Od października Do Grodna bez wiz!

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
witek99
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Postautor: witek99 » czw 25 sie, 2016 22:19

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: tomeeek07 » sob 03 wrz, 2016 18:53

Od jutra będzie jeździł bezpośrednio pociąg z Warszawy do Grodna. Czy po tym częściowym zniesieniu wiz wystarczy sam paszport? Czy na Białorusi jest obowiązek meldunkowy? Wypełnia się karteczki migracyjne na wjeździe? Bardzo interesowała by mnie ta opcja z dojazdem koleją.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » sob 03 wrz, 2016 20:49

Szczegółów owego bezwizowego wjazdu do Grodna jeszcze nie znamy, być może będzie tak jak w przypadku Puszczy Białowieskiej, czyli konieczność wyrobienia przepustki (ale to i tak prostsze i tańsze niż normalna wiza). Karteczki migracyjne są, i to się raczej nie zmieni, zaś obowiązek meldunkowy powstaje w przypadku przebywania na Białorusi dłużej niż 5 dni

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: tomeeek07 » ndz 04 wrz, 2016 21:05

Tak przedstawiają się ceny na uruchomione w dniu dzisiejszym bezpośrednie połączenie z Krakowa, przez Warszawę do Grodna.
http://www.intercity.pl/pl/obrazy/do%20 ... pecjal.jpg

Być może kogoś to zainteresuje, osobiście uważam iż ceny są przyzwoite jak na połączenia ze wschodem. Szkoda jedynie, że nie ma żadnych promocji przy kupnie biletu tam i z powrotem.

Jeśli z tym zniesieniem wiz wszystko sprawnie pójdzie i nie będzie żadnych problemów na granicy w związku z ewentualnie wymaganą dokumentacją poświadczającą, iż podróż odbywamy faktycznie w celach turystycznych to myślę, że dzięki temu Grodno zyska wielu turystów z naszego kraju - między innymi takich jak ja - którzy do tej pory myśleli o Białorusi jedynie jako o kraju co najwyżej tranzytowym.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pn 05 wrz, 2016 20:23

Zapewne tak może być, zwłaszcza, że dojazd z Polski do Grodna, nawet bez tego nowego pociągu, jest dużo łatwiejszy niż do Puszczy Białowieskiej, a przecież i tam znalazło się sporo chętnych do odwiedzenia tego obszaru

pawel95
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: pawel95 » ndz 11 wrz, 2016 00:42

Zapewne potwierdzeniem celu podróży będzie obowiązkowa rezerwacja hotelu na stronie, na której będzie można uzyskać przepustkę, plus jakieś bilety wstępu i sprawa załatwiona - tak jak puszcza... W której prócz Kamieniuk można jechać gdzieś indziej ale na siłę trzeba wykupić atrakcje w tych okolicach

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: tomeeek07 » pt 30 wrz, 2016 15:57

Do końca września miało się wyjaśnić jak będzie wyglądać przekraczanie granicy. Czy ktoś ma jakieś nowe info na ten temat?

mazdowiecki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: mazdowiecki » czw 13 paź, 2016 12:33

pawel95 pisze:Zapewne potwierdzeniem celu podróży będzie obowiązkowa rezerwacja hotelu na stronie, na której będzie można uzyskać przepustkę, plus jakieś bilety wstępu i sprawa załatwiona - tak jak puszcza... W której prócz Kamieniuk można jechać gdzieś indziej ale na siłę trzeba wykupić atrakcje w tych okolicach

Mam nadzieję, że jednak będzie prościej, bo jeśli sprawdzą się Twoje teorie, to wielkiej korzyści z tych zmian nie widzę.
No właśnie, czy ktoś już sprawdzał "na własnej skórze", jak to przekraczanie teraz wygląda? Mamy już prawie połowę października.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » czw 13 paź, 2016 20:05

A to już obowiązuje? Miało być, zdaje się, od 23 października

mazdowiecki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: mazdowiecki » pt 14 paź, 2016 08:45

Tak, racja, trochę niecierpliwy jestem. 23 października 2016.

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: tomeeek07 » pt 14 paź, 2016 15:12

Skoro od 23 ma już obowiązywać ruch bezwizowy, to chyba logiczne, że odpowiednio wcześniej powinni podać informacje jak to ma się odbywać.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pt 14 paź, 2016 19:49

A czy ktoś pamięta, jak to wyglądało przy wprowadzaniu bezwizowego wjazdu do Puszczy Białowieskiej? Szczegółowe zasady były znane dużo wcześniej, czy raczej odbyło się tow ostatniej chwili?

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: tomeeek07 » pn 17 paź, 2016 15:37

Znalazłem takie info:
"Od 26 października 2016 turyści poruszający się na rowerach bez wiz będą mogli dostać się na Białoruś przez przejście w Kuźnicy - informuje Polskie Radio Białystok."

http://isokolka.eu/kuznica/17880-do-grodna-bez-wizy

lukaszb1986
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: lukaszb1986 » czw 20 paź, 2016 23:14

Obcokrajowcy chcący zwiedzić białoruską część Kanału Augustowskiego będą musieli przekazać firmie turystycznej w formie elektronicznej lub pisemnej podstawowe dane osobowe. Białoruska służba graniczna powinna te dane otrzymać 24 godziny przed planowanym wjazdem obcokrajowca. Dokumenty potrzebne do bezwizowego wjazdu na Białoruś będą wydawać firmy turystyczne

http://news-hl-cm.newsrep.net/h5/nrshar ... =1&mcc=260

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pt 21 paź, 2016 20:03

Rozumiem, ze po podaniu tych danych, stosowny dokument zostanie też wysłany na maila?

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: tomeeek07 » śr 26 paź, 2016 19:52

Najnowsze informacje dotyczące podróży bez wizy:
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/turystyk ... z-wiz.html

oraz strona, która się przyda w przypadku przekraczania granicy:
http://www.grodnovisafree.by/index.php? ... 12&lang=pl

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontaktowanie:

Postautor: Simon » czw 27 paź, 2016 00:24

czyli nie ma ruchu bezwizowego w przypadku pociagow do Grodna przez Kuznice?

Elwood
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: Elwood » czw 27 paź, 2016 07:50

Zapewne skończy się, jak z Puszczą Białowieską. Obowiązkowymi opłatami, które zrekompensują koszty wizy. Warto jednak zwrócić uwagę, tak czy owak, na wyjątkowe otwarcie BLR na zachód. Przykładem (o dziwo) ostatnie manewry wojskowe na BLR, które pierwszy raz po wojnie miały miejsce nie przy zachodniej granicy a wschodniej i odbyły się bez udziału służb rosyjskich. Ćwiczono obronę przed atakiem separatystów.
Wspomnę też o ostatniej wizycie Morawieckiego na BLR...
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

mazdowiecki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: mazdowiecki » czw 27 paź, 2016 11:24

Simon pisze:czyli nie ma ruchu bezwizowego w przypadku pociagow do Grodna przez Kuznice?

Właśnie, podają, że "Bezwizowe przekraczanie granicy w celach turystycznych dotyczy ruchu pieszego, rowerowego oraz kajakowego" - to jak mam z Warszawy pojechać i zwiedzić Grodno? Samochodem do granicy i tam przesiadka na rower? A może piechotą? Toż to jakiś nonsens :evil: Jeśli rzeczywiście tak będzie, to dziękuję pięknie za takie udogodnienia, będę robił normalnie wizę, by móc zwiedzać całą Białoruś, a nie tylko ten mały skrawek.

Elwood pisze:Zapewne skończy się, jak z Puszczą Białowieską. Obowiązkowymi opłatami, które zrekompensują koszty wizy. Warto jednak zwrócić uwagę, tak czy owak, na wyjątkowe otwarcie BLR na zachód. Przykładem (o dziwo) ostatnie manewry wojskowe na BLR, które pierwszy raz po wojnie miały miejsce nie przy zachodniej granicy a wschodniej i odbyły się bez udziału służb rosyjskich. Ćwiczono obronę przed atakiem separatystów.
Wspomnę też o ostatniej wizycie Morawieckiego na BLR...

http://www.vb.by/politics/rebublic/uche ... rus_2.html No, akurat to nie wygląda na ćwiczenia przy wschodniej granicy BLR, wręcz przeciwnie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » czw 27 paź, 2016 21:37

A może przywrócą możliwość pieszego przekraczania granicy w Kuźnicy/Bruzgach? Wówczas może zadziałać to trochę jak w Medyce

dawber1992
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: dawber1992 » pt 28 paź, 2016 01:28

Wrzucam szersze info z fajna mapka terenu po którym można sie poruszać jakby kto chcial ;-) https://www.fly4free.pl/od-srody-mozna- ... gustowski/

mazdowiecki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: mazdowiecki » pt 28 paź, 2016 10:09

Teoretycznie Grodno i białoruską część Kanału Augustowskiego będzie można zwiedzać samodzielnie, choć tak naprawdę… same biura podróży nie są tego pewne, bo białoruskie przepisy są w tej sprawie dość zawiłe. W rozmowie z mediami ich przedstawiciele mówią np. że spokojnie można zwiedzać Białoruś samodzielnie, a innym razem – że konieczne jest wykupienie wycieczki. Najtańsza – jednodniowa wyprawa do Grodna kosztuje ok. 50 rubli (2,5 USD). Jak to wygląda w praktyce, zobaczymy w najbliższych dniach.

Sam nie będę mógł teraz niestety tego sprawdzić na własnej skórze, więc poczekam na pierwsze relacje, które, miejmy nadzieję, wkrótce pojawią się na forum. To ułatwienie pachnie trochę zamianą siekierki na kijek - niby bez wiz, ale i tak trzeba wcześniej załatwiać formalności, przez co całość traci, bo nie możemy ot tak, z marszu, przekroczyć granicy. Wszystko trzeba wcześniej planować, jak nie wiadomo jaką wyprawę - a przecież to tylko krótki wypad do naszego sąsiada! Pomysł z przymusowym wykupieniem wycieczki wydaje mi się być rodem z Korei Płn, tam też nigdzie nie pojedziemy bez przewodnika. Mam głęboką nadzieję, że to tylko nadinterpretacja autora cytowanego artykułu.

Tak na marginesie - strona polska, na zasadzie wzajemności, planuje umożliwić ruch bezwizowy dla mieszkańców BLR w całym woj. podlaskim. Nam, Polakom "dają" tylko ten mały fragment Białorusi. Idąc tym tropem, sam Białystok z okolicznymi wsiami na początek by nie wystarczył?

http://niezalezna.pl/87369-bialorusini- ... a-podlasie

dawber1992
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: dawber1992 » sob 29 paź, 2016 02:07

Jak dla mnie to dobry krok w stronę zmniejszenia restrykjci tej chorej polityki wizowej ... Ja tez czekam na jakies info z wizyty w grodnie , ake co prawda to prawda troche za dzuo papierologii zobaczymy jak w praktyce

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » sob 29 paź, 2016 21:02

mazdowiecki pisze:Tak na marginesie - strona polska, na zasadzie wzajemności, planuje umożliwić ruch bezwizowy dla mieszkańców BLR w całym woj. podlaskim. Nam, Polakom "dają" tylko ten mały fragment Białorusi. Idąc tym tropem, sam Białystok z okolicznymi wsiami na początek by nie wystarczył?

Woj. podlaskie to raptem 1/16 terytorium Polski, więc raczej też "mały fragment". Obejmuje on jednak także polską część Puszczy Białowieskiej, więc "odwzajemnione" w ten sposób byłyby obie bezwizowe strefy na Białorusi.
Tyle, że jak na razie ów ruch bezwizowy dla Białorusinów planuje nie tyle strona polska, co strona podlaska - władze województwa. Lokalne samorządy zwykle są bardziej otwarte na sąsiadów, to władze centralne częściej piętrzą problemy, vide granica z obwodem kaliningradzkim. Do tego dochodzi jeszcze konieczność uzyskania zgody UE na takie ułatwienia, a o to na pewno łatwo nie będzie. Ale dobrze, że takie inicjatywy przynajmniej są podejmowane

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Postautor: mateusz1234 » sob 12 lis, 2016 15:32

Czołem! Widzę że nie ma tu jeszcze pełnej relacji z odbycia takowej podróży zatem opiszę swoją, odbytą w dniu wczorajszym, zapewne zaoszczędzi to komuś powtórzenia mojego losu. Ale wszystko po kolei, więc na początek opiszę wszystko a na końcu zrobię krótkie podsumowanie co zrobić żeby było dobrze. Enjoy!

Zacząłem od rezerwacji noclegu, standardowo- booking.com. Potem znalazłem stronę z listą touroperatorów uprawnionych do wystawiania przepustek. Na chybił-trafił wybrałęm sobie GrodnoTourInvest (http://www.grodnotourinvest.by). Po szybkiej rozmowie telefonicznej z wyżej wymienionym (-10złotych) wiedziałęm już wszystko. Wysłałem im mailem swoje dane, opisałem kiedy zamierzam wjechać i załączyłem skan pierwszej strony paszportu. Opłata za przepustkę (20 nowych rubli ~40złotych) miała być uiszczona najbardziej niezawodnym i najprostszym sposobem- jak przyjadę do Grodna, mam zadzwonić i się umówimy przez telefon na spotkanie, gdzie opłata zostanie zainkasowana w gotówce. O inne sposoby nie pytałem ponieważ ten bardzo mi pasował. Następnego dnia dostałem maila z odpowiedzią, w sumie przypomnieli o opłacie i napisali że na granicy muszę mieć paszport, standardowe ubezpieczenie jak do wizy (KL, 10 000 ojro, cały okres pobytu), wydrukowaną przepustkę której skan dołączyli do maila, oraz równowartość 20 euro w powszechnie wymienialnej walucie na każdy dzień pobytu. Easy. Załatwiłem ubezpieczenie, wyniosło mnie to 8 złotych za 3 dni, kupiłem w kantorze 60 euro tak żeby na granicy nie było żadnego haka na mnie. Tak więc w piątek wskoczyłem w pociąg i jadę, polska granica bezproblemowo. Wysiadam w Grodnie na dworcu i pewnym krokiem udaję się do białoruskiej paszportówki. Daję kobiecinie wszystkie papiery, pytanie - wiza gdie? No to jej wszystko wytłumaczyłem, ona się uśmiechneła, wyszła z budki i z tym wszystkim oddaliła się w nieznanym kierunku. Za jakieś dwie minuty wraca z pogranicznikiem, daje mi wszystko oprócz paszportu, który leci prosto w ręce pogranicznika. On kulturalnie mi powiedział żebym szedł z nim. Przeszliśmy na drugą część terminalu, gdzie się odprawia pociągi do Polski, omijając wszystkie budki prosto to poczekalni. Było tam malutko osób i względna cisza, więc zaczeło się tłumaczenie. W skrócie- teraz najbliższym pociągiem jedziemy do Polski (on ze mną), zakazu wjazdu nie będzie, śladu obecności na Białorusi w paszporcie też nie będzie, paszport oddam na granicy. Wszystkie papiery są w porządku, tylko że na liście przejść do ruchu bezwizowego nie ma przejścia kolejowego Kuźnica-Grodno, jest tylko samochodowe Kuźnica-Bruzgi także jak chcę to mogę wysiąść z pociągu w Kuźnicy i przez samochodowe pojechać, problemu wtedy nie będzie. Poczekaliśmy z godzinę na ten pociąg, w międzyczasie dołączył do nas kolejny amator bezwizowej turystyki kolejowej. Wsiedliśmy do pociągu, pogranicznik z naszymi paszportami usiadł przedział obok. Tuż przed linią graniczną, kiedy pociąg się zatrzymał oddał nam paszporty i zniknął. Potem była już tylko polska paszportówka i wściekły celnik demolujący pociąg w poszukiwaniu sigaretów, którego uwagę zbyt bardzo przykuł mój plecak, tak zwane trzepanie i chamskie przywalenie się do mojej kolacji którą w tym plecaku chyba wywąchał (pasztet podlaski, szczelnie zamknięta metalowa puszka, kupiony w Polsce) która jednak przez całe 2,5 godziny była za granicą a więc teraz wjechać nie może bo jest siedliskiem eboli, wścieklizny, ASF, dżumy i paru innych zarazków. Potem był już tylko powrót do domu 2 dni wcześniej.

Podsumowanie:
1. Potwierdzenie noclegu niepotrzebne (nikt nie pytał), ale lepej mieć, zwłaszcza zimą
2. Potrzebna przepustka którą wystawia lokalne tourbiuro, osobiście polecam pomimo marnego losu mojej wyprawy http://www.grodnotourinvest.by
2a. Aby otrzymać przepustkę należy wysłać mailem informację: datę wjazdu i wyjazdu, miejsce przekraczania granicy, ksero paszportu (tylko str ze zdjęciem)
3. Potrzebne ubezpieczenie.
4. Potrzebna równowartość 20 euro na każdy dzień, najlepiej gotówka w portfelu którą możesz okazać pogranicznikowi, czym bardziej waluta "światowa" tym lepiej
5. KOLEJĄ PRZEZ KUŹNICĘ NIE MOŻNA <--- piszę wielkimi bo wszystkie poprzednie punkty mi powiedzieli przed a tego nie
6. Jeżeli czegoś nie wiesz to pytaj o to tourbiuro, jak czas goni dzwoń do nich (między 7 a 15 naszego czasu na tygodniu otwarte 100procent, w soboty mniemam że również bo dzwonili z 3h temu w sprawie zapłacenia, ale nie wiem)

BONUS: Lista przejść na których to działa:

1. Rudawka-Lesnaya
2. Kuźnica-Bruzgi
3. Szvyandubre-Privalka---Litwa
4. Rajgardas-Privalka------Litwa

PS. To że przejście samochodowe nazywa się Kuźnica-Bruzgi i jest na tej liście, wcale nie przeszkadza aby przejście kolejowe nazywało się inaczej (Kuźnica-Grodno) i nie było w owej liście uwzględnione, także lepiej przy wysyłaniu maila ze skanem paszportu zapytać o konkretne przejście i środek transportu.

Dziękuję za uwagę, miłego czytania i zwiedzania.

PS2. Przy dzwonieniu gdziekolwiek tudzież pisaniu jakichkolwiek godzin, dat uwzględniajcie różnicę czasu (w zimie +2h, w lecie +1) i fakt że to że u nas jest dzień roboczy to nie oznacza że u nich też i na odwrót, ja dzwoniłem w poniedziałek razy 9 po czym się dowiedziałem że rocznica rewolucji październikowej jest tam oznaczona czerwoną kartką :lol:

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » sob 12 lis, 2016 20:02

Czyli rozumiem, że z opcji przejścia drogowego ostatecznie nie skorzystałeś?

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Postautor: mateusz1234 » sob 12 lis, 2016 20:17

Dobrze rozumiesz, troszkę za dużo było niewiadomych no i ten fakt ze miałbym w zasadzie jeden dzień tylko bo w niedzielę juz bym musiał wracać ;/

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Postautor: Dracid » sob 12 lis, 2016 21:14

http://zetgrodno.com/bezwizowy-wjazd-do ... odpowiedzi

Na stronie grodnovisafree (ktoś podał ją wyżej) też jest zaznaczone, że koleją się nie da.

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Postautor: mateusz1234 » sob 12 lis, 2016 21:37

Niestety, tego nie przyczaiłem wcześniej, ale przynajmniej mam coś co na długo pozostanie w pamięci :D

tomeeek07
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: tomeeek07 » ndz 13 lis, 2016 14:00

Niestety kolega zbyt słabo śledził temat, ale za to jakaś przygoda była. ;-)
Na początku też myślałem podobnie, że uruchomienie bezpośredniego połączenia do Grodna jest powiązane z tym częściowym zniesieniem wiz.
W tym wypadku raczej mało kto z tego skorzysta. Ja mimo wcześniejszego entuzjazmu raczej sobie daruję podróż, mimo, że miałem ochotę zwiedzić Grodno i do Krakowa mam niewiele km, więc pociąg byłby idealny. Bez pociągu to szkoda zachodu i już lepiej sobie wyrobić zwykłą wizę.