Sankt-Petersburg

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Sankt-Petersburg

Post autor: pietia » ndz 02 sie, 2015 21:58

Nie traktować Rosjan z wyższością czy pogardą (cecha niestety nieobca wielu podróżującym Polakom, nie tylko zresztą w stosunku do Rosjan), nie poruszać w rozmowach z nimi tzw. drażliwych kwestii (polityka, historia, częściowo też religia), a problemów żadnych nie będzie

bogna
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Sankt-Petersburg

Post autor: bogna » sob 24 paź, 2015 00:51

Zawsze marzyłam o wyjeździe do Sankt Petersburga tylko zawsze bałam się czy na pewno jest to bezpieczne

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: spartakus » wt 27 paź, 2015 19:14

A dlaczego to miałoby być niebezpieczne? Nie widzę żadnego problemu.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Sankt-Petersburg

Post autor: pietia » wt 27 paź, 2015 19:20

Na pewno nie bardziej niebezpieczne, niż wyjazd do Warszawy, Gdańska czy Krakowa. Choc ostrożność, jak wszędzie, nie zawadzi :wink:

pasqudek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Sankt-Petersburg

Post autor: pasqudek » pn 02 lis, 2015 19:44

bogna pisze:Zawsze marzyłam o wyjeździe do Sankt Petersburga tylko zawsze bałam się czy na pewno jest to bezpieczne
Guza wszędzie można znaleźć, jeśli o niego prosisz :roll:

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: Arkasz » sob 30 sty, 2016 15:38

Witam! Ja byłem w Piterze w styczniu 2015r. I ja znalazłem sobie np. nie drogą kwartirę przy stacji metro "mieżdunarodnaja" ze strony internetowej Посуточно Санкт Петербург.Bardzo polecam!
Ostatnio zmieniony sob 30 sty, 2016 15:46 przez Arkasz, łącznie zmieniany 1 raz.

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: Arkasz » sob 30 sty, 2016 15:40

pietia pisze:Nie traktować Rosjan z wyższością czy pogardą (cecha niestety nieobca wielu podróżującym Polakom, nie tylko zresztą w stosunku do Rosjan), nie poruszać w rozmowach z nimi tzw. drażliwych kwestii (polityka, historia, częściowo też religia), a problemów żadnych nie będzie
Rosjanie są spoko! Ale pewnie jak by ktoś co do nas by się odnosił z pogardą to szybko by zebrał po..... 8)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Sankt-Petersburg

Post autor: pietia » sob 30 sty, 2016 20:47

Hm.. o wiele częściej miałem do czynienia z Polakami, traktującymi z pogardą (a przynajmniej wyższością) Rosjan czy Ukraińców, niż z odwrotnym zjawiskiem

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: Arkasz » sob 30 sty, 2016 20:52

pietia pisze:Hm.. o wiele częściej miałem do czynienia z Polakami, traktującymi z pogardą (a przynajmniej wyższością) Rosjan czy Ukraińców, niż z odwrotnym zjawiskiem
To może u nas w kraju bardziej?! Też czasem coś pogardliwego usłyszę od naszych w kierunku co do Rosjan. Na mój osąd Ci co jeżdżą tam turystycznie to raczej powinni być spoko?! Ale no ..... gwarancji nie dam! Ponoć to całe tzw zło idzie z zachodu! Brytole i Francuzi wraz z Holendrami pogardzają Niemcami,Niemcy pogardzają nami a ponoć My Polacy pogardzamy Kresami no i wszystkim co na wschodzie?!
Kto był chodż by raz w Rosji to chyba się z takiego pogardzania wyleczył?!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Sankt-Petersburg

Post autor: pietia » ndz 31 sty, 2016 20:32

Owszem, bardziej dotyczy to tych, którzy nosa poza wschodnią granicę nie wyściubiają. Ale i na Wschodzie niestety parę razy musiałem się wstydzić za współobywateli. Można też wspomnieć o kibolach Legii i Lecha (ok, to nie jest jakaś sczególnie reprezentatywna grupa społeczna, ale jednak w jakiś tam sposób na opinię o nas pracuje) i osławionych transparentach o "polskim Lwowie" czy o "litewskim chamie"

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: Arkasz » pn 01 lut, 2016 21:15

pietia pisze:Owszem, bardziej dotyczy to tych, którzy nosa poza wschodnią granicę nie wyściubiają. Ale i na Wschodzie niestety parę razy musiałem się wstydzić za współobywateli. Można też wspomnieć o kibolach Legii i Lecha (ok, to nie jest jakaś sczególnie reprezentatywna grupa społeczna, ale jednak w jakiś tam sposób na opinię o nas pracuje) i osławionych transparentach o "polskim Lwowie" czy o "litewskim chamie"

No chyba kibiców nikt nigdzie nie bierze na poważnie?! Kibic ma to już zapisane w psychice,że dym być musi. Petia ja się tam z czymś takim nie spotkałem może dlatego,że zawsze jeżdżę w pojedynkę. Właściwie ja tylko ze słyszenia lub przeczytałem gdzieś jakiś artykuł w Angorze jak to Litwini nas nie trawią. Ale ja na Litwie byłem raz więc nie mam wyrobionego zdania jeszcze.

gucio1955
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: gucio1955 » wt 03 maja, 2016 13:07

Planuję wyjazd samochodem. Czy ma ktoś namiar na nocleg z bezpiecznym parkingiem ?. Czy jest to bezpieczne jachać tam samochodem ? Jeżeli ktoś jechał osobowym to proszę o kilka zdań jak przebiega przejazd przez granicę.

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Sankt-Petersburg

Post autor: Krzysiek85 » sob 17 wrz, 2016 20:00

Zauważyłem, że panuje wśród części forumowiczów jakiś mit o tym, jak to Rosjanie Polaków nie lubią. Według mojego doświadczenie - jest zupełnie odwrotnie. To Polacy mają żal do Rosjan, nie wiem, czym podszyty - komuną, zaborami, Stalinem, kompleksem niższości... Pogardliwe określenia ruski, rusek itp są w ustach Polaków na porządku dziennym i używane chyba nawet częściej niż "Rosjanin". Tym czasem Rosjanie w rozmowach ze mną często podkreślają, że Polaków szanują, że jesteśmy do siebie podobni itd. Niektórzy tylko mają żal, że "trzymacie się z Ameryką a nie z nami", ale żadnej agresji albo chamstwa! Nigdy nic złego mnie nie spotkało ze strony Rosjan, a dokładnie na odwrót - uprzejmość i bezinteresowna pomoc.

W Polsce mówiąc po rosyjsku nagle jesteś pod obstrzałem spojrzeń połowy ulicy albo tramwajowego wagonu. W Petersburgu, gdzie cały rok jest mnóstwo turystów a każdy niemal skądś sam przyjechał nie ma takiego problemu. Mówię po polsku zupełnie bez strachu i nie czuję nigdy, że kogokolwiek obok to w ogóle obchodzi. Za dużo języków słyszą na ulicy każdego dnia, aby w ogóle miało ich to interesować.

Druga sprawa - bezpieczeństwo. W tym roku, dosłownie kilka dni temu Petersburg zdobył World Travel Award (nazywaną turystycznym "Oscarem") w kategorii najlepszego z punktu widzenia turystyki miasta w Europie. Wyprzedził m. in. Amsterdam, Londyn, Barcelonę, Rzym i Paryż - w dodatku drugi rok z rzędu. Jednym z głównych kryteriów przyznawania nagrody jest bezpieczeństwo podróżnych... Samemu również nic złego mnie tu nigdy nie spotkało, a przyjeżdżam regularnie do Petersburga od ośmiu lat, a teraz nawet tu mieszkam.
Petersburg więc jest w mojej ocenie bezpiecznym miastem. Co do reszty Rosji - bywałem, ale za krótko, aby się wypowiadać.
Podsumowując: "nie dajmy się zwariować" ;)
Zapraszam na www.popetersburgu.pl

gucio1955
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: gucio1955 » ndz 18 wrz, 2016 10:16

Ponieważ ''Krzysiek" odpowiedział pod moim postem to zaznaczę że należę do forumowiczów którzy nic nie mają do Rosjan. Chodzi mi o bezpieczeństwo samochodu. Tu mam na myśli złośliwe zarysowania, kradzież tablic itp. Takie rzeczy zdarzają się wszędzie ale są parkingi monitorowane lub strzeżone gdzie można uniknąć tych problemów chociaż gwarancji też nie ma.

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Sankt-Petersburg

Post autor: tomeeek07 » ndz 18 wrz, 2016 11:32

Krzysiek85 pisze:Zauważyłem, że panuje wśród części forumowiczów jakiś mit o tym, jak to Rosjanie Polaków nie lubią.
Pozwolę sobie dodać coś od siebie.
Moim zdaniem właśnie na tym forum większość użytkowników nie ma nic do Rosjan. W końcu to forum o naszych wschodnich sąsiadach. Są tu głównie osoby, które w większości już na wschodzie były.

Myślę, że ten mit - który faktycznie istnieje - dotyczy głównie osób, które nie wychyliły nosa ze swojej miejscowości.
Bardzo dużo tutaj robi telewizyjna propaganda antyrosyjska.
Wśród starszych osób dużo rolę w kreowaniu tego wizerunku odegrała wojna i zdarzenia związane ze Smoleńskiem. - Większość starszych osób (przynajmniej tych, których znam) uważa za oczywiste, że był zamach, bo przecież Putin jest zły i nie lubi Polski, tak jak reszta Rosjan.

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Sankt-Petersburg

Post autor: Krzysiek85 » ndz 18 wrz, 2016 12:39

gucio1955: chm, chyba po prostu z ogólnego tonu dyskusji powyżej wyciągnąłem zbyt deleko idące wnioski. Przepraszam.

tomeeek07: zgadzam się z Tobą. Politykom w Polsce bardzo zależy na tym straszaku. A media chętnie to podłapują. Ostatnio np. wpadł mi w oko taki artykuł: http://wiadomosci.wp.pl/kat,8173,title, ... aid=117c04
"Jak potoczy się wojna z Rosją" - w poważnym, zdawałoby się periodyku. Jaka znowu wojna? :?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Sankt-Petersburg

Post autor: pietia » ndz 18 wrz, 2016 19:37

To prawda. Najbardziej uprzedzeni są na ogół ci, którzy nigdy na oczy nie widzieli żywego Rosjanina, Niemca, Araba czy tym bardziej Żyda. Oczywiście - media też swoje dorzucają

Przystojny
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Sankt-Petersburg

Post autor: Przystojny » czw 22 wrz, 2016 09:31

Jeśli mogę się wtrącić w dyskusję..? Wydaje mi się,że większość tych uprzedzeń wychodzi od mediów. Ja mam znajomych w Moskwie i Petersburgu i nigdy nie spotkałem się z czymś takim,że ktoś kogoś nie lubi i ma uprzedzenia:) To raczej nasza bojaźliwa mentalność.

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Sankt-Petersburg

Post autor: Krzysiek85 » pn 26 wrz, 2016 11:03

Proszę o usunięcie tego wpsiu
Ostatnio zmieniony pn 26 wrz, 2016 11:22 przez Krzysiek85, łącznie zmieniany 1 raz.

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Sankt-Petersburg

Post autor: Krzysiek85 » pn 26 wrz, 2016 11:16

Proszę o usunięcie tego wpsiu. Przepraszam za bałagan.

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: spartakus » pn 14 sie, 2017 15:15

Moja kolejna podróż do Rosji autobusem ecolines zaczęła się od tego,że na miejscu zamiast być o godzinie 7.00[tak pokazywał rozkład jazdy],znalazłem się już o 6.30. To być może skutek dość pustych jeszcze o tej porze ulic wielkiego miasta. Hotel na ulicy 7 Krasnoarmiejskiej 12 przyjął mnie z otwartymi ramionami,choć doba hotelowa zaczynała się kilka godzin później. Co do hotelu,to żadnych zastrzeżeń nie mam. Dobra lokalizacja,blisko sklepy i bary,a w samym hotelu cisza i spokój. Podczas tej wycieczki zamierzałem poświęcić najwięcej czasu miejscom do tej pory przeze mnie nieodwiedzanym. Najważniejszym w tym kontekście punktem miała być wycieczka po Drodze Życia związana oczywiście z losami Leningradu podczas wojny. Dzięki pomocy życzliwych ludzi miałem tylko dla siebie przewodnika i samochód z kierowcą. Ta wycieczka wywarła na mnie duże wrażenie. A jakby tego było mało,to jeszcze zafundowałem sobe ekskursję "Blokadny Leningrad" po samym mieście, podczas której byłem obok domu słynnej Tani Sawiczewej i na cmentarzu piskariowskim

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: spartakus » pn 14 sie, 2017 15:29

Mądrzy ludzie ostrzegali,że za pierwszym razem nie trafię do katolickiego kościoła na ulicy 1 Krasnoarmiejskiej. No i faktycznie nie dostałem się tam ani za pierwszym,ani za drugim razem. Kompletna porażka. Natomiast byłem w Kronsztadzie,gdzie główną atrakcją jest ogromny Morski Sobór. A później czekał mnie jeszcze wyjazd do Siebieża,niewielkiego miasteczka na granicy Rosji,Łotwy i Białorusi,pięknie położonego nad jeziorami. Tu zobaczyłem kilka cmentarzy[polski,rosyjski,niemiecki] oraz wiele miejsc związanych z Wielką Wojną Ojczyźnianą. W sumie będzie co wspominać,poznałem kilka ciekawych osób. I nawet awaria autobusu w drodze powrotnej-już w Augustowie-nie zmąciła mi pozytywnych wrażeń.

spartakus
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Sankt-Petersburg

Post autor: spartakus » pn 14 sie, 2017 15:51

A co do Petersburga,to byłem również w szkole z polskim językiem nauczania na ulicy Grafski Pierieulok. Pod budynkiem znajduje się pomnik Mickiewicza. W samej szkole przyjęto mnie sympatycznie i pokazano chyba jedyne w Rosji muzeum poświęcone toczonym przez ZSRR i Rosję wojnom w Afganistanie, Czeczenii i Gruzji. Wielbiciele pomników powinni też zobaczyć bardzo oryginalne pomniki poświęcone żołnierzom-afgańcom i specnazowcom we Frunzenskim rejonie w Parku Internacjonalistów. No i wiele pomników,głównie bohaterów wojny,znajduje się w Moskiewskim Parku Pobiedy. Trafiłem też na cmentarz niedaleko Ławry,gdzie są pomniki Czajkowskiego i Dostojewskiego

ODPOWIEDZ