Tranzyt przez Białoruś do Rosji - WIZY

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » pt 04 lis, 2016 23:11

Widzę, że pan obeznany. Może wie pan czy przejazd jest nielegalny w jedną czy w dwie strony, gdzieś czytałem, że Rosjanie poprostu przy przejeździe pociągiem chcą stempel wjazdowy, o wyjeździe nic nie było.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 05 lis, 2016 20:04

Ja z kolei czytałem, że problem polega na tym, iż wszystkie przejścia na granicy rosyjsko-białoruskiej (poza jednym drogowym, tuż przy trójstyku granic BY/RUS/UA) to przejścia wyłącznie dla obywateli tych dwóch państw, więc gdyby trzymać się tej interpretacji, to powrotny przejazd przez Białoruś też byłby nielegalny

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » sob 05 lis, 2016 20:17

Napisałem w tej sprawie maila do Ambasady Rosyjskiej. Zobaczymy co odpiszą (jeśli w ogóle to zrobią).

Cyclopek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Cyclopek » ndz 06 lis, 2016 20:18

Jeszcze jedno pytanie. Wyczytałem, że przed całą sytuacją (artykuł z 2010) roku, przy powrocie z Rosji z wizą tranzytową Białorusi, w Brześciu stawiali anulację wizy do Rosji, czy tak jest do dnia dzisiejszego?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 07 lis, 2016 19:56

Nie raz wracałem z Rosji przez Białoruś, i nigdy nie spotkałem się z anulowaniem wizy rosyjskiej w Brześciu, białoruskiej zresztą też

Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Foma » pn 16 sty, 2017 09:26

Odgrzewam kotleta. Mój znajomy niestety sam był świadkiem zawrócenia na granicy przez Rosyjską Służbę Migracyjną. Na dodatek chyba jako pierwszy tego doznał na własnej skórze. Próbował w dwóch miejscach samochodem przeskoczyć granicę ale dwa razy go zatrzymali i jedyne co doradzili to wjazd albo przez Łotwę albo przez Ukrainę. Później dowiadywał się w konsulacie to oni sami jeszcze nie wiedzieli że takie coś dzieje się na granicy i po paru dniach konsultacji odezwali się do niego iż nie ma wjazdu do Rosji od strony Białorusi czy to kolejowego czy też samochodowego, tłumacząc to tym że te przejścia defacto są dwupaństwowe i tylko obywatele RF i RB mogę przez nie przejeżdżać.

Cała sytuacja miała miejscę dobre parę miesięcy temu. W związku z tym teraz ja mam pytanie. Dostałem zaproszenie na konferencję do Moskwy i ze znajomymi planujemy jak najlepiej dostać siędo Moskwy (cena niższa + czas krótszy). Jedna z wersji naszej podróży jest dojazd do Mińska i stamtąd samolotem do Moskwy. Jak wygląda sprawa tego typu? Przepuszczą czy deportoją?

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pn 16 sty, 2017 14:12

Na stronach Domodiedowa i Szeremietiewa są bezpośrednie numery do służb pogranicznych.
Zadzwoń i spytaj tam najlepiej. Chyba innej drogi nie ma. Jeszcze w grudniu się dowiadywałem, to mówili, że można spokojnie przylecieć pod warunkiem, że się ma wizę roysjską. Warto jednak dopytać, jak się sprawy mają teraz.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 16 sty, 2017 19:46

Nie wiem jak z samolotami, ale na dworcu autobusowym w Mińsku wisi (info sprzed kilku dni) kartka z informacją, że autobusami między Białorusią a Rosją mogą podróżować tylko obywatele tych dwóch państw
Skądinąd słyszałem, że rejsy lotnicze z Mińska do Moskwy (i z powrotem) traktowane są jako wewnętrzne, nie międzynarodowe

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 17 sty, 2017 12:26

pietia pisze:Skądinąd słyszałem, że rejsy lotnicze z Mińska do Moskwy (i z powrotem) traktowane są jako wewnętrzne, nie międzynarodowe
Tak było od bardzo bardzo dawna i dalej tak jest. Nie przechodzi się kontroli granicznej i celnej ani w Mińsku po przylocie z Moskwy, ani na odwrót.

Niestety, czasem pojawiają się słuchy, że po przylocie do Moskwy każą skanować bagaże i pokazać dokumenty. Tylko nie wiadomo, kto, tj. czy pogranicznicy, czy pracownicy lotniska. Dlatego proponuję zadzwonić do służb granicznych i tam spytać, bo pewniejszego źródła nie znam.

Awatar użytkownika
Kradso
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Kradso » wt 31 paź, 2017 08:38

Jechałem Lipiec 2017 pociągiem do Moskwy. W Brześciu miałem tylko sprawdzone dokumenty i na tym się skończyło. Powrót, analogicznie również odbyłem w spokoju.
Światowid.

ODPOWIEDZ