Tranzyt przez Białoruś do Rosji - WIZY

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Szulik
Administrator

Tranzyt przez Białoruś› do Rosji - WIZY

Post autor: Szulik » śr 08 sty, 2014 22:12

Jest to kontynuacja starego wątku dotyczącego wiz w przypadku tranzytu przez Białoruś.

Stan na styczeń 2014 za stroną Ambasady Białorusi:
Wydział Konsularny Ambasady Republiki Białoruś w Warszawie uprzejmie informuje, ze od 1 stycznia 2008 roku obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Białoruś wyłącznie na podstawie wiz tranzytowych.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Re: Tranzyt przez Białoruś do Rosji - WIZY

Post autor: Dracid » czw 14 sie, 2014 07:42

Prosiłbym o jakąś wskazówkę.

Sytuacja: lecę z Moskwy rejsem Belavii do Mińska. Tam mam przesiadkę na samolot do Warszawy (również Belavia). Czy powinienem mieć wizę tranzytową białoruską? Co, jeśli jej nie posiadam?

Zaświtało mi, że loty z Rosji na Białoruś i odwrotnie są traktowane jako krajowe, choć nie jestem tego w 100% pewny. Czy w Moskwie na lotnisku dostanę pieczęć wyjazdową?

Dzięki z góry za wszelkie podpowiedzi.

Szulik
Administrator

Re: Tranzyt przez Białoruś do Rosji - WIZY

Post autor: Szulik » czw 14 sie, 2014 08:33

Ciekawy przypadek :)

Rejsy do Mińska w Moskwie na 99% odbywają się z sektora krajowego czyli nie przechodzisz przez kontrolę paszportową = brak pieczątki wyjazdowej, co oznaczałoby, że potrzebujesz wizy.
Z drugiej strony tutaj piszą, że obcokrajowców nie wypuszczają z terminala w Mińsku przy przesiadce z rejsu z Rosji do Polski.

Najpewniej będzie zadzwonić do Belavii i spytać - to linie lotnicze mają największą wiedzę gdyż same chcą uniknąć ew. deportacji pasażerów.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 23 gru, 2014 12:40

Dla Białorusi jesteś cudzoziemcem = wiza jeśłi wychodzisz z strefy tranzytowej lotniska. A wychodzisz czy nie -> tel. do linii lotniczych najlepiej.

herold725
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: herold725 » pn 30 mar, 2015 13:15

Jak ja leciałem przez Mińsk to nie potrzebowałem wizy tak długo, jak długo byłem w strefie tranzytowej.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 31 mar, 2015 10:02

A dokąd leciałeś?

bezkierunku
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bezkierunku » sob 11 kwie, 2015 18:23

Witajcie! A czy orientujecie sie może jak surowo przestrzegane jest to, ze aby dostać wizę białoruska tranzytowa, ta na dwa dni jest potrzebne ksero biletów? Chciałbym dostać sie do granicy z Rosja lokalnymi pociągami żeby zaoszczędzić, a nie wiem czy dostanę te wizę nie przedstawiając biletów. Dzięki!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 11 kwie, 2015 19:39

Wiele razy wyrabiałem białoruskie tranzytówki w Warszawie, i ani razu nie żądali ode mnie biletów. Jedynie ubezpieczenie, no i wizę kraju docelowego (również jej kserokopię)

esto
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: esto » wt 22 wrz, 2015 16:45

Podobnie rzeczy mogą wymagać podczas kontroli drogowych.

Awatar użytkownika
bober41
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: bober41 » śr 20 kwie, 2016 23:33

Witam
Mam wizę tranzytową na Białoruś jednokrotnego wjazdu. Na Białoruś wjeżdżać będę od strony rosyjskiej.
1. Jak wygląda przejście graniczne między tymi krajami? Jakieś wypełnianie dokumentów na granicy? Słyszałem ze jest tam podobnie jak u nas Shengen.
2. Jak wyglada przeważnie sytuacja na granicy Białorusi z Polską? Jadąc z Mińska, planuję dojechać na granicę około godziny 20. Ale co jesli bedzie duża kolejka i np nie zdążę odprawić się przed północą i wiza straci ważność ?
3. Jaką trasę polecacie, żeby w jeden dzień, od rana do wieczora coś zobaczyć? Lepiej na Brześć i Baranowicze czy Nowogródek i Grodno?

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!

mazeno
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: mazeno » czw 21 kwie, 2016 08:35

1. nie wyglada, bo nic nie ma. ruskie szengen.
2. w brzesciu rano (jadac od by), kolejka stoi juz przed otwarciem (taka moze na 3 godziny). lec na slawatycze - trzy auta na krzyz. sprawdz se godziny otwarcia przejsc, bo brzesc otwieraja o 8-ej, slawatycze bodajze od 9-ej, ale nie pamietam, o ktorej zamykaja (20-ej?).
3. jak jedziesz od ruskich, to olej minsk i lec na m10 przez homel, primo: ominiesz w ten sposob problem z obowiazkowa winietka elektroniczna, tylko od kobrynia do brzescia trza jechac oplotkami przez zabinke, secundo: m10 jest calkiem porzadna i pusta. glin tez malo.
pzdr -
mazeno
megaprzygoda.pl

Awatar użytkownika
bober41
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: bober41 » czw 21 kwie, 2016 12:36

Mam nocleg w Mińsku i ogólnie chcę coś pozwiedzać. Z tego co znalazłem to większość przejść jest całodobowa, zwłaszcza główne przejścia.
A jak wygląda ta opłata za autostrady/drogi? Może mi ktoś wytłumaczyć?

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!

mazeno
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: mazeno » czw 21 kwie, 2016 13:58

kupujesz (wlasciwie wypozyczasz) elektroniczna winiete za 20 euro (kaucja zwrotna) i wplacasz bodajze 20 euro minimum na oplate za drogi. naliczaja od kilometra, ale roznie na roznych drogach, wiec trza uwazac.
platne sa:
m1 brzesc–minsk–redki
m2 minsk–port lotniczy
m3 minsk–witebsk (czesciowo)
m4 minsk–mohylew (czesciowo)
m5 minsk-homel (czesciowo)
m6 minsk–grodno–bruzgi
plus pare km niemiezdunarodnych.
jak wjezdzasz z polski na m1 to musisz kupic juz za odcinek brzesc-kobryn i tu jest maly problem, bo autostrada praktycznie jest od samej granicy. te winiety chyba na stacjach paliw sa, ale glowy nie dam. jak jest od smolenska - nie wiem, pewnie podobnie.

mapa platnych drog:

Obrazek
pzdr -
mazeno
megaprzygoda.pl

mklimek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: mklimek » czw 08 wrz, 2016 08:04

W Brzesciu mozesz Belltolla kupic na dzej stacji Belrussneftu (akies 3 k od granicy, po prawej stronie zieloa staca zaraz za markete, przy wjezdzie na stacje jest duza zolta tablica informujaca ze tu mozna kupic belltolla).
Generalnie kupowanie tego dziadostwa tto jedna wielka masakra - jedna osoba jest obslugiwana przez 20-30 minut, a poniewaz 90 % kierowcow przekraczajacych granice w Terespolu jedzie dalej i potrzebuja Belltolla to kolejki sa spore. Z moich doswiadczen najmniejsze kolejki po Belltolla sa na przejsci Kuznica/Bruzgi (tam udalo mi sie zmiescic w czasie ponize godziny ;-)
Maciek

mazdowiecki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: mazdowiecki » pn 17 paź, 2016 11:57

http://www.vb.by/politics/rebublic/iz_e ... larus.html

Wrzucam linka - wygląda na akcję odwetową Rosji za ukrócenie małego ruchu granicznego w Obw. Kaliningradzkim.

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu » wt 18 paź, 2016 09:58

To jedna przyczyna, a druga to planowane zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków w celu odwiedzenia chociażby Grodna. Oburzyli się Rosjanie, że nikt z nimi tego nie skonsultował, a granica otwarta.
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 18 paź, 2016 19:42

W sumie, skoro między Białorusią a Rosją nie ma właściwie kontroli granicznej, to logiczne byłoby prowadzenie przez te kraje wspólnej polityki wizowej, i wydawanie wspólnych wiz a'la Schengen

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu » śr 19 paź, 2016 12:21

Oczywiście, ale w obecnej sytuacji nie ma się co Rosjanom dziwić, bo tak naprawdę Polak może bez większych problemów dostać się na terytorium FR bez wizy rosyjskiej, a niebawem i bez białoruskiej.

lukaszb1986
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: lukaszb1986 » sob 22 paź, 2016 12:24

Kshyhu pisze:Oczywiście, ale w obecnej sytuacji nie ma się co Rosjanom dziwić, bo tak naprawdę Polak może bez większych problemów dostać się na terytorium FR bez wizy rosyjskiej, a niebawem i bez białoruskiej.
Idąc twoim tokiem rozumowania, to Niemcy powinny zabronić wjazdu przez Polskę Rosjanom i Ukraińcom
bo też mogli sie (a Ukraińcy nadal mogą dzięki MGR) bez wizy Schengen dostać się na ich terytorium. W nie dalekiej przyszłości podobnie być może będą wjechać obywatele Białorusi, więc im również WSZYSTKIM bez wyjątku inne państwa Schengen mają zabronić wjazdu na swoje terytorium przez Polskę?
http://www.mylomza.pl/home/region/item/ ... iego?.html

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu » pn 24 paź, 2016 14:56

100% zgody, ale wszelkie tego typu tematy są dyskutowane wśród państw-członków układu z Schengen. I tak Polska nie może sobie np. jednostronnie znieść wiz dla Ukraińców, muszą na to wyrazić zgodę pozostałe państwa, dlatego temat wiz dla Ukraińców jest tyle lat wałkowany w PE. Z przytoczonego artykułu jasno wynika, iż strona rosyjska jest niezadowolona z faktu, iż nikt z nimi takich działań nie omawiał.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 24 paź, 2016 20:14

Ja myślę,że to tylko wymówka. Przecież Białoruś i Rosja od zawsze prowadziły odrębną politykę wizową, więc równie dobrze Rosja mogłaby się żalić, że mogą do nich wjechać obcokrajowcy, mający tylko wizę białoruską. Tyle, że do tego roku jakoś to nie stanowiło problemu

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » czw 27 paź, 2016 22:10

(Piszę już to na trzecim wątku)
A czy zakaz na przejścia lądowe jest jednostronny. Bo wjazd będzie jak Pan Bóg przykazał przez Łotwę (pociągiem) a wracać bym chciał z Moskwy Polonezem, czy mogę się spodziewać jakichś trudności na granicy RUS-BY lub BY-PL, czy mogą się czepiać w Brześciu, że nie mam stempla na wizie tranzytowej?

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » pt 28 paź, 2016 01:20

Nikt nie odpowiada bo... nikt nie wie. Nie mamy bladego pojęcia, jest to bardzo nowa sytuacja i nie wiemy. Natomiast czytałem w mediach, że "zawracali do Moskwy". Białorusini nie powinni robić problemy w Brześciu, gorzej, jeśli Rosjanie wejdą do Poloneza na granicy RU-BY. Ale czy tak zrobią - nikt ci tego nie powie.

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » pt 28 paź, 2016 17:51

Wjazd będę miał legalny, gdzieś czytałem, że Rosjanie tylko nie wpuszczają (jednostronne zamknięcie granicy). Cóż, jeżeli do wiosny się nic nie wyjaśni, to się zdecyduję na Aerofłota do Wawy, do tego czasu już na pewno będą jakieś relacje na forum. Dzięki za odpowiedź ;)

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » pt 28 paź, 2016 18:51

A tak ciekawe to co mi mogą zrobić Rosjanie przy wyjeździe, skoro wjazd mam cacy przez Łotwę xD.

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » pt 28 paź, 2016 19:32

Cofnąć cię z granicy rosyjsko-białoruskiej przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy.

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » sob 29 paź, 2016 20:43

Tiaaa

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 29 paź, 2016 20:51

Jeśli nie zamierzasz później wracać do Rosji,w każdym razie na obecnym paszporcie, to w sumie możesz zaryzykować powrót pociągiem przez Białoruś. W innym przypadku, przy próbie ponownego wjazdu czy choćby aplikowania o wizę, mogą się przyczepić, że nie masz pieczątki wyjazdowej z Rosji, ergo: wyjechałeś z niej nielegalnie

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » śr 02 lis, 2016 08:39

Może się coś rozwiąże, może ogloszą, że dla Poloneza, Paryż - Moskwa i innych jadących tylko tranzytem przez Białoruś będzie kontrola albo coś innego, ale w cuda to ja nie wierzę. No cóż zostaje Aeroflot. Paszport dopiero co wyrobinny, jeszcze może będzie jakiś wyjazd do Rosji. A tak to nigdy się nie czepiali o coś takiego? Dopiero teraz?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 02 lis, 2016 20:25

No właśnie nie czepiali, choć teraz twierdzą, że wszystkie przejścia lądowe na granicy RUS/BY od początku były przeznaczone tylko dla obywateli tych dwu państw. Również białoruska pieczątka wjazdowa w paszporcie czy na karcie migracyjnej nie stanowiła dotąd dla rosyjskich służb problemu

ODPOWIEDZ