Naddniestrze - formalności graniczno-pobytowe

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
poludniowiec
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: poludniowiec » sob 30 cze, 2012 10:22

myślałem o takim "ostatecznym" wywiezieniu - do Polski

Przy okazji, czy w Mołdawii/Naddniestrzu też pije się koniak jak wódkę (małe kieliszki i "na raz")? Spotkałem się z tym na Ukrainie i dosyć mnie zaintrygowało - czy to taki lokalny zwyczaj, czy po prostu trafiłem na osobliwych koneserów koniaku

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 02 lip, 2012 18:45

Ja tego nie zauważyłem, ale też zbytnio się nie przyglądałem :wink:

martinez
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: martinez » śr 04 lip, 2012 00:28

Wypełniając karte migracyjną KONIECZNIE trzeba wpisać żę "tranzyt" ja z znajomym wybraliśmy sie z Odessy busem do Tyraspola(przejscie Kurczugan)--wracalismy tym samym wiec wpisalismy prawe czyli"turystyczny"pobyt(tranzyt wydaje mi sie ze trzeba innym przejsciem wyjechac)no i na koniec miły tamrożnik naddniestrzański zaprosił nas na pogawedke do budynku--pożartowalismy troche,ale glownie pytał po co o do kogo--ze na taki"turystyczny"wjazd trzeba miec zaproszenie lub cos innego...więć spytałem"skolko"-z uśmiechem odpowiedział"sto"
-czego?
-hrywien-na dwóch??
-zaśmiał sie zdjął wielka czape i"od jednego"no i do czapy po 100hr
-pozniej formułka"ja was niewidzialem,wy mnie niewidzieliscie i was tu niebyło-zabawcie sie ,wypijcie i wracajcie"

WIĘC wpisujcie "tranzyt--powinno być za free...
Co do KVINTU--wspaniala sprawa--najlepsze brandy i koniaki oraz wódka(volk i debrowskaja-czy cos takiego)jakie pilem--w USA flaszka tej vódki kilkadziesiat $,a w sklepie firmowym KVINT(na Lenina chyba-blisko dworców)13-18zł,najtańsza wódka(klasy jak finlandia)to 3-4zł ..Pozatym miasto z bardzo duża ilościa zieleni,nie przytłacza..

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 04 lip, 2012 08:02

Wypełniając karte migracyjną KONIECZNIE trzeba wpisać żę "tranzyt" ja z znajomym wybraliśmy sie z Odessy busem do Tyraspola(przejscie Kurczugan)--wracalismy tym samym wiec wpisalismy prawe czyli"turystyczny"pobyt(tranzyt wydaje mi sie ze trzeba innym przejsciem wyjechac)no i na koniec miły tamrożnik naddniestrzański zaprosił nas na pogawedke do budynku--pożartowalismy troche,ale glownie pytał po co o do kogo--ze na taki"turystyczny"wjazd trzeba miec zaproszenie lub cos innego...więć spytałem"skolko"-z uśmiechem odpowiedział"sto"
-czego?
-hrywien-na dwóch??
-zaśmiał sie zdjął wielka czape i"od jednego"no i do czapy po 100hr
-pozniej formułka"ja was niewidzialem,wy mnie niewidzieliscie i was tu niebyło-zabawcie sie ,wypijcie i wracajcie"

WIĘC wpisujcie "tranzyt--powinno być za free...
Ja też zaznaczyłem cel turystyczny (wjeżdżałem i wyjeżdżałem tym samym przejściem) i nikt żadnego zaproszenia nie wymagał, nie zadano tez ani jednego pytania, mimo, że np. zostawiłem pustą rubrykę z danymi strony zapraszającej. Więc pewnie wszystko zależy od przejścia (w moim przypadku Bendery) albo jeszcze bardziej od samego pogranicznika, jak się trafi jakiś upierdliwy i/lub głodny łapówki, to w sumie do wszystkiego może się przczepić. Gdybyście zaznaczyli tranzyt, to przy wyjeździe mógłby się przyczepić, czemu wracacie tym samym przejściem.
Być może w moim przypadku miało też znaczenie to, że jako daty wjazdu i wyjazdu wpisałem ten sam dzień (zgodnie z prawdą). Gdybym zadeklarował turystyczny pobyt kilkudniowy, być może zażądaliby jakichś potwierdzeń a przynajmniej zadeklarowania, gdzie się zatrzymam

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Re: Naddniestrze - formalności graniczno-pobytowe

Post autor: Alberto » śr 26 mar, 2014 16:46

Dzień dobry! Cześć!

Czas odkurzyć nieco ten temat. Poszukuję informacji o przekroczeniach granicy i formalnościach rejestracyjnych aktualnych na wiosnę 2014. Po powrocie z RND podziele się moimi wrażeniami.

Interesuje mnie jak obecnie z łapówkami, problemami, fochami celników....
Chcę wjechać (a dokładniej wejść) do RND od strony Bender koło 15:00, zakwaterować się w Hotelu "Butelka" (Tirnauca) i ruszyć do Tiraspolu na koniak. Czy dzięki noclegowi moja rejestarcja będzie ważna 24h? 24h liczone od przekroczenia granicy, czy może 24h od zakwaterowania, a może jeszcze inaczej?

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » śr 26 mar, 2014 22:10

Gdy wjedziesz/wejdziesz zostaniesz zapytany, ile chcesz przebywać. Jeśli powiesz, że chcesz nocować, będziesz musiał wpisać na kartce migracyjnej adres hotelu i dopilnować, by Cię w nim zameldowali. Jeśli powiesz, że zamierasz opuścić Naddniestrze tego samego dnia, napiszą Ci na kartce dokładną godzinę wyjazdu (u mnie była to 19:22), ponieważ Twój pobyt będzie wówczas uważany za "tranzyt", na który masz 10h i nie musisz się wtedy meldować. Wjeżdżałem na początku lutego przez Bendery wyjeżdżałem przed Dubosary. Żadnych łapówek nie płaciłem, paszportu mi nie podarli, twierdzę w Benderach i Tyraspol zwiedziłem. Żyję.

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Alberto » wt 15 kwie, 2014 11:05

Byłem początkiem kwietnia na przejściu w Benderach (od strony Kiszyniowa). Kulturalnie, profesjonalnie, bez problemów. Wpisali nam 24h pobytu bądź rejestracja na Kotowskiego 2a.
Na miejscu także (Tiraspol, Tirnauca) bez problemów. Mijały nas dziesiątki milicjantów (także na ścigaczach BMW z dumną naklejką PMR :D) i nikt nas nie zaczepiał, niczego nie wymuszał.. zresztą w Mołdawii tak samo :) Może jednak powiało zachodem w regionie :)

Przy wyjeździe z PMR gruby strażnik poprosił nas do budki i powiedział, że to są pieczątki z hotelu, a nie z rejestracji. (została nam jeszcze 1 godzina do zakończenia czasu pierwotnej rejestracji). Odparliśmy mu, że byliśmy na Kotowskiego 2a (bo faktycznie byliśmy) i tam nam powiedzieli, że nie musimy niczego dopełniać jeśli wyjedziemy w 24h. Machnął ręką i powiedział "do autobusu".

Nie czułem się także ani razu zagrożony ze strony miejscowych. Mołdawianie i pridniestrowianie to bardzo mili ludzie.

pietruch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: pietruch » pt 23 maja, 2014 15:03

Byłem w sierpniu 2013. Na wjeździe busem z Kiszyniowa do Tiraspola pani w baraku koniecznie chciała od nas adres hotelu w którym będziemy spać. Ponieważ nie miałem żadnych adresów, w końcu sama jakiś wyszukała i wpisała na te karteczkę. Spaliśmy w takim pseudo hostelu... stronę można znaleźć w internecie. Prowadzi go jakiś Amerykanin, chyba mało legalnie, więc o żadnej rejestracji nie było mowy. Powiedział też, ze do żadnego urzędu nie musimy iść się rejestrować, choć możemy. Jak tego nie zrobimy to obowiązuje oficjalna opłata przy wyjeździe, równowartość około 20zł . wyjeżdżaliśmy po ponad dobie przez granicę w Rybnicy i faktycznie tak było.

Sławekkas
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Sławekkas » pn 23 cze, 2014 00:40

Byliśmy w Tiraspolu na początku maja (dzien pabiedy), jeśli chodzi o formalności na granicy, to nie było żadnych problemów, miła pani z budki na przejściu za jakieś śmieszne pieniądze wypisała nam ubezpieczenie, pytała ile będziemy i gdzie będziemy mieszkali. Jako że mieliśmy zaklepane mieszkanie u znajomej, to stwierdziła że w ciągu 24 h musi ona nas zameldować; tak też Suzana uczyniła dnia następnego. Dostaliśmy w biurze meldunkowym papierek potwierdzający meldunek, była wpisana tylko data; tego papierka trzeba pilnować. W przypadku zgubienia, przy wyjeździe placi się podobno ok 7 USD na granicy. Wjeżdżając z Mołdawii na Naddniestrze , mołdawscy pogranicznicy bardzo nas przestrzegali i ostrzegali; jednak z perspektywy czasu uważam że chyba chcieli nas "nastraszyć". W Tiraspolu spędziliśmy w sumie 4 dni i nie spotkaliśmy się z jakąś niechęcią lub wrogością, wręcz przeciwnie - ludzie serdeczni, pomocni i gościnni. Czuliśmy że jesteśmy pod dyskretną obserwacją tajniaków, kilka razy byliśmy legitymowani przez ludzi w cywilu, szczególnie interesowało ich czy przypadkiem nie przejeżdżaliśmy przez Ukrainę. Gdy podjeżdżaliśmy pod jakiś hotel by złapać WI FI, momentalnie zjawialo się dwóch panów , sprawdzali paszporty, dokumenty samochodu i standardowy wywiad; skąd przyjechaliśmy, po co, co tu robimy (pod hotelem), dokąd jedziemy itp. Po jakimś czasie nawet przestaliśmy zamykać samochód; tak nas pilnowali. Dodam jeszcze bardzo miłe ceny- litr ON- 3 pln, paczka fajek- 3 pln, koniak- 7-8 pln, flaszka wódki- 2-3pln, obiad dla dwóch osób- 25-35pln. Za 1 USD w kantorze dostawaliśmy 11 rubli. żyć, nie umierać.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 23 cze, 2014 20:42

Sławekkas pisze: kilka razy byliśmy legitymowani przez ludzi w cywilu, szczególnie interesowało ich czy przypadkiem nie przejeżdżaliśmy przez Ukrainę.
a gdybyście przejeżdżali, to co by było?

Sławekkas
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Sławekkas » śr 25 cze, 2014 01:05

pietia pisze:a gdybyście przejeżdżali, to co by było?
W sumie to nie wiem co by było, z tego co mówiła Suzana (laska ktora udostępniła nam mieszkanie) to ze względu na obecną sytuację polityczną, obcokrajowcy ktorzy mają "świeże" ukraińskie pieczątki w paszportach są raczej niechętnie goszczeni w Naddniestrzu; tym bardziej że trafiliśmy akurat na "Dien Pabiedy".

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Alberto » pt 27 cze, 2014 21:07

pietia pisze:
Sławekkas pisze: kilka razy byliśmy legitymowani przez ludzi w cywilu, szczególnie interesowało ich czy przypadkiem nie przejeżdżaliśmy przez Ukrainę.
a gdybyście przejeżdżali, to co by było?
Mam w paszporcie świeże, bardzo świeże i starsze pieczątki z UA (wjazd do RND początkiem kwietnia 2014). Na granicy nikogo to nie interesowało. Żadnych problemów, żadnych podejrzeń. Polecam. Koniak Siurpryznyi 27zł (sprawdź koniecznie jak huczało w głowie Chruszczowowi podczas zjazdu PZPR :)

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek » pn 29 cze, 2015 20:32

Ostatnio przekraczałem granicę w Benderach. Bez problemu, pełna kultura w porównaniu do tego co było kilka lat temu.
NASZA MOŁDAWIA
http://www.mynameisola.com/pl/tag/moldova/

www.mynameisola.com
https://www.facebook.com/mynameisolacom

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » pn 06 lip, 2015 20:19

Byliśmy koło RND 22 IV 2015 (samochodem). Kiedy jechaliśmy do Dubasari, koło Cricovej zatrzymała nas policja z MD - w rozmowie z nimi wyszło, że pogranicznicy naddniestrzańscy chcieli wtedy 50 EUR za wjazd... ostatecznie byliśmy tylko w Criuleni (naprzeciwko Dubasari, nad mołdawskim brzegiem Dniestru)

AdmiralKL
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: AdmiralKL » ndz 06 wrz, 2015 13:19

W sierpniu przekraczałem granicę w Banderach i potem w Krczuganie - żadnych problemów ze strony RND, tylko na ukraińscy pogranicznicy nas sprawdzali i nasz bagaż, ale wyglądało to raczej na rutynę wobec obywateli innych państw niż tych co pojawiają się regularnie na tym przejściu. Zdziwiło mnie tylko, że w środku tygodnia ostatnia marszrutka z Tyrasopola do Odessy odeszła między godz. 13-14, ale jakoś sobie poradziliśmy.

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: barciur » pt 06 lis, 2015 02:00

A jak to wygląda od strony Mołdawii? Tzn. że wjazd do Mołdawii legalny a wyjazd "nielegalny" przez Naddniestrze? Brak pieczątki wyjazdowej może spowodować problemy w przyszłości?

martinez
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: martinez » czw 19 lis, 2015 23:57

masz pieczatke ukraińską i to wystarcza

ODPOWIEDZ