Podwyżka cen alkoholu na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
lukaszb1986
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: lukaszb1986 » ndz 12 mar, 2017 16:51

mentalist pisze:
lukaszb1986 pisze:W 2015 jak dobrze pamiętam minimalna cena na 0.5l wódki wynosiła 55 hrywien.
W 2k15 w marcu za pół litra płaciłem ~7,50zł, w grudniu już ok 8,8zł. Z tymże kurs z marca to było 30parę groszy za 1UAH a w grudniu chyba 0,16zł.
Jak najbardziej się z tobą zgadzam. Alkohol mocno zaczął drożeć po zalamaniu kursu hrywny. Taka cena zaczęła obowiązywać od września

http://wschodnik.pl/ukraina/item/2147-1 ... o-1-3.html

lukaszb1986
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: lukaszb1986 » ndz 12 mar, 2017 18:11

lukaszb1986 pisze:
mentalist pisze:
lukaszb1986 pisze:W 2015 jak dobrze pamiętam minimalna cena na 0.5l wódki wynosiła 55 hrywien.
W 2k15 w marcu za pół litra płaciłem ~7,50zł, w grudniu już ok 8,8zł. Z tymże kurs z marca to było 30parę groszy za 1UAH a w grudniu chyba 0,16zł.
Jak najbardziej się z tobą zgadzam. Alkohol mocno zaczął drożeć po zalamaniu kursu hrywny. Taka cena zaczęła obowiązywać od września

http://wschodnik.pl/ukraina/item/2147-1 ... o-1-3.html
W marcu 2015 hrywna napewno nie była po 30 groszy
viewtopic.php?f=13&t=7724&start=180

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pn 13 mar, 2017 19:23

lukaszb1986 pisze: W marcu 2015 hrywna napewno nie była po 30 groszy
Zajrzałem do archiwum NBP: http://www.nbp.pl/home.aspx?navid=archa ... 043z150304

Hrywna w marcu 2015 utrzymywała się na poziomie 0,15zł. Mój błąd. Ale flaszka była za 7,5zł, tego jestem pewien. :)

Awatar użytkownika
jacky6
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: jacky6 » ndz 26 mar, 2017 23:07

Spacerując z ręką pod pachę z wujaszkiem gogle na jego view streecie znalazłem niedaleko pijalni wód mineralnych w Truskawcu swoisty sklepik z szyldem "Uzgorodskie koniaki"...
Jak do tej pory nie znalazłem w ramach wymiany degustacyjnej informacji o takowych trunkach.
A może cuś przegapiłem ?
:| To przyjemnie żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :mrgreen:

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » pn 27 mar, 2017 08:20

jacky6 pisze:Jak do tej pory nie znalazłem w ramach wymiany degustacyjnej informacji o takowych trunkach.
A może cuś przegapiłem
Tak - Ужгородский коньячный завод http://tysa.ua/ua
Załączniki
11165m.jpg
11165m.jpg (6.1 KiB) Przejrzano 1718 razy

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pn 27 mar, 2017 12:50

Zakarpacki zdaje się być najbardziej spopularyzowaną opcją.

Na ubiegłorocznych Dniach Dobrosąsiedztwa Adamczuki - Zbereże na straganach był dostępny właśnie zakarpacki koniak. Jeśli za azymut przyjąć, że były tam dostępne alkohole, które są najbardziej chodliwe (niekoniecznie najtańsze) to coś w tym musi być.

Jeden z forumowych kolegów przytoczył taką oto opinię nt koniaku:
Alberto pisze:Czasem w pracy odwiedzam jedno miejsce gdzie pracuje zaprzyjaźniony ukrainiec (50+). Ostatnio, podczas luźnej rozmowy opowiadał mi o weselu córki. Zapytałem co było lane. Zaskoczył mnie właśnie komentarzem o koniaku. Stwierdził, że najlepszy koniak to koniak Zakarpacki. Po czym zdecydowanie podkreślił, że nie trzy gwiazdkowy, ani nie pięcio, tylko cztero.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pn 27 mar, 2017 13:15

mentalist pisze:Zakarpacki zdaje się być najbardziej spopularyzowaną opcją.

Na ubiegłorocznych Dniach Dobrosąsiedztwa Adamczuki - Zbereże na straganach był dostępny właśnie zakarpacki koniak. Jeśli za azymut przyjąć, że były tam dostępne alkohole, które są najbardziej chodliwe (niekoniecznie najtańsze) to coś w tym musi być.

Jeden z forumowych kolegów przytoczył taką oto opinię nt koniaku:
Alberto pisze:Czasem w pracy odwiedzam jedno miejsce gdzie pracuje zaprzyjaźniony ukrainiec (50+). Ostatnio, podczas luźnej rozmowy opowiadał mi o weselu córki. Zapytałem co było lane. Zaskoczył mnie właśnie komentarzem o koniaku. Stwierdził, że najlepszy koniak to koniak Zakarpacki. Po czym zdecydowanie podkreślił, że nie trzy gwiazdkowy, ani nie pięcio, tylko cztero.
Kiedy ostatnio kupowałem ten czterogwiazdkowy koniak na prezent to sprzedawczyni określiła go jako koniak, który tradycyjnie dają na łapówkę :D Po prostu Tysa jest to "fabryka" koniaków, która produkuje je od dawna. Jedyne tylko podejrzewam, że jest też niestety podrabiany i nie bardzo wiadomo w jaki sposób sprawdzić czy to nie jest akurat ten, który chcemy kupić...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » pn 27 mar, 2017 13:25

gorodok pisze:Kiedy ostatnio kupowałem ten czterogwiazdkowy koniak na prezent to sprzedawczyni określiła go jako koniak który tradycyjnie dają na łapówkę :D Po prostu Tysa jest to "fabryka" koniaków, która produkuje je od dawna.
O dziwo mam podobne skojarzenia do pani kasjerki. :mrgreen: Ja, mając do wyboru dać jakiś pl sikacz, imitujący koniak/brandy, wolałbym postawić na coś z importu, czyli UA, co w swoim przedziale cenowym konkurencji większej nie ma. :)
gorodok pisze: Jedyne tylko podejrzewam, że jest też niestety podrabiany i nie bardzo wiadomo w jaki sposób sprawdzić czy to nie jest akurat ten, który chcemy kupić...
No właśnie, jakie jest Twoje zdanie odnośnie zakupów alkoholu na UA? Wydawać by się mogło, że kupując w sieciówkach jak auchan, czy metro jesteśmy mniej narażeni na falsyfikat, niż w "osiedlowych" sklepach. Z drugiej strony nie wszędzie dostaniemy Sanguszko, czy Pavlivske...

Czy orientujesz się może czy gdzieś we Lwowie jest opcja kupienia win Massandry?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » wt 28 mar, 2017 09:34

mentalist pisze:No właśnie, jakie jest Twoje zdanie odnośnie zakupów alkoholu na UA? Wydawać by się mogło, że kupując w sieciówkach jak auchan, czy metro jesteśmy mniej narażeni na falsyfikat, niż w "osiedlowych" sklepach. Z drugiej strony nie wszędzie dostaniemy Sanguszko, czy Pavlivske...

Czy orientujesz się może czy gdzieś we Lwowie jest opcja kupienia win Massandry?
Moim zdaniem falsyfikat może być wszędzie więc lepiej uważać samemu co się kupuje na ile to oczywiście jest możliwe.
Odnośnie Massandry to znalazłem tylko tu ale wydaje mi się, że ten sklep we Lwowie już został zamknięty - https://polyana.ua/catalog/13644/71446/
Dobre wino jest też w tym sklepie http://kraina-vyn.ua
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » wt 28 mar, 2017 09:48

Dzięki za ten link.

Przeglądając sobie strony sklepów we Lwowie zauważyłem, że w sieci Nash Kraj można nabyć w całkiem rozsądnej cenie Pavlivske i Berdychivske, a Ty gorodok zdaje się gustujesz w tych browarach.

http://shop.nashkraj.ua/uk/catalog/sear ... l#pr146443

I zdaje się, że nie w każdym sklepie są takie cuda, chyba, że o czymś nie wiem, w końcu lokalsem tamtejszym nie jestem. :mrgreen:

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » wt 28 mar, 2017 10:28

mentalist pisze:Dzięki za ten link.

Przeglądając sobie strony sklepów we Lwowie zauważyłem, że w sieci Nash Kraj można nabyć w całkiem rozsądnej cenie Pavlivske i Berdychivske, a Ty gorodok zdaje się gustujesz w tych browarach.

http://shop.nashkraj.ua/uk/catalog/sear ... l#pr146443

I zdaje się, że nie w każdym sklepie są takie cuda, chyba, że o czymś nie wiem, w końcu lokalsem tamtejszym nie jestem. :mrgreen:
Te ceny to chyba podaje dla Łucka. Pavlivske jest produkowane w tym obwodzie, więc w Łucku jest taniej. Podejrzewam, że Sanguszko w Sławucie też kosztuje około 10 hrywien :) W Chmielnickim na przykład też jest dobre i w miarę tanie piwo warzone tradycyjnie ale do Lwowa w tej chwili nawet nie dowożą. Po prostu ze względu na krótki termin ważności cena rośnie prawie dwukrotnie niestety. W każdym razie jak wybiorę się do tego sklepu to sprawdzę, czy rzeczywiście jest taniej.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » wt 28 mar, 2017 18:13

Nie o podwyzce, ale temat aktywny to spytam.

Pewnie gorodok moze miec najlepsze info, ale moze ktos inny pomoze. Wiecie, czy kupie we Lwowie wina marki Francuski Bulwar? Znam go z Odessy, tam jest ich butik na Francuskim bulwarze ;) przy morzu i mozna kupic w sklepach tam. Jednak we Lwowie znalazlem tylko Shabo i Odesse. Patrzylem w paru sklepach w centrum oraz w Auchanie przy Stryjskim. Ale moze ktos sie zetknal albo wie, ze jednak jest jakies miejsce gdzie mozna kupic? Ewentualnie jak nie we Lwowie to czy da sie to zrobic gdzies na Wolyniu albo w Stanislawowie albo cos? ;)

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » wt 28 mar, 2017 20:45

barciur pisze:Nie o podwyzce, ale temat aktywny to spytam.

Pewnie gorodok moze miec najlepsze info, ale moze ktos inny pomoze. Wiecie, czy kupie we Lwowie wina marki Francuski Bulwar? Znam go z Odessy, tam jest ich butik na Francuskim bulwarze ;) przy morzu i mozna kupic w sklepach tam. Jednak we Lwowie znalazlem tylko Shabo i Odesse. Patrzylem w paru sklepach w centrum oraz w Auchanie przy Stryjskim. Ale moze ktos sie zetknal albo wie, ze jednak jest jakies miejsce gdzie mozna kupic? Ewentualnie jak nie we Lwowie to czy da sie to zrobic gdzies na Wolyniu albo w Stanislawowie albo cos? ;)
Kojarzy mi się ta marka raczej z szampanem więc trzeba by się rozejrzeć, żeby znaleźć inne wina - podejrzewam, że są nieco droższe od Szabo. Szampan do nabycia na przykład w Metro https://metro.zakaz.ua/uk/champagne-sparkling-wine/
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » śr 29 mar, 2017 18:13

gorodok pisze:Kojarzy mi się ta marka raczej z szampanem więc trzeba by się rozejrzeć, żeby znaleźć inne wina - podejrzewam, że są nieco droższe od Szabo. Szampan do nabycia na przykład w Metro https://metro.zakaz.ua/uk/champagne-sparkling-wine/
Tak tak, zle sie wyrazilem - zasadniczo to chodzi mi o szampany, w koncu to tez wino. ;)

Rozumeim, dzieki. Widze, ze rzeczywiscie maja ich szampany. Jak dobrze widze, to sklep internetowy? Czy stacjonarne tez sa? Bo widze, ze w sumie sa w Kijowie. Czy we Lwowie stacjonarnie mozna to kupic, wiesz moze? :)

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » śr 29 mar, 2017 20:04

barciur pisze:
gorodok pisze:Kojarzy mi się ta marka raczej z szampanem więc trzeba by się rozejrzeć, żeby znaleźć inne wina - podejrzewam, że są nieco droższe od Szabo. Szampan do nabycia na przykład w Metro https://metro.zakaz.ua/uk/champagne-sparkling-wine/
Tak tak, zle sie wyrazilem - zasadniczo to chodzi mi o szampany, w koncu to tez wino. ;)

Rozumeim, dzieki. Widze, ze rzeczywiscie maja ich szampany. Jak dobrze widze, to sklep internetowy? Czy stacjonarne tez sa? Bo widze, ze w sumie sa w Kijowie. Czy we Lwowie stacjonarnie mozna to kupic, wiesz moze? :)
Metro to sieciowa hurtownia, która w Polsce nazywa się Makro. Wejście jest teoretycznie z ichniejszą karteczką ale jeśli masz paszport to wypisują jednorazową http://metro.ua/
Ale widziałem dzisiaj szampany tej marki w Arsenie - były na dolnej półce więc trzeba było się rozejrzeć żeby je znaleźć. Adresy sklepów "Arsen" są na tej stronie http://www.evrotek.com/ua/arsen/magaziny/?city=1
Ostatnio zmieniony śr 29 mar, 2017 20:09 przez gorodok, łącznie zmieniany 1 raz.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » śr 29 mar, 2017 20:07

Ogólnie to wydaje mi się, że powinien być też w sieci silpo bo był reklamowany w telewizji http://silpo.ua/ua/
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » czw 30 mar, 2017 00:20

Pięknie ci dziękuje!

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » wt 04 kwie, 2017 21:16

głupie pytanie, ale nie znalazłem innego wątku.
Jadę na Zachodnią Ukrainę na święta wielkanocne - czy to tak jak u nas, że wszystko zamknięte? :D
W tamtym roku byłem w Charkowie i w sumie bez różnicy, nie było widać by były święta, ale nie wiem jak jest na Zach. Ukrainie?
ktoś podpowie?

marcin-
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: marcin- » śr 05 kwie, 2017 09:19

Oj sobie postoisz :( w tym roku wspólne święta jak zapewne wiesz.
W piątek 23.12 znajoma jechała do Ukr i kolejki były baaardzo długie, coraz więcej Ukraińców w PL pracuje. Jedź jak najwcześniej przed Wielkanocą :)
Tylko raz byłem w Łucku w ichnie święta, ale parę ładnych lat temu, nie przypominam sobie, żeby były sklepy zamknięte, niech gorodok podpowie.
A jak się boisz, to kup więcej wódki yyy znaczy chleba w sobotę co by do poniedziałku starczyło :)

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » śr 05 kwie, 2017 10:46

Jeśli chodzi o sklepy to zamknięte na jeden dzień mogą być tylko duże markety. Ale żeby wszystko pozamykane to tego oczywiście nie ma. :)
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 05 kwie, 2017 20:24

W Humaniu (środkowa Ukraina) w Wielkanoc większe markety były akurat otwarte, zamknięta natomiast była większość małych sklepików czy kiosków

Gab001
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Gab001 » sob 15 kwie, 2017 13:55

Cóż, chyba drożeje :wink: Na przykład: Koktebel z zieloną etykietą, 0,375 *** 78 hrywien, Szabo 0,25*** 58, niemal tyleż samo Zakarpatskyj 0,25***. To ceny z małego sklepiku z miasteczka Iwano-Frankowe (d. Janów), przy trasie M10. Większych zakupów tym razem nie robiłem, cenom alkoholu szczególnie nie przyglądałem się, nie było czasu; zresztą - czegokolwiek by się zachciało, mam z dostawą prosto do rąk dzięki Ukraińcom, z którymi pracuję :lol: . Niemniej 8-9 złotych za ćwiartkę "koniaku" to raczej wciąż niewiele.

Awatar użytkownika
Parparim
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Parparim » wt 18 kwie, 2017 10:53

Tam, gdzie sklepy reklamują się hurtowymi cenami alkoholu jest jeszcze taki myk, że przy niektórych butelkach stoi żółta kartka z napisrm "AKCJA". To oznacza, że, pomimo tego, że oficjalnie podana jest cena wyższa, to za flaszkę moża zapłacić parę hrywien mniej. Taka promocja albo raczej wyprzedaż. :D
...

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » wt 18 kwie, 2017 11:53

gorodok pisze:
mentalist pisze:No właśnie, jakie jest Twoje zdanie odnośnie zakupów alkoholu na UA? Wydawać by się mogło, że kupując w sieciówkach jak auchan, czy metro jesteśmy mniej narażeni na falsyfikat, niż w "osiedlowych" sklepach. Z drugiej strony nie wszędzie dostaniemy Sanguszko, czy Pavlivske...

Odnośnie Massandry to znalazłem tylko tu ale wydaje mi się, że ten sklep we Lwowie już został zamknięty - https://polyana.ua/catalog/13644/71446/
Byłem w tym sklepie "Polyana" dziewczyna powiedziała, że Massandry już nie sprzedają. Ona sama znalazła kilka dni temu jedną butelkę w Arsenie, spróbowała i nie poleca! Mówi, że już to nie jest to wino, co było kiedyś. Oni z ukraińskich sprzedają jakieś dobre prawdziwe wina zakarpackie po około 90-100 hrywien.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

kniazix
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kniazix » wt 18 kwie, 2017 20:32

Massandre ta jałtańską można było dostać w Kijowie, Charkowie to wiem od znajomych
We Lwowie źródło wyschło już dawno temu. W zeszłym roku wpadła mi w oko butelka Massandry w sklepie we Lwowie na ul. Kulisha...skusiłem się w celach naukowych ;) Wyrobnikiem był СП Аквавинтекс z Odessy. Etykieta podobna na stare Massandry + dopisek "украинская" ;)
Szału w smaku nie było.

mago
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: mago » pn 24 kwie, 2017 09:15

Szkoda, że Massandry już niet. Może polecicie coś w zamian ? Z kategorii czerwonych, wytrawnych pub półwytrawnych do ogarnięcia we Lwowie. Żeby nie wtopić z jakimś kwachem :lol:
pieniądzewpodróży.pl

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » czw 27 kwie, 2017 08:58

Niestety zapowiadają kolejną podwyżkę cen alkoholi - minimalna cena wódki ma wzrosnąć do 80 hrywien za pół litry.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist » czw 27 kwie, 2017 22:36

gorodok pisze:Niestety zapowiadają kolejną podwyżkę cen alkoholi - minimalna cena wódki ma wzrosnąć do 80 hrywien za pół litry.
Wiadomo od kiedy te zmiany?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 28 kwie, 2017 09:03

mentalist pisze:
gorodok pisze:Niestety zapowiadają kolejną podwyżkę cen alkoholi - minimalna cena wódki ma wzrosnąć do 80 hrywien za pół litry.
Wiadomo od kiedy te zmiany?
W zasadzie to sam nie bardzo rozumiem od kiedy. Trochę rozejrzałem się i wygląda na to, że ta cena miałaby obowiązywać już od 1 marca, ponieważ wtedy wzrosły ceny akcyzy oraz spirytusu...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu » pt 28 kwie, 2017 11:00

W zasadzie to już teraz ciężko kupić cokolwiek w cenie poniżej ₴75...
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

ODPOWIEDZ