Wasze ulubione miejsca w Mołdawii i RND

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wasze ulubione miejsca w Moł‚dawii i RND

Post autor: Alberto » sob 15 lut, 2014 21:43

Cześć!

Wpisujcie proszę Wasze ulubione miejsca w Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej. To może być wszystko, targ nabiałowy w Kiszyniowie, cerkiew na końcu świata, urocza wioska, kuriozalny dworzec autobusowy, słowem WSZYSTKO co subiektywnie się Wam spodobało w podróży.

Piszcie tak by można Was było rozszyfrować przy pomocy Google :)

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 15 lut, 2014 21:44

Purcari!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 16 lut, 2014 08:53

Mnie się spodobał stary cmentarz w Kiszyniowie,mocno zapuszczony, są tam m.in polskie groby. Obok jest też cerkiew ormiańska
No i Orheiul Veci
W NRM byłem zbyt krótko, żeby coś szczególnie osobliwego polecić

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Re: Wasze ulubione miejsca w Mołdawii i RND

Post autor: krymka » sob 15 mar, 2014 19:37

Jeden jedyny raz w życiu uczestniczyłam w egzorcyzmach na terenie monastyru Saharna. Dla żądnych wrażeń: przyjazd tam w letnie czwartkowe popołudnie z przedłużeniem na noc. Rytualna kąpiel w basenie z uświęconą leczącą wodą. Modły w skalnym monastyrze. No i same egzorcyzmy... Szafirowe ugwieżdżone niebo nad głową. Nocleg na miejscu w domu pielgrzyma (pierwszy budynek po lewej stronie przy wejściu do obiektu) za całe 10 lei (2 złote 80 groszy) w sali z 8 łóżkami, jednak bilet tylko dla wtajemniczonych - spróbujcie kupić u monaszki. Moc wrażeń gwarantowana!!! :roll:

Krasny
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Krasny » ndz 16 mar, 2014 01:04

Daa... czary mary, hokus pokus...
Dumenzeu să vă binecuvânteze!

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: krymka » ndz 16 mar, 2014 16:15

Jeśli nie wierzysz to polecam. Nie wiem czy zimą też. Latem w każdy czwartek. Autobus odjeżdża z przystanku przy głównej ulicy w Rezynie o 17.10. Nie wiem czy jeszcze raz chciałabym to przeżyć, ale raz spróbować każdy może, a może i powinien. Zajrzyj na migawki you tube. Ale to nie to samo co być tam, widzieć, a przede wszystkim słyszeć. Mnie ze strachu robiło się niedobrze. Gdyby nie fakt, że ciemna noc, wokół góry, mroczne drzewa, za nimi Dniestr i samotność, wiałabym stamtąd. Ze strachu przenocowałam na łóżku w pełnym opakowaniu, w butach na nogach i plecakiem pod głową, a spieprzyłam pierwszą poranną marszrutką o 4 nad ranem. W październiku to jeszcze ciemna noc.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 20 mar, 2014 07:04

buuuu.. bylam w Saharnie ale na egzorcyzmy nie trafilam, buuuuuuuuuuu....
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Krasny
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Krasny » ndz 23 mar, 2014 22:18

Tiiiiaaaa temat jak w Fakcie...
Ja polecam w Mołdawii inne miejsca. Oczywiście na jeden raz (czasami jedyny), na trzy dni, to zgadzam sie z Wami... Orhei Vechi, Milesti Mici (lepsze niż Cricova), Kiszyniów, Saharna/Tipova, dla odważnych Tyraspol, Rybnica, Raszków. Kuchnia mołdawska najlepsza w sieciówce La Placinte, dobre i tanie.
Ale... jesli ktoś ma ochote na coś innego, to polecam: na południu Mołdawii Gagauzję (w Komracie w samym centrum jest bar... bierzesz piwo, a miejscowi obok ciebie mówią po gagausku... do folkloru +5, ale na gagauskie dania nie licz) Potem dalej na południe... spotkasz dwukołówkę zaprzęgnietą w osła i stado pelikanów na jeziorze... Potem do Taraclia, to ostoja Bułgarów, ale klimat mieszany... komuna, dzicz, turki, poganie, bieda, psy, ruskie, tandeta, koty, cyrylica, czołgi, furmanki, kurz, goraco... W drodze powrotnej step, prawdziwy, latem pachnie jak sklep z herbatą...
A jak jeszcze ktos ma czas, to Kodry... Oczywiscie taniej i łatwiej w Biedzczady pojechać, ale jak ktoś musi, to tutaj może.. nie bede ściemniał, bo szanse są małe, ale można spotkac wolnego żbika (raz widziałem), wilki (nie widziałem, ale słyszałem... głupie uczucie), las ogólnie (widziałem dużo razy). Poza tym wioski, w których domy są jeszcze bez styropianu, mają fajne zdobienia z drewna i oryginalne okna i drzwi (jeśli na plastikowe nie zmienili), mają sztukaterię (w Wiki se poszukej, jak nie wiysz co to je), kobiety chodzą w chustkach, a chłopy w kapeluszach, a dzieci boso... Poza tym Nadniestrze to wisieńka na torcie, nawet dla mnie, a zasiedziałem sie tutaj już troszeczkę, bo delegacja sie przedłużyła :D
Dumenzeu să vă binecuvânteze!

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Alberto » wt 15 kwie, 2014 11:35

To ja dokładam coś od siebie, bo moja podróż dotarła do etapu: Podróż wspominana.

Z mojej perspektywy serdecznie mogę polecić Tiraspol. Ładne czyste miasto z wyczuwalnym charakterem. Tanie pyszne koniaki. W centrum koło uniwersytetu dobre jedzenie w barokawiarniorestauracji na placu. Jestem ciekaw czy w lecie sprzedają jeszcze piwo i kwas z tych żółtych budek, których mnóstwo! Mam nadzieje, że tak, my nie znaleźliśmy ani jednej otwartej. Po Tiraspolu trzeba chodzić bez pośpiechu, przysiadać na ławeczkach, chłonąć klimat miasta. Jabola marki Kvint (14 RUB) też można dostać ;)

Jeśli lubisz zwiedzać miasta to z tego co widziałem polecam tylko Tiraspol. Pozostałe duże miasta w MD to upiorna architektura składająca się z: betonu, budynków oblepionych kolorowymi szmatami, nierównych chodników, budek, tandety, i co ino... Stefan cel Mare jest tak zaśmiecona powyższym chaosem, że nie ma w sobie nic z reprezentacyjnego bulwaru! Chodź przyznaje, że udało się nam w Kiszyniowie odnaleźć kilka ładnych kwartałów z czystą, starą zabudową willową. Gdzieniegdzie można zjeść dobrą pizze i domowy obiad i za to plusik dla MD :)

Polecam przejść się pieszo Ivancea - Trebujeni - Susleni - Viscauti. Chcieliśmy iść dalej przy Dniestrze w stronę Reziny ale pogoda nam to skutecznie uniemożliwiła.

Ludzie przyjaźni, ciekawi, gościnni, milicja się nie czepia.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » wt 15 kwie, 2014 20:18

Alberto pisze: To ja dokładam coś od siebie, bo moja podróż dotarła do etapu: Podróż wspominana.
jakas relacje bys skrobnal! ze zdjeciami!!!!!!! :mrgreen:
Alberto pisze: Jeśli lubisz zwiedzać miasta to z tego co widziałem polecam tylko Tiraspol. Pozostałe duże miasta w MD to upiorna architektura składająca się z: betonu, budynków oblepionych kolorowymi szmatami, nierównych chodników, budek, tandety, i co ino... Stefan cel Mare jest tak zaśmiecona powyższym chaosem, że nie ma w sobie nic z reprezentacyjnego bulwaru! .
Ja wlasnie podrozuje glownie dla poszukiwania tego radosnego i swobodnego chaosu, tej anarchii w architekturze i oficjalnego kpienia ze wszystkich norm i standardow ktorym zachodnia Europa oddaje czesc ! I dlatego tak ukochalam wschod! Dla "pęknięć w krajobrazie za ktore mozna sie zaczepic wyobraznia". Uporzadkowania mam dosc u nas, meczy mnie potwornie ow swiat rowniutki, przewidywalny i regularny jak z klockow lego...
Krasny pisze:Ale... jesli ktoś ma ochote na coś innego, to polecam: na południu Mołdawii Gagauzję (w Komracie w samym centrum jest bar... bierzesz piwo, a miejscowi obok ciebie mówią po gagausku... do folkloru +5, ale na gagauskie dania nie licz) Potem dalej na południe... spotkasz dwukołówkę zaprzęgnietą w osła i stado pelikanów na jeziorze... Potem do Taraclia, to ostoja Bułgarów, ale klimat mieszany... komuna, dzicz, turki, poganie, bieda, psy, ruskie, tandeta, koty, cyrylica, czołgi, furmanki, kurz, goraco... W drodze powrotnej step, prawdziwy, latem pachnie jak sklep z herbatą...
A jak jeszcze ktos ma czas, to Kodry... Oczywiscie taniej i łatwiej w Biedzczady pojechać, ale jak ktoś musi, to tutaj może.. nie bede ściemniał, bo szanse są małe, ale można spotkac wolnego żbika (raz widziałem), wilki (nie widziałem, ale słyszałem... głupie uczucie), las ogólnie (widziałem dużo razy). Poza tym wioski, w których domy są jeszcze bez styropianu, mają fajne zdobienia z drewna i oryginalne okna i drzwi (jeśli na plastikowe nie zmienili), mają sztukaterię (w Wiki se poszukej, jak nie wiysz co to je), kobiety chodzą w chustkach, a chłopy w kapeluszach, a dzieci boso..
czyli jak widze - dla mnie jednak Komrat nie Tiraspol.. zatem juz wiem gdzie rusze nastepnym razem jak mnie zdryfuje na moldawskie szlaki! niestety chyba w tym roku sie nie uda, ale moze w nastepnym?
Krasny pisze:Oczywiscie taniej i łatwiej w Biedzczady pojechać
aj... w Bieszczadach to bylo fajnie 15 lat temu (i dawniej), teraz to tylko serce boli i plakac sie chce jak sie patrzy na komerche i robienie z gor lunapark...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Alberto » śr 16 kwie, 2014 13:18

buba pisze:Ja wlasnie podrozuje glownie dla poszukiwania tego radosnego i swobodnego chaosu,
To akurat Stefan Cel Mare omijaj. Żebrające cyganki z dziećmi, weterani bez grosza przy duchu, dziadkowie z domowymi wagami oferujący możliwość ważenia ciała co 30m za 1 MDL, ludzie bez rąk i nóg w przejściach podziemnych. Sorry, ja w Kiszyniowie za duże radosnego chaosu nie znalazłem :( a no i bezdomne psy szukające Twojej przyjaźni i szczęścia, albo łydki.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 16 kwie, 2014 20:53

Alberto pisze:
buba pisze:Ja wlasnie podrozuje glownie dla poszukiwania tego radosnego i swobodnego chaosu,
To akurat Stefan Cel Mare omijaj. Żebrające cyganki z dziećmi, weterani bez grosza przy duchu, dziadkowie z domowymi wagami oferujący możliwość ważenia ciała co 30m za 1 MDL, ludzie bez rąk i nóg w przejściach podziemnych. Sorry, ja w Kiszyniowie za duże radosnego chaosu nie znalazłem :( a no i bezdomne psy szukające Twojej przyjaźni i szczęścia, albo łydki.
Nachalni zebracy i czepiajace sie łydek psy - tego zdecydowanie ja tez nie lubie. :wink: Pisales o nierownych chodnikach, budkach i kolorowych szmatach wiec wyobrazilam sobie zupelnie cos innego :mrgreen:

ODPOWIEDZ