Plastikowe pieniądze

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Plastikowe pieniądze

Post autor: barciur » czw 05 lis, 2015 23:10

Witam

W internecie natknąłem się na zdjęcie plastikowych pieniędzy z Naddniestrza. Poszperałem trochę w internecie i znalazłem artykuł z 2014 roku że Naddniestrze je wprowadziło do obiegu. Więcej informacji ciężko mi było jednak znaleźć, stąd pytanie. Czy to normalny nominał i teraz można go spotkać w obiegu czy tylko kolekcjonerskie? Czy jako turysta spędzający powiedzmy jeden dzień tam miałbym szansę dostać te pieniądze czy nie?

guber
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Plastikowe pieniądze

Post autor: guber » pn 02 maja, 2016 10:36

Witam. Tak są tam w obiegu plastikowe monety 1 rubel,3 ruble, 5 rubli i 10 rubli Wprowadzone chyba w 2014 roku. Są to normalne obiegowe monety wprowadzone w ramach oszczędności. Dużo tańsze w produkcji niż metalowe i bez problemu spotkasz je w obiegu.

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Plastikowe pieniądze

Post autor: Alberto » pt 17 cze, 2016 16:45

Byłem w Tiraspolu w 2014 (kwiecień) i nie spotkałem się z nimi. Dzięki uprzejmości Pani z banku natomiast udało mi się załatwić coś innego.

Gdzieś na głównej ulicy Tiraspola (niech zgadnę bez google: nosi imię Lenina lub Suworowa) jest bank, można tam dostać różne monety kolekcjonerskie (są wystawione w gablotach). Mi zależało na banknocie 5 rublowym, ale na zupełnie nowym. Pani gdzieś podzwoniła i za chwilę z zaplecza została przyniesiona paczuszka z której otrzymałem 2x5 rubli, zostawiłem banknot 10 rubli, ładnie się uśmiechnąłem i poszedłem w swoją stronę. Zakładam wiec, że Tobie też się to uda

toba3
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Plastikowe pieniądze

Post autor: toba3 » sob 18 cze, 2016 14:35

Wróciłem z Mołdawii 06.06.16i w Benderach,przy dworcu autobusowym,w barze-nazywa się chyba Ranczo-miła,korpulentna bufetowa,po mojej prośbie,wydała mi reszty w plastikowym bilonie 1-no i 10-cio rublowym.Poinformowała mnie po cichutku,że bilon owy hurtowo wywożą Rosjanie do swojego kraju,jako ciekawostkę...Ja też!!! :) :D

mandragora
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Plastikowe pieniądze

Post autor: mandragora » ndz 24 lip, 2016 13:02

Takie pieniądze są legalne? Mozna nimi normalnie placic? czy to tylko okaz kolekcjonerski?

toba3
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Plastikowe pieniądze

Post autor: toba3 » ndz 24 lip, 2016 19:43

Tak,są legalne w Приднестранска Республике.Oficjalny bilon banku.Tyle że z plastiku... :D

ODPOWIEDZ