Rejestracja pobytu

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Rejestracja pobytu

Post autor: pekar1 » wt 25 sie, 2015 15:57

Mam konkretne pytanie dotyczące rejestracji pobyt.
To znaczy po ilu dniach pobytu na terytorium Białorusi powinienem się zarejestrować w Urzędzie Imigracyjnym.
Z uwzględnieniem dni wolnych od pracy ?

Podam przykład :
Jeśli wjadę np. na terytorium Białorusi w niedzielę a wyjadę w piątek { będę w sumie 1 dzień wolny od pracy, 4 doby pełne w trakcie dni roboczych i piątego dnia roboczego wyjadę } to czy muszę mieć ten meldunek?

Pytam bo ostatnio zapłaciłem grzywnę za brak meldunku kiedy byłem w sumie 8 dni i teraz nie chciałbym powtórki.
Będę wdzięczny za pomoc od praktyków.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Rejestracja pobytu

Post autor: pietia » wt 25 sie, 2015 21:13

W zasadzie chyba nie musisz, bo rejestrować się trzeba po upływie 5 dni roboczych, i to spędzonych w jednym miejscu. Ty zaś piątego dnia będziesz już wyjeżdżał
A tę grzywnę zapłaciłeś za 8 dni, z weekendami włącznie? Kiedy to było? Pytam, bo jeszcze kilka lat temu okres "bezmeldunkowy" wynosił 3 dni. I ile wyniosła ta grzywna?

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Rejestracja pobytu

Post autor: nrb » wt 25 sie, 2015 21:17

Miałem taką sytuację, wjechałem 7.12.2014 (niedziela), a wracałem 12.12.2014 (piątek). Nie rejestrowałem się, nie było problemów na granicy.

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Rejestracja pobytu

Post autor: pekar1 » wt 25 sie, 2015 21:42

Grzywna wynosiła 180 000 rubli i to była minimalna kwota..
Tez tłumaczyłem ze nie byłem w jednym miejscu, pokazywałem rachunki za paliwo, usługi z kazdego dnia z róznych miejsc . Nie pomogło...
Literalnie przepis brzmi tak:
Prawo mowi tak:
В соответствии с Правилами пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Беларусь иностранные граждане и лица без гражданства (далее – иностранцы), прибывшие в Республику Беларусь, в течение пяти суток, за исключением выходных дней, государственных праздников и праздничных дней, объявленных Президентом Республики Беларусь нерабочими, обязаны зарегистрироваться в органе регистрации – Министерстве иностранных дел, органе внутренних дел, гостинице, санаторно-курортной или оздоровительной организации на основании заявлений иностранцев или письменных ходатайств принимающих организаций, за исключением иностранцев, не подлежащих регистрации.

При смене места жительства иностранец обязан в течение пяти суток, за исключением выходных дней, государственных праздников и праздничных дней, объявленных Президентом Республики Беларусь нерабочими, зарегистрироваться в органе регистрации по новому месту проживания.

В пункте 12.14.1. перечня административных процедур, осуществляемых государственными органами и иными государственными организациями по заявлениям граждан, утвержденного Указом Президента Республики Беларусь от 26 апреля 2010 года № 200, предусмотрен следующий перечень документов, необходимых для регистрации иностранцев, временно пребывающих в Республике Беларусь:

заявление;

миграционная карта с отметкой сотрудника органа пограничной службы о въезде иностранца в Республику Беларусь (далее – миграционная карта) (за исключением иностранцев, которые не заполняют миграционных карт при въезде в Республику Беларусь в соответствии с законодательными актами и международными договорами Республики Беларусь, и иностранцев, обратившихся с ходатайством о предоставлении статуса беженца или дополнительной защиты либо убежища в Республике Беларусь);

документ для выезда за границу, либо свидетельство о регистрации ходатайства о предоставлении статуса беженца или дополнительной защиты в Республике Беларусь, либо справка о регистрации заявления о предоставлении убежища в Республике Беларусь или об обращении с ходатайством о предоставлении статуса беженца или дополнительной защиты в Республике Беларусь, либо справка о подтверждении личности иностранца – для иностранных граждан и лиц без гражданства, обратившихся с ходатайством о предоставлении статуса беженца или дополнительной защиты либо убежища в Республике Беларусь;

страховой полис медицинского страхования для иностранных граждан и лиц без гражданства, подлежащих в соответствии с законодательными актами обязательному медицинскому страхованию (за исключением иностранных граждан и лиц без гражданства, обратившихся с ходатайством о предоставлении статуса беженца или дополнительной защиты либо убежища в Республике Беларусь);

разрешение на приграничное движение - для иностранных граждан и лиц без гражданства, пребывающих на приграничных территориях Республики Беларусь на основании разрешения на приграничное движение;

справка о прекращении гражданства Республики Беларусь или о принадлежности к гражданству Республики Беларусь – для лиц, не являющихся гражданами Республики Беларусь и не имеющих документов, удостоверяющих личность;

документ, подтверждающий внесение платы.

Wynika z tego zapisu, że rejestracja powinna nastąpić w ciągu 5 dni od przybycia { bez dni wolnych od pracy - sobota jest traktowan jak dzień roboczy} wiec jesli w ciagu 5 di roboczych od przybycia to od poniedziałku do piatku jest 5 dni- i momo że wyjeżdżam piatego dnia - w piatek- to jednak to jest te piec dni...
Czy mam rację ?
Nie wiem czy sposób potraktowanie nie zależu od humoru i intenci urzędnika w okienku?

Grzywne zapłaciłem w czerwcu. Faktycznie byłem w Białorusi wiecej niz 5 dni roboczych - ale codziennie gdzie indziej. Miałem wizę dwukrotną. Pierwsy raz byłem 4 dni a drugi raz 8 dni.
Chciałbym uniknąć problemów ale wiem ze bedzie mi brakowac czau na formalnosci w imigration- to zajmuje jednak 2- 3 godziny..

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Rejestracja pobytu

Post autor: pietia » czw 27 sie, 2015 20:54

pekar1 pisze:

Nie wiem czy sposób potraktowanie nie zależu od humoru i intenci urzędnika w okienku?
Myślę, że właśnie od tego zależy najbardziej :)
Jeśli chcesz mieć święty spokój w drodze powrotnej, a jednocześnie nie chcesz tracić czasu w urzedzie, to może spróbuj zatrzymać się choćby na jedną noc w jakimś niedrogim hotelu/hostelu, który wystawia registrację, najczęściej od ręki. Nawet jeśli będzie to meldunek tylko na 1 noc, to raczej powinien wystarczyć

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Rejestracja pobytu

Post autor: pekar1 » czw 27 sie, 2015 21:34

Też tak pomyślałem. Tak właśnie zrobię, bo nie chce ryzykować.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Rejestracja pobytu

Post autor: nrb » pt 28 sie, 2015 07:36

Biorąc na logikę, jeśli wyjedziesz w piątek przed 0.00 to nie mija 5 dób. Wiadomo, że się chce mieć spokojną głowę i brak problemów na granicy, ale jak już mówiłem wcześniej miałem dokładnie tą samą sytuacje i nikt nic nie mówił. Niestety nie pamiętam już czy pytałem o to w urzędzie migracyjnym czy sam do tego doszedłem.

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Rejestracja pobytu

Post autor: pekar1 » pt 28 sie, 2015 12:54

Przepis literalnie mówi :
"прибывшие в Республику Беларусь, в течение пяти суток"
co po polsku oznacza "w ciągu 5 dób" co można interpretować że w ciągu 5 dób od przybuycia należy sie zarejestrować.
Więc...
Więc jeśli jesteś 4 dni{ doby}, to nie trzeba się rejestrować, ale jeśli rozpocząłeś/aś 5 dobę { bo przepis mówi , że w ciągu 5 dni a nie po upływie 5 dni... niuans ale ważny} pobytu to jest te " w ciągu 5 dni" i raczej meldunek jest potrzebny.

Kiedy dostałem ta grzywnę powiedzieli, że jeśli trafi mi się to jeszcze raz mogę dostać grzywnę kilka razy większą a nawet tzw.misia w paszport więc raczej się zamelduję...

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Rejestracja pobytu

Post autor: nrb » wt 15 wrz, 2015 14:01

pekar1 pisze:Przepis literalnie mówi :
"прибывшие в Республику Беларусь, в течение пяти суток"
co po polsku oznacza "w ciągu 5 dób" co można interpretować że w ciągu 5 dób od przybuycia należy sie zarejestrować.
Więc...
Więc jeśli jesteś 4 dni{ doby}, to nie trzeba się rejestrować, ale jeśli rozpocząłeś/aś 5 dobę { bo przepis mówi , że w ciągu 5 dni a nie po upływie 5 dni... niuans ale ważny} pobytu to jest te " w ciągu 5 dni" i raczej meldunek jest potrzebny.
Nie chciałem bez potwierdzenia się tu spierać, bo ja totalnie inaczej rozumiem ten przepis. Nigdzie nie napisałem, że po upływie pięciu dób tylko w czasie 5 dób, a skoro wyjeżdża się przed upływem tych 5 dób to nie potrzebna jest rejestracja. I taką samą odpowiedź otrzymałem od Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji MSW RB. Przytoczę tutaj treść odpowiedzi:
Ваше обращение, направленное посредством электронной почты, в Департаменте по гражданству и миграции МВД Республики Беларусь рассмотрено и сообщается следующее.
В соответствии со статьей 41 Закона Республики Беларусь «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Республики Беларусь» иностранцы, прибывшие в Республику Беларусь, обязаны в течение пяти суток, за исключением воскресений, государственных праздников и праздничных дней, установленных и объявленных Президентом Республики Беларусь нерабочими, зарегистрироваться в органе регистрации по месту фактического временного пребывания.
Если Вы пересекаете Государственную границу Республики Беларусь на въезд в воскресенье и выезжаете в пятницу (в течение одной недели), регистрацию оформлять не нужно. Если же Вы будете пересекать Государственную границу Республики Беларусь на выезд в ночь с пятницы на субботу, то регистрация необходима. В противном случае это влечет административную ответственность по части 1 статьи 23.55 Кодекса Республики Беларусь об административных правонарушениях.

Zatem wjeżdżając w niedzielę, a wyjeżdżając w piątek rejestracja nie jest potrzebna jeśli zdążymy opuścić Białoruś przed 23.59.
To tak może na przyszłość się komuś przyda :)

rubi
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Rejestracja pobytu

Post autor: rubi » czw 28 sty, 2016 19:28

Witam, nie chcę śmiecić nowym tematem, więc spytam w tym: jak taka rejestracja wygląda? Czytałam, że trzeba pokazać paszport i ubezpieczenie, i o ile z paszportem rzecz jasna nie będzie problemów, to jedyną kopię ubezpieczenia oddałam konsulatowi przy wyrabianiu wizy. Muszę załatwiać drugą czy jest szansa, że wystarczy sam paszport? :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Rejestracja pobytu

Post autor: pietia » czw 28 sty, 2016 20:18

Przecież ubezpieczenie zawsze dają w 2 egzemplarzach. Kopia dla konsulatu, ale oryginał masz dla siebie. Na granicy czy w urzędzie pokazujesz oryginał, raczje ci go nie zabiorą. Ewentualnie zrób sobie jeszcze jedną kopię

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Rejestracja pobytu

Post autor: pekar1 » pn 08 lut, 2016 15:52

zawsze są dwa egzemplarze ubezpieczenia...

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Rejestracja pobytu

Post autor: nrb » sob 01 lip, 2017 00:35

Podzielę się moją ostatnią historią związaną z rejestracją. Zgubiła mnie rutyna, zawsze chodziłem jakoś w miarę szybko się rejestrować tym razem nałożyło się kilka okoliczności przez które poszedłem później. Nie mówiąc już o tym, że wjechałem w sobotę, której nie policzyłem jako dnia roboczego i poszedłem meldować się w piątek przekonany, że to ostatni dzień i jeszcze można. W czwartek też byłem ale na stronie był błąd co do godzin urzędowania oddziału migracyjnego i pocałowałem klamkę. Zjawiam się w ten piątek, chce się meldować i od razu, wiadomość, że za późno i będzie protokół i mandat, ale jeszcze zostałem wysłany do naczelnika tego oddziału na rozmowę. W porządku kobieta, zrozumiała, że nie jestem jakimś kombinatorem, ludzkie roztargnienie i strona która wprowadzała w błąd, pokazałem tam screena strony, niestety nie była to ich oficjalna strona więc to żaden argument. Zrozumiałem, że nie chcieliby dawać mi mandatu ale oni dostają info z granicy i już im system nie pozwala zameldować, więc słabo, mandat od 1 do 50 jednostek bazowych czyli coś chyba od 40 do 2000zł, dokładnie nie pamiętam ile wynosi jednostka bazowa. Do tego w piątek byłby spisany protokół a decyzja o formie ukarania we wtorek, ciekawe co by było jakbym miał wizę do niedzieli np., dziwnie to działa. Sytuacja wydawała się beznadziejna, ale że nie chciano mnie ewidentnie ukarać zaproponowano meldunek w hotelu/hostelu. Hostel nie ma dostępu do tej bazy i nie mają nic zablokowane mogą rejestrować, ale też nie cały czas, tylko ten jeden dzień później, nie wiem jak to działa, ale przeszło, za 6 rubli dostałem samą registrację, a na kolejne dni drugą pieczątkę już z wydziały migracji. Mogę się mylić, ale chyba w tym przypadku lepiej jechać już na granicę bez meldunku, bo wydaje mi się łatwiej ugadać pogranicznika by nie władował jakiś 10-20 jednostek bazowych a te 2 np. bo w tym urzędzie to się poczułem jakbym narobił jakiegoś bigosu, którym naraziłem bezpieczeństwo wewnętrzne kraju :P

Na szczęście jest i pozytywna informacja, jeszcze w tym roku ma być wprowadzona rejestracja elektroniczna: http://www.aif.by/dontknows/kogda_zarab ... v_belarusi
Teraz po fakcie trochę mi się chce śmiać, że na tak wiele już przechodzonych rejestracji dostałbym mandat w ostatniej przed otwarciem rejestracji elektronicznej :D Ale w momencie tej przygody do śmiechu mi nie było, podejście do tego jest tam bardzo poważne, więc lepiej robić to od razu :D

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Rejestracja pobytu

Post autor: pekar1 » sob 01 lip, 2017 10:10

Rzeczywiście, potwierdzam...W przypadku przegapienia terminu rejestracji lepiej już jechać z czystą imigracionką na granicę i tam rżnąc głupa.. Jeśli jeszcze ma się jakieś rachunki z różnych miejsc z różnymi datami w okresie pobytu na Białorusi to wówczas mandat na granicy wynosi przeważnie 1 jednostkę bazową czyli około 45 złotych. Tyle samo kosztuje nocleg w hotelu z rejestracją. Ale już kolejny raz w przeciągu roku taka sytuacja może skończyć się 10 razy wyższą kwotą lub deportacją i misiem w paszporcie..

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Rejestracja pobytu

Post autor: nrb » pt 04 sie, 2017 09:31

ByK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Rejestracja pobytu

Post autor: ByK » śr 09 sie, 2017 10:57

A jeżeli się będę ciągle przemieszczał i nie zawsze skorzystam z hotelu , to też mam załatwiać zameldowania?

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Rejestracja pobytu

Post autor: pekar1 » śr 09 sie, 2017 11:15

Tak, raz na 5 dni pobytu w dniach roboczych należy mieć zameldowanie z hotelu, agroxsiedziby, turbazy itp..
Lub z Urzędu imigracyjnego jeśli pobyt jest prywatny.

ODPOWIEDZ