wizy i vouchery do Rosji

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
wierny62
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: wierny62 » czw 28 lip, 2016 22:15

jak jest z tym konsulatem (nie centrum wizowe ) w pon 15.08/ u nas święto, w systemie był wolny termin na 9.40 właśnie 15.08 i nawet przyszło mi potwierdzenie na maila, że mam termin ww datę... wcześniej pisałem z tym zapytaniem to ktoś napisał , że zamknięte bez uzasadnienia.... po co mieliby się umawiać skoro mają mieć zamknięte ? pomóżcie

wierny62
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: wierny62 » pt 05 sie, 2016 18:58

proszę o szbkie potwierdzenie info, do wizy tranzytowej voucher turystyczny jest mi potrzebny czy też nie ?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Simon » pt 05 sie, 2016 20:58

wierny62 pisze:proszę o szbkie potwierdzenie info, do wizy tranzytowej voucher turystyczny jest mi potrzebny czy też nie ?
http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx?lst=pl&i ... ytowa.aspx

wierny62
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: wierny62 » pt 05 sie, 2016 22:29

ok , czyli vouchera nie trzeba jak dobrze rozumię, o jaką wizę mam ubiegać - 1 krotnego czy 2 wjazdu ? , do Moskwy przylecimy samolotem , następnie pociąg

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Dracid » sob 06 sie, 2016 11:45

A ile razy będziesz wjeżdżał do Rosji?

wierny62
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: wierny62 » wt 09 sie, 2016 17:22

no raz, gdy przylecę, ale ktoś kiedyś mówił , że ponoc jak jedzie się pociągiem to pociąg niby 2 razy na terytorium Rosji, nigdzie takich informacji nie znalazlem.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Dracid » śr 10 sie, 2016 16:28

To jeszcze podpowiedz, jak jedziesz dokładnie tym pociągiem.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: buba » czw 13 paź, 2016 15:02

Chcemy sie wybrac latem do obwodu kaliningradzkiego na dwa tygodnie. Nikogo tam nie znamy wiec zaproszenia miec nie bedziemy. Jedziemy w celach turystycznych. Spac planujemy w namiocie, samochodzie, albo jak nas lokalsi zaprosza. Jezeli bedzie to konieczne mozemy zanocowac raz w hotelu. Nigdy jeszcze nie wyrabialam zadnych wiz wiec kompletnie sie na tym nie znam. Potrzeba nam wiza turystyczna, jednokrotna. Czy ktos moze ma do polecenia jakies uczciwe biura, posrednikow ktorzy zajmuja sie tym kompleksowo tzn zeby zalatwili wize, zameldowanie, vouchery, ubezpieczenie, co tam trzeba a my nie musieli sie wloczyc po konsulatach albo to wloczenie ograniczyc do minimum.

Ogladalam jedna strone posrednikow zajmujacych sie wyrabianiem wizy i w wymaganiach bylo o przedstawieniu rezerwacji hotelowych. Z tego co wiem bardzo duzo ludzi podrozuje po Rosji i nie spi w hotelach tylko gdzies w rowie i jest wszystko ok, wracaja zywi i nieoskubani. Wiecie moze jak to sie robi? Poki co myslalam ze posrednik za oplata zalatwia jakies lewe zameldowanie czy pieczatke jakiegos niby hotelu...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Elwood
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Elwood » pt 14 paź, 2016 10:25

Jest kilku znanych pośredników w załatwianiu wiz do RUS, np. Warmos, VizaSerwis, Aina czy inne. Oni Ci wszystko załatwią od A do N.
W Obwodzie musisz tylko uważać na strefy zamknięte dla turystów, poza tym spokojnie możesz spać po krzakach. Nie wiem tylko, czy przepisy o meldunku nie są tam zaostrzone obecnie. Dla świętego spokoju jeden nocleg możecie spędzić w hotelu, co może być atrakcją samą w sobie.
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: buba » pt 14 paź, 2016 16:09

Elwood pisze:Oni Ci wszystko załatwią od A do N.
Juz jestes czwarta osoba ktora mi poleca aine i jako ze to co maja tam na stronie w necie wyglada ok to chyba na wiosne sie do nich zglosze
Elwood pisze:Nie wiem tylko, czy przepisy o meldunku nie są tam zaostrzone obecnie. Dla świętego spokoju jeden nocleg możecie spędzić w hotelu, co może być atrakcją samą w sobie.
Pewnie jeden czy dwa noclegi w hotelach i tak spedzimy, zwlaszcza jak trafimy na takie klimatyczne poradzieckie :mrgreen: Acz tez slyszalam ze nie wszystkie hotele moga dawac meldunek... A takie biuro zalatwiajac niby rezerwacje hotelowe to meldunku nie zalatwia?
Elwood pisze:W Obwodzie musisz tylko uważać na strefy zamknięte dla turystów
a gdzies sa dostepne mapy gdzie sa zaznaczone czy wykaz tych stref zamknietych? kiedys jedynie slyszalam ze na wjazd do Bałtijska trzeba miec jakies specjalne pozwolenie (wiesz moze gdzie sie wyrabia?)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Elwood
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Elwood » pt 14 paź, 2016 21:26

buba pisze:...
a gdzies sa dostepne mapy gdzie sa zaznaczone czy wykaz tych stref zamknietych? kiedys jedynie slyszalam ze na wjazd do Bałtijska trzeba miec jakies specjalne pozwolenie (wiesz moze gdzie sie wyrabia?)
Odbierz pocztę.
Znajdziesz w niej to, co potrzebujesz... ;)
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: buba » pn 17 paź, 2016 17:01

dzieki!!! :mrgreen:

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Cyclopek » czw 20 paź, 2016 22:36

Witam. Wiem, że to może niezwiązane z tematem, ale czy wie ktoś, może, jak w związku z obecnym nieuregulowanym statusem granic RU - BY wygląda podróż pociągiem POLONEZ z Moskwy do Warszawy, chodzi mi właśnie o podróż powrotną. Czy Białorusini czepiaja się, że wjezdżamy do nich bez stempla na wizie tranzytowej, czy jest po staremu. W związku z obecną sytuacją obecnie nawet nie myślę o podróży PL - RU przez BY, ale nie wiem czy może z powrotem jest wciąż normalnie.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: buba » czw 20 paź, 2016 22:45

ale z przejazdem pociagiem przez Bialorus do Rosji tez jest jakis problem? bo czytalam ze tylko chodzi o przejazd samochodami..

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Dracid » pt 21 paź, 2016 07:35

Tu są różne informacje...
1. Zadzwonisz do pogransłużby w Smoleńsku, to Ci powiedzą, że cały naziemny transport jest objęty zakazem.
2. Przeczytasz artykuł, to się okaże, że samolotem z Mińska do Moskwy też nie polecisz.
3. Zadzwonisz do pogransłużby w lotnisku moskiewskim, to powiedzą, że bez problemu wjedziesz.
4. Przeczytasz kolejny artykuł, to się okaże, że autobusem można, tylko na karcie migracyjnej trzeba wpisać, że celem podróży jest Rosja i wtedy wiza białoruska tranzytowa i rosyjska turystyczna (czy w ogóle jakaś inna niż tranzytowa) wystarczy.

Na stronie (o ile działa, bo ostatnio nie chciała) ps.fsb.ru (pogransłużba) jeszcze na początku tygodnia nie było żadnej wzmianki i wszystkie wieści biorą się z СМИ.

Na tę chwilę mam większą pewność, że samolot z Mińska do Moskwy powinien być OK (sam planuję taki przelot, a bilety kupiłem w lipcu i nie mam jak ich oddać). Pociąg/autobus/samochód bym odpuścił. Bo paszporty kontrolują na tej "wewnętrznej" granicy (chyba w marcu tak wjechałem i jeszcze nikt się nie czepiał, ale sprawdzali).

pietia
Kanclerz
Kanclerz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: pietia » pt 21 paź, 2016 19:55

Swoją drogą ciekawe, czy uregulują ten problem przed MŚ 2018? Bo zapewne jakaś część kibiców będzie chciała dostać się do Rosji jednak transportem naziemnym

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: barciur » sob 22 paź, 2016 02:44

Ja jechałem w tym roku białoruskim z Białorusi (z Brześcia) do Moskwy i nikt paszportów nie sprawdzał w ogóle, ale nawet mi przez myśl nie przyszło, że będą problemy..

lukaszb1986
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: lukaszb1986 » sob 22 paź, 2016 04:48

Taka informacja znajduje się na stronie ambasady polskiej w Moskwie:

Loty z Mińska realizowane do miast na terenie Federacji Rosyjskiej są obecnie traktowane jako połączenia wewnątrzkrajowe, w związku z czym pasażerowie nie przechodzą odprawy paszportowej w porcie lotniczym w Mińsku. Powyższe oznacza, że w paszportach i na kartach migracyjnych nie są zamieszczane odciski stempli wjazdowych. Natomiast brak adnotacji rosyjskich służb granicznych w paszportach i na kartach migracyjnych może być podstawą do nałożenia grzywny za nielegalne przekroczenie granicy i naruszenie przepisów migracyjnych

http://www.moskwa.msz.gov.pl/pl/informa ... hannel=www

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Cyclopek » ndz 23 paź, 2016 14:21

A czy zakaz na przejścia lądowe jest jednostronny. Bo wjazd będzie jak Pan Bóg przykazał przez Łotwę (pociągiem) a wracać bym chciał z Moskwy Polonezem, czy mogę się spodziewać jakichś trudności?

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Katohaikara » ndz 13 lis, 2016 17:50

Witam wszystkich,

W maju planuję wyjazd do Moskwy (w sumie na 5 dni) i mam kilka pytań dotyczących opłat oraz potrzebnych dokumentów, ponieważ nie mogę znaleźć jednoznacznych.

1. Wizę będę załatwiać samodzielnie w konsulacie w Warszawie. Jeśli dobrze rozumiem obowiązuje mnie wtedy tylko opłata konsularna, nie muszę płacić dodatkowego 25 €, zgadza się?

2. Voucher musi być wystawiony na cały pobyt? Będę jechać samochodem i zamierzam po drodze nocować na terytorium FR. Zastanawiam się, czy jak przenocuję jedną noc w jakimś droższym hotelu, który wystawi mi voucher na jeden dzień pobytu, to mogę spokojnie spać potem w jakimś tańszym hostelu? Mogą odmówić mi wtedy wydania wizy? Może bezpieczniej jest kupić voucher u pośrednika?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: survey06 » ndz 13 lis, 2016 19:27

Niezależnie od rodzaju wizy o jaką będziesz aplikować, radziłbym zlecić jej uzyskanie wyspecjalizowanej agencji. Odżałuj te sto parę złotych zamiast samemu błądzić. Piszę to na podstawie osobistego doświadczenia. Pierwszą wizę załatwiałem sam i podchodziłem w wydziale wizowym ambasady dwukrotnie bo coś tam było nie tak, więc trzecią aplikację – i ostatnią - załatwiła z sukcesem agencja.

W związku z obecnym zamknięciem granicy rosyjsko-białoruskiej dla samochodów z rejestracją UE, prawdopodobnie będziesz wjeżdżać do Rosji z Łotwy i zapewne wracać przez przejście graniczne w Terehova. Od granicy łotewskiej do Moskwy jest około 650 km, droga o dużym natężeniu ruchu, na wielu odcinkach …. klasy polskiej drogi powiatowej. Weź jeszcze pod uwagę podmoskiewskie i moskiewskie ringi wiecznie zakorkowane niezależnie od pory dnia i po których poruszanie się wymaga dosyć dobrej orientacji a GPS nie zawsze okaże się pomocny.

Dlatego sugeruję przejazd od granicy do Moskwy podzielić na dwa dni z noclegiem gdzieś w połowie trasy; miasto Rżev i/lub jego okolice. Również rozważ taki dwu-etapowy wariant podróży na drogę powrotną.

Przedstaw taki (albo inny własny) plan na 10 dni pobytu i podróży (2 dni dojazd, 5 dni pobyt, 2 dni powrót, 1 dzień rezerwa) w agencji i oni już powinni wszystko załatwić tak, żebyś nie miała żadnych kłopotów z voucherami. Nie zapominaj o obowiązkowym ubezpieczeniu na cały okres pobytu i przejazdów. Jak również o obowiązkowym wykupieniu zielonej karty.

Przy wjeździe do Rosji otrzymasz niewielki rosyjsko-angielski MIGRATION CARD wypełniony i ostemplowany przez rosyjskiego pogranicznika. Dokument mieści się w paszporcie i NIE WOLNO GO ZGUBIĆ. Bez tego papierku nie wyjedziesz z Rosji.
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: buba » ndz 13 lis, 2016 19:41

survey06 pisze:NIE WOLNO GO ZGUBIĆ. Bez tego papierku nie wyjedziesz z Rosji.
Zawsze sie zastanawiam co to oznacza. Bo zgubic mozna wszystko- moze ktos cie np.okrasc. Co wtedy? Musisz wrocic do Moskwy do ambasady? Duza wziątka? wsadzaja cie do pudła? czy dostajesz obywatelstwo rosyjskie - i zostajesz przymusowo na stale? ;)

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Katohaikara » ndz 13 lis, 2016 19:46

Planowałem jechać do Moskwy przez Łotwę właśnie, po drodze zwiedzając Wilno i śpiąc po drodze także gdzieś w Rosji, w samej stolicy być tylko 3 dni. Zamierzam jechać tam w 5 osób, więc z tych stu paru, robi się pół tysiąca, a że do Warszawy daleko nie mam, chciałbym załatwić to samemu.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: pietia » ndz 13 lis, 2016 20:11

buba pisze:
Zawsze sie zastanawiam co to oznacza. Bo zgubic mozna wszystko- moze ktos cie np.okrasc. Co wtedy? Musisz wrocic do Moskwy do ambasady? Duza wziątka? wsadzaja cie do pudła? czy dostajesz obywatelstwo rosyjskie - i zostajesz przymusowo na stale? ;)
Na szczęście nie musiałem tego testować osobiście, ale podejrzewam, że trzeba zgłosić zagubienie na policji lub w oddziale FMS. No a jeśli migracionka zaginęła razem z całym paszportem, to wtedy blankietowy z ambasady, i podejrzewam, że na tej podstawie wypuszczają

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Simon » ndz 13 lis, 2016 21:06

survey06 pisze:Niezależnie od rodzaju wizy o jaką będziesz aplikować, radziłbym zlecić jej uzyskanie wyspecjalizowanej agencji. Odżałuj te sto parę złotych zamiast samemu błądzić. Piszę to na podstawie osobistego doświadczenia. Pierwszą wizę załatwiałem sam i podchodziłem w wydziale wizowym ambasady dwukrotnie bo coś tam było nie tak, więc trzecią aplikację – i ostatnią - załatwiła z sukcesem agencja.

Przedstaw taki (albo inny własny) plan na 10 dni pobytu i podróży (2 dni dojazd, 5 dni pobyt, 2 dni powrót, 1 dzień rezerwa) w agencji i oni już powinni wszystko załatwić tak, żebyś nie miała żadnych kłopotów z voucherami. Nie zapominaj o obowiązkowym ubezpieczeniu na cały okres pobytu i przejazdów. Jak również o obowiązkowym wykupieniu zielonej karty.
my zalatwialismy wize samodzielnie w Krakowie (w konsulacie, a nie w centrum wizowym)... i zadnych problemow nie bylo, bez problemu dostalismy wizy po tygodniu. Jedyny problem jest taki, ze przyjmowanie wnioskow jest w dni robocze rano [przynajmniej w Krakowie] i wszystkie osoby musza przyjsc osobiscie.

A z voucherem mielismy tak, ze byl wystawiony w agencji tylko na Moskwe [na caly pobyt], w planie podrozy wpisalismy tylko Moskwe i juz. Pomimo tego, ze spalismy tez w innych miejscach (m.in. pod Petersburgiem) i ani razu w hotelu, to nikt nie robil z tego problemow na wyjezdzie [przejscie Rosja/Ukraina]. Ani tez nie bylo problemu z terminami wjazdow (wiza byla od 12.08 do 25.08) - wjechalismy 16.08, wyjechalismy 22.08

Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: survey06 » ndz 13 lis, 2016 21:27

pietia pisze:
buba pisze:
Na szczęście nie musiałem tego testować osobiście, ale podejrzewam, że trzeba zgłosić zagubienie na policji lub w oddziale FMS. No a jeśli migracionka zaginęła razem z całym paszportem, to wtedy blankietowy z ambasady, i podejrzewam, że na tej podstawie wypuszczają

Gdy pracowałem w Chabarowsku i gdzie teraz pracuje każdy obcokrajowiec jest informowany o konieczności pilnowania tego papierka jak „źrenicy w oku” i natychmiastowego informowania o utracie podając dokładnie okoliczności zagubienia/ ukradzenia/ inne. Ponadto, każdy podpisuje taki wewnętrzny dokument w dziale HR, że został poinformowany o procedurze chronienia Migration Card i o konsekwencjach jej zagubienia.

Pamiętam przypadek z 2011 roku gdy inżynier z Włoch z powodu braku tej karteczki został przetrzymany na lotnisku Szeremietievo trzy doby tj, do czasu gdy ambasada włoska wszystko wyprostowała z rosyjskim Migration w Moskwie i w Chabarowsku. Jego żona wyleciała bez niego planowo i o czasie.
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Katohaikara » ndz 13 lis, 2016 21:42

Simon pisze:A z voucherem mielismy tak, ze byl wystawiony w agencji tylko na Moskwe [na caly pobyt]
Rozumiem że z voucherem na cały pobyt nie ma problemu, ale co gdybym miał np. voucher na 1 noc w miejscowości Rżev, a jechał bym na 3 dni do Moskwy jeszcze? Jakby zatrzymała mnie policja, nie miałbym żadnych nieprzyjemności?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Simon » ndz 13 lis, 2016 23:23

Katohaikara pisze: Rozumiem że z voucherem na cały pobyt nie ma problemu, ale co gdybym miał np. voucher na 1 noc w miejscowości Rżev, a jechał bym na 3 dni do Moskwy jeszcze? Jakby zatrzymała mnie policja, nie miałbym żadnych nieprzyjemności?
nie da sie. Voucher musi byc na caly pobyt, czyli np. jakby wyjazd wygladal tak:

1 maja: Polska - Wilno (nocleg)
2 maja: Wilno - np. Rzew (nocleg) przekroczenie granicy rosyjskiej
3 maja: Rzew - Moskwa
4 maja: Moskwa
5 maja: Moskwa
6 maja: Moskwa - np. Wielikije Luki (nocleg)
7 maja: Wielikije Luki - np. Kowno (nocleg) wyjazd z Rosji [nie dojedziesz raczej z Rosji do PL przez Lotwe w 1 dzien, Kowno wybralem, bo jest +/- w polowie drogi miedzy Wielikimi Lukami a W-wa]
8 maja: Kowno - Polska

to voucher musi byc wystawiony od 2 do 7 maja. Czyli, innymi slowy: voucher musi byc od dnia wjazdu do dnia wyjazdu do Rosji - na okres waznosci vouchera zostanie wydana wiza

a jakbys mial voucher tylko na 1 noc [obojetnie w jakim miescie, nikt tego nie sprawdzi... ja, jadac na wycieczke do Moskwy w 2013 mialem voucher z Petersburga], to dostalbys wize tylko na 2 dni (czyli w powyzszym przykladzie: od 2 do 3 maja)

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: barciur » pn 14 lis, 2016 02:50

survey06 pisze:Niezależnie od rodzaju wizy o jaką będziesz aplikować, radziłbym zlecić jej uzyskanie wyspecjalizowanej agencji. Odżałuj te sto parę złotych zamiast samemu błądzić. Piszę to na podstawie osobistego doświadczenia. Pierwszą wizę załatwiałem sam i podchodziłem w wydziale wizowym ambasady dwukrotnie bo coś tam było nie tak, więc trzecią aplikację – i ostatnią - załatwiła z sukcesem agencja.
Ja isę z tym w sumie niekoniecznie zgodzę. Moja wiza rosyjska była pierwszą wizą jaką załatwiałem w życiu i obeszło sie bez żadnego problemu. No i ponadto warto pamiętać, że agencyjnie płaci się więcej - €25 (110 zł) za same centrum wizowe, a w dodatku opłata agencyjna - zwykle też "koło stówy", więc bliżej tych dwóch stów niż 100.

Potwierdzam to, co pisze Simon - problem jest z zapisaniem się na rozmowę, może nie być terminów, a jak są, to parę razy w tygodniu od 9 do 12 i odbiór od 15 do 17... Z tym jest słabo.

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Katohaikara » pn 14 lis, 2016 14:34

Dzięki wielkie za pomoc, wychodzi na to że muszę kupić voucher przez agencje. Mam jeden dzień wolny w tygodniu, więc mogę jeździć po konsulatach.

ODPOWIEDZ