posterunki mlicji do meldunku

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 22 gru, 2016 17:09

Slyszalam ze na Bialorusi jest obowiazek meldunkowy i trzeba to robic co 3 dni. Czy jest moze jakis wykaz posterunkow milicji gdzie mozna zrobic meldunek (bo ponoc tylko na wybranych). Interesuja mnie okolice Brzescia i Grodna. Wiem ze mozna tez robic meldunek przez hotele ale nie mamy w planach w takowych nocowac, wiec opcja z milicjantami wydaje sie lepsza
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 22 gru, 2016 20:45

Obowiązek meldunkowy powstaje po upływie 5 dni roboczych. Dokonuje się ich w rejonowych oddziałach ds. migracji, i raczej w obecności właściciela mieszkania, gdzie się zatrzymujecie.
Jeśli zamierzacie po Białorusi głównie jeździć, nie zatrzymując się nigdzie na > 5 dni, to teoretycznie meldować się nie musicie, jednak potrzebne będą na wszelki wypadek jakieś dowody potwierdzające to przemieszczanie się. Dla świętego spokoju może warto zatrzymać się na 1 noc w jakimś niedrogim hotelu/hostelu, i otrzymać tam registrację

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 22 gru, 2016 22:02

pietia pisze:i raczej w obecności właściciela mieszkania, gdzie się zatrzymujecie.
Aaa to tego nie wiedzialam... myslalam ze milicjant wtedy melduje w tym miasteczku gdzie sie znajduje komisariat a my sobie jedziemy dalej i mamy swiety spokoj... Raczej "wlasciciela mieszkania" miec nie bedziemy...
pietia pisze:Dla świętego spokoju może warto zatrzymać się na 1 noc w jakimś niedrogim hotelu/hostelu, i otrzymać tam registrację
Slyszalam ze nie we wszystkich hotelach melduja.. Znasz moze jakies w rejonach Brzescia gdzie swiadcza taka usluge? wiem ze o Kaliningardzie znalazlam taka liste - spis hoteli wykonujacych zameldowania, a o Bialorusi nie moge znalezc..

I moze jeszcze jedno glupie pytanie- jak sie nazywa po rosyjsku ten meldunek, tzn to cos co trzeba miec? zeby wiedziec o co pytac.. Gdzies kiedys slyszalam ze na cos podobnego mowili "propiska" ale nie wiem czy na Bialorusi tez sie uzywa takiego slowa.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » czw 22 gru, 2016 22:05

buba pisze:(...)
I moze jeszcze jedno glupie pytanie- jak sie nazywa po rosyjsku ten meldunek, tzn to cos co trzeba miec? zeby wiedziec o co pytac.. Gdzies kiedys slyszalam ze na cos podobnego mowili "propiska" ale nie wiem czy na Bialorusi tez sie uzywa takiego slowa.
chyba "registracja". Ale jest sposob na unikniecie meldunku - zbieraj kwitki ze stacji :) a jesli jestes na Bialorusi mniej niz 5 dni roboczych, to problema niet

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 22 gru, 2016 22:48

Simon pisze:zbieraj kwitki ze stacji
benzynowej?
Simon pisze:a jesli jestes na Bialorusi mniej niz 5 dni roboczych, to problema niet
planujemy kolo 7 dni

A jeszcze jedno mi sie nasunelo- co odpowiadac jesli ktos na Bialorusi np. milicjant zapyta gdzie planujemy spac- czy twardo twierdzic ze w jakims hotelu (a potem akurat nam sie zmienilo jakby nas wyhaczyli) czy mozna powiedziec prawde ze np. w aucie nad jeziorem? Nie bylam nigdy jeszcze w tego typu krajach wiec tak nie do konca wiem jak sie nalezy zachowac

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » czw 22 gru, 2016 23:29

buba pisze:benzynowej?
tak

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 23 gru, 2016 08:22

Zarezerwuj sobie jeden nocleg w hostelu Viva w Mińsku. Zapłacisz 6€ od osoby, a podbiją Ci meldunek chociaż na jedną noc. Nie, żebym reklamował ten hostel, po prostu wiem, że oni wbijają meldunek w recepcji i nie trzeba nigdzie łazić.

W Grodnie jest też hostel (Hello się nazywa). Tam kiedyś człowiek z recepcji brał paszporty i szedł meldować swoich gości. Po godzinie wracał z podbitą kartą migracyjną. 38 PLN za noc, a masz pieczątkę. W Brześciu mogą załatwić meldunek w hostelu Dream (42 PLN za noc).

Jeśli chodzi o Kaliningrad, to nie ufałbym liście żadnej. Na pewno meldunek załatwią w Villa Severin (wiem, bo tam spałem). Co do hosteli, to najlepiej znaleźć stronę w necie i po prostu spytać.
W jednym hotelu chcieli mi nie tak dawno kit wcisnąć, że "z powodu powstania Gwardii Narodowej hotelom zakazali meldować gości", ale telefon do Villi Severin rozwiał wątpliwości i okazało się, że wszystko jest po staremu, dlatego lepiej ustalić zawczasu. Prawdopodobieństwo, że na granicy ktoś będzie chciał zobaczyć papier z meldunkiem jest znikome, bardziej na ulicy się mogą czepić, bo to chyba pierwsza rzecz na jaką patrzą, jak zatrzymają Uzbeka/Kirgiza/itp.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 23 gru, 2016 09:55

dzieki wielkie za informacje!

W Minsku nie bedziemy. A do tych z Brzescia ,Grodna i Kaliningradu uderzymy!

Rezerwacje jakis hoteli planujemy sobie zrobic przy okazji wyrabiania wizy, widzialam ze biuro oferuje takie lewe rezerwacje, coby byly wpisane...
Dracid pisze:to najlepiej znaleźć stronę w necie i po prostu spytać.
i to sie nazywa u nich "registracja"? takiego slowa uzywac w pytaniu?

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 23 gru, 2016 13:24

Временная регистрация иностранного гражданина по месту пребывания - tak to w Rosji się nazywa.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 23 gru, 2016 22:22

dzieki ogromne!

Awatar użytkownika
Alex Kara
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Alex Kara » sob 24 gru, 2016 18:27

buba, Ile dni planujesz spędzać w Brześcu i ile w Grodnie? Postaram się może w poniedziałek zajść do Brzeskiego posterunku. Przeczytałem ten temat i zrozumiałem że sam nie wiem odpowiedzi na twoje pytania. A przecież chcę wiedzeć :D
Mój polski nie jest dobry...przepraszam :)

Awatar użytkownika
Alex Kara
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Alex Kara » sob 24 gru, 2016 18:30

Dracid pisze:Временная регистрация иностранного гражданина по месту пребывания - tak to w Rosji się nazywa.
W Białorusi także)

pagin
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: pagin » pn 26 gru, 2016 13:39

W 2015 bylem z kolega na Bialorusi na rowerach z sakwami. Na Bialorusi bylismy 17 dni, kazdego dnia gdzie indziej. Nocowalismy w szkolach i pod namiotami. Problem z meldunkiem staralismy sie rozwiazac zbierajac na karteczce migracyjnej pieczatki w wiejskich sklepach. Jednego dnia pojechalismy do miejscowego urzedu meldunkowego, by uzyskac meldunek. Urzad byl w tym samym budynku co milicja ale mial osobne wejscie. Po odczekaniu w kolejce spotkalismy sie z urzednikiem ktory nie za bardzo wiedzial co ma z nami poczac. Zaczal czytac przepisy i telefonowac. Stanelo na tym ze nie moze nas zameldowac bo nie mamy stalego adresu na Bialorusi. Wg niego meldunek powinno nam zapewnic biuro turystyczne z Bialorusi ktore wystawilo zaproszenie potrzebne do wizy turystycznej. Dla spokoju kiilka dni pozniej wykupilismy fikcyjny nocleg w hotelu ktory zapewnil nam jednodniowy meldunek. Ciekawostka jest ze w hotelu mozna zaplacic tylko za pol doby co jest tansze niz cala doba. Oczywiscie nie nocowalismy w tym hotelu. Pozniej po drodze niechcacy wjechalismy w strefe nadgraniczna co nastepnego dnia skonczylo sie szeroko zakrojonym poszukiwaniami. Oczywiscie znalezli nas. Byl patrol i dowodca miejscowej strazy granicznej. Byla kontrola paszportu i karteczki migracyjnej. Nikt sie nie pytal o meldunek. To samo przy wyjedzie z Bialorusi przez dworzec kolejowy w Brzesciu. Sprawdzali paszport i karteczke migracyjna ale nikt nie pytal sie o meldunek.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 26 gru, 2016 20:43

pagin pisze:Pozniej po drodze niechcacy wjechalismy w strefe nadgraniczna co nastepnego dnia skonczylo sie szeroko zakrojonym poszukiwaniami. Oczywiscie znalezli nas. Byl patrol i dowodca miejscowej strazy granicznej. Byla kontrola paszportu i karteczki migracyjnej. Nikt sie nie pytal o meldunek.
No tak, na przebywanie w strefie przygranicznej potrzebna jest specjalna przepustka. Nie wiem jak teraz, ale do niedawna nawet kupienie biletu do stacji w tej strefie (nie dotyczy dużych miast jak Brześć czy Grodno) bez tej przepustki lub registracji tamże nie było możliwe

pagin
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: pagin » pn 26 gru, 2016 21:06

Spotkanie ws strefy nadgranicznej skonczylo sie pomyslnie. Przepytali nas co robimy na Bialorusi, sprawdzili dokumenty, postraszyli kara i pouczyli ze powinnismy miec specjalne pozwolenie. Skonczylo sie na tym ze nas tam (w tej strefie) nie bylo, a oni nas nie widzieli. Mysle ze pewna role gral fakt ze rozmawialismy po rosyjsku, co moim zdaniem przelamuje pierwsze lody. Sama strefa nadgraniczna moze byc dosc rozlegla bo bylismy chyba ze 200 km od granicy. Przypuszczam ze tej sytuacji by nie bylo gdyby nie miejscowi ktorzy powiadomili lokalne wladze o dwoch takich co wjechali :-)

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pn 26 gru, 2016 23:19

200 km? A podasz rejon? Spis terenów przygranicznych można znaleźć na gpk.gov.by i są to zazwyczaj miejscowości położone naprawdę blisko granicy.

Co do meldunku na Białorusi, to ma on formę pieczątki na karcie migracyjnej, więc podczas kontroli nikt nie musi niczego sprawdzać, bo wystarczy odwrócić migracjonkę i już wszystko się wie. W Rosji jedynie meldunek jest wystawiany na osobnym dokumencie ustalonego wzoru, więc tam na odwrocie migracjonki pieczątki nie dostaniesz.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 27 gru, 2016 20:01

może było to 200 km od polskiej granicy, za to znacznie bliżej granicy np. z Litwą czy Łotwą? :wink:

pagin
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: pagin » wt 27 gru, 2016 21:47

Widze ze podana odleglosc 200km wywolala spore emocje. Z ciekawoscia sprawdzilem dokladnie gdzie to bylo. Spotkanie z patrolem mielismy w Jelsku. Wiec poprzedniego dnia musielismy byc ok 15-20km od granicy. Sypie glowe popiolem ;-)

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 27 gru, 2016 21:56

Alex Kara pisze:buba, Ile dni planujesz spędzać w Brześcu i ile w Grodnie?
okolo 6-7 dni na Bialorusi, w obwodzie brzeskim i grodnienskim, miasta raczej bedziemy omijac- chyba ze tyle czasu ile bedzie konieczne na formalnosci, wyjazd bedzie objazdowy bedziemy sie przemieszac zwiedzajac rozne miejsca, glownie wioski, male miasteczka, rozne zadupia.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 28 gru, 2016 20:50

A czy w tych 6-7 dniach będą też dni wolne od pracy? Jeśli dni roboczych spędzicie na Białorusi nie więcej niż 5, to w zasadzie nie musicie zawracać sobie głowy registrację

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 28 gru, 2016 23:59

pietia pisze:A czy w tych 6-7 dniach będą też dni wolne od pracy? Jeśli dni roboczych spędzicie na Białorusi nie więcej niż 5, to w zasadzie nie musicie zawracać sobie głowy registrację
Roboczych chyba nie wiecej niz 5 dni bo wogole wyjezdzamy na 9 dni- 5 dni +dwa weekendy i jeszcze dojechac z Dolnego Slaska musimy i wrocic. A sobota liczy sie jako dzien nie-roboczy? byc moze wogole pojedziemy w majowke wiec wypadnie jeszcze w srodku 1 maj...

pozdropowicz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pozdropowicz » pt 30 gru, 2016 20:20

Byłem w kwietniu. Wjeżdżaliśmy na Białoruś we wtorek a planowany powrót i tak tez sie stało był w niedzielę. Celniczka powiedziała że jak bysmy chcieli zostać dłużej to trzeba starać się o meldunek. wtorek-niedziela jakby 6 dni ale problemow nie było. Natomiast na wszelki wypadek chcielismy załatwić tą registrację, nasz gospodarz pojechał z nami do budynku milicji w Słonimie budynek swoją drogą ogromny.. i nikt tam nie wiedział co z tym zrobić ani doradzić, także machnęliśmy na to ręką .

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 03 sty, 2017 14:12

Dziś załatwiałem registrację w Mińsku (Frunzenskij Rajon), oczywiście ze swoją gospodynią, ludzi trochę w kolejce było ale całość zajęła niecałą godzinę.
Opłata za registrację od 1 stycznia wynosi 23 nowe ruble, płatne wcześniej w banku

Awatar użytkownika
Alex Kara
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Alex Kara » czw 05 sty, 2017 11:15

Dzen dobry. Bylem wczoraj nareszcie w milicji i zgodnie z oczekiwaniami nikt mnie nie powiedzial nic cennego. Pani tylko mowila ze meldunek jest potrzebny. Jeszcze mowila ze to jest logiczne zeby zameldowac sie i mieszkac tam gdzie mieszka ten czlowiek ktory cie zaprosil. (jesli wiza przez zaproszenie). Jesli wiza turystyczna to trzeba trzymac sie programu turystycznego i zameldowac sie w pierwszym miejscu ktore zwiedzasz:
"Иностранцы, прибывшие в Республику Беларусь в целях туризма и путешествующие в пределах территории Республики Беларусь в соответствии с программой тура, регистрируются в органе регистрации по месту первоначального временного пребывания на весь период проведения тура."
O 5 dniach i przemieszczeniu:
"При перемене места временного пребывания иностранцы обязаны в течение пяти суток, за исключением выходных дней, государственных праздников и праздничных дней, ...объявленных ...нерабочими, зарегистрироваться в органе регистрации по новому месту временного пребывания"
"не подлежат регистрации:
иностранцы, прибывшие в Республику Беларусь на выходные дни, государственные праздники и праздничные дни, ... объявленные ... нерабочими, и (или) на срок до пяти суток в обычные дни, если их выезд из Республики Беларусь будет осуществлен в течение этих дней (суток);"

Elwood
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Elwood » czw 05 sty, 2017 14:27

pagin pisze:...Stanelo na tym ze nie moze nas zameldowac bo nie mamy stalego adresu na Bialorusi. Wg niego meldunek powinno nam zapewnic biuro turystyczne z Bialorusi ktore wystawilo zaproszenie potrzebne do wizy turystycznej...
Podobnie miałem swego czasu w Rosji.
Dzisiaj bym się tym specjalnie nie przejmował (jeżeli chodzi o Białoruś). Ten nocleg w Mińsku bardzo tani, w Grodnie też. W tym drugim, to juz obowiązkowo się zatrzymać a`priori i zapewnisz sobie dwa w jednym buba. Ja tak zrobię w każdym razie.
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 12 sty, 2017 11:28

Alex Kara pisze:"При перемене места временного пребывания иностранцы обязаны в течение пяти суток, за исключением выходных дней, государственных праздников и праздничных дней, ...объявленных ...нерабочими
Alex Kara pisze:"не подлежат регистрации:
иностранцы, прибывшие в Республику Беларусь на выходные дни, государственные праздники и праздничные дни, ... объявленные ... нерабочими, и (или) на срок до пяти суток в обычные дни, если их выезд из Республики Беларусь будет осуществлен в течение этих дней (суток);"
Czyli wynika ze my nie musimy sie meldowac- bedac na Bialorusi 7 dni z czego tylko 4 sa robocze i caly czas zmieniajac miejsce pobytu.

Wiec chyba tak zrobimy ze meldowac sie nie bedziemy. A ktos moze kojarzy co grozi za brak zameldowania? (bo np. wiem ze mandaty za nieoplacenie platnych drog sa dosc koszmarnie wysokie i platne przejazdy wykupimy na wszelki wypadek, nawet majac w planie nie korzystac z platnych drog- bo szlag wie gdzie nas zdryfuje, zawsze moze byc jakis objazd albo co...)
Elwood pisze:Ten nocleg w Mińsku bardzo tani, w Grodnie też. W tym drugim, to juz obowiązkowo się zatrzymać a`priori i zapewnisz sobie dwa w jednym buba. Ja tak zrobię w każdym razie.
Mnie to jest bardzo niewygodne bo najchetniej bysmy te miasta wogole omineli. I nie chodzi o kase bo chetnie bym zaplacila za to aby nie musiec spac w hotelach ktore mi sie nie podobaja i ze spokojem moc spac w lesie ;)

Elwood
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Elwood » czw 12 sty, 2017 15:40

Idzie oto, że Grodno jest miejscem szczególnym na mapie Białorusi i warto tam zabradziażyć dwa dni. Poza tym dobrze Ciebie rozumiem. Znam Wasz styl podróżowania... ;)
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 12 sty, 2017 19:44

buba pisze: Czyli wynika ze my nie musimy sie meldowac- bedac na Bialorusi 7 dni z czego tylko 4 sa robocze i caly czas zmieniajac miejsce pobytu.
No raczej nie musicie się przejmować, chyba że przy wyjeździe z Białorusi traficie na jakiegoś wyjątkowo upierdliwego służbistę, ale i wówczas możeci się spokojnie powołać na wspomniany przepis
Na początku ub. roku też byłem 7 dni, i to tylko w Mińsku. W tym czasie wypadło m.in. prawosławne Boże Narodzenie, do tego piątek po tym święcei też ogłoszono oficjalnie wolnym dniem, więc dni stricte roboczych miałem tylko 3. Oczywiście nigdzie się nie meldowałem, przy wyjeździe nikt o nic nie pytał

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 13 sty, 2017 10:04

Elwood pisze:Idzie oto, że Grodno jest miejscem szczególnym na mapie Białorusi i warto tam zabradziażyć dwa dni.
Moze innym razem! moze kiedys wybierzemy sie do samego Grodna celem powloczenia sie tam- zwlaszcza ze tam teraz chyba wizy nie trzeba? wiec jesli juz teraz bedziemy miec wize to powloczymy sie tam gdzie ona jest konieczna.
pietia pisze: No raczej nie musicie się przejmować, chyba że przy wyjeździe z Białorusi traficie na jakiegoś wyjątkowo upierdliwego służbistę, ale i wówczas możeci się spokojnie powołać na wspomniany przepis
Myslalam jeszcze zeby napisac maila do ambasady i jesli odpisza faktycznie o tych 5 dni roboczych to wydrukowac tego maila i najwyzej potem pokazywac upierdliwych sluzbistom. Nie wiem czy to dobry pomysl?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 13 sty, 2017 19:44

nie zawracałbym już głowy pracownikom Ambasady, jeśli już chcecie mieć odpowiedni przepis na piśmie, to poszukajcie w necie, na pewno są tam stosowne rozporządzenia w wersji elektronicznej
Ewentualnie, w przypadku upierdliwości pogranicznika, to od niego zażądajcie, by wskazał odpowiedni przepis, który jego zdaniem naruszyliście. Na 99% machnie w tym przypadku ręką, i puści was bez problemu

ODPOWIEDZ