDONKA, UBYLINKA ), Estonią (KUNICZYNA GORA, SZUMIŁKINO) i Ukrainą (NOWYJE JURKOWICZI, POGAR, TROJEBORTNOJE).

Od 15 maja 2017 r. jest możliwe podróżowanie z Federacji Rosyjskiej i do Rosji drogą lotniczą tranzytem przez port lotniczy w Mińsku. Pasażerowie przybywający rejsami z terytorium Białorusi lub odlatujący do Białorusi będą podlegać kontroli granicznej w miejscach odprawy międzynarodowej.

Inna ciekawa informacja to to, że w czasie rozgrywek Pucharu Konfederacji turyści powinni się meldować w przeciągu doby od przyjazdu. Jeżeli tak będzie na mistrzostwach świata to współczuję kibicom.
Stasiu47

Tambala
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Tambala » sob 05 sie, 2017 18:40

Dracid pisze:Są w necie opisane przypadki, kiedy w Smoleńsku do pociągu, konkretnego pasażera podchodzą rosyjscy pogranicznicy i wysadzają go.
Według mojej wiedzy, nie można przejechać tylko samochodem / autobusem i tylko w kierunku do Rosji. Nie słyszałem o konkretnych przypadkach, żeby kogoś wysadzili z międzynarodowego pociągu na granicy białorusko-rosyjskiej. Jeśli ktoś takie przypadki zna (ale konkretne - nie "córka mojej znajomej", itp.), bardzo proszę o potwierdzenie / link.

Sam jeżdżę autem na trasie Moskwa-Warszawa przez Białoruś (w stronę Białorusi na razie nikt dokumentów nie sprawdza), a do Moskwy przez Łotwę albo "Trzy Siostry".

Awatar użytkownika
herni
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: herni » wt 15 sie, 2017 06:29

z Białorusi do Rosji tylko można wjechać przez Ukrainę lub Łotwę. Innej drogi nie ma! Dosyć spore kolejki są w związku z tym na granicy. Ufff...na szczescie motocykle bez kolejek! Lepiej jest jechać RUS-UA niż przez Łotwę(chamscy i bezczelni Łotysze)

maxdax
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: maxdax » wt 15 sie, 2017 16:55

Czyli z Rosji w kierunku na Białoruś nie ma kontroli i legalnie można przekroczyć granicę? Wjechał em przez BY/Viesialovka - RU/Novy Yurkovich i mogę wrócić przez Krasą Górkę? Rosyjska deklaracja na wwóz auta zostanie zamknięta przez Białorusinów?

Awatar użytkownika
MorgothV8
Tajny Radca
Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » wt 15 sie, 2017 18:23

Z tego co wiem to NIE możesz wjechac przez Białoruś, bo nie będziesz miał pieczątki wjazdu do FR, co oznacza, że wyjeżdżając będzie problem.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Awatar użytkownika
herni
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: herni » wt 15 sie, 2017 19:17

Z Rosji do Białorusi NIE MA przejazdu bezpośrednio dla obywateli UE i tak samo odwrotnie !! Trzeba jechać przez Łotwę lub Ukrainę

maxdax
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: maxdax » wt 15 sie, 2017 19:51

jak przez Ukrainę? 2 dni temu wjechałem przez białoruś do Rosji przez przejście Viesialovka-Nowy Yurkovichi (3 siostry) mam pieczątki wjazdu. aktualnie przebywam w Rosji do końca sierpnia. Wracam we wrześniu. Zastanawiam się czy wracać tak samo czy porostu próbować gdzie przekroczyć indziej. Chyba trzeba spróbować na własnej skórze się przekonać.

Tambala
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Tambala » wt 15 sie, 2017 21:22

herni pisze:Z Rosji do Białorusi NIE MA przejazdu bezpośrednio dla obywateli UE i tak samo odwrotnie !! Trzeba jechać przez Łotwę lub Ukrainę
Nieprawda - w czerwcu 2017 przejechałem z Rosji do Polski samochodem bezpośrednio przez Białoruś. Nie było żadnej kontroli na granicy rosyjsko-białoruskiej, a Białorusini postawili pieczątkę wyjazdową.

Wjazd do Rosji w ten sposób jest jednak niemożliwy.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 15 sie, 2017 22:32

Tambala pisze: Nieprawda - w czerwcu 2017 przejechałem z Rosji do Polski samochodem bezpośrednio przez Białoruś. Nie było żadnej kontroli na granicy rosyjsko-białoruskiej, a Białorusini postawili pieczątkę wyjazdową.
Białoruskich pograniczników interesuje tylko to, czy wjechałeś legalnie na Białoruś, i czy masz ważną wizę białoruską. Natomiast Rosjanie mogą się teoretycznie przyczepić, kiedy będziesz ponownie jechać do Rosji lub starać się o wizę rosyjską. Mogą się przyczepić, że nie masz rosyjskiej pieczątki wyjazdowej

Tambala
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Tambala » wt 15 sie, 2017 22:56

pietia pisze:Rosjanie mogą się teoretycznie przyczepić, kiedy będziesz ponownie jechać do Rosji lub starać się o wizę rosyjską. Mogą się przyczepić, że nie masz rosyjskiej pieczątki wyjazdowej
Do mnie się przy wjeździe do Rosji nie przyczepili, ale każdy decyduje w miarę własnego strachu.... Dodam, że umowa białorusko-rosyjska o wspólnej odprawie granicznej i wspólnej karcie migracyjnej dalej obowiązuje. Żadne przepisy się nie zmieniły, pojawiły się jedynie bezprawne szykany... :D

Tambala
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Tambala » pt 25 sie, 2017 18:47

Ponownie przejechaliśmy w ubiegłym tygodniu z Rosji do Polski przez Białoruś. Żadnych problemów.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 25 sie, 2017 20:32

Z tego co się orientowałem, największe problemy były z przejazdem w przeciwnym kierunku

Tambala
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Tambala » pt 25 sie, 2017 21:42

pietia pisze:Z tego co się orientowałem, największe problemy były z przejazdem w przeciwnym kierunku
Zgadza się. Do Rosji wjazd jest praktycznie niemożliwy.

Awatar użytkownika
herni
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: herni » sob 26 sie, 2017 08:35

Tambala pisze:
herni pisze:Z Rosji do Białorusi NIE MA przejazdu bezpośrednio dla obywateli UE i tak samo odwrotnie !! Trzeba jechać przez Łotwę lub Ukrainę
Nieprawda - w czerwcu 2017 przejechałem z Rosji do Polski samochodem bezpośrednio przez Białoruś. Nie było żadnej kontroli na granicy rosyjsko-białoruskiej, a Białorusini postawili pieczątkę wyjazdową.

Wjazd do Rosji w ten sposób jest jednak niemożliwy.
o to bardzo ciekawe! Jechaliście autem na numerach z UE ? mieliście wizę turystyczną? Kto wam wygasił wizę rosyjską (poprzez stempel) ? Białorusini?

Tambala
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Tambala » sob 26 sie, 2017 11:31

Auto na numerach rosyjskich, ale nikt na granicy rosyjsko - białoruskiej nikogo nie kontrolował. Rosyjska karta migracyjna została zabrana przez białoruskich pograniczników, zgodnie z obowiązującym porozumieniem między Rosją i Białorusią.

Awatar użytkownika
herni
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: herni » śr 30 sie, 2017 17:03

Tambala pisze:Auto na numerach rosyjskich, ale nikt na granicy rosyjsko - białoruskiej nikogo nie kontrolował. Rosyjska karta migracyjna została zabrana przez białoruskich pograniczników, zgodnie z obowiązującym porozumieniem między Rosją i Białorusią.

no to już wiem wszystko! Autem unijnym byś na pewno nie przejechał!

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » czw 31 sie, 2017 07:38

Z Rosji na Białoruś by przejechał przez M1. Z Białorusi do Rosji już nie. Autobusy przejeżdżają jak chcą, wioząc Bóg wie kogo.

Gorzej jest z przejazdem z Mińska do Petersburga, gdzie kontrolują w obie strony.

Tambala
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Tambala » czw 31 sie, 2017 21:38

herni pisze:no to już wiem wszystko! Autem unijnym byś na pewno nie przejechał!
Nie do końca tak jest. Właśnie dzisiaj znajomi przejechali autem na polskich numerach. Bez jakiejkolwiek kontroli.

maxdax
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: maxdax » pt 01 wrz, 2017 08:59

Witam
Potwierdzam, wczoraj przekroczyłem z rodziną granice w Krasnyy Kamen (trasa M10 kierunek Homel) powrót Krym bez żadnej kontroli.
Nie wiem jak wjazd do Rosji bo wjeżdżałem przez 3siostry. "Wremienny wwoz" otwarty na Białorusi w Brześciu i zamknięty przy wyjeździe Viesialoŭka (3siostry) i ponownie otwarty po stronie rosyjskiej Novy Yurkovich i już zamknięty przy wjeździe do Polski przejście Damaczów.
Samochód na PL blachach.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 01 wrz, 2017 16:27

M10 to numer drogi w Rosji? Bo tu się coś nie zgadza - M10 to droga Moskwa-Piter. Podałbyś współrzędne przejścia, przez które przejeżdżałeś?

Rozumiem, że z Polski wjechałeś na Białoruś, potem jechałeś na Trzy Siostry, potem na Krym i następnie wracałeś przez Krasnodarski Kraj i Białoruś?

maxdax
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: maxdax » pt 01 wrz, 2017 20:53

M10 to trasa na Białorusi

wjazd do Rosji 52.112331, 31.782253
wyjazd z Rosji 52.441515, 31.631290

Elwood
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Elwood » pn 11 wrz, 2017 00:03

Przejście robi ponownie. Kumpel też wjechał do RUS przekraczając granicę j.w. ale... poczekam jak będzie wracał... ;)
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pn 11 wrz, 2017 07:27

Elwood pisze:Przejście robi ponownie. Kumpel też wjechał do RUS przekraczając granicę j.w. ale... poczekam jak będzie wracał... ;)
Czym jechał? I na pewno chodzi o Krasną Gorkę?

Elwood
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Elwood » czw 14 wrz, 2017 16:51

Tak. Jechał autem. Teraz wraca. Zapewne jutro ponownie przekroczy granicę RUS/BRL:
http://share.findmespot.com/shared/face ... hfWZ7i3GNl
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 15 wrz, 2017 10:30

To pytania:
1. Jakie numery miało auto?
2. Czy na wjeździe do Rosji z Białorusi miał kontrolę czy mu się udało po prostu?
3. Wraca - tak jak widzę - przez Gomel?

ODPOWIEDZ