Wiza - niekończąca się opowieść

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 18 cze, 2016 07:12

nrb pisze: A płaci się nie przy odbiorze, a jeszcze tego samego dnia idziesz z druczkiem który dostaniesz w okienku po zatwierdzeniu dokumentów i opłacasz w banku millenium nieopodal.
Dodam, że w banku można płacić zarówno złotówkami, jak i euro. Polecam tę drugą opcję, gdyż przelicznik EUR/PLN mają złodziejski (jak to w bankach). Dodatkowo (ale to już przy obu opcjach) pobierają 5 zł prowizji

Sayho
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Sayho » ndz 26 cze, 2016 11:48

Witam
W tym roku po raz pierwszy wybieramy się z mężem na Białoruś. Mamy rezerwację hoteli dokonaną przez booking. na samej Białorusi będziemy 4 dni. Potem zjeżdżamy w dół na Ukrainę. Nie mamy zaproszenia osoby z Białorusi. Czy rezerwacja zrobiona przez booking wystarczy aby otrzymać wizę? i o jaką powinniśmy się starać wiz? turystyczną? Będę wdzięczna za podpowiedź?

sasza8
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: sasza8 » śr 13 lip, 2016 13:09

Mała aktualizacja, jeśli kogoś interesuje pytanie, które zadałem parę postów wyżej. W piątek złożyłem wniosek za kolegę i nie było żadnego problemu, nawet nie trzeba było upoważnienia (potrzebne tylko na odbiór). Poza tym obsługa milsza i bardziej pomocna niż w ambasadzie rosyjskiej (a nie sądziłem, że da się ich przebić :D ), w kolejce przede mną była jedna osoba, więc całość zajęła może z 10 minut.

ryba1777
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: ryba1777 » śr 20 lip, 2016 13:43

Witam wszystkich. Chciałbym wyrobić wizę prywatną dwukrotnego wjazdu, na początku chciałem robić przez biuro, ale w jednym z warszawskich powiedzieli, że w Warszawie nie dają dwukrotnych i musieliby kierować wniosek gdzieś indziej. Ostatecznie wizę będę wyrabiać sam po drodze i nie wiem gdzie się kierować z wnioskiem. Czy z wnioskiem o wizę dwukrotną kierować się jednak do Warszawy czy lepiej do Białegostoku czy Białej Podlaskiej ?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » wt 09 sie, 2016 12:08

Byłem dziś po dłuższym czasie wyrabiać wizę w Warszawie i tu zaskoczenie - ksero paszportu osoby zapraszającej jest juz wymagane i bez tego nie przyjmą wniosku. Zdziwilem sie trochę bo tylko jeden raz dałem to ksero gdy robilem wizę na 29 dni, reszta wnioskow przechodzila bez tego, a trochę tego było.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 09 sie, 2016 23:05

Gdy pół roku temu wyrabiałem w Wawie wizę prywatną na tydzień, to też wymagali ksera paszportu

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » śr 10 sie, 2016 13:11

Szkoda, że w wymogach podanych na stronie Ambasady, ksero dowodu nie widnieje jako niezbędne do otrzymania wizy. Myślę, że trochę nerwów by to ludziom oszczędziło. Nie byłem jedyny, który tego nie miał. Na szczęście miałem ksero na mailu i w budce z ubezpieczeniami obok ambasady jest możliwość wydruku, trzeba wysłać to na ich mail i za 1zł wydrukują ów dokument.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » czw 25 sie, 2016 09:16

Wkrótce do Grodna i okolic na 5 dni bez wizy.
Хорошие новости.
Августовский канал и прилегающие к нему территории уже через два месяца иностранные туристы смогут посещать без визы.
Древний город Гродно также станет доступен для туристов в рамках подписанного
Президентом Указа №318 "Об установлении безвизового порядка въезда и выезда иностранных граждан".
http://www.svaboda.org/a/turysty-zmohuc ... 43960.html

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 25 sie, 2016 21:09

http://belsat.eu/pl/news/do-grodna-bez- ... rzepustka/ - tu jest po polsku
Mam nadzieję że koszt ewentualnej przepustki czy owego "potwierdzenia turystycznego charakteru wyjazdu" nie będzie zbyt wygórowany. Swoją drogą, mogliby połączyć oba obszary bezwizowe, a nawet rozszerzyć je o Brześć

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » sob 27 sie, 2016 15:56

W połączeniu z informacjami o nowym pociągu od września będzie ciekawie!
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 77886.html

Mam nadzieję, że będzie można po ludzku wsiąść w ten pociąg w Warszawie i pojechać do Grodna bez problemu. A załatwienie tej przepustki nie będzie jakimś tragicznym biurokratycznym problemem.

KasiaP
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: KasiaP » pn 29 sie, 2016 18:16

Dzien dobry :)
W tym roku pierwszy raz wybieram sie na Bialorus. W zwiazku z tym mam pare pytan. Czy jesli wyrobilam wize prywatna, a nocowala bede w hotelu to czy stanowi to jakis problem? Ponad to, osoba zapraszajaca zameldowana jest w Minsku, a ja mam w planach 2 noclegi w Brzesciu, 2 w Minski i 2 w Grodnie, calos w terminie 12(pon)-18(nd) wrzesnia, jak wyglada wowczas kwestia meldunku? Z gory dziekuje za odpowiedz :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 30 sie, 2016 20:06

Na ten pociąg ma obowiązywać promocyjna taryfa. Z Krakowa do Grodna ok. 21 euro, z Warszawy ok. 15 euro, z Białegostoku - 7,50 EUR

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » śr 31 sie, 2016 03:16

Cena świetna. Miejmy nadzieję, że ruch bezwizowy będzie obowiązywał również na ten pociąg ;)

tomornik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: tomornik » śr 31 sie, 2016 13:28

Witam wszystkich. Mam nietypowe pytanie. Planuję wybrać się z żoną na Białoruś i odiedzić na 2 tyg jej najbliższą kuzynkę. W moim prypadku sprawa jest oczywista- muszę posiadać białoruską wizę (kuzynka żony ma mi wysłać jakieś zaproszenie czy coś). Moja żona natomiast posiada dwa obywatelstwa -polskie i ukraińskie. Zgodnie z białoruskimi przepisami jako obywatel Ukrainy może wjechać na Białoruś bez wizy. Pytanie moje brzmi nastęująco, czy lepiej aby wyrobiła sobie wizę białoruską jako obywatelka Polski, czy istnieje możliwosć wjechania od strony Polski na podstawie 2 paszportów? Czy wybrać opcję trzecią i chyba najbardziej bezproblemową ale dla nas czasochłonna, mianowicie wjechać na Białoruś od strony Ukrainy- gdzie poprostu żona opuści Ukrainę jako obywatel . Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady i informacje.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 01 wrz, 2016 20:05

No właśnie ciekawe.. Na razie w komunikatach mowa jest jedynie o przejściu wodnym na Kanale oraz drogowym Kuźnica-Bruzgi, a także dwóch przejściach na granicy BY-LT. O kolejowym brak wzmianki, ale z drugiej strony, w momencie wydania owego dekretu przez owo przejście nie kursowały żadne pociągi

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 13 paź, 2016 14:41

Chcemy sie wybrac na Białorus na wiosne, na tydzien. Nikogo tam nie znamy wiec zaproszenia miec nie bedziemy. Jedziemy w celach turystycznych. Spac planujemy w namiocie, samochodzie, albo jak nas lokalsi zaprosza. Jezeli bedzie to konieczne mozemy zanocowac raz w hotelu. Nigdy jeszcze nie wyrabialam zadnych wiz wiec kompletnie sie na tym nie znam. Potrzeba nam wiza turystyczna, jednokrotna. Czy ktos moze ma do polecenia jakies uczciwe biura, posrednikow ktorzy zajmuja sie tym kompleksowo tzn zeby zalatwili wize, zameldowanie, ubezpieczenie a my nie musieli sie wloczyc po konsulatach albo to wloczenie ograniczyc do minimum.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 13 paź, 2016 20:03

Akurat turystyczna białoruska jest bardziej problematyczna niż prywatna, więc może spróbujcie zapoznać kogoś na couchsurfingu, kto zgodziłby się was przenocować (choćby na jedną noc), a przede wszystkim udostępnił swoje dane dla otrzymania wizy
Co do biur turystycznych, to słyszałem dobre opinie o biurze Junior z Białegostoku

ROZPOR
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: ROZPOR » pt 14 paź, 2016 11:23

buba, Ja w niedziele wyjeżdżam na tydzień na Białoruś. Początkowo starałem się o wize turystyczną, lecz jej nie dostałem. Pani w ambasadzie poleciła mi abym "zeskanował paszport jakiegoś Białorusina" i wtedy dostanę. Uruchomiłem swoje wschodnie kontakty i kilka dni później wraz ze skanem paszportu pojechałem do ambasady i dostałem wizę. Jeśli nie znasz nikogo, odezwij się do mnie prywatnie, a dam Ci dobrą radę. ;)

mazdowiecki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: mazdowiecki » pt 14 paź, 2016 11:52

ROZPOR, dlaczego nie dostałeś wizy turystycznej? Nie spełniłeś warunków czy przez widzimisię urzędasów? Ja nikogo nie znam z Białorusi, do granicy mam tylko 150km i czas najwyższy odwiedzić sąsiada ze Wschodu ;) Najbliżej mi do Brześcia i 1 dzień bez noclegu by mi wystarczył, tak na rozgrzewkę.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 14 paź, 2016 16:15

ROZPOR- pw poszlooo
ROZPOR pisze:Początkowo starałem się o wize turystyczną, lecz jej nie dostałem. Pani w ambasadzie poleciła mi
ale sam zalatwiales czy przez biuro? bo moze w biurze to maja skany paszportow Bialorusinow? bo wlasnie bardzo by mi zalezalo zebym nie musiala jezdzic do ambasad tylko ktos zrobil to za mnie ;) Czy jak sie zleci wyrabianie wizy poprzez biuro to im tez moga odmowic czy to juz ich glowa zeby nie odmowili i za to sie wlasnie placi prowizje?
ROZPOR pisze:Ja w niedziele wyjeżdżam na tydzień na Białoruś
Bedzie relacja????????
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 14 paź, 2016 19:45

mazdowiecki pisze: Najbliżej mi do Brześcia i 1 dzień bez noclegu by mi wystarczył, tak na rozgrzewkę.
Może lepiej poczekaj aż będzie można bez wizy pojechać do Grodna i nad Kanał Augustowski. Wyrabianie wizy na jednodniowy wypad bez noclegu może być średnio opłacalne
Tym bardziej, że turystycznie Grodno jest ciekawsze od Brześcia

ROZPOR
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: ROZPOR » sob 15 paź, 2016 10:28

Postaram się wrzucić kilka fajniejszych zdjęć :)

ByK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: ByK » czw 24 lis, 2016 12:39

Czy załatwiając wizę w ambasadzie trzeba osobiście złożyć dokumenty i osobiście odebrać czy można załatwić to np. przez znajomych z Wa-wy lub kuriera? Czy wyjazd z Białorusi do Rosji na kilka dni i powrót jest traktowany jako opuszczenie kraju i potrzeba mieć wizę dwukrotną?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 24 lis, 2016 20:19

ByK pisze:Czy wyjazd z Białorusi do Rosji na kilka dni i powrót jest traktowany jako opuszczenie kraju i potrzeba mieć wizę dwukrotną?
Naturalnie. To nie Schengen, do Białorusi i Rosji obowiązują odrębne wizy, nie uprawniające do pobytu w drugim z tych państw

ByK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: ByK » pt 25 lis, 2016 07:06

To oczywiste.Chodziło mi o to czy wiza do Białorusi musi być "dwukrotnego przekroczenia granicy".

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 26 lis, 2016 19:54

Teoretycznie tak. Z drugiej strony - na granicy białorusko-rosyjskiej raczej nie stawiają pieczątek, więc śladu po wyjeździe z Białorusi i powtórnym do niej wjeździe w zasadzie nie będzie

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » sob 17 gru, 2016 16:08

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 17 gru, 2016 19:50

Fajnie by było, gdyby jeszcze te wielokrotne wizy wydawali też w celach turystycznych np. w przypadku wykorzystania wcześniej dwóch wiz jednokrotnych (jak to bywa w przypadku wiz schengeńskich)

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » sob 17 gru, 2016 21:32

Mogą zachęcać i zachęcać, ale co z tego, skoro z opowieści jednego kolegi wyżej wychodzi, że w Warszawie przynajmniej niechętnie wydają turystyczne i każą szukać obywatela, który Cię zaprosi.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » sob 17 gru, 2016 23:05

Ano niestety, ten temat jest taki że z jednej strony cos ułatwią z drugiej utrudnią... Nie mogę znaleźć źródła, ale była jeszcze mowa o tym, że wiza nie bedzie wymagana jeśli do Mińska dostać się samolotem. Na plus jest to ze gdy ktos jezdzi często na Białoruś ze wzgledu na małżonke/a to zaplaci 60 eur i ma z głowy na rok. Do tej pory zadnych ułatwień i ulg z tego tytułu, chcesz roczna wize - płać 150 euro...

ODPOWIEDZ