Operatorzy telefonii komórkowej na Białorusi

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
vincent
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Postautor: vincent » czw 30 mar, 2017 11:28

Witam,
Jak obecnie wygląda sytuacja? Wybieramy się na kilka dni w weekend majowy.
Potrzebuję prepaidowej karty sim głównie na potrzeby internetowe, ewentualnie 2-3 rozmowy telefoniczne.
Myślę, że potrzebuję 2GB max.
Z góry dzięki za pomoc.

ByK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Postautor: ByK » pt 31 mar, 2017 07:47

Nie wiem tego na 100%, ale z tego co mi powiedziano nie jest możliwe kupienie karty SIM przez cudzoziemca, zatem musisz kogoś poprosić ,żeby Ci to załatwił.

ByK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Postautor: ByK » pt 31 mar, 2017 07:47

Nie wiem tego na 100%, ale z tego co mi powiedziano nie jest możliwe kupienie karty SIM przez cudzoziemca, zatem musisz kogoś poprosić ,żeby Ci to załatwił.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pt 31 mar, 2017 20:13

Kupiłem białoruską simkę (MTS) jeszcze w 2003 r., nikt nie robił problemów tylko dlatego, że byłem cudzoziemcem. Choć faktem jest, że karty tam są imienne (jak w Rosji czy od niedawna w Polsce), potrzebny był paszport i adres registracji.
W czasie mistrzostw w 2014 r. w mińskich hostelach oraz w strefie kibica widziałem wiele ulotek reklamowych sieci Velcom, adresowanych do zagranicznych gości (po angielsku)

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Postautor: nrb » pt 31 mar, 2017 20:34

Można kupić kartę sim, oczywiście z paszportem, każda karta tak jak i u nas musi być zarejestrowana. Inna sprawa, że praktycznie każda taryfa u białoruskich operatorów wymaga comiesięcznej opłaty abonamentowej, czyli w rezultacie kupujesz prepaid, ale co miesiąc oprócz tego co sobie wydzwonisz pobierają jeszcze jakąś określoną opłatę czyli taki trochę telefon na abonament prepaid. Tych własnie taryf cudzoziemiec podobno nie może wybierać, ale są takie w których ta opłata wynosi 0 np. w Priviet i taką kartę może kupić każdy. Taryfa nazywa się privietik http://www.privet.by/ru/tarifs/tariffs_privetik/ Kartę można kupić zapewne w salonie Velcom, Priviet to jakby sieć córka Velcoma.

Według tego co potrzebujesz:

1800MB na tydzień kosztowałoby w tej taryfie 6,9 BYN, minuta rozmowy do Polski 0,95, minuta rozmowy na białoruskie numery 0,06.

Tutaj info ze strony w temacie zakupu karty przez cudzoziemca:

Может ли подключиться на ПРИВЕТ иностранный гражданин?
Да, для этого иностранным гражданам или лицам без гражданства нужно предъявить один из документов:

национальный паспорт;
заграничный паспорт;
удостоверение беженца;
паспорт, выданный Организацией Объединенных Наций;
дипломатический или служебный паспорт;
консульская, дипломатическая, аккредитационная или служебная карточка (для представителей).

Oczywiście to taka tylko propozycja z mojej strony, myślę, że w pierwszym lepszym salonie jakiegokolwiek operatora coś Ci znajdą ;)

vincent
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Postautor: vincent » pn 17 kwie, 2017 20:14

Bardzo Wam dziękuję.
Właśnie podnieśli opłaty, ale nadal nie jest to jakiś hardkor:
http://www.privet.by/en/tarifs/tariffs_privetik/

Mam jeszcze pytanie:
http://biletbus.pl/pl/contacts - zamierzam skorzystać z ich usług na trasie Białystok - Grodno.
Niestety nie mają polskiego numeru tel ani maila. Czy może ktoś korzystał z ich usług, ma do nich kontakt?
A może ktoś doradzi gdzie zezwolenia wjazdowe załatwić? Powyższy usługodawca jest na liście akredytowanych firm turystycznych do wydawania zezwoleń, najchętniej załatwiłbym wszystko u nich.
Nocleg zarezerwowałem przez airbnb.
Kolejne: wypożyczalnia rowerów w Grodnie, jeśli ktoś korzystał, proszę o podzielenie się doświadczeniem.
Pozdrawiam i dzięki.

szauek

Postautor: szauek » śr 03 maja, 2017 22:55

OK. Jeśli kogoś interesują zagadnienia na które nie otrzymałem odpowiedzi to mogę mały skrót informacji napisać.
Spędziliśmy tam kilka dni :)
Warto tam pojechać.
Pozdrawiam.
ps. Velcom daje teraz kartę sim za 5 rubli na której jest 1 GB internetu.

Awatar użytkownika
jacky6
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Postautor: jacky6 » wt 13 cze, 2017 23:27

szauek pisze:OK. Jeśli kogoś interesują zagadnienia na które nie otrzymałem odpowiedzi to mogę mały skrót informacji napisać.
Spędziliśmy tam kilka dni :)
Warto tam pojechać.

Internet zamierzam pozyskiwać z Wi-Fi zatem jedno pytanie - jak się owo medium tam miewa ?
I przy okazji drugie pytanie - podwójne - gdzie ten czas tam spędziłeś i dlaczego uważasz, że warto było ?
:| To przyjemnie żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :mrgreen:

vincent
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Postautor: vincent » czw 22 cze, 2017 00:08

To może ja podpowiem.
Wifi na noclegu całkiem znośne, około 4Mb.
Kupiliśmy w jakimś sklepiku z telefonami kartę Velcom za 5 rubli czyli 11 zł. Posłużyła w 3 telefonie jako router wifi. Na pokładzie 1 GB transferu. Wykorzystaliśmy około 300 MB w 5 dni. Uwaga, trzeba za tego prepaida dać paszport do spisania i nawet robią zdjęcie taką kamerką internetową. Ciekawe jak wyszedłem w zimowej czapce :)
Czas spędziliśmy zgodnie z przewodnikami. Byłem zaskoczony jeśli chodzi o knajpy i restauracje. Chyba nie zdążyli się przestawić na klientów turystycznych. Naliczyłem 7 miejsc gdzie można coś sensownie zjeść.
Lwów przy Grodnie to jednak inna liga jeśli chodzi o turystów.
Turystyka : Lwów - super, Grodno - miernie, ale warto pojechać, żeby zobaczyć jak tam czysto jest. Kiepa na ulicy znaleźć bardzo ciężko.

Awatar użytkownika
herni
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: herni » wt 15 sie, 2017 06:38

kupiłem kartę sim Tele2 u operatora (zasady takie same jak w PL ) bez żadnego problemu. Zapłaciłem jakieś grosze a miałem 9gb internetu .

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » wt 15 sie, 2017 22:29

Tele2 działa na Białorusi?

johnnymoped
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: johnnymoped » śr 06 wrz, 2017 09:01

Wczoraj w Grodnie kupilem starter privet,obecna cena 15BYN w pakiecie 2 GB internetu i 100min lokalnie wazne 10 dni pzdr