Wiza - niekończąca się opowieść

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Re: Wiza - niekończąca się opowieść

Post autor: pietia » śr 20 sie, 2014 21:03

Teoretycznie tak, bo jest to więcej niż 5 dni. Z drugiej jednak strony, 14 i 21 września to niedziele, a więc roboczych dni w wymienionym okresie jest tylko 5
Zależy też, czy zamierzasz cały ten okres ptrzebywać w jednym mieście, czy też przemieszczać się. W tym ostatnim przypadku zachowaj bilety na dowód tego, że nie byłeś cały czas w jednym miejscu

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » śr 20 sie, 2014 22:42

Ok. Na moją logikę to nie więcej niż 5 dni roboczych ale zawsze lepiej się zabezpieczyć. Będę poruszać się samochodem. Może jakieś paragony czy inne kwity brać z różnych miast, tak się zastanawiam.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 21 sie, 2014 08:47

Na wszelki wypadek lepiej bierz, zawsze w razie czego udowodnsz w ten sposób, że nie byłeś w jednym miejscu.
A nocować zamierasz cały czas u znajomych czy też np. w hotelach nieraz? Częśc hosteli i hoteli daje registrację od ręki (np. "Postojalec" w Mińsku), jeśli będziesz miał regostrację choćby na jedną noc, to już nikt się raczje nie przyczepi

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI » czw 21 sie, 2014 10:18

Dodam tylko, ze obecnie koszt registracji to juz 75 000 rubli.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » ndz 24 sie, 2014 23:36

Niestety, mimo tych informacji z oficjalnych źródeł, dziś na granicy pogranicznik powiedział, że trzeba zameldować się po trzech dniach. :|

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pn 25 sie, 2014 08:05

Pogranicznik nie ma racji. Zakon mówi wyraźnie, że w ciągu 5 dni, nie licząc wolnych.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 25 sie, 2014 20:31

Najwyraźniej miał przestarzałe informacje. Kiedyś rzeczywiście były to 3 dni, ale kilka lat temu wydłużono do 5

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » wt 26 sie, 2014 13:19

Ok. Po przeczytaniu dokumentów z mvd.gov.by wnioskuję, że tam jest napisane, aby zarejestrować się w ciągu 5 dni, a nie po 5 dniach. Czyli jak jadę na tydzień, to muszę się meldować.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » wt 26 sie, 2014 15:01

Natomiast w konsulacie powiedzieli, że 5 dni roboczych bez meldunku to spoko, można nawet więcej, jeżeli się powie, że było się w różnych miejscach nie więcej niż 5 dni. Bardzo miłe panie btw

kubujak
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: kubujak » pn 23 lut, 2015 23:04

A ja mam taki problem. We wniosku wizowym jest miejsce na wpisanie miejsca pracy. Ja (oficjalnie :wink:) nie pracuję. Co ma wpisać? Czy będą problemy jeśli, zgodnie z prawdą, nic nie napisze? Rok temu rosyjską wizę załatwiałem i wykręciłem się tak, że wpisałem po prostu słowo "student" i nazwę mojego uniwersytetu i uszło mi na sucho. Co mam zrobić w przypadku wizy na BY?
Jeszcze jedno pytanie. Jeśli tam pojadę to kwalifikuję się do kategorii wizy "pobytowa". Czy potrzebuję zaproszenia od kolegi, do którego jadę? Czy mogę wyjechać z Mińska, jeśli to będzie wiza "gościnna"? Po prostu zamierzam skoczyć z Mińska w parę innych miejsc.
Z góry dziękuję za pomoc!
"Ja tak choczu do tebe, Jak do materi nemovlja. Lysz by koznoho ranku Nazyvaty tvoje imja." Okean Elzy

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » wt 24 lut, 2015 08:34

kubujak pisze:A ja mam taki problem. We wniosku wizowym jest miejsce na wpisanie miejsca pracy. Ja (oficjalnie :wink:) nie pracuję.
Jeżeli jesteś jeszcze studentem, to jak najbardziej poprawnie jest wpisać we wniosku wizowym jako nazwę pracodawcy Twoją uczelnię i jako zawód student. Kiedy studiowałem robiłem tak samo, zresztą tutaj na forum mi tak podpowiedziano :)
Ale miałem też sytuację już po studiach będąc bezrobotnym i wpisałem po prostu "bezrobotny". Za pierwszym razem jakoś mnie gryzło to samo "bezrobotny" i dopisałem jeszcze w drugim polu "poszukujący pracy" :D Ale wystarczy zupełnie wpisać tylko "bezrobotny", konsul też człowiek i to zrozumiała sytuacja :) Myślę, że tak lepiej niż zostawiać całkiem puste miejsca. 2 razy załatwiałem wizę w stanie "bezrobotnym" i nie było problemu :wink:
kubujak pisze:Czy potrzebuję zaproszenia od kolegi, do którego jadę?
Zaproszenie jest wymagane przy dłuższych wizach, jeśli jedziesz np. na 2 tygodnie to obejdzie się bez zaproszenia, ale pamiętaj, żeby w przeciągu 5 dni zarejestrować się w wydziale cudzoziemców dzielnicy z której pochodzi Twój kolega.
kubujak pisze:Czy mogę wyjechać z Mińska, jeśli to będzie wiza "gościnna"? Po prostu zamierzam skoczyć z Mińska w parę innych miejsc.
Moim zdaniem aż takich restrykcji nie ma, jesteś na Białorusi to chcesz zwiedzić i nikt problemów robić nie powinien jeśli zrobisz sobie z Mińska wycieczkę gdzieś indziej :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 24 lut, 2015 20:33

kubujak pisze:A ja mam taki problem. We wniosku wizowym jest miejsce na wpisanie miejsca pracy. Ja (oficjalnie :wink:) nie pracuję. Co ma wpisać? Czy będą problemy jeśli, zgodnie z prawdą, nic nie napisze? Rok temu rosyjską wizę załatwiałem i wykręciłem się tak, że wpisałem po prostu słowo "student" i nazwę mojego uniwersytetu i uszło mi na sucho. Co mam zrobić w przypadku wizy na BY?
Kiedyś w podobnej sytuacji wpisałem po prostu NIE PRACUJE, bez precyzowania czy jestem bezrobotnym, studentem czy jeszcze kimś innym. I przeszło bez problemów

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » sob 06 cze, 2015 17:10

Przymierzam się do wyrabiania wizy i powiem szczerze, że ogarnęła mnie informacyjna niemoc :D
Wyrabiał ktoś może jednokrotną prywatną wizę na 30 dni? Maksymalnie robiłem na 14 dni, ale coś mi chodzi po głowie, że jest jakaś granica dla wiz wydawanych bez zaproszenia i coś mi świta, że to właśnie 30 dni, ale nie mam pewności i nie mogę niestety znaleźć potwierdzenia nigdzie. Może ktoś się orientuje jak to teraz wygląda? :)

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » wt 30 cze, 2015 09:43

Odpowiem sobie sam, może komuś się na przyszłość przyda ;) Co prawda wyszła u mnie 29-dniowa, ale tyczy się to też 30-dniowej wizy. Do dokumentów dołączyłem ksero paszportu osoby zapraszającej, nie jestem pewien, czy jest to niezbędne, ale Pani w okienku widząc że to mam, a ja nie wyrywałem się z przekazywaniem, powiedziała bym to ksero też dał. Być może w przypadku takiej długiej wizy lepiej to mieć ;)

kubujak
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: kubujak » czw 02 lip, 2015 14:32

Mam jeszcze jedno pytanie i proszę o ekspresową odpowiedź.

Jeden mój znajomy się wybiera na BY. Też nie wie co wpisać w rubryce "Miejsce pracy". Skończył LO, będzie studentem dopiero od października, więc nie może napisać student. Legitymacji szkolnej z LO już nie posiada z powodu mi nieznanego. Co powinien wpisać?

Z góry dziękuję! Dodam, że bardzo mu zależy.
"Ja tak choczu do tebe, Jak do materi nemovlja. Lysz by koznoho ranku Nazyvaty tvoje imja." Okean Elzy

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » czw 02 lip, 2015 15:26

Można wpisać w tą rubrykę "nie pracuję" i tyle ;)

Turkus1
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Turkus1 » ndz 24 sty, 2016 10:07

Dracid pisze:Dziękuję za wszelką pomoc. Paweł Kulawik, Wrocław.
Wrocław pozdrawia Wrocław. Prywatna wiadomość na prywatnym mailu, do Ciebie Dracid, .

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » wt 23 lut, 2016 16:17

Czy wie ktoś, czy może ta karta będzie uznana jako ubezpieczenie na okres pobytu w Białorusi? Czy będę jednak musiał wykupić osobne ubezpieczenie tylko na ten pobyt?

https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/sic/

johnnymoped
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: johnnymoped » czw 25 lut, 2016 17:26

Witam wszystkich,
zarejestrowałem się tu gdyż zamarzyła mi się podróż gdzieś na wschód, wydaje mi się że Białoruś nie jest głupim strzałem natomiast jestem na etapie szukania informacji o uzyskaniu wizy, wyjazd planuję na sierpień więc mam kupę czasu na ogarnianie tematu. Moje pytanie w sprawie uzyskania wizy turystycznej na powiedzmy 12 dni-chciałbym spróbować bez pośrednika. Uczę się od zera rosyjskiego, i znalazłem na stronie belhotel.by coś takiego: "Для иностранных граждан, бронирующих гостиницу на несколько дней, которым требуется получение визы, документы на оформление визы отправляются в посольство бесплатно." Czy rezerwacja przez belhotel wszystkich hoteli na trasie mojej podróży załatwi voucher/poparcie/zaproszenie czy co tam jeszcze trzeba? Czyli mam paszport, zdjęcie, wniosek, opłatę wniesioną, ubezpieczenie i właśnie rezerwacje z belhotel poszczególnych hoteli? Ktoś to trenował?
pozdrawiam

BettaR
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: BettaR » wt 22 mar, 2016 09:57

Witam,
nie odpowiem na pytanie poprzednika, bo zawsze wyrabiałem wizy prywatne - czyli ze zdjęciem strony paszportu Białorusina. Chciałem się jednak podzielić informacja o firmie pośredniczącej w wyrabianiu wiz z Białegostoku. Z usług jestem bardzo zadowolony, czas realizacji i koszty (61zł) w normie. Namiary na firmę:
Agencja Turystyczna ITA
ul. Św. Rocha 31 lok. 110, 15-879 Białystok
beata.gruntowicz@wakacyjnyswiat.pl

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » ndz 15 maja, 2016 10:28

Białoruś zamierza znieść wizy dla zagranicznych turystów, w tym kuracjuszy,
którzy przyjeżdżają wypoczywać w jej sanatoriach. Obecnie trwa uzgadnianie,
obywatele jakich krajów będą mogli wjeżdżać na Białoruś bez wiz.

więcej:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bialoru ... 28713.html

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » ndz 15 maja, 2016 14:53

Coś zbyt optymistycznie to brzmi. Jeszcze w tym kwartale?! Już mamy maj przecież. ;) Musieliby w lipcu to zrobić.. Nie widzę coś tego!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 15 maja, 2016 19:51

Nie zrozumiałem jednak do końca, czy zniesienie wiz miałoby dotyczyć wszystkich turystów, czy tylko tych, udających się do białoruskich sanatoriów. Poza tym - lepiej poczekać na konkretne decyzje

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » ndz 15 maja, 2016 22:28

mam nadzieje, ze PL bedzie to tez dotyczyc! Mnie do Bialorusi troche zniecheca koniecznosc jezdzenia do Wawy/Bialej Podlaskiej po wizy [a posrednicy wolaja ceny z kosmosu], ale ogolnie bardzo fajny, piekny kraj :)

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » pn 16 maja, 2016 13:41

Na WP pojawił się artykuł, którzy sugeruje, że chodzi tylko o ludzi jadących do sanatorium. Piszą, że ma to się stać do końca czerwca, czyli tak samo, jak bankier powyżej. Mimo wszystko, nie nastawiałbym się w ogóle na to, że na to lato się to uda, a jeśli się uda, to że będzie to dla wszystkich turystów. Może zrobią tak, że rzeczywiście tylko dla ludzi jeżdżacych do sanatorium, albo np. dla zorganizowanych grup turystycznych. Znając życie, jakiś haczyk będzie. No ale może zaskoczą i będzie ok? Byłoby super, bo pewnie kasy by im trochę wpłynęło; dużą liczbę Polaków odstrasza jednak obowiazek wizowy i dlatego tam nie jeżdżą, a na Ukrainę gnają. Byłby nowy kierunek na wyjazd bez wizy, skorzystali by na tym wszyscy.

sasza8
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: sasza8 » czw 16 cze, 2016 15:09

Mógłby ktoś z własnego doświadczenia po krótce napisać jak wygląda sam proces załatwiania wizy w Warszawie? Z tego co widziałem nie ma zapisów jak po wizę rosyjską, czyli wchodzi się prosto z ulicy? Są kolejki? Ile faktycznie się czeka i czy można złożyć wniosek/odebrać wizę przez upoważnioną osobę?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 16 cze, 2016 19:58

Tak, obowiązuje tzw. żywa kolejka, czyli wchodzi się po prostu z ulicy. Raczej nie ma długich kolejek, choć lepiej nie zjawiać się tam na ostatnią chwilę. Wcześniej warto wykupić uzbezpieczenie w takim domku obok ambasady, tam też można wziąc wniosek wizowy, a za symbolicznną opłatę (chyba 2 zł) nawet pomogą go wypełnić. Odbiór wizy po 5 dniach roboczych, lub po 2 dniach, przy trybie eskpress. W międzyczasie należy jednak dokonać opłaty za wizę w banku Milenium, naprzeciwko pętli Wilanów, i po odbiór zgłosić się z pokwitowaniem wpłaty
Co do upoważnienia odbioru to nie korzystałem, więc się nie wypowiem

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » pt 17 cze, 2016 09:56

A w jaki sposób zglasza sie że się chce ekspresowo? Skoro oplata przy odbiorze?

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » pt 17 cze, 2016 12:48

barciur pisze:A w jaki sposób zglasza sie że się chce ekspresowo? Skoro oplata przy odbiorze?
Zazwyczaj pytają czy chcesz ekspresowo, ale możesz dla pewności przy podaniu dokumentów powiedzieć, że chcesz ekspresowo. A płaci się nie przy odbiorze, a jeszcze tego samego dnia idziesz z druczkiem który dostaniesz w okienku po zatwierdzeniu dokumentów i opłacasz w banku millenium nieopodal.

sasza8
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: sasza8 » pt 17 cze, 2016 17:30

Dzwoniłem do ambasady. Po rosyjsku bardziej dukam niż mówię, ale z tego co zrozumiałem od przemiłej pani na linii, to nie ma problemu ze złożeniem wniosku przez pośrednika. Za parę dni postaram się sprawdzić.

ODPOWIEDZ