O ukraińskich alkoholach.

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
dewoj
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: dewoj » czw 02 lip, 2009 02:30

Witam!
To znaczy ze na granicy moge miec:
• 1 litr wódki
• 2 litry napoju o mocy nieprzekraczającej 22%
• 4 litry wina
• 16 litrow piwa

czy tez 1 z 4?

Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: jajeś » czw 02 lip, 2009 08:12

Przepisy w tej kwestii są dość niejasne i tak naprawdę to zależy od zmiany celników na granicy a oto interpretacja, jaka znalazłem w Internecie:

„Wielu podatnikom nasuwa się pytanie jak należy liczyć powyższe limity w przypadku przywozu różnego rodzaju alkoholi i wyrobów tytoniowych. Niestety przepisy sformułowane są niejednoznacznie. Pomiędzy limitem dotyczącym spirytualiów a limitem dotyczącym napojów alkoholowych innych niż wina niemusujące ustawodawca umieścił spójnik „lub” oznaczający alternatywę, zaś przed kolejnymi limitami spójnik „i” oznaczający koniunkcję. Sugeruje to, iż limitu dotyczącego napojów alkoholowych (do 22% alkoholu) nie można łączyć z limitem dotyczącym wódki. Jednakże, można jeden z tych dwóch limitów łączyć z limitami dotyczącym wina niemusującego i piwa. Przykładowo, podróżny może maksymalnie zabrać ze sobą:
1 litr wódki, 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa
lub:
2 litry szampana, 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa
Podróżny nie będzie mógł jednak wwieźć legalnie 1 litra wódki i 2 litrów szampana

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 02 lip, 2009 08:17

a ja i tak najbardziej lubie ukrainski samogon :) jaki dobry sprzedaja w knajpce "merkury" w werchowynie :D mozna pic szklankami i nie szkodzi na zoladek! mniaaam

albo taki pędzony w garazu ;) rewelka!!

a z butelkowanych alkoholi najbardziej lubie wina "kahor" - im slodsze tym lepsze!

i fajne sa te wina na krymie sprzedawane z beczek na bazarkach do wlasnego naczynia klienta! mysmy nie mieli naczynia wiec kupilismy na bazarze wiadro i potem szlismy pare kilometrow piaszczysta upalna droga... picia nie mielismy innego, wiadro ciązylo wiec droga okazala sie dluzsza i bardziej kręta niz byla ;)

pamietam tez fajna rzecz- wodke w puszce, takiej jak na coca-cole ;) nie pamietam firmy ale puszka byla niebieska :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

dispar
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: dispar » pt 03 lip, 2009 17:33

nie wiem ile się zmienilo na przejściu w Medyce, ale celnik zapodał, że można jeno 2l wina i 40szt. fajek?! a było to 20 czerwca br.
polecam krymskie wina na rozliw (opakowanie dużo mniej waży :mrgreen: ), no i drinki w butelkach 0,33l (piwne bańki) o smaku Rum-Kola lub Brandy-Kola (po 8hrw) ... po 4-tej jest już spoko... im dalej tym lepiej hehehee... no i jak tylko jest możliwość wino swojskiej roboty... lytrami można jak colę....

Awatar użytkownika
barteek666
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: barteek666 » śr 12 sie, 2009 14:55

Przepisy w tej kwestii są dość niejasne i tak naprawdę to zależy od zmiany celników na granicy a oto interpretacja, jaka znalazłem w Internecie:

„Wielu podatnikom nasuwa się pytanie jak należy liczyć powyższe limity w przypadku przywozu różnego rodzaju alkoholi i wyrobów tytoniowych. Niestety przepisy sformułowane są niejednoznacznie. Pomiędzy limitem dotyczącym spirytualiów a limitem dotyczącym napojów alkoholowych innych niż wina niemusujące ustawodawca umieścił spójnik „lub” oznaczający alternatywę, zaś przed kolejnymi limitami spójnik „i” oznaczający koniunkcję. Sugeruje to, iż limitu dotyczącego napojów alkoholowych (do 22% alkoholu) nie można łączyć z limitem dotyczącym wódki. Jednakże, można jeden z tych dwóch limitów łączyć z limitami dotyczącym wina niemusującego i piwa. Przykładowo, podróżny może maksymalnie zabrać ze sobą:
• 1 litr wódki, 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa
lub:
• 2 litry szampana, 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa
Podróżny nie będzie mógł jednak wwieźć legalnie 1 litra wódki i 2 litrów szampana”
To ile wkońcu za jednym rzutem, można wwieść alkoholu z Ukrainy?(Oczywiście chodzi mi o legalny wwóz:)) :lol:
SOULSHINE

hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: hrumek007 » śr 12 sie, 2009 15:39

Na osobę dorosłą 1 litr wódki i 10 litrów piwa. Co do wina to nie jestem pewny, ale chyba 4 litry. papierosów 40 sztuk, to jest dwie paczki.

Angie
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Angie » ndz 23 sie, 2009 11:20

Polecam Nemiroffa miodowo-paprykowego.
Nie trzeba żadnej zapitki,czy też zagryzki,było by to chyba świętokradztwo.Pycha!!

jubus83

Post autor: jubus83 » ndz 23 sie, 2009 13:15

Ten Nemiroff jest powszechnie znany i lubiany więc nie potrzeba już go więcej zachwalać. Poza tym można go hipermarketach po niecałe 20 złotych kupić czyli parę złotych drożej od Żołądkowej. Z ukraińskich wódek tego typu a niedostępnych w PL mogę polecić SV miodowo-paprykową bo tańsza i Chortycja miodowo-cytrynowa.

tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: tomek » ndz 23 sie, 2009 14:06

no smaki smakami ale i tak w tym chodzi o jedno zeby sie dobrze zrobic:D

szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: szaman » wt 22 wrz, 2009 11:08

Polecam Chernihiwskie micne :!: A tego lata zaznałem też samaku Chernihieskie maksymalne. Wypiłem 3/4 buteleczki tego piwka na pusty żołądek i.... przeszedłem na Ty z Chmielnickim z banknotu 5 hrywniowego :lol: .
A co do win to pyszne winko dla tych co lubią wina słodkie "Mikado". Butelka pofalowana na całej długości i na niej jakieś chińskie znaczki.
Пиймо друзі грай музико Нам вже все одно!

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 22 wrz, 2009 11:53

szaman pisze: Wypiłem 3/4 buteleczki tego piwka na pusty żołądek i.... przeszedłem na Ty z Chmielnickim z banknotu 5 hrywniowego :lol: .
.
nie no rewelka!! juz cie lubie! zarabiste klimaty!!!!! :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

acidcount
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: acidcount » śr 23 wrz, 2009 11:26

bajka o smaku granatu :) smakuje jak kopot a daje w czuba niesttety dostepna chyba tylko na krymie, szukalismy pozniej we lwowie i tego smaku nie bylo :(

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » pt 30 paź, 2009 18:44

Moj dentysta jakos mi opowiedzial o koniku z nazwa BUCZACZ /no tak, na chlopski rozum, jaki moze byc w Buczaczu koniak :wink: :wink: - widomo/ ale, sedno sprawy w tym, ze nie we wszystkich sklepach go sprzedaja, w niektorych on jest sprzedawany z POD LADY!!!, a takie polaczenie, jak kaniak-detysta, juz daje podstawe do zastanowienia/
koniak jest super - kosztuje 50-68 hrn to jest ich strona http://buchach.ua/ - czerwony nie probowalam, reszta ok

sekret: jest produkowany na eksport :shock:
Жить, как говориться, хорошо!

Awatar użytkownika
Hubik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Hubik » sob 26 gru, 2009 20:23

Jesienią byłem na Ukrainie celem zwiedzenia Elektrowni w Czernobylu i opuszczonej Prypeci. Mieszkaliśmy w Sławytuczu i degustowaliśmy tam wiele różnych alkoholi. Bardzo posmakowała nam wódka Stoletov. Osobiście piłem 2 odmiany: Premium i Travel. Wchodzą elegancko, nawet popijać się nie chce :)

Co ciekawe będąc później w Kijowie już nie trafiliśmy na tą wódkę i niestety do Polski przyjechał tylko Nemiroff i Chorticja :/ Zresztą w samym Sławytuczu też ciężko było ją dostać w sklepach, za to była w karcie prawie każdego lokalu w tym mieście ;) Do tej pory mnie to zastanawia...

Na wiosnę od razu po przyjeździe robię zapas który przyjedzie do Polski :)
Прип'ять

Mati
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Mati » sob 26 gru, 2009 23:20

Piwo Lvivskie rządzi :). Niestety, w Polsce ciężko o nie, jest bardzo drogie, jako importowane. Mimo tego, jest takie pyszne, że chętnie sobie na nie pozwolę w Polsce, przy specjalnych okazjach :). W związku z tym, czy ktoś wie, gdzie (w jakich sklepach, marketach, itp.) można kupić piwo Lvivskie? Pamiętam, że widziałem je kiedyś w jakimś hipermarkecie, tylko nie wiem, w jakim.
Tak czy siak, niedługo jadę na Ukrainę (na Sylwestra), więc i tak zasmakuję tego pysznego specjału :), według mnie lepszego nawet od piw słowackich :).

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » czw 31 gru, 2009 06:31

W Krakowskim Auchan jest dosc duzy wybor piwa ukrainskiego.

jarek1960
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

alkohole

Post autor: jarek1960 » ndz 03 sty, 2010 09:52

zbyt mało wiecie o UA ja tam jezdze juz 13 lat mozn rzec ze jestem expertem :D

jarek1960
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jarek1960 » ndz 03 sty, 2010 10:01

....a wiec; z wódek- tylko chortica platinum /czarna/ z piw obołon premium pils/szklana butelka/ , drinki ; to kultowa juz brendi cola lub wszystko marki SHAKE , z win piłem MARENGO VERMUTH/klasa/ lub SŁONCE W BOKALI /bdb/ .Prosze nie kupujcie piwa CHMILNE bo jest szkodliwe ,sami ukraincy go nie pija.

jubus83

Post autor: jubus83 » ndz 03 sty, 2010 15:54

Mati pisze:Piwo Lvivskie rządzi :). Niestety, w Polsce ciężko o nie, jest bardzo drogie, jako importowane. Mimo tego, jest takie pyszne, że chętnie sobie na nie pozwolę w Polsce, przy specjalnych okazjach :). W związku z tym, czy ktoś wie, gdzie (w jakich sklepach, marketach, itp.) można kupić piwo Lvivskie? Pamiętam, że widziałem je kiedyś w jakimś hipermarkecie, tylko nie wiem, w jakim.
Tak czy siak, niedługo jadę na Ukrainę (na Sylwestra), więc i tak zasmakuję tego pysznego specjału :), według mnie lepszego nawet od piw słowackich :).
Bardzo drogie czyli ile 10zł, tyle co piwa brytyjskie?? :wink:
Ja je mam w dwóch pobliskich sklepach po 4 złote i 4.5, jeden typowy sklep z piwami,gdzie na początku mieli po 3.20, drugi supermarket Stokrotka ale taki większy niż zwyczajny gdzie tego nie mają. Co do hipermarketów to były w Leclerc teraz mają tylko 2 rodzaje Obołonia i to 2 najgorsze bo aksamitne i pszeniczne.
Poza tym też uważam że Lvivske i generalnie ukraińskie piwa są dużo lepsze niż słowackie wynalazki typu Saris czy Złoty Bazant i na równi z czeskimi typu Staropramen czy Kozel. Wszystkie są mniej wiecej w podobnej u nas cenie 4-5 złotych więc nie jest tak źle jeśli chodzi stosunek ceny do smaku.
Ale i tak uważam że Czernichowskie białe i Obołoń białe są najlepsze, po wypiciu 10 prawie nie ma się żadnych skutków ubocznych na następny dzień.

Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: jajeś » ndz 03 sty, 2010 19:18

Ja tam uwielbiam pszeniczne obloń rzecz gustu, ale to ciemne które ukazało się również w Polsce nie najlepsze. A co do win nie próbowałem tamtejszego wermutu, ale za to wina krymskie na rozlew palce lizać.
Z win musujących polecam ARTEMIWSKIE pycha!!!
Ostatnio zmieniony ndz 03 sty, 2010 21:04 przez jajeś, łącznie zmieniany 1 raz.

Giętki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

piwo

Post autor: Giętki » pn 04 sty, 2010 14:36

Według mnie Ukraina "bije nas na głowę" jeżeli chodzi o jakość piwa. A może nie tyle jakość co wszechstronną dostępność naprawdę znakomitych gatunków złocistego płynu. U nas poza regionalnymi piwkami coraz częściej to masówka wielkie kampanie, ciężko w większości sklepów czy barów (nie wspomnę już o dyskotekach) w Polsce dostać piwa takiej jakości jak biale czy biala nić.

Ja osobiście najbardziej lubie Białą Nić- ciemny pszeniczniak. Według mnie czołówka światowa.
Najlepsze jest to że piłem je już w wielu miejscach, kiedyś nawet kupiłem kilka od babki w pociągu, u nas jak na razie choćby Ciechana, Kasztelana czy Okocimia pszenicznego nie uświadczyłem :?

jubus83

Post autor: jubus83 » pn 04 sty, 2010 14:55

Żeby ten temat nie zszedł na polskie alkohole to napiszę tylko, że to kwestia gustów bo ja nie cierpię pszenicznych piw i żaden ale to żaden ukraiński ani polski (łącznie z Ciechanem który mam rzut kamieniem w sklepie za niecałe 4 złote, czy Okocim, który jest prawie w każdym sklepie samoobsługowym w Lublinie, Kasztelana nie ma pszenicznego, jest niepasteryzowany)ani niemiecki ani belgijski nigdy mi nie smakował w zasadzie.
Ale faktycznie poziom piw "przemysłowych" jest o niebo wyższy, choć, co oby się nie zdarzyło niedługo zacznie spadać. W zasadzie Carlsberg przejął i cały browar we Lwowie i w Swałutyczu, Czernichowskie też jakaś zagraniczna firma więc programy "konsolidacji produkcji i zmniejszania kosztów zakupowo-logistycznych" sprawią że poziom będzie taki jak i u nas czyli woda z sokiem chmielowym.
Dobre są niektóre lokalne piwa, takie jak Wysoki Zamek, czy jak to się tam nazywa.
Co do Białej Nici, browaru Czerchichowske - nie próbowałem, ale Białe jest też u nas dostępne (w "moim" sklepiku po 4 złote), zazwyczaj w sklepach typowo piwnych tam gdzie można dostać inne ukraińskie piwa. Hipermarkety i supermarkety raczej rzadko mają takie rzeczy.

szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: szaman » czw 18 lut, 2010 14:19

Czy to prawda że na Ukrainie wprowadzono zakaz spożywania alkoholi w miejscach publicznych? Przecież był by to dramat :!:

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » czw 18 lut, 2010 14:28

Jest na pewno zakaz palenia :)

stelmach33
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: stelmach33 » czw 18 lut, 2010 14:30

Tak miało sie stać na Białorusi bo czytałem w gazecie...
Ale na Ukrainie nic takiego nie zaobserwowałem!
Poza tym polecam wódke Medoff ! Jest genialna.
:P :wink:

szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: szaman » czw 18 lut, 2010 15:12

stelmach33 pisze:Tak miało sie stać na Białorusi bo czytałem w gazecie...
Ale na Ukrainie nic takiego nie zaobserwowałem!
Poza tym polecam wódke Medoff ! Jest genialna.
:P :wink:
Proszę tylko bez takich bo mi się właśnie ostatnia butelka skończyła okej.... :(

mtrush
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: mtrush » czw 18 lut, 2010 15:41

szaman pisze:Czy to prawda że na Ukrainie wprowadzono zakaz spożywania alkoholi w miejscach publicznych? Przecież był by to dramat :!:
Juszczenko podpisał w zeszłym miesiącu ustawę wprowadzającą odpowiednie zmiany: KLIK i KLIK. Do napoi alkoholowych podlegających zakazowi spożywania w miejscach publicznych zostały także dołączone napoje słaboalkoholowe i piwo (bez bezalkoholowego, ale to nie piwo :)).

Oto lista miejsc objętych zakazem:
Забороняється споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв:

1) у закладах охорони здоров'я;

2) у навчальних та освітньо-виховних закладах;

3) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах;

4) у закладах культури;

5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

6) у ліфтах і таксофонах;

7) на дитячих майданчиках;

8 ) на спортивних майданчиках;

9) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.
Oczywiście zawsze zostaje kwestia przestrzegania tych przepisów i egzekwowania, a z tym może być różnie.

jubus83

Post autor: jubus83 » czw 18 lut, 2010 16:38

Czyli w zasadzie można pić wszędzie, na wolnym powietrzu, nie ma tej głupoty, że u nas nie można piwa na ulicy pić czy nawet w parku. W Polsce jest najmniejsze po Szwecji i Bułgarii spożycie alkoholi w Europie, z czego większość to piwo więc kultura picia nie jest taka jak kiedyś.
Chyba normalne, że w sądzie, szpitalu, w szkole czy teatrze wódki czy wina czy piwa z plastikowej butelki pić się nie powinno bo jak to wygląda w ogóle. Widać że kraj się cywilizuje, bo wyjazdy na Ukrainę dla wielu kojarzą się tylko z piciem na umór gdzie się tylko da. Patrząc na problem alkoholizmu, który o dziwo jest niższy (tak jak spożycie alkoholu w ogóle) niż w Rosji, takie działania są koniecznością.
A co do samych ukraińskich alkoholi, to mimo że nie jestem fanem wódki w ogóle, to wódka ukraińska robiona z pszenicy (czyli niby każda)jest dużo lepsza niż te żytnie czy ziemniaczane nasze czy szwedzkie czy jakiekolwiek inne. Czytałem że alkohol z pszenicy ma mniej aldehydów przez co głowa tak nie boli i faktycznie ostatnio wypiłem niemałą ilość piw pszenicznych i dużo lepiej się czułem potem niż po zwykłych. To samo jest zapewne z wódką, tak jak napisałem, nie pije jej, ale Nemiroffa chlebowego nigdy nie odmawiam.
Sama firma Nemiroff ma ponoć zostać sprzedana właścicielowi naszej Żubrówki bodajże - firmie Central European Distribution Corporation, ciekawe tylko z korzyścią dla konsumentów.
A Medoff akurat jest moim zdaniem tragiczny, ładne butelki ma, ale w smaku odrzuca po pierwszym łyknięciu, już lepsza Perłowa.

jarek1960
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jarek1960 » czw 18 lut, 2010 17:05

byłem ostatnio na UA i tam nikt o zadnych zakazach nic nie wie

jarek1960
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jarek1960 » czw 18 lut, 2010 17:07

co zas do Medoffa to taki sobie, można powiedziec -srednia klasa

ODPOWIEDZ