Granica lądowa Azerbejdżan-Rosja otwarta

Wszystko co związane z podróżami po Kaukazie
Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » śr 28 paź, 2015 18:57

Od wielu już lat krąży po świecie i necie informacja, jakoby przejścia graniczne AZ-RUS mogli przekraczać tylko obywatele WNP.

Nieprawda.

Dziś wjechałem do Azerbejdżanu z Rosji przez przejście graniczne Jarag-Kazmalyar (tzw. centralnaja tamożnia lub też SDK). Zajęło mi to może 15 minut. Kłopot był jedynie taki, że nie ma tam pieszego przejścia po stronie rosyjskiej (po azerskiej już jest), dlatego przewiózł mnie i czworo innych przypadkowo jadący do swojej Ojczyzny Azerbejdżanin. Wysadził już po drugiej stronie mostu i granicę azerską przeszedłem piechotą. Chciał 500 rubli, dostał 130 i był zadowolony.

Przejście graniczne jest tu: 41.637398, 48.415751.

Jest jeszcze jedno przejście wielostronne. Tu: 41.781787, 48.555873. Nazywa się Tagirkent-Kazmalyar. Opisywane też jako niżniaja tamożnia. Dość dogodne, bo o 6 rano do granicy jedzie elektryczka z Derbentu. Niestety, granica ta od 15.10. przez 25 dni jest nieczynna (remont). Jest też przejście piesze.

Ostatnie przejście (kierowcy marszrutek mogą nie wiedzieć, że to przejście tylko dla Rosjan i Azerów) to Nowo-Filia (wierchniaja tamożnia): 41.706983, 48.474829. Czynne tylko w ciągu dnia.

Do przejść jeżdżą marszrutki zarówno z północnego, jak i południowego dworca w Derbencie. Kosztuje to 100 rubli (centralnaja) lub 150 rubli (niżniaja i wierchniaja).

Z granicy do Baku dojechałem autobusem. Kierowców tam multum, więc tylko od portfela zależy sposób, w jaki dojedziecie do Baku. Kosztowało to 6 manatów.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » czw 05 lis, 2015 17:45

Dzięki za rozwianie wątpliwości, bo na temat tej granicy znajdowałem sprzeczne informacje ;)

ODPOWIEDZ