Przystosowanie do niepełnosprawnych

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Gzagal
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Gzagal » pn 14 lis, 2016 01:24

Jak wygląda kwestia możliwości swobodnego poruszania się po mieście i kraju przez osoby niepełnosprawne? Dużo jest przejść podziemnych np. w Mińsku albo pojazdów komunikacji miejskiej przystosowanej do potrzeb osoby na wózku? Podobnie w pociągach? Proszę o informacje na ten temat ;)

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » ndz 20 lis, 2016 01:36

Jest raczej słabo w tym temacie. Mam wrażenie że w Mińsku dopiero to zaczęli ogarniać. Wydaje mi się że około 25% dopiero stacji metra jest przystosowanych dla niepełnosprawnych. Nawet jeśli są to trzeba zadzwonić po osobę która pomoże, taki dyżurny dla tego tematu. Reszta tj. wszelkiego typu przejścia nie posiadają wind itp. Tramwaje i autobusy są totalnie nieprzystosowane. Nie chcę odstraszać ale nie jest łatwo raczej.

Gzagal
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Gzagal » ndz 20 lis, 2016 12:58

Słabo :/ z jednej strony wraz nowym rozkładem jazdy pojawiają się pociągi jadące do Moskwy przez Mińsk z wagonami przystosowanymi do niepełnosprawnych, ale z drugiej bariery są już na miejscu

Awatar użytkownika
Mariusz W.
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: Mariusz W. » ndz 20 lis, 2016 14:31

Czyli tak jak myślałem, podstawą powinno być piesze przemieszczanie się po Mińsku. Na środki komunikacji nie ma co liczyć, ewentualnie można jakoś przy okazji z nich skorzystać, jeżeli taka się nadarzy.

A jak wygląda właśnie piesze przemieszczanie się po mieście? Wydaje się, że największym problemem mogą być przejścia podziemne. Czy można je obejść, nawet nadrabiając dużo drogi?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 20 lis, 2016 19:31

nrb pisze:Tramwaje i autobusy są totalnie nieprzystosowane. Nie chcę odstraszać ale nie jest łatwo raczej.
Akurat w Mińsku jest już trochę autobusów i trolejbusów z niską podłogą (aczkolwiek wciąż za mało w stosunku do potrzeb). Co do Grodna - nie wiem, ale ogólnie tabor wymieniany jest w większości miast Bialorusi

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » pn 21 lis, 2016 19:06

Mariusz W. pisze:A jak wygląda właśnie piesze przemieszczanie się po mieście? Wydaje się, że największym problemem mogą być przejścia podziemne. Czy można je obejść, nawet nadrabiając dużo drogi?
Co do przejść podziemnych... największym problemem wydaje mi się, są przejścia w okolicach głównego prospektu. Na ogól udaje się je obejść, ja jakoś nigdy nie lubię chodzić tymi przejściami podziemnymi więc spacerując staram się chodzić raczej górą w miarę możliwości.

Awatar użytkownika
Mariusz W.
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: Mariusz W. » pt 25 lis, 2016 20:16

Widzę, że pod Pomnik Zwycięstwa da się dojść wyłącznie przejściami podziemnymi. W sumie to tak jak z Kolumną Zwycięstwa w Berlinie. :)

Awatar użytkownika
Mariusz W.
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: Mariusz W. » pn 28 lis, 2016 19:03

Mam jeszcze pytanie odnośnie noclegów.

Aby normalnie funkcjonować, jako osoba na wózku, potrzebowałbym noclegu w obiekcie przystosowanym dla niepełnosprawnych. Nie wystarczy to, żeby pokój był na parterze, bo potrzebna jest jeszcze odpowiednia łazienka.
Czy poza hotelami mogę liczyć na takie udogodnienia?

Ambasada zaproponowała mi nocleg w hotelu Wiktoria 2 za cenę ok. 75 € za dobę hotelową. Przesłali nawet fotki pokoju przystosowanego dla osób na wózkach. Cena trochę duża jak dla mnie, ale z zebranych opinii wynika, że hotele w Mińsku są drogie, normalna cena w tym hotelu jest większa i jak na taki standard to nawet przyzwoita cena.
Tańszy jest prywatny wynajem kwater, ale te raczej nie będą dla mnie przystosowane.

I teraz pytanie zasadnicze. Czy szukać czegoś innego, czy to się mija z celem i zaakceptować nocleg proponowany przez ambasadę?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 28 lis, 2016 20:21

Może przejrzyj oferty np. na booking.com, tam często są dość szczegółowe opisy i fotki

Awatar użytkownika
Mariusz W.
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: Mariusz W. » pt 05 maja, 2017 14:40

Byłem i mogę napisać więcej o przystosowaniu dla niepełnosprawnych.

Obsługa na lotnisku zdecydowanie gorsza niż w Warszawie. Było niewielkie zamieszanie po moim przylocie, chyba nie byli przygotowani. Panowie nie znali bezpiecznego chwytu, robili trochę "na czuja". Przy wylocie poszło już im bardziej sprawnie.

Autobusy i trolejbusy w większości niskopodłogowe, ale dla osoby poruszającej się wózkiem elektrycznym jest problem z rozkładanymi podjazdami. Są pozamykane na klucze lub śruby, kierowcy ich nie otwierają. Kierowcy, sądząc po zachowaniu, rzadko przewożą osoby na wózkach.
Kupiliśmy korkociąg, aby samemu otwierać podjazdy i w trzech autobusach to się udało - nie udało się w żadnym autobusie nieprzegubowym i żadnym trolejbusie. W autobusie z lotniska kierowca znalazł klucz kwadrat do otworzenia, ale po rozłożeniu ten podjazd odpadł od autobusu. Z kolei w drodze na lotnisko kierowca do rozłożenia podjazdu w autobusie użył łoma.

Tramwaje zupełnie są nieprzystosowane i nie napotkaliśmy żadnego do którego mógłbym wsiąść.

Udało mi się skorzystać z metra. Byliśmy przy Narodowej Bibliotece Białorusi i podeszliśmy pieszo do następnej stacji Trakt Borysowski, która miała być przystosowana. Byłem tam chyba pierwszą osobą, która chciała skorzystać z podnośnika przyschodowego (normalnej windy nie było). Podnośnika nie udało się uruchomić, podeszliśmy więc pieszo do jeszcze następnej stacji, Uruczcza. Tu już była normalne windy. Wysokość wejścia pociągu do krawędzi peronu jest dość dobrze dopasowana. Wysiedliśmy na stacji Gruszewka, gdzie już czekał na mnie pracownik metra. Tam były cztery podnośniki przyschodowe, po jednym na każde wyjście.
W metrze na większości stacji mają też schodołazy, ale one mają zastosowanie tylko do wózków ręcznych.

Nawet w nowych budynkach nie ma toalet przystosowanych dla niepełnosprawnych. Nie natknęliśmy się na nie w budynku Narodowej Biblioteki ani Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Chyba najbardziej przystosowany jest dworzec kolejowy i przejście podziemne przy dworcu. Są tam normalne windy. Na perony nie ma wind, ale da się skorzystać - z tunelu i kładki prowadzą podjazdy. Większość pociągów jest nieprzystosowana, ale te klasy biznes są nowe - niemniej nie korzystaliśmy.

Widziałem kilka osób na wózkach ręcznych, ale trudno mi sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w tym mieście. Turystycznie za to jak najbardziej da się, ale trzeba założyć dużo przemieszczania się pieszo.

Krawężniki są raczej poobniżane na przejściach, z tym sytuacja podobna jak w Polsce. Przejścia podziemne nie są dużym utrudnieniem, łatwo je obejść nie nadrabiając dużo drogi.

W metrze tam gdzie nie zadziałał podnośnik pracownikom było bardzo przykro i gotowi byli mnie znosić mimo dużego ciężaru. Generalnie wszyscy są dla innych bardzo pomocni i uprzejmi.

ODPOWIEDZ