Podwyżka cen alkoholu na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » czw 01 gru, 2016 17:38

Od pewnego czasu śledzę ceny wysokoprocentowych trunków na Ukrainie. Przeglądając dziś stronę Auchana zauważyłem duży wzrost cenowy w porównaniu do chociażby ubiegłego tygodnia. Dla przykładu wódka Pervak 0,5L jeszcze tydzień temu kosztowała ~55UAH, dziś ~70UAH. Czy ktoś coś wie na ten temat? Czy podwyżka dotyczy wszystkich alkoholi od piwa po mocnowoltażowe?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » czw 01 gru, 2016 18:55

Od 2 grudnia 2016 roku podnoszą minimalne ceny na alkohol:
wódki oraz likiery 27,1-27,86%;
wiski, rum, jin 37-63%;
koniaki (brandy) 24-27%;
wina 22,2-55,6 %.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » czw 01 gru, 2016 19:12

gorodok pisze:Od 2 grudnia 2016 roku podnoszą minimalne ceny na alkohol:
wiski, rum, jin 37-63%;
koniaki (brandy) 24-27%;
wina 22,2-55,6 %.
Te wartości wyrażone w procentach to wartość podwyżki proporcjonalnie do dotychczasowych cen (przed 2.XII.2016)?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » czw 01 gru, 2016 19:31

mentalist pisze:
gorodok pisze:Od 2 grudnia 2016 roku podnoszą minimalne ceny na alkohol:
wiski, rum, jin 37-63%;
koniaki (brandy) 24-27%;
wina 22,2-55,6 %.
Te wartości wyrażone w procentach to wartość podwyżki proporcjonalnie do dotychczasowych cen (przed 2.XII.2016)?
tak oczywiście
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » czw 01 gru, 2016 19:38

To spora podwyżka, zwłaszcza mając na uwadze wynagrodzenia Ukraińców. Czy u Was ludzie nie protestują, nie wychodzą na ulice? W Polsce po takich podwyżkach rozpętałoby się piekło.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 01 gru, 2016 20:00

No właśnie protestów jakoś mało. A nie tylko alkohol drożeje.Znacznie w górę poszły też koszty utrzymanie, szczególnie opłaty za ogrzewanie, gaz, prąd...

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » czw 01 gru, 2016 20:04

To trochę dziwne, bo obserwując to co czasem dzieje się na przejściach, to ludzie na wschodzie są raczej krewcy - choć oczywiście nie generalizujmy. Mi, Mi, jako osobie, która Ukrainę traktuje jako ciekawy kierunek turystyczny jest nie w smak z powodu podwyżek, ale co mają powiedzieć ludzie tam żyjący. Katastrofa...

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 02 gru, 2016 09:12

mentalist pisze:To spora podwyżka, zwłaszcza mając na uwadze wynagrodzenia Ukraińców. Czy u Was ludzie nie protestują, nie wychodzą na ulice? W Polsce po takich podwyżkach rozpętałoby się piekło.
Oj tam. Pamiętam czasy kiedy wódka w Polsce kosztowała 10-12 złotych a teraz? :D
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu » pt 02 gru, 2016 09:19

Zgoda, ale nam się od tego czasu "troszeczkę" podniosły zarobki, a na Ukrainie na ten moment jedyne, co rośnie, to ceny...
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 02 gru, 2016 09:34

Kshyhu pisze:Zgoda, ale nam się od tego czasu "troszeczkę" podniosły zarobki, a na Ukrainie na ten moment jedyne, co rośnie, to ceny...
No właśnie od 1 grudnia podnoszą zarobki i muszą to jakoś zrekompensować... :lol:
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pt 02 gru, 2016 09:42

gorodok pisze:Oj tam. Pamiętam czasy kiedy wódka w Polsce kosztowała 10-12 złotych a teraz? :D
A mogły być to czasy, kiedy pensja wynosiła 700zł. :D Z drugiej strony te pieniądze miały wtedy jakąś siłę nabywczą. Co do podwyżek zarobków na Ukrainie to ile mają wynieść? Wciąż nie mogę się nadziwić jak ludzie dają tam radę żyć, kiedy przeciętne wynagrodzenie oscyluje na poziomie polskiego, ale w hrywnach...

Przecież jeśli ktoś nie ma kogoś pracującego za granicą, np w Polsce, to przy poziomie cen porównywalnym z polskimi nie ma jak żyć.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 02 gru, 2016 09:46

Czy u Was ludzie nie protestują, nie wychodzą na ulice? W Polsce po takich podwyżkach rozpętałoby się piekło.
Pewnie sie juz boja... widzac jak ostatnimi "wychodzeniami na ulice" skopali sobie tyłek i wpakowali sie z deszczu pod rynne...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 02 gru, 2016 09:53

mentalist pisze:
gorodok pisze:Oj tam. Pamiętam czasy kiedy wódka w Polsce kosztowała 10-12 złotych a teraz? :D
A mogły być to czasy, kiedy pensja wynosiła 700zł. :D Z drugiej strony te pieniądze miały wtedy jakąś siłę nabywczą. Co do podwyżek zarobków na Ukrainie to ile mają wynieść? Wciąż nie mogę się nadziwić jak ludzie dają tam radę żyć, kiedy przeciętne wynagrodzenie oscyluje na poziomie polskiego, ale w hrywnach...

Przecież jeśli ktoś nie ma kogoś pracującego za granicą, np w Polsce, to przy poziomie cen porównywalnym z polskimi nie ma jak żyć.
Zgadzam się lecz muszę zauważyć też, że na Ukrainie spora część ludzi dostaje wynagrodzenie w kopertach - i dlatego to wszystko wygląda tak dziwnie...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 02 gru, 2016 09:55

buba pisze:
Czy u Was ludzie nie protestują, nie wychodzą na ulice? W Polsce po takich podwyżkach rozpętałoby się piekło.
Pewnie sie juz boja... widzac jak ostatnimi "wychodzeniami na ulice" skopali sobie tyłek i wpakowali sie z deszczu pod rynne...
Też tak myślę i poza tym uważam, że wszystkie protesty były inspirowane przez media, które są w rękach oligarchów...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pt 02 gru, 2016 10:00

gorodok pisze:Zgadzam się lecz muszę zauważyć też, że na Ukrainie spora część ludzi dostaje wynagrodzenie w kopertach - i dlatego to wszystko wygląda tak dziwnie...
Ale to wiesz, w Polsce jest nie wiele lepiej. Tu też bardziej kalkuluje się pracować na czarno, zwłaszcza jeśli masz w perspektywie najniższą krajową. A to dlatego, że za najniższą krajową, po opłaceniu czynszu, mediów zostaje tylko parę groszy na życie. Ni to się za to ubrać, o zaspokojeniu potrzeb kulturalnych nie wspominając.

apollo12
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: apollo12 » pt 02 gru, 2016 12:38

do mentalisty- zaczynam nabierać do Ciebie uprzedzenia, lepiej niewiele się odzywaj jak masz pisać takie banialuki

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pt 02 gru, 2016 13:58

apollo12 pisze:do mentalisty- zaczynam nabierać do Ciebie uprzedzenia, lepiej niewiele się odzywaj jak masz pisać takie banialuki
Doprawdy? Wiesz, forum to nie jest prywatny folwark, na którym wszystko będzie odbywało się wedle Twoich dyspozycji. Masz wiele do powiedzenia w temacie moich wypowiedzi, za to Twoje aż kipią "merytorycznie". Co do samej krytyki mojego posta - może Tobie wygodnie żyje się w Polsce, bo masz stanowisko i układy, ale znaczna część społeczeństwa nie może liczyć na zbyt wiele od życia. Jeżeli masz co do tego zastrzeżenia, to proszę przedstaw swoją "wersję wydarzeń"...

apollo12
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: apollo12 » pt 02 gru, 2016 14:27

mieszkam pół roku w Ukrainie i pół roku w Polsce i jak Ty piszesz że cyt .,,w Polsce jest nie wiele lepiej'' to ja jestem przekonany że Ty niewiele wiesz jaki jest poziom życia , jaka korupcja, jakie ograniczenia biurokracyjne itp, itd - bo logicznie myśląc jakbyś wiedział to byś tak nie napisał.
cnd

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu » pt 02 gru, 2016 14:30

Panowie, nie przepychajmy się, bo nie tego dotyczy forum. W żadnym kraju nie ma Eldorado, trochę to wszystko na zasadzie "wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma".
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pt 02 gru, 2016 14:59

Kshyhu pisze:Panowie, nie przepychajmy się, bo nie tego dotyczy forum. W żadnym kraju nie ma Eldorado, trochę to wszystko na zasadzie "wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma".
Zgodzę się z Tobą. Uważam, że forum służy do swobodnego wyrażania myśli, jednakże z poszanowaniem godności innych użytkowników. W związku z tym musiałem zaprotestować, kiedy ktoś chciał zakłócić ten porządek.
apollo12 pisze:mieszkam pół roku w Ukrainie i pół roku w Polsce i jak Ty piszesz że cyt .,,w Polsce jest nie wiele lepiej'' to ja jestem przekonany że Ty niewiele wiesz jaki jest poziom życia , jaka korupcja, jakie ograniczenia biurokracyjne itp, itd - bo logicznie myśląc jakbyś wiedział to byś tak nie napisał.
cnd
Jeżeli chodzi o Ciebie, to przez fragment mojej wypowiedzi, który ująłeś w cytat, tzn: "w Polsce jest nie wiele lepiej'' rozumiem, to, iż w Polsce również niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdzie wynagrodzenie przekazywane jest w kopercie (w części lub w całości). Nie uważam również, że Ukraińcy mają usłane różami życie w swoim państwie. Nie musiałem spędzać tam polowy roku, by tego doświadczyć. Wystarczyła obserwacja kilku aspektów życia: cen w sklepach, jakości dróg, nastrojów społecznych, itp. Ponadto miałem okazję porozmawiać z Ukraińcami, którzy opowiedzieli mi dlaczego ich kraj wygląda tak a nie inaczej. Przy okazji tematu dróg usłyszałem, iż znaczna część pieniędzy przeznaczonych na tego typu inwestycje wędruje do prywatnych kieszeni. Ale również w Polsce nie trzeba obracać się wśród czołowych polityków, by mieć zarys sytuacji, która tu panuje, bo filmy ostatnich lat, takie jak "Drogówka", czy "Układ zamknięty" obrazują jak funkcjonuje to państwo.

Jednakże Ukraina, w związku z brakiem przynależności do UE jest wolna od pewnych regulacji, które tworzą w Polsce prawną groteskę. Na Ukrainie może kwitnąć wolny handel, który ja rozumiem poprzez drobnych graczy, jak choćby babuszki handlujące tym, co wytworzyły u siebie w gospodarstwach, bez obawy o mandat od straży miejskiej. Wiele osób zawetuje, bo przecież wolny handel to możliwości małych i średnich przedsiębiorców, przecież to oni tworzą miejsca pracy. Tylko problem polega na tym, że przedsiębiorca tworząc nowe miejsce pracy, ma na nim zarobić, a nie uczynić to w czynie społecznym. I tu się kończy "dobrobyt" potencjalnego pracownika. Puentując zakres różnic pomiędzy Polską, a Ukrainą - swoista wisienka na torcie: towary sygnowane oznaczeniem BIO. To co w Polsce jest niby BIO, na Ukrainie występuje jako pełnowartościowy naturalny produkt. Czyli tak samo jak w Polsce przed wprowadzeniem durnych regulacji unijnych.

Zdaję sobie sprawę, że Ukraina wciąż jest na dorobku, po odłączeniu od ZSRR i zmieniające się władze niekoniecznie sprzyjają podnoszeniu się poziomu życia mieszkańców państwa, niemniej jednak i tak uważam, że życie tam jest na pewien sposób łatwiejsze, choć nie ukrywam, że mój koncept uwzględnia zagraniczne zarobki, czyli wyjazd za pracą, lub wykonywanie zdalnej pracy dla zagranicznej firmy, żyjąc na Ukrainie.

apollo12
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: apollo12 » pt 02 gru, 2016 15:28

doceniam chęć i ambicję obrony swojego zdania i nie będę się ,,przepychał '' z Tobą,
nabierając z czasem doświadczenia obserwacji zjawisk społecznych uznasz ze nie wszystko jest tak naiwnie proste.
pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 02 gru, 2016 20:45

Sprawdziłem dzisiaj ceny alkoholu w sklepach i jak na razie żadnych podwyżek nie zauważyłem - prawdopodobnie będą wysprzedawać stare zapasy a nowe dostawy będą już droższe...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pt 02 gru, 2016 21:02

gorodok pisze:Sprawdziłem dzisiaj ceny alkoholu w sklepach i jak na razie żadnych podwyżek nie zauważyłem - prawdopodobnie będą wysprzedawać stare zapasy a nowe dostawy będą już droższe...
Pech chce, że na Ukrainę najprawdopodobniej zawitam z końcem roku, więc ze starych zapasów nawet strzępy nie zostaną. :D A w praktyce - ta minimalna cena za flaszkę 0,5l tj niespełna 70UAH, to jest cena bezwzględna, czy np podczas promocji może ulec zmniejszeniu? Jak wygląda sprawa w okresie przedsylwestrowym z takimi promocjami?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » czw 02 mar, 2017 08:42

Niestety od 1 marca 2017 roku ceny alkoholu na Ukrainie znowu poszły w górę. Tym razem podnieśli ceny na akcyzy - 12% na piwo, wino oraz 20% na wódkę oraz mocne napoje.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pt 03 mar, 2017 16:01

Te podwyżki to chyba nieznaczne, bo obserwując strony większych sieciówek nie zauważyłem zmiany cen, a jeśli już to o parę kopiejek.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 03 mar, 2017 20:11

Zapewne sprzedają jeszcze towar ze starych zapasów

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 03 mar, 2017 20:52

Ja też myślę, że ceny jednak pójdą nieco w górę. Ale wzrost akcyzy o 20% nie znaczy że cena wódki wzrośnie o te 20%
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

martinez
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: martinez » sob 11 mar, 2017 12:59

poszły w góre i to bardzo! Jakieś 40-50% drozej jest--0,7 l kosztuje teraz ok 100 hrywien-było 60-70hrywien czy mniej...Ale w porównaniu z Pl to i tak dobre ceny...

lukaszb1986
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: lukaszb1986 » sob 11 mar, 2017 16:34

martinez pisze:poszły w góre i to bardzo! Jakieś 40-50% drozej jest--0,7 l kosztuje teraz ok 100 hrywien-było 60-70hrywien czy mniej...Ale w porównaniu z Pl to i tak dobre ceny...
Gdzie w tamtym roku 0.7 można było kupić za 60 UAH?
W 2015 jak dobrze pamiętam minimalna cena na 0.5l wódki wynosiła 55 hrywien.

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » ndz 12 mar, 2017 01:28

lukaszb1986 pisze:W 2015 jak dobrze pamiętam minimalna cena na 0.5l wódki wynosiła 55 hrywien.
W 2k15 w marcu za pół litra płaciłem ~7,50zł, w grudniu już ok 8,8zł. Z tymże kurs z marca to było 30parę groszy za 1UAH a w grudniu chyba 0,16zł.

ODPOWIEDZ