Kolej na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kolej na Ukrainie

Postautor: tomeeek07 » wt 27 sty, 2015 16:30

Witajcie, planuję za jakiś czas podróż na Ukrainę, między miastami przemieszczać się chcę nocnymi pociągami. Będą to trasy Lwów-Kijów, Kijów-Odessa, Odessa-Lwów. bilety będę kupował na stronie booking.uz.gov.ua. Mam tutaj pytanie jakie różnice są pomiędzy poszczególnymi pociągami (Л, a Ш) oraz między klasą drugą, a pierwszą (Coupe, a Suite), czy warto dopłacać do 1 klasy? Najlepiej jakby ktoś zamieścił jakieś foto.
Jeśli ktoś ma jakieś wskazówki dotyczące podróży na tych odcinkach, to również chętnie poczytam.

martinez
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Kolej na Ukrainie

Postautor: martinez » wt 27 sty, 2015 18:48

(Л, a Ш)--na Ukrainie w zasadzie to jest to samo---prawie wszystkie pociagi maja b.podobne wagony(stare ale dość czyste i wygodne)no i w przeciwieństwie do polskich kolei jeżdża planowo.
między klasą drugą, a pierwszą głowna różnica to taka że w drugiej(kupe)masz 4 łóżka-po 2 na ścianę a w 1 klasie masz 2 łóżka(dolne oczywiście)-po 1 na ściane--jest troszke wiecej miejsca,jakis lepszy dywan i cos do picia w cenie biletu(woda,herbata )....poprostu jest troszke luźnieji wygodniej--pociagi sa tam zawsze pełne i w przeciwieństwie do Białorusi gdzie w drugiej klasie czesto są max 2 osoby to na UKrainie zawsze we 4 sie jedzie---mozesz spróbowac tak 1 przejazd gdzie różnica jest najmniejsza miedzy 1/2 to bedziesz wiedział...Raz tak jechałem w 1 ale dlatego ze niebyło juz 2.....jest jeszcze 3 klasa(plackartny)-no ale to dla miłosników tych''klimatów''--normalnym nie polecam-a róznica cenowa miedzy druga niewielka ;)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » wt 27 sty, 2015 20:49

martinez pisze:jest jeszcze 3 klasa(plackartny)-no ale to dla miłosników tych''klimatów''--normalnym nie polecam-a róznica cenowa miedzy druga niewielka ;)

A dlaczego? Jeździć pociągami po Ukrainie i nie korzystać ani razu z płackarty, to trochę tak, jakby zwiedzać Londyn i nie wsiąść ani razu do londyńskiego piętrusa. Owszem, jest specyficzny klimat, ale jak najbardziej jest do do zniesienia nawet dla "zwykłych" podróżnych. A różnica w cenie między płackartą a coupe bywa nawet2-krotna, choć wszytsko zależy jeszcze od konkretnego pociągu i/lub relacji

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: Kwiatkowski11 » wt 27 sty, 2015 21:28

pietia pisze:
martinez pisze:jest jeszcze 3 klasa(plackartny)-no ale to dla miłosników tych''klimatów''--normalnym nie polecam-a róznica cenowa miedzy druga niewielka ;)

A dlaczego? Jeździć pociągami po Ukrainie i nie korzystać ani razu z płackarty, to trochę tak, jakby zwiedzać Londyn i nie wsiąść ani razu do londyńskiego piętrusa. Owszem, jest specyficzny klimat, ale jak najbardziej jest do do zniesienia nawet dla "zwykłych" podróżnych. A różnica w cenie między płackartą a coupe bywa nawet2-krotna, choć wszytsko zależy jeszcze od konkretnego pociągu i/lub relacji

Popieram, ale jeszcze radze odszukac tu na forum post z rozkladem miejs do spania w wagonie wraz z ich numeracja, bo te z boku to hard core. :wink:
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » wt 27 sty, 2015 22:16

Kwiatkowski11 pisze:
pietia pisze:

Popieram, ale jeszcze radze odszukac tu na forum post z rozkladem miejs do spania w wagonie wraz z ich numeracja, bo te z boku to hard core. :wink:

Hardcore to boczne miejsca na końcu wagonu tuż przy ubikacji.... :D A jeśli ktoś chce poznać prawdziwy hard core to musiałby przejechać się wagonem klasy 4 - czyli zahalny.... Kiedyś jechałem w takowym na trzeciej górnej drewnianej półce, tej co służy normalnie pod materace.....
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Szulik
Administrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: Szulik » śr 28 sty, 2015 08:12

jeszcze większy hardcore to podróż wagonem pocztowym, w praktyce jest to wagon towarowy. Nie wiem czy nadal jest to możliwe, jeszcze kilkanaście lat temu można tak było nawet podróżować transsibem :)

Numerację miejsc w wagonach plackartnych i kupe znajdziesz w opisie ukraińskich pociągów

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » śr 28 sty, 2015 10:06

Odnośnie tego czy warto przepłacać krocie za wagon rodzaju LUKS (kiedyś zwany SW) - czyli dwa miejsca w zamykanym przedziale. Powiem tak - niestety rodzaj wagonu to nie wszystko, bo można trafić na nowiutki wagon plackartowy z czerwonymi pluszami lub na stary obszarpany wagon luks - dlatego ja osobiście wolę nie przepłacać. Moim zdaniem jeśli jest to jakaś dłuższa podróż i nie ma specjalnych ograniczeń finansowych najlepiej wybrać wagon KUPE - 4 osobowe zamykane przedziały. Natomiast przejazd wagonem plackartowym jest rzeczywiście obowiązkowy do zaliczenia! :D
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » śr 28 sty, 2015 21:03

Sporo też zależy od współpasażerów. Niby mówi się, ze im wyższa klasa, tym kontyngent lepszy, ale nie zawsze. W cupe może trudniej trafić na pijanych żołnierzy czy roboli, ale nierzadko za to musiałem dzielić przedział np. z matkami z rozkrzycznymi dziećmi, oczywiście w wieku < 5 lat, czyli w 4 - osobowym przedziale jechało 5-6 osób. Z kolei w plackartach, może mam szczęscie, ale najczęściej trafiam na spokojnych współpasażerów, np. jakieś emerytki lub starsze małżeństwa

martinez
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Kolej na Ukrainie

Postautor: martinez » czw 29 sty, 2015 19:31

pietia pisze:

dlatego napisałem że plackarta to dla miłośników takich klimatów--oczywiscie ze wypada raz sie przejechać--najlepiej wybrać krótka trasę i odpowiednie miejsce(dolne-nie przy oknie),jak ktos ma twardy sen to przezyje,jak problemy ze spaniem to bez zatyczek do uszu cięzko sie przespac....luksem tez można sie przejechać--bedzie sporo taniej niz 2osobowy sypialny w PL(sama dopłata w PL 141zł+bilet czyli ze 200zł minimum trzeba liczyć).

EdekBezKredek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: EdekBezKredek » czw 19 lut, 2015 11:25

Plackartą jechałem nie raz i nie dwa i jest całkiem w porządku. Jechałem też kiedyś kupe... I zdecydowanie wolę ten pierwszy. Tanio, w miarę wygodnie, najlepiej wziąć zatyczki do uszu, trochę duszno. W kupe było zdecydowanie duszniej a okna oczywiście nie dało się otworzyć.

Awatar użytkownika
Alberto
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: Alberto » czw 19 lut, 2015 22:02

Podzielam wypowiedź przedmówcy. Plackarty nie są złe, czasem trafia się na milsze, czasem gorsze towarzystwo. Ja generalnie stawiam na napoje wyskokowe przed podróżą, znieczulam się nimi i budzi mnie prowadnica 20 min przed wykrzykując KIEV KIEV! Kupe serdecznie polecam tylko w jednym przypadku: grupa 4 znajomych osób której udało się kupić iejsca w tym samym przedziale na daleką trasę. Posiadanie prywatnej salonki/klubu zawsze spoko. Nie trzeba się kryć, krępować, sami swoi! Zabawa przednia http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/49565340297d3871.html

Szulik
Administrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: Szulik » czw 19 lut, 2015 22:12

Piliście piwo bezalkoholowe??? :)

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kolej na Ukrainie

Postautor: tomeeek07 » czw 26 lut, 2015 16:14

Tak jak sprawdzam, to ceny na pierwszą klasę na w/w trasach to ok 60 - 70 zł. Naprawdę to bardzo tanio w porównaniu do polskich kolei. Mam jeszcze pytanie czy przedziały są podzielone na damskie i męskie? Można gdzieś znaleźć zdjęcia porównujące druga i pierwszą klasę sypialną?

Szulik
Administrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: Szulik » czw 26 lut, 2015 18:19

Teoretycznie (przynajmniej w Rosji) istnieją wagony, w których są męskie, żeńskie i mieszane przedziały. W takich wagonach płeć przedziału określa pierwsza osoba kupująca bilet do danego przedziału, a w przypadku zakupu przez Internet płeć określana jest na bazie "otciestwa".
W praktyce nie ma podziału na przedziały męskie i damskie. Chyba, że 4 chłopa kupi bilet do jednego kupe to jest wtedy przedział męski.

A zdjęcia zobaczysz wpisując do google: плацкарта oraz купейный вагон

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » czw 26 lut, 2015 18:51

Od 2010 roku na Ukrainie wprowadzili możliwość kupowania biletów na rozdzielone przedziały ale tylko w niektórych pociągach - w takich pociągach wyznaczono jeden wagon do tych celów. Tak jak napisał kolega wyżej przedział w wagonie był oznaczany jako żeński lub męski na podstawie płci osoby, która pierwsza zakupiła bilet. Jednakże ja nigdy nie widziałem takich wagonów na http://booking.uz.gov.ua/ - być może takie bilety można kupić jedynie w kasie, a może w ogóle już zrezygnowali z tego - nie wiem. Zdecydowana większość wagonów jest sprzedawana bez uwzględnienia płci :) Odnośnie klasy 1 oraz 2 wagonów - to podejrzewam że chodzi o wagony klasy LUKS - zamykane w których są tylko dwa miejsca do spania oraz COUPE - 4 miejsca do spania.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

zor
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Kolej na Ukrainie

Postautor: zor » pt 29 maja, 2015 09:31

Mam problem dokonaniem płatności kartą za zakupem biletów online przez http://booking.uz.gov.ua. Może ktoś wie co się dzieje?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » pt 29 maja, 2015 19:40

Też od jakiegoś czasu to zauważyłem. Nawet dziś kupowałem bilet z Kijowa do Lwowa, za pierwszym razem płatność kartą BZ WBK (z 3D secure!) nie przeszła, jak głosił komukiat, została "zablokowana przez śluzę procesingową". Za chwilę spróbowałem ponownie (na inne miejsce, bo to poprzednie nie zdążyło zostać odblokowane) i transakcja (tą samą kartą) przeszła. Podobną sytuację miałem też w kwietniu, wtedy z kolei za pierwszym razem wyświetlił się komunikat, iż transakcja została odrzucona, gdyż dokonana została przy pomocy zagranicznej karty. Po chwili jednak się udało zapłacić.

Awatar użytkownika
Alberto
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: Alberto » ndz 12 lip, 2015 10:03

Szulik pisze:Piliście piwo bezalkoholowe??? :)

Ja nie, ale jeden kolega jest niepijacym alkoholikiem stąd ta Baltika 0

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kolej na Ukrainie

Postautor: tomeeek07 » pn 14 gru, 2015 21:23

Witajcie, wybieram się za jakieś czas do Lwowa i myślałem o tym, aby wpaść na jeden dzień do Kijowa (dwa razy nocna podróż pociągiem). Niestety z pewnych przyczyn musiałem zrezygnować z karty do konta i nie mam możliwości kupna biletu. Czy orientujecie się jak można taki bilet kupić w Polsce? Myślałem nad czymś typu biuro podróży, zdarzyło mi się tam kupować bilety autokarowe, więc może z pociągami też by się udało. Zna ktoś jakieś takie biuro/agencję która pośredniczy w zakupie biletów? Ewentualnie jakiś inny sposób.

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Postautor: barciur » pn 14 gru, 2015 23:04

Teoretycznie można kupić bilet w międzynarodowej kasie PKP. Spotka się to zapewne z oporem kasjera ale warto spróbować. Na http://rozklad.sitkol.pl/ sprawdź sobie numer pociągu i pójdź z tym do kasjera i spróbuj przekonać (powinno być Lvov i Kiev, bo obowiązuje rosyjska transliteracja). Cena powinna być praktycznie taka sama, co przez internet/we Lwowie. Warto też pamiętać, że nie można kupić na plackartne - tylko kupe, ale ceny są takie, że nie przejmowałbym się tym.

Ostatecznie tez można zawsze kupić to na Ukrainie, na dworcu we Lwowie - nie powinno być z tym problemu, patrzę teraz w internecie na bilet na dzisiaj za godzinę z Kijowa do Lwowa i jest 126 miejsc kupe dostępnych, więc o to bym się nie martwił.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » wt 15 gru, 2015 08:59

barciur pisze:Ostatecznie tez można zawsze kupić to na Ukrainie, na dworcu we Lwowie - nie powinno być z tym problemu, patrzę teraz w internecie na bilet na dzisiaj za godzinę z Kijowa do Lwowa i jest 126 miejsc kupe dostępnych, więc o to bym się nie martwił.

No tak ale wczoraj był poniedziałek dlatego też dużo wolnych miejsc - jeśli będzie piątek to wtedy może być problem z zakupem biletów do Kijowa w dniu wyjazdu...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kolej na Ukrainie

Postautor: tomeeek07 » wt 15 gru, 2015 20:01

barciur pisze:Teoretycznie można kupić bilet w międzynarodowej kasie PKP. Spotka się to zapewne z oporem kasjera ale warto spróbować. Na http://rozklad.sitkol.pl/ sprawdź sobie numer pociągu i pójdź z tym do kasjera i spróbuj przekonać (powinno być Lvov i Kiev, bo obowiązuje rosyjska transliteracja). Cena powinna być praktycznie taka sama, co przez internet/we Lwowie. Warto też pamiętać, że nie można kupić na plackartne - tylko kupe, ale ceny są takie, że nie przejmowałbym się tym.

Ostatecznie tez można zawsze kupić to na Ukrainie, na dworcu we Lwowie - nie powinno być z tym problemu, patrzę teraz w internecie na bilet na dzisiaj za godzinę z Kijowa do Lwowa i jest 126 miejsc kupe dostępnych, więc o to bym się nie martwił.

Kupował już kolega taki bilet w kasie PKP? Pamiętam jak w tamtym roku miałem trudności, aby kupić bilet z Polski do Austrii w kasie, więc zakup biletu na pociąg ukraiński pewnie graniczy z cudem.
Planuję jechać raczej w tygodniu, więc może tłumów nie będzie, aczkolwiek wolałbym mieć ten bilecik już wcześniej w przysłowiowej kieszeni.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » wt 15 gru, 2015 20:06

Ewentualnie dogadaj się z kimś, kto ma kartę płatniczą lub kredytową(naljepiej z 3D Secure), przelej mu odpowiednią sumę, i niech ta osoba kupi ci bilet przez Internet. Musi tylko podać Twoje nazwisko w odpowiedniej rubryce

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Postautor: barciur » śr 16 gru, 2015 00:44

tomeeek07 pisze:Kupował już kolega taki bilet w kasie PKP? Pamiętam jak w tamtym roku miałem trudności, aby kupić bilet z Polski do Austrii w kasie, więc zakup biletu na pociąg ukraiński pewnie graniczy z cudem.

Osobiście nie, zamierzam dopiero tego dokonać w nadchodzącym roku, aczkolwiek na trasę wewnątrz Rosji a nie Ukrainy.

A niestety to, czy się uda to głównie zależy od tego, jak wyszkolony jest kasjer. No i gdzie próbujesz. Pewnie bilet w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie a zupełnie inaczej na dworcu w Lublinie ;) Rozmawiałem z kasjerem w Warszawie na ten temat i widziałem dużo zdjęc biletów wydanych w ten sposób. Po prostu zależy od czynnika ludzkiego. Jeśli masz czas i nie jest to problemem to warto podbić na dworzec i spróbować, jeśli jednak nie to rzeczywiście spróbować dogadać się kogoś, jak radzi pietia, bo to może być najłatwiejsza sprawa. Ja od siebie dodam, że w tym roku kupowałem kartą bez 3D Secure i działało (na kolejach RŻD nie działało, ale tam jest to nawet wyraźnie napisane, że z 3D Secure tylko i wyłącznie).

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: pwlzeb » pn 21 gru, 2015 12:40

Wiecie coś o pociągu Lwów-Czerniowce, tym co 3,5 h jedzie? Nie widzę go w rozkładzie po Nowym Roku.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » pn 21 gru, 2015 13:14

pwlzeb pisze:Wiecie coś o pociągu Lwów-Czerniowce, tym co 3,5 h jedzie? Nie widzę go w rozkładzie po Nowym Roku.

Nie wiem dlaczego nie widzisz ale jest w rozkładzie. Jeśli chodzi o zakup biletu to po prostu na tego typu pociągi bilety sprzedają z mniejszym wyprzedzeniem.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: pwlzeb » pn 21 gru, 2015 22:19

Widzisz go po 1. stycznia?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » wt 22 gru, 2015 07:06

pwlzeb pisze:Widzisz go po 1. stycznia?

zaczekaj kilka dni to zobaczysz :wink:
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: kunek » ndz 27 gru, 2015 12:31

zakup w kasie też jest fajny.. - najpierw czekanie w kolejce, dreszczyk emocji - będą bilety? a jeśli tak to czy dolne, a może tylko boczne? może trzeba zmienić trasę na taką, na której są dostępne bilety? w głowie powtarzać sobie cała teoretyczną siatkę połączeń... przygoda, przygoda ;)

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kolej na Ukrainie

Postautor: tomeeek07 » pt 08 sty, 2016 16:26

pietia pisze:Ewentualnie dogadaj się z kimś, kto ma kartę płatniczą lub kredytową(naljepiej z 3D Secure), przelej mu odpowiednią sumę, i niech ta osoba kupi ci bilet przez Internet. Musi tylko podać Twoje nazwisko w odpowiedniej rubryce

Może awaryjnie ktoś z tutejszych forumowiczów mógłby mi kupić te bilety?
Na razie jeszcze ich i tak nie ma w systemie, więc spokojnie pytam w biurach podróży i po znajomych, pisałem też do PKP i odpisali, że może się uda, może nie...
Niestety nie ma lekko. :roll: