Planowanie wakacji 2016 w Mołdawii/Naddniestrzu

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » pn 02 lis, 2015 09:57

Dzień dobry, planuję następne wakacje spędzić w Mołdawii, potrzebuję pomocy i ukierunkowania. Chciałbym połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem.
1. Czy na terenie tego państwa są jakieś jeziora/zalewy nad którymi można odpocząć?
2. Czy jeśli chciałbym się zatrzymać nad jeziorem w Naddniestrzu na jakieś 5 dni to muszę załatwiać więcej formalności niż meldunek?
3. Co warto zwiedzić? Wiem że chciałbym zobaczyć winnice w Kiszyniowie.
4. Jak najłatwiej dostać się do Mołdawii? Planuję dojechać samochodem do granicy Ukraińskiej (Medyka albo Vyšné Nemecké na Słowacji), dalej najlepiej byłoby pociągami, ale jak trzeba marszrutką to trudno.
5. Jak wyglądają ceny? Czy w Naddniestrzu jest taniej?

Z góry dziękuję za pomoc.

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » pn 02 lis, 2015 11:45

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w pobliżu jeziora Costesti można znaleźć jakiś nocleg? Czy zostają namioty?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 04 lis, 2015 21:05

Ad 2. W Naddniestrzu obowiązek meldunkowy zaczyna się już po 10 godzinach od przybycia
Ad 3. Zarówno Mołdawia, jak i Naddniestrze nie obfituja w atrakcje turystyczne, ale co nieco jest. Winnice są w Cricovej i Milesti Mic. Ponadto Orheiul Veci, twierdza w Sorokach. W Naddniestrzu m.in. koniaki Kvint. Nie wiem, czy fabrykę da się zwiedzić, ale sklep fabryczny przy głównej ulicy Tyraspola jest ogólnie dostępny
Ad 4. Podróż pociągiem do Mołdawii, a tym bardziej do Naddniestrza, jest bardzo czasochłonny, chyba, żeby jechać od strony Odessy. W Twoim wypadku najlepszy będzie chyba dojazd do Lwowa, a tam codziennie o 16.30 sprzed dworca kolejowego odchodzi bezpośredni autobus do Kiszyniowa. Można też podjechać do Czerniowiec, skąd połączeń do Mołdawii jest więcej. A jeśli jednak pereferujesz podróż pociągiem, to najlepiej podjechać do Żmerynki, ew. Winnicy, gdzie można złapać jeden z pociągów relacji Moskwa-Kiszyniów. Nawet w takim wypadku lepiej jednak wysiąść w Bielcach, i tam złapać marszrutkę do Kiszyniowa, wyjdzie dużo szybciej
Ad. 5. 3 lata temu ceny zarówno w Mołdawii, jak i Naddniestrzu, były zbliżone do ukraińskich lub nawet ciut wyższe

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » śr 04 lis, 2015 22:21

Dziękuję bardzo, myślę teraz żeby przejechać Mołdawię, a na dłuższy odpoczynek zatrzymać się w Zatoce na Ukrainie. Z Kiszyniowa busy jeżdżą tylko do Odessy, czy do Biełgorodu też jakieś kursują?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » czw 05 lis, 2015 17:41

W pobliżu jez. Costesti (jak mowa o tym na granicy Rumunia/Mołdawia) zostają raczej namioty. A co do winnic - [/b]nie polecam piwnic w Cricovej - sztuczne, mało mołdawskie i drogie (na zwiedzanie trzeba być własnym autem)[/b]. Za to Chisinau jak najbardziej warto :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 05 lis, 2015 21:11

Katohaikara pisze:Dziękuję bardzo, myślę teraz żeby przejechać Mołdawię, a na dłuższy odpoczynek zatrzymać się w Zatoce na Ukrainie. Z Kiszyniowa busy jeżdżą tylko do Odessy, czy do Biełgorodu też jakieś kursują?
Na pewno jeżdża do Zatoki, przynajmniej latembo to chyba najbliższy od Mołdawii kurort czarnomorski. Co do Biełgorodu-nie wiem. Do Odessy częśc szrutek jedzie przez Tyraspol, częsć omija Naddniestrze

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » pt 06 lis, 2015 10:35

Jak do Zatoki to za pewnie przez Białogród. Dziękuję bardzo za informacje.

Nocleg pod namiotem w moim przypadku odpada, nie opłaca mi się go dźwigać.

W piwnicach Chisinau też trzeba jeździć własnym autem?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » pt 06 lis, 2015 18:21

Katohaikara pisze:(...) W piwnicach Chisinau też trzeba jeździć własnym autem?
Koło Chisinau są 2 systemy piwnic - Cricova i Milestii Mici, oba kilkanaście km od centrum stolicy, i w obu trzeba mieć własne auto.

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » czw 19 lis, 2015 10:54

A są może w Kiszyniowie lub okolicy jakieś winnice które można zwiedzać bez własnego samochodu?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » czw 19 lis, 2015 17:10

Katohaikara pisze:A są może w Kiszyniowie lub okolicy jakieś winnice które można zwiedzać bez własnego samochodu?
Winnice pewnie są, gorzej z piwnicami winnymi. Ew. zawsze można poratować się wizytą w sklepie (np. w Cricovej) i na tym poprzestać ;)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 19 lis, 2015 21:07

Pamiętam, że w Cricovej (to blisko Kiszyniowa) można było dosiąść się do kogoś do samochodu, w miarę wolnych miejsc

martinez
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: martinez » czw 19 lis, 2015 23:53

z tego co piszesz masz furę to jedz samochodem--to najlepsza opcja--oszczedzasz mnostwo czasu, i widzisz duuuużo wiecej---piwnice Cricova i Milesti Mici tylko furą mozna--trzeba sie zapisywać,gorzelnie Kvint tez sie zwiedza--też są zapisy(to na piechote),ponadto do Orheiul Veci to bez fury można utknac tam na dobre...Po Mołdawii jeździ sie bdb,mały ruch,tanie paliwko--w Naddniestrzu jeszcze taniej!W Naddniestrzu powyżej 24h musisz sie zarejestrowac (samochód też),trzeba pilnowac żeby godzine wpisali przy wjezdzie--jak chcesz tylko zwiedzic i samochodem to Naddniestrze zwiedzisz spokojnie w 24h samochodem,ale polecam zabawić sie w Tyraspolu--bierzesz hotel i oni załatwiaja ta rejestracje(zostawiasz paszport i dowód samochodu i po klopocie)....Pociag z Kiszyniowa jest po 7 rano i kosztuje jakies 5zł--z Odessy(podobna odleglośc)juz ok50zł--taryfa miedzynarodowa...(dosiąść sie można ale to raczej cud --my bylismy 3h kiedys i zero szans--nawet jak sa miejsca to podobno niechetnie zabieraja(niemcy ,francuzi))

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » pt 20 lis, 2015 12:13

Po Mołdawii może i jeździ się dobrze, ale przeraża mnie fatalny stan dróg na Ukrainie. Poza tym jazda samochodem za granicą jest stresująca, ogromne problemy w razie wypadku oraz wieczne żądania łapówek.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » pt 20 lis, 2015 16:52

@Katohaikara - a skąd jesteś? Możesz jechać przez Rumunię (dłużej, ale równie ciekawie i drogi lepsze). W Mołdawii ani w Rumunii nikt nigdy nie chciał łapówki, jedynie na Ukrainie czasem się to zdarza. Aha, i np. główna magistrala do Giurgiulesti jakieś 60 km za Chisinau, jak przestanie być dwupasmowa, robi się dziurawa, jak na zachodzie UA, nam w kwietniu 160 km do Giurgiulesti zajęło 8h samej jazdy (i 500 m za granicą z Rumunią musieliśmy jechać do mechanika... ;) ). Dobrze jeździ się tylko po północy i centrum Mołdawii :)

(PS. to nie kraje arabskie, wypadki zdarzają się raczej rzadko, o ile jeździ się uważnie, wystarczy zielona karta)

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » czw 03 gru, 2015 20:40

Jestem spod Łodzi, jednak za wszelką cenę chciałbym uniknąć wjeżdżania tam samochodem. A może są w Kiszyniowie wypożyczalnie samochodów?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » pt 04 gru, 2015 21:40

Katohaikara pisze:Jestem spod Łodzi, jednak za wszelką cenę chciałbym uniknąć wjeżdżania tam samochodem. A może są w Kiszyniowie wypożyczalnie samochodów?
Nie wiem, nie znam się na wypożyczalniach. A zresztą niby czemu uniknąć wjeżdżania autem? Tam jest granica jak wszędzie.

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » pn 07 gru, 2015 15:50

Jazda samochodem jest dla mnie męcząca, a jadę na wakacje żeby odpocząć, a nie się umęczyć.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » wt 08 gru, 2015 19:24

Katohaikara pisze:Jazda samochodem jest dla mnie męcząca, a jadę na wakacje żeby odpocząć, a nie się umęczyć.
Z takim podejściem chyba najprostsze połączenie do Mołdawii jest: [marszrutka] Shehyni - Lwów - [pociąg nocny] - Chernivtsi - [autobus/pociąg] - Kiszyniów.

Ewentualnie można zamiast przez Chernivtsi (Czerniowce) jechać przez Odessę. Są 3 klasy: spalnyj [najdroższe, przedziały prywatne], kupiejnyj [średnia cena, 4os. przedziały], platzkartnyj [najtańsze, bez przedziałów].

Katohaikara
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Katohaikara » wt 08 gru, 2015 22:09

Jeździłem sypialnymi po Ukrainie więc wiem jak to wygląda :) Tak chyba zrobię że pojadę przez Czerniowce. Jak się uda to zahaczę po drodze o Kamieniec Podolski i Chocim.

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » wt 08 gru, 2015 22:30

www.rentcar.md, S.C. Motomix International SRL str. D.Cantemir 6, tel. +373 69 922060, infomotimix(at)gmail.com)
nie jest to sieciówka, ale ale dzięki temu ceny normalne. Gośc ponoć rozumie po polsku, a mówi po rosyjsku i po angielsku też się dogaduje.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » sob 12 gru, 2015 19:54

Doczu pisze:(...) nie jest to sieciówka(...)
Na wypozyczalniach znam sie tyle, ze sieciowki zwykle daja mozliwosc zwrotu auta w innym miescie. Po Moldawii sie w ogole to nie oplaca, bo da sie wypozyczyc tylko w Kiszyniowie, a wiec trzeba oddac w Kiszyniowie. O ile wiem, w Balti nie ma wypozyczalni, bo trudno sie dostac (lotnisko nie obsluguje regularnych lotow, czasem jakas charterowke). Wiec sieciowki w MD sa bez sensu

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Alberto » czw 18 lut, 2016 01:11

4. Na Twoim miejscu pojechałbym sypialnym Lwów - Odessa i z Odessy masz do wyboru do koloru autobusy do MD i Naddniestrza. Na drogę powrotną polecam z Sorok miejskim busikiem dostać się w okolice granicy rzecznej, tam pieszo do promu niecały kilometr. Po drugiej stronie w miasteczku Jampil masz 2-3km do Dworca, łapiesz autobus do Wapniarki (5? kursów dziennie) i z Wapniarki możesz ruszać w drogę powrotną do Lwowa.

ODPOWIEDZ