Kolej na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » sob 24 cze, 2017 15:47

mentalist pisze:Jak wygląda sprawa z miejscami w pociągach na UA w okresie wakacyjnym? Spotkałem się z opinią (chyba z resztą tu na forum), że znalezienie pożądanego miejsca może być w sezonie utrudnione, jednak z tego co obecnie widzę to na trasie Lwów - Odessa miejsc jest tyle co kto napłakał, a pierwsze "luźniejsze" terminy znajdują się nawet na miesiąc do przodu (końcówka lipca). Czy oznacza to, że wszystkie wcześniejsze terminy zostały wyprzedane, czy jednak UZ będzie sukcesywnie dodawało biletów w mare zbliżania się czasu podróży?

Od momentu otwarcia sprzedaży otwierają jeden wagon każdej klasy i dodają kolejny, gdy zostanie sprzedana większość miejsc w poprzednim. Twoje pytanie jest zbyt ogólnikowe więc niema jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne - problem z biletami w okresie wakacyjnym na pociągi jadące na południe istnieje. Ale jeśli ktoś potrzebuje w ostatniej chwili kupić jeden byle jaki bilet - to zawsze istnieje szansa, że ktoś zwróci taki bilet...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mago
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: mago » ndz 25 cze, 2017 15:42

Pytanie pewnie zadawane wielokrotnie. Jak wygląda kursowanie IC+ na trasie Kijów-Odessa ? Wolałbym bardziej klimatyczną plackartę, ale długość podróży (7h vs 13(?)) mnie mocniej kusi. Jak narazie znalazłem tylko na 20 lipca IC+ na tej trasie, szukałem po całym sierpniu i nic nie mogę trafić, czy te pociągi kursują wyłącznie w wyznaczone dni ? np. nieparzyste.

Drugie pytanie, w rezerwacji online, jak interpretować kwadracik - Перевезення багажу i następujące opcje ?
Тварини, птахи; Апаратура; Надлишок
O jaką aparaturę tu chodzi ? Do pędzenia bimbru ? :lol:
pieniądzewpodróży.pl

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » ndz 25 cze, 2017 16:20

mago pisze:Pytanie pewnie zadawane wielokrotnie. Jak wygląda kursowanie IC+ na trasie Kijów-Odessa ? Wolałbym bardziej klimatyczną plackartę, ale długość podróży (7h vs 13(?)) mnie mocniej kusi. Jak narazie znalazłem tylko na 20 lipca IC+ na tej trasie, szukałem po całym sierpniu i nic nie mogę trafić, czy te pociągi kursują wyłącznie w wyznaczone dni ? np. nieparzyste.

Drugie pytanie, w rezerwacji online, jak interpretować kwadracik - Перевезення багажу i następujące opcje ?

Nie wiem gdzie szukasz ale na http://booking.uz.gov.ua/ miejsca na Intercity są dostępne codziennie - nawet na jutro.

mago pisze:Drugie pytanie, w rezerwacji online, jak interpretować kwadracik - Перевезення багажу i następujące opcje ?

No więc zgodnie z regulaminem...
15.6. Електронна, побутова, відео- і аудіотехніка може перевозитись за рахунок норми ручної поклажі, якщо її розмір за сумою трьох вимірів не перевищує 200 см.
Ручна поклажа розміщується:
у вагонах зі спальними місцями - на місцях, зазначених у проїзному документі, та рундуках під нижньою полицею;
у загальних вагонах пасажирських поїздів - на верхній полиці вагона.
Не приймаються до перевезення в будь-якому вагоні апаратура та інші предмети, розміри яких за сумою трьох вимірів перевищують 200 см. Крім того, до перевезення у вагонах зі спальними місцями не приймається апаратура, яка за своїми розмірами ширша, ніж отвір дверей купе.

Chodzi o sprzęt RTV wymiary którego przewyższają łącznie 200 cm. Czyli zbyt dużego telewizora raczej nie wolno wziąć ze sobą... :)
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Postautor: barciur » wt 27 cze, 2017 00:00

gorodok pisze:Nie wiem gdzie szukasz ale na http://booking.uz.gov.ua/ miejsca na Intercity są dostępne codziennie - nawet na jutro.

Na jutro są, ale na sierpień już nie ma, gdyż przedsprzedaż IC jest krótsza. Zobacz sobie na koniec lipca czy sierpnia, nie znajdziesz biletów na IC z Kijowa do Odessy.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » wt 27 cze, 2017 07:20

barciur pisze:
gorodok pisze:Nie wiem gdzie szukasz ale na http://booking.uz.gov.ua/ miejsca na Intercity są dostępne codziennie - nawet na jutro.

Na jutro są, ale na sierpień już nie ma, gdyż przedsprzedaż IC jest krótsza. Zobacz sobie na koniec lipca czy sierpnia, nie znajdziesz biletów na IC z Kijowa do Odessy.

Zgadza się ale z tego co napisał kolega zrozumiałem, że w ogóle brak biletów na lipiec...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kolej na Ukrainie

Postautor: tomeeek07 » śr 28 cze, 2017 11:56

Rozpoczyna się testowanie systemu elektronicznych biletów na pociąg INTERCITY+ nr 705/706 Kijów – Lwów – Przemyśl. Po testach usługę tę planuje się wprowadzić dla pasażerów. Zastępca kierownika Departamentu ds. Dalekobieżnych Przewozów Pasażerskich publicznej spółki akcyjnej „Ukrzaliznycia” Ołeksandr Krasnosztan poinformował o tym na Facebooku:

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » śr 28 cze, 2017 20:20

Ciekawe jak długo potrwają te testy. Ale dobrze, że coś wreszcie drgnęło. Mam nadzieję, że wkrótce można będzie kupić w necie bilety zarówno na ten pociąg, jak i na Kowel-Chełm-Kowel

badluck13
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Kolej na Ukrainie

Postautor: badluck13 » wt 01 sie, 2017 15:07

Witam.

Dawno nie jeździłem po Ukrainie pociągami i miałbym kilka pytań. Ale od początku.

Ruszamy do Stryja, do znajomych.
Potem pociągiem (kupe) Stryj-Winnica i Winnica-Odessa (Intercity+).
A teraz pytania:
1. Kupiliśmy bilety przez Internet. Są problemy na wejściu do pociągu?
Wczoraj przeczytałem wiadomość, że w Czerniowcach pasażerów z biletmai z internetu do pociągu nie wpuszczono. Sprawa odbiła się o Policję, oakzało się, że załoga handlowała miejscami na lewo. Ktoś się spotkał z taką sytuacją?
https://politeka.net/news/472358-pyanye ... tami-foto/

2. Czy u prowadnika dalej można kupić na boku napoje wyskokowe?

Aaa i jeszcze jedno.
Część pociągów inyercity ma oznaczenie Ш a część П.
Znalazłem w necie info, ale nieoficjalne, że pociąg z oznaczeniem SZ może składać się z normalnego składu a nie typowego intercity, stąd spóźnienie godzinka dwie jest niemal pewne.
Ktoś orientuje się jak to naprawdę wyglada?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » wt 01 sie, 2017 16:16

badluck13 pisze:Witam.

Dawno nie jeździłem po Ukrainie pociągami i miałbym kilka pytań. Ale od początku.

Ruszamy do Stryja, do znajomych.
Potem pociągiem (kupe) Stryj-Winnica i Winnica-Odessa (Intercity+).
A teraz pytania:
1. Kupiliśmy bilety przez Internet. Są problemy na wejściu do pociągu?
Wczoraj przeczytałem wiadomość, że w Czerniowcach pasażerów z biletmai z internetu do pociągu nie wpuszczono. Sprawa odbiła się o Policję, oakzało się, że załoga handlowała miejscami na lewo. Ktoś się spotkał z taką sytuacją?
https://politeka.net/news/472358-pyanye ... tami-foto/

2. Czy u prowadnika dalej można kupić na boku napoje wyskokowe?

Aaa i jeszcze jedno.
Część pociągów inyercity ma oznaczenie Ш a część П.
Znalazłem w necie info, ale nieoficjalne, że pociąg z oznaczeniem SZ może składać się z normalnego składu a nie typowego intercity, stąd spóźnienie godzinka dwie jest niemal pewne.
Ktoś orientuje się jak to naprawdę wyglada?

Zapoznałem się z ową "wiadomością" o niewpuszczeniu pasażerów - jest to zwykła manipulacja psewdodziennikarska. Osoba,którą nie wpuszczono do pociągu nie miała legitymacji studenckiej - i to było przyczyną niewpszczenia. Policję wezwali rodzicę tej osoby już w Czerniowcach i nic z tego - bo prowadnicy oraz kierownik pociągu działali zgodnie z przepisami. Pomijając fakt, że prawdopodobnie wzięli innego pasażera na lewo na to miejsce. No i strona internetowa, na której umieszczono ową wiadomość nie jest żadnym poważnym źródłem.
Oznaczenia literowe są wewnętrzne i niewiadomo co oznaczają, ale na pewno nie to co napisałeś. Napoje u prowadnika nieraz można kupić ale raczej po cichu...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » wt 01 sie, 2017 16:30

Reasumując bilet jest imienny i pasażer przy wejściu do pociągu musi pokazać dokument - jeśli nie ma dolumentu albo ma ksero paszportu, jak było w tej sytuacji - prowadnicy mogą nie wpuścić go do pociagu.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

badluck13
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Kolej na Ukrainie

Postautor: badluck13 » wt 01 sie, 2017 16:32

Dzięki za wyjaśnienie :)

Z literami też sie wyjaśniło, znajomy mi podesłał linka, wczesniej nie mogłem tego znaleźć
Буквы в номерах поездов железных дорог Украины
Д — Донецкая (управление находится в Донецке)
К — Юго-Западная (управление которой находится в Киеве)
Л — Львовская (управление находится во Львове)
О — Южная (управление находится в Харькове)
П — Приднепровская (управление находится в Днепропетровске)
Ш — Одесская (управление находится в Одессе)

https://uticket.ua/ru/posts/codes_letters

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » sob 12 sie, 2017 07:32

http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 82956.html
Wojciech Balczun zrezygnował z szefowania Kolejom Ukraińskim

KrystianS
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: KrystianS » czw 17 sie, 2017 18:02

Krótkie pytanie.
Czy kolej ukraińska ma w zwyczaju dokładać nowe wagony na podróże, które odbędą się za ponad miesiąc? Dokładnie chodzi mi o linie Lwów - Odessa, wieczorny kurs 21.09. Jak to u nich jest?

mago
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: mago » czw 17 sie, 2017 18:51

pietia pisze:http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/wojciech-balczun-ukrzalyznycia-i-ukraina-na-zawsze-w-moim-sercu-82956.html
Wojciech Balczun zrezygnował z szefowania Kolejom Ukraińskim

Na Ukrainie, to trzeba mieć twardą du%$# i wielkie j%$# jeżeli chodzi o takie biznesy. To się naszefował. Ale szacunek na pewno mu się należy za podjęcie wyzwania. Bo to nie sztuka sobie prezesować jak większość "byznysmenów" gdzieś na Zachodzie i być wachlowanym przez sekretarkę. Sztuka, to wskoczyć do szamba i z niego wypłynąć na powierzchnię :lol: Teraz tylko czekać na zamknięcie połączeń z Przemyśla... warto obserwować jego następcę, którego mają niebawem wyłonić.

A tutaj ciekawy cytat Balczuna z innego artykułu:

Jak sam Balczun zauważa, coraz mniej obcokrajowców pracuje na poziomie biznesowym oraz w instytucjach powiązanych z państwem na Ukrainie. – Większość już wyjechała. Nikt dłużej niż rok nie wytrzymał – mówił Polak w wywiadzie dla eastbook. Sam przyznał, że czuje się jak „ostatni Mohikanin”. Nie ukrywa, że gdy przyjmował ofertę objęcia prezesury w narodowych kolejach Ukrainy, wydawało mu się, że istnieje już w kraju nastawienie na to, żeby jednak zmienić system.
pieniądzewpodróży.pl

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » czw 17 sie, 2017 22:53

Ja jednak mam nadzieję,że przynajmniej te już uruchomione połączenia, zwłaszcza Kijów-Lwów-Przemyśl, nie znikną. Obawiam się jednak o los tych dopiero zapowiadanych, jak choćby Lwów-Kraków czy Użhorod-Budapeszt

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: Kshyhu » pt 18 sie, 2017 08:56

KrystianS pisze:Krótkie pytanie.
Czy kolej ukraińska ma w zwyczaju dokładać nowe wagony na podróże, które odbędą się za ponad miesiąc? Dokładnie chodzi mi o linie Lwów - Odessa, wieczorny kurs 21.09. Jak to u nich jest?

Raczej nie. Bierz, to, co jest (jeśli w ogóle coś jeszcze jest). Ja tak kiedyś czekałem i się przejechałem.
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

KrystianS
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: KrystianS » pt 18 sie, 2017 12:31

Kshyhu pisze:

Raczej nie. Bierz, to, co jest (jeśli w ogóle coś jeszcze jest). Ja tak kiedyś czekałem i się przejechałem.

Dzięki za odpowiedź. Dziwi mnie tylko fakt, że dzień wcześniej jest wolnych 3 razy więcej miejsc i ten kurs składa się już z 11 wagonów. Natomiast tego nieszczęsnego 21.09 jest dopiero 5 wagonów, więc łudziłem się, że zapewne powiększą ten skład. Ale już sam teraz nie wiem -.-

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: arko » pt 18 sie, 2017 12:39

Kshyhu pisze:

Czasami w sezonie zdarza się,że podstawiają dodatkowe wagony;
ale w częściej dodawają całkowicie nowe składy na popularnych kierunkach,
szczególnie w okresie wakacyjnym,noworocznym....itd
- jak pisze @Kshyhu czekając możesz przejechać się z biletami.... a z drugiej strony już po sezonie.

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: Kshyhu » pt 18 sie, 2017 14:07

Nadmienię tylko, iż pociąg, którym wracałem we wtorek z Odessy, liczył 16 wagonów, więc był sporo dłuższy, niż pisze Krystian. Tyle, że nie sposób nie zgodzić się z arko, że co połowa sierpnia to nie końcówka września...
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.

Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym

następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany

poglądów, bez podawania przyczyny".

KrystianS
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: KrystianS » wt 22 sie, 2017 18:58

Kshyhu pisze:Nadmienię tylko, iż pociąg, którym wracałem we wtorek z Odessy, liczył 16 wagonów, więc był sporo dłuższy, niż pisze Krystian. Tyle, że nie sposób nie zgodzić się z arko, że co połowa sierpnia to nie końcówka września...

Dołożyli wagon.
Nadzieja umiera ostatnia :D

lukaszb1986
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kolej na Ukrainie

Postautor: lukaszb1986 » czw 24 sie, 2017 13:25

"24 серпня у перший рейс вирушив поїзд Інтерсіті+ №715/716 Київ – Перемишль, що курсує до Польщі через Вінницю, Хмельницький та Тернопіль. (...)Вартість проїзду в поїзді №715/716 до Перемишля складає: з Києва: 676 грн – у першому класі, 478 грн – у другому; з Вінниці: 526 грн – у першому класі, 370 грн – у другому; з Хмельницького: 451 грн – у першому класі, 322 грн – у другому; з Тернополя: 370 грн - у першому класі та 265 грн – у другому класі."

http://zik.ua/news/2017/08/24/ukrzalizn ... hl_1155595

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: arko » śr 30 sie, 2017 11:18

Bilety na pociąg Kijów-Warszawa potanieją o tysiąc hrywien :!:

3 września zgodnie z ustaleniami ukraińskich i polskich kolejarzy zostanie obniżona cena biletu na pociąg nr 67/68 Kijów – Warszawa – Kijów.
Jak informuje służba prasowa „Ukrzaliznyci”, w ten sposób koszt przejazdu z Kijowa do Warszawy będzie wynosił 1340 hrywien czyli ok. 190 zł, podczas gdy obecna cena biletu to 2441 hrywien (ok. 340 zł).
Pociąg nr 67 wyjeżdża z Kijowa o 16:52 (czasu lokalnego) i przybywa do Warszawy o 08:29. W przeciwnym kierunku pociąg nr 68 odjeżdża z Warszawy o 16:01 (czasu lokalnego) i przybywa do Kijowa o 08:35. http://wschodnik.pl/ukraina/item/13246- ... ywien.html

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » śr 30 sie, 2017 21:11

Rozsądna decyzja, bo ceną 340 PLN ten pociąg nie mógł konkurować nie tylko z przewoźnikami autobusowymi, ale i z Wizzairem

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Postautor: arko » czw 31 sie, 2017 16:57

Od 16 do 27 października pociągi Intercity+ Kijów-Przemyśl będzie kursować tylko do stacji Medyka w Polsce i do Lwowa.

Od 16 do 27 października 2017 roku, w związku z prowadzeniem prac w zakresie modernizacji linii kolejowej na terenie Polski, ruch pociągów na torze 1520 mm na odcinku Przemyśl - Hurko nie będzie się odbywał. »Ukrzaliznycia« zwraca uwagę pasażerów, że w danym okresie pociągi Intercity +, które kursują z Ukrainy do Polski, będą miały skróconą trasę do stacji Medyka (Polska) i do Lwowa”, - zawiadomiła służba prasowa „Ukrzaliznyci”.

Podkreślono, że pasażerom, jadącym do Przemyśla, polska kolej na stacji Medyka zapewni przesiadkę do autobusów do Przemyśla i w odwrotnym kierunku.

„Drugi pociąg Intercity + do Polski nr 716/715 Kijów - Przemyśl - Kijów przez Winnicę, Chmielnicki, Tarnopol - w okresie od 16 do 27 października będzie kursować zgodnie z obowiązującym harmonogramem, ale z ograniczeniem do stacji Lwów”, http://wschodnik.pl/ukraina/item/13281- ... trase.html

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Postautor: pietia » czw 31 sie, 2017 21:10

Ciekawe co z polską kontrolą graniczną. Zdążą wszystkich odprawić do Medyki, czy będą jeszcze kontrolować w tych autobusach

wostok
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Postautor: wostok » wt 12 wrz, 2017 12:05

Witajcie, orientujecie się ile kosztuje teraz bilet PKP TLK1327 (LWÓW EXPRESS) z Krakowa do Lwowa?
Nie ma niestety informacji na stronie internetowej. Może ktoś z Was jechał nim ostatnio i wie?)

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: Simon » wt 12 wrz, 2017 12:46

wostok pisze:Witajcie, orientujecie się ile kosztuje teraz bilet PKP TLK1327 (LWÓW EXPRESS) z Krakowa do Lwowa?
Nie ma niestety informacji na stronie internetowej. Może ktoś z Was jechał nim ostatnio i wie?)

cena bazowa nocnego pociagu Krakow-Lwow 39,50 euro

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Postautor: barciur » wt 12 wrz, 2017 22:18

Przy okazji, informacja jak najbardziej jest na stronie internetowej.

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pa ... /lwow.html

Gzagal
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Kolej na Ukrainie

Postautor: Gzagal » czw 28 wrz, 2017 11:08

A ja mam pytanie - jechałem ostatnio Lwów Ekspresem relacji z Lwowa do Wrocławia. O ile do kontroli ukraińskiej polegającej tylko na sprawdzeniu paszportu byłem przyzwyczajony o tyle doświadczenie z Medyki podpowiadało mi, że kontrola wjazdowa do Polski i co za tym idzie UE będzie szczegółowa, sprawdzenie bagaży itd. Ku mojemu zaskoczeniu również ograniczyła się do kontroli paszportu. Miłe zaskoczenie z jednej strony bo nie musiałem zdejmować bagaży itd, z drugiej zaś zaciekawiło mnie to - w pociągu z Ukrainy nie ma przemytu i co za tym idzie nie trzeba sprawdzać z podobną dokładnością co w Medyce czy Hrebennem?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Kolej na Ukrainie

Postautor: gorodok » czw 28 wrz, 2017 11:19

Gzagal pisze:A ja mam pytanie - jechałem ostatnio Lwów Ekspresem relacji z Lwowa do Wrocławia. O ile do kontroli ukraińskiej polegającej tylko na sprawdzeniu paszportu byłem przyzwyczajony o tyle doświadczenie z Medyki podpowiadało mi, że kontrola wjazdowa do Polski i co za tym idzie UE będzie szczegółowa, sprawdzenie bagaży itd. Ku mojemu zaskoczeniu również ograniczyła się do kontroli paszportu. Miłe zaskoczenie z jednej strony bo nie musiałem zdejmować bagaży itd, z drugiej zaś zaciekawiło mnie to - w pociągu z Ukrainy nie ma przemytu i co za tym idzie nie trzeba sprawdzać z podobną dokładnością co w Medyce czy Hrebennem?

Podejrzewam, że cena tego pociągu jest na tyle duża, że przemytników tam raczej nie spotkasz! :D
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua