Przekraczanie granicy w Białowieży rowerem

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Gzagal
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Gzagal » sob 04 lut, 2017 00:59

Dzień dobry Państwu ;) Planuję na lato wyjazd rowerowy z Szczecina aż do Kamieniuk po białoruskiej strony Puszczy Białowieskiej. W związku z tym mam do Państwa kilka pytań:

1) kwestie graniczne - jak rozumiem, wypełniam formularz na stronie białoruskiej Puszczy Białowieskiej, kupuję w Białowieży ubezpieczenie i mogę normalnie przekroczyć granicę?
2) jak rozumiem pobyt dozwolony jest do 72 godzin - czy w rejonie bezwizowym istnieje możliwość przenocowania gdzieś (pensjonat, agroturystyka itd).
3) czy w Kamieniukach bądź w którejś z miejscowości objętych strefą bezwizową znajduje się urząd pocztowy?
4) macie jakieś inne państwo przydatne wskazówki? czy np. wymagany jest dowód posiadania roweru lub coś w tym stylu przy odprawie granicznej?

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam! :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 04 lut, 2017 20:21

Gzagal pisze: 1) kwestie graniczne - jak rozumiem, wypełniam formularz na stronie białoruskiej Puszczy Białowieskiej, kupuję w Białowieży ubezpieczenie i mogę normalnie przekroczyć granicę?
Tak, z tym, że w ub. roku trzeba było jeszcze wykupić przynajmniej jedną tzw. usługę turystyczną. Dopiero po tym przysyłali propusk
Gzagal pisze:2) jak rozumiem pobyt dozwolony jest do 72 godzin - czy w rejonie bezwizowym istnieje możliwość przenocowania gdzieś (pensjonat, agroturystyka itd).
Jest kilka hoteli m.in. w pobliży siedziby Parku w Kamieniukach. Już wypełniając formularz możesz zaznaczyć odpowiednią opcję noclegu

Gzagal
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Gzagal » ndz 05 lut, 2017 17:55

Usługę turystyczną wykupię w Polsce? Czy na jakiej zasadzie to się odbywa? Co do hoteli - czy na dwa dni przed planowym przyjazdem będą na spokojnie miejsce? I jeszcze z ciekawości - przy wjeździe w paszporcie stawiany jest stempel kontroli granicznej i podobnie przy wyjeździe?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 06 lut, 2017 20:42

Gzagal pisze:
Usługę turystyczną wykupię w Polsce? Czy na jakiej zasadzie to się odbywa?
Wykupujesz ją on-line, wtedy, kiedy załatwiasz przepustkę do parku. W 2015 r. wykupywanie usługi nie było konieczne, ale w ub. r. już tak. Tuż po przekroczeniu granicy jest budka, w której ową "usługę" wymieniają już na normalny bilet. Ja w ub. r. wykupiłem wstęp do Muzeum Przyrody (całkiem zresztą ciekawego)
Gzagal pisze:Co do hoteli - czy na dwa dni przed planowym przyjazdem będą na spokojnie miejsce?
Tego nie wiem, wszystko zależy pewnie od tego, w jakim okresie chcesz tam jechać
Gzagal pisze:I jeszcze z ciekawości - przy wjeździe w paszporcie stawiany jest stempel kontroli granicznej i podobnie przy wyjeździe?
Oczywiście. Wypełnia się też kartę migracyjną oraz przechodzi standardową kontrolę paszportowo-celną

ODPOWIEDZ