Samochodem na Białoruś-pytania

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
stefek143
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: stefek143 » śr 28 sie, 2013 11:35

:)

Byłem tam zanim napisałem tego posta.
na PL w zakladce "Mapa sieci dróg płatnych" jest
Ta strona wkrótce będzie dostępna.
Zapraszamy do ponownego odwiedzenia naszej strony!
Więc skorzystałem z RU wersji gdzie pod linkiem "Карта платных дорог"takowa mapka jest. Pytanie tylko czy faktycznie jest to aktualne bo z tego co widziałem kolega powyżej jadąc do mińska zamiast pojechać przy granicy odcinkiem drogi M6 to pojechał przez grodno co mnie trochę zmieszało czy czasami ten odcinek przy granicy jest może płatny.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » śr 28 sie, 2013 11:51

stefek143 pisze::)

Byłem tam zanim napisałem tego posta.
no to masz gotowca, skoro aż tak źle jest:
http://www.beltoll.by/pl/bel-toll/roads.aspx
według mnie wszystko jasne.

dodatkowo kalkulator opłat, który działa.
kalkulator opłat białoruskich płatnych dróg beltoll

Awatar użytkownika
redakta RUDY
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Post autor: redakta RUDY » pt 03 sty, 2014 14:09

Wróciłem właśnie z Minska i chętnie podzielę się moimi wrażeniami z użytkowania BellToll'a.

Jechałem przez Brześć. Po przejściu granicy, gdy jedziemy na Minsk po prawej stronie jest osiedle i kilka marketów. Tuż za "Jewro optem", a przed wiaduktem jest stacja "Biel Neft Chim", gdzie można 24/7 podpisać umowę i wypożyczyć ustrojstwo.
Obsługuje to człowiek, któremu ja osobiście nie powierzyłbym obsługi tłuczka do ziemniaków. Ostrzega: młody, łysy, przestraszony, z twarzy podobny w ogóle do nikogo.
Wypożyczenie to równowartość 20 Euro w Rublach lub kartą.
Minimalne doładowanie 25 Euro na zasadach jak wyżej.
Za te pieniądze spokojnie dojedziemy do Minska i jeszcze zwrócą nadpłatę.
Jeśli płacisz gotówką oddają gotówkę, jeśli kartą zwracają przelewem, co nie wiem jak działa bo jeszcze nie dostałem zwrotu. Mają na to 3 dni robocze.

Co ciekawe, bramki do poboru opłat stoją dalej i trzeba zwalniać przy nich do 40 km/h czego czasem pilnuje milicja.

Na koniec opowieść o wymoczku z "zaprawki" i doładowywaniu konta.
Wymoczek powiedział, że na pewno nie dojedziemy za 25 Euro do Minska.
Poprosiłem, żeby załadował mi za 30 Euro i poszedłem po forsę, gdy wróciłem, zastałem przepraszającego wymoczka, który jednak załadował mi za 25 Euro, bo inaczej nie umiał. System się wieszał, a on sam odradzał zapisywanie się przez internet. W Minsku dzwoniliśmy na infolinię, gdzie dopiero za czwartym razem trafił sie ktoś kompetentny i powiedział, że trzeba doładować oraz podał stacje po drodze, gdzie to można zrobić.
Na stacji w polu, przy Stołbcach, kasjerka zażądała ode mnie pinu do karty "bo przecież musi przeprowadzic transakcje". Trochę zdziwiony zgodziłem się i poleciałem do Brześcia.
Na stacji spotkałem wymoczka, który kończył pracę i zastąpiła go dziewczyna, która jednak kumała więcej. Po zwrocie "ustrojstwa" okazało się, że rzeczone "25 Euro w Rublach Białoruskich" spokojnie starcza do Minska i z powrotem, a wpłata kolejnego zasilenia była bez sensu.

To tyle w temacie...

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Re: Samochodem na Białoruś-pytania

Post autor: Jedi » pn 19 maja, 2014 15:20

Ostatnio byłem na Białorusi autem i złapała mnie drogówka na wylotówce z Mińska. Było ograniczenie do 90, a jechałem 110 km/h (chociaż droga piękna, szeroka).
Milicja chciała wystawić mandat 150 000 rubli, próbowałem się wyłgać, mówiąc, że nie mam rubli (co było prawdą), myślałem, że jak będę udawał, że nie rozumiem, i że nie mam kasy to puszczą. Ale zaproponowali w takim razie, że zabierają prawo jazdy i odbiorę je na komendzie jak zapłacę mandat.
Jako, że wracałem do domu to było mi to nie na rękę, poprosiłem, żeby przyjęli złotówki, wystawili mandat, dałem 50zł. Coś tam podpisałem, ale nic nie dostałem, więc sądzę, że mandat podarli, a kasę zatrzymali, ale nie o to chciałem zapytać.
Wiem, że wina była moja, mandat niewysoki, ale zastanowiło mnie to zabieranie prawa jazdy. Czy rzeczywiście mają prawo zabierać dokumenty?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pn 19 maja, 2014 16:57

U nich tak jest. Zatrzymują prawo jazdy do momentu opłacenia mandatu i pokazania kwitka z banku.
Twoje 50 zl, to w lapę.. bo waluty nie moga przyjmowac.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 19 maja, 2014 21:32

nie tylko na Białorusi zabierają prawo jazdy do czasu uregulowania mandatu, to samo jest np. na Słowacji... To raczej powszechna praktyka, zwłaszcza w stosunku do obcokrajowców

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » śr 21 maja, 2014 09:51

na Łotwie 2 lata temu wystawiali kredytowy. Chyba , że grube wykroczenie było to wówczas do odbioru u komendanta rejonu.

Stachu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Stachu » śr 21 maja, 2014 18:47

^^ Nigdy z czymś takim się nie spotkałem. Nawet w krajach UE (wspomniana Słowacja, ale też Niemcy, Czechy) płatność mandatu przez polaków musi być uregulowana od razu. Nawet jeśli nie ma się przy sobie gotówki, policja eskortuje takiego delikwenta do najbliższego bankomatu...

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 21 maja, 2014 20:27

Stachu,
Ja się spotkałem z czymś takim na Słowacji zarówno osobiście jak i z relacji znajomych - wpisz w googla hasło: "zatrzymane prawo jazdy na Słowacji" a zobaczysz, że to ichniejsza praktyka. Znam nawet przypadek jechania po zabrane prawo jazdy z powrotem na Słowację na komendę. W kilku innych krajach UE też zabierają prawko.

Z kolei w Niemczech za większe wykroczenie można dostać karę utraty prawa jazdy na miesiąc, przy czym Niemiec może sobie wybrać dogodny termin w okresie iluś tam miesięcy, w którym odda prawo jazdy.

Stachu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Stachu » śr 21 maja, 2014 21:17

Znam nawet przypadek jechania po zabrane prawo jazdy z powrotem na Słowację na komendę. W kilku innych krajach UE też zabierają prawko.
Ale to chyba w przypadku odmowy zapłaty? Bo tak się składa, że byłem świadkiem jak znajomy próbował wyprosić mandat kredytowany, jednak policja stwierdziła, że w takim przypadku musi zatrzymać prawo jazdy, a jego zwrot nastąpi po uregulowaniu płatności. Skończyło się na wycieczce do bankomatu.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 21 maja, 2014 22:39

Stachu pisze:Ale to chyba w przypadku odmowy zapłaty?
Tak. Mówimy o przypadku gdy kierowca nie ma możliwości opłacenia mandatu - od tego zaczęła się ta dyskusja :)

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi » wt 27 maja, 2014 14:14

OK, dzięki za odpowiedź.
A powiedźcie jeszcze - zdjęcie zrobione fotoradarem chyba nie ma szans, żeby przyszło do Polski? Nie będzie na granicy żadnych problemów jak kiedyś tam znowu będę przekraczał granicę?

pozdropowicz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pozdropowicz » śr 03 lut, 2016 19:08

Panowie, powiedzcie jak to jest z tym przekraczaniem granicy autem którym jestesmy współwłaścicielem. Niedługo jade tam autem z kolegą który jest jego właścicielem ale w dowodzie dopisany jest też jego ojciec. W tym wątku na drugiej stronie pisaliscie że raczej nie powinno być problemu ale napisałem do ambasady w Mińsku i taką odp dostałem "Szanowny Panie,
W takim przypadku należy wyrobić notarialną zgodę współwłaściciela na wyjazd samochodem za granicę i przetłumaczyć ją na j. rosyjski lub białoruski." Robił ktoś taka deklaracje? Ile to kosztuje? Chcemy mieć wszystko dopięte na ostatni guzik żeby nas na granicy nie zawrócili..

Fido__
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Fido__ » ndz 12 cze, 2016 14:00

Jeśli kogoś zainteresuje, to mogę opowiedzieć jak przekraczałem granicę autem wyleasingowanym przez mojego pracodawcę, tak więc ani ja, ani mój pracodawca nie był jego właścicielem.

Firma leasingowa wystawiła mi zaświadczenie w języku angielskim/rosyjskim, że wyraża zgodę na na moje wojaże do Rosji i innych krajów, które są objęte systemem zielone karty. Żadnych notarialnych poświadczeń nie trzeba było, celnicy tylko zerknęli na dokument, zapytali się mnie czy to podróż służbowa i puścili dalej. Oczywiście deklaracja celna na samochód była potrzebna i pełna czerwona ścieżka.

ByK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: ByK » pt 14 lip, 2017 14:02

Jak wygląda obecnie opłata za drogi? Czy na samochód osobowy też trzeba załatwiać "beltoll". Kiedy i gdzie czyli zanim się tam wjedzie na stronie internetowej czy po przekroczeniu granicy są od razu jakieś punkty gdzie się to załatwia. Co jest potrzebne do załatwienia , kopie dowodu rejestracyjne , prawa jazdy inne?

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 14 lip, 2017 21:39

www.beltoll.by Jest wersja po polsku. Przy granicy jest punkt, w którym można nabyć i nabić urządzenie. Mapki z dokładnymi współrzędnymi są na stronie, chyba tylko cudem można tego nie znaleźć.

maxdax
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: maxdax » śr 26 lip, 2017 12:29

Witam czy jest jakaś możliwość objechania płatnych odcinków dróg po normalnych drogach aby nie kupować BIATOLLA trasa Terespol-Homel lub Sławatycze-Homel?

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » czw 27 lip, 2017 22:38

Awatar użytkownika
herni
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: herni » wt 15 sie, 2017 06:41

mapki z objazdem płatnych odcinków rozdają przemili celnicy na granicy