Krym 2014 z wizą czy bez...

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
vlad tepes
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym 2014 z wizą czy bez...

Post autor: vlad tepes » wt 18 mar, 2014 14:47

Witam nie będę rozpisywał się nad tym co stało się kilka minut temu. Mam pytanie czy na Krym zostaną wprowadzone wizy?, zdrowy rozsądek mówi mi że tak. Byłem na Krymie 9więć razy, w tym roku mam zamiar jechać z rodziną. Jeśli będziemy potrzebowali wiz wiadomo z racji finansowych być może (pomimo mojego zafascynowania krymem) będziemy musieli zmienić plany. Liczę że na Krymie nadal będzie obowiązywał ruch bezwizowy. Wprowadzenie wiz odbije się mocnym echem po kwaterodawcach żyjących z turystów z PL.

abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Re: Krym 2014 z wizą czy bez...

Post autor: abacil » wt 18 mar, 2014 15:39

A dlaczego ma obowiązywać ruch bezwizowy? Rosja to Rosja i koniec. A poza tym Krym nie graniczy z Polską tak jak obwód królewiecki, żeby wprowadzać ruch bezwizowy.
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 19 mar, 2014 20:43

Obwód kaliningradzki (czy jak piszesz, "królewiecki") ma ruch bezwizowy tylko z przygranicznymi regionami Polski, zdecydowana większość Polaków, podobnie jak innych obywateli UE, na wjazd do niego potrzebuje takiej samej wizy, jak do "właściwej" Rosji\
Jedyne bezwizowe wyjątki to turyści, przybywający statkami wycieczkowymi do Pitra i chyba Władywostoku, którzy mogą przebywać bez wizy max 72 h. Raczej nie wydaje mi się, żeby podobną furtkę zastosowano w odniesieniu do Krymu, choć np. do Sewastopola czy Kerczu też przybywają statki wycieczkowe

Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: jajeś » czw 20 mar, 2014 17:54

niestety na Krym na pewno z wizami. Szkoda. Były plany by tam pojechać jeszcze ale w tym roku si nie da a co dalej życie pokaże.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » czw 20 mar, 2014 21:29

Wiza to formalność, związana tak naprawdę jedynie z pieniędzmi i chwilą poświęconą na wycieczkę do pośrednika. Nie rozumiem, czemu miałoby to stanowić to taki ogromny problem, skoro nawet przy dwutygodniowej wycieczce koszt wizy się jako tako rozkłada i wcale nie jest taki duży.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 20 mar, 2014 22:01

To nawet nie chodzi tylko o kase tylko czas poswiecony na zalatwianie.. Jakby rosyjska wize dalo sie kupic np od reki na granicy (nawet za wyzsza cene) to bym juz dawno tam pojechala. A tu musisz planowac wszystko duzo wczesniej i albo gdzies jechac do innego miasta (co sie laczy ze strata dnia lub wiecej urlopu) albo wysylac gdzies paszport (i na jakis czas zostajesz bez paszportu i nie mozesz w tym czasie gdzie indziej jechac, a jak ci go zgubia w jakims biurze podrozy to wogole jestes ugotowany na cale wakacje). Dla mnie poki co urasta to do rangi problemu ktory mnie przerasta...
Mam nadzieje ze kiedys sie to zmieni i zacytuje tego posta z podpisem "ale glupio gadalam w tym 2014 roku" po czym wrzuce relacje z Kamczatki :P
Ostatnio zmieniony czw 20 mar, 2014 22:04 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 20 mar, 2014 22:02

Dracid pisze:Wiza to formalność, związana tak naprawdę jedynie z pieniędzmi i chwilą poświęconą na wycieczkę do pośrednika. Nie rozumiem, czemu miałoby to stanowić to taki ogromny problem, skoro nawet przy dwutygodniowej wycieczce koszt wizy się jako tako rozkłada i wcale nie jest taki duży.
Ja mam alergię do wszelkich urzędów itp, dlatego zawsze na wakacje wybieram w pierwszej kolejności kraje do których nie ma wiz albo są proste do zdobycia (np. do niedawna Armenia, gdzie pytali tylko o numer karty kredytowej :) )
Wizy na pewno zniechęcą wielu turystów.

LordSlimak
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: LordSlimak » czw 20 mar, 2014 22:21

buba pisze:[...]To nawet nie chodzi tylko o kase tylko czas poswiecony na zalatwianie.. Jakby rosyjska wize dalo sie kupic np od reki na granicy (nawet za wyzsza cene) to bym juz dawno tam pojechala. [...]
Ja mam takie samo zdanie jak Buba, sama opłata za wizę to tylko koszt, ale zaproszenie i później meldunek to już spore, według mnie niepotrzebne utrudnienie...

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 21 mar, 2014 07:12

Zaproszenie do Rosji? Meldunek w Rosji? Że co? Zaproszenie załatwia biuro podróży, meldunek otrzymujesz w hotelu i nigdzie za nim chodzisz nie musisz. To nie Białoruś/Kazachstan. Nawet w Turkmenistanie meldunek polegał na tym, że pani z biura wzięła mój paszport i za 4h miałem go z powrotem w pokoju hotelowym, a przez ten czas jeździłem po Aszchabadzie, a wizę dostałem na lotnisku na podstawie zaproszenia wyrobionego w trzy tygodnie.

Załatwienie trzech pozostałych wiz zajęło mi w zeszłym roku też 3 tygodnie (zaproszenie robiło się równolegle), więc argumenty z wczesnym planowaniem i brakiem możliwości wyjazdu uważam za niezbyt trafne, bo aż tyle czasu zdobycie niezbędnych dokumentów nie zajmuje. A o zgubionych paszportach jeszcze nie słyszałem.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 21 mar, 2014 11:00

Z tego co słyszę tutaj w telewizji to Ukraina chce przyjąć ustawę o "okupowanym terytorium" - w tejże ustawie proponuje się zrobić zapis że wjazd (oczywiście od strony ukraińskiej) odbywa się tylko za zgodą państwa ukraińskiego.
Biorąc pod uwagę ten fakt myślę że wjazd dla turystów może być mocno utrudniony.... Pomijam już ogólną opinię, że Rosja nie poprzestanie tylko na Krymie....
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 21 mar, 2014 11:01

Dracid pisze:meldunek otrzymujesz w hotelu
a jak nie planujesz sypiac w hotelach to skad bierzesz meldunek?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 21 mar, 2014 19:36

Przede wszystkim jeśli nie zamierzasz zatrzymać się w jednym miejscu na więcej niż 7 dni, to meldunku nie potrzebujesz. Oczywiście w takim wypadku lepiej zachować wszelkie bilety, na dowód że się przemieszczaliście
Ta proponowana ustawa o "terytoriach okupowanych" przewidywać ma kary od 3 do 5 lat za "nielagalny wjazd na Krym, zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i cudzoziemców. Jeśli to przejdzie, to półwysep stanie się dostępny jedynie od strony Rosji, przez Cieśninę Kerczeńską. A tam kolejki do promu w sezonie bywają ponoć kilkudniowe. Most dopiero w planach.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pt 21 mar, 2014 20:49

Myślę, że Moskwa zacznie dofinansowywać połączenia lotnicze, zwłaszcza dla Krymczan.
Jestem prawie pewien, że ruszy machina promocji Krymu, tak inwestycyjnie, jak i turystycznie.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » pt 21 mar, 2014 21:35

Znalazłem link z projektami ustaw:

http://iportal.rada.gov.ua/news/zp/page/5

Są to:
1) Новий законопроект (№ 4497)
2) Новий законопроект (№ 4473-1)
3) Новий законопроект (№ 4497-1)

Nie wiem dokładnie, czym się różnią od siebie (i czy jedno nie jest nowszą wersją drugiego).

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » pt 21 mar, 2014 22:15

Szulik pisze:Myślę, że Moskwa zacznie dofinansowywać połączenia lotnicze, zwłaszcza dla Krymczan.
Jestem prawie pewien, że ruszy machina promocji Krymu, tak inwestycyjnie, jak i turystycznie.
Połączenia lotnicze mogą też uznać za nielegalne tak jak to jest w przypadku Abchazji. Wątpię że rosyjskie linie lotnicze zechcą pozbyć się licencji....
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 22 mar, 2014 20:32

W Rosji jest sporo linii lotniczych z "czarnej listy", nie mogących latać do bardziej cywilizowanych krajów. Może one i będą latać z rosyjskich miast na Krym, w sumie do stracenia i tak nic nie mają. Być może powstaną też jakieś Krymskije Avialinii. Oczywiście bezpieczeństwo takich przelotów pozostawiać będzie wiele do życzenia

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 30 mar, 2014 08:43

Tymczasem od dziś na Krymie i w Sewastopolu oficjalnie obowiązuje czas moskiewski

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 01 kwie, 2014 12:30

No i mamy oficjalną odpowiedź na tytułowe pytanie:

Теперь для поездок в Крым иностранные граждане должны получить российские визы, заявило Министерство иностранных дел России.

«В связи с воссоединением Крыма и Севастополя с Российской Федерацией иностранному гражданину для посещения территории Крыма необходимо получить российскую визу в одном из дипломатических представительств или консульских учреждений Российской Федерации», — сообщили в пресс-службе МИД РФ.

«Вопрос выезда иностранных граждан, находящихся на территории Крыма, которые ранее прибыли в соответствии с законодательством Украины в безвизовом режиме, необходимо решать через представительство МИД России в Симферополе», — отмечается в сообщении российского МИД.

Отметим, ранее премьер-министр Украины Арсений Яценюк заявил, что правительство не будет спешить с введением визового режима с Россией.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » wt 01 kwie, 2014 13:12

Porażka... Liczyłem na to, że może ustanowią na Krymie specjalną strefę bezwizową, żeby jednak nie zabierać miejscowym dochodu z zachodnich turystów. Jak jednak widać nadzieje były płonne :(. Długo już nie zrobię takiego zdjęcia jak w avatarze :(.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 01 kwie, 2014 14:30

Czemu tak panikujecie z tą wizą? Rosyjska - jak to słusznie ktoś (chyba Pietia) zauważył - to nie wiza do USA i w zasadzie formalność. Ja się bardziej niż wizy boję owego спецразрешения. Cholera wie, co i jak z nim będzie i jak można będzie je uzyskać.

art72
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: art72 » wt 01 kwie, 2014 18:09

Od dziś wszyscy obcokrajowcy udający się na Krym muszą mieć wizę FR. :?

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 01 kwie, 2014 19:22

Ja po ciuchu jeszcze liczę na liberalizację reżimu wizowego do Rosji.
Jeszcze w zeszłym roku do Dumy trafił projekt liberalizujący zasady wydawania wiz, a najlepszy projekt powstał niedawno i miał być sarkastyczną odpowiedzią na sankcje wobec niektórych przedstawicie władz Rosji. Otóż ten projekt zakłada całkowite zniesienie wiz dla obcokrajowców przybywających do Rosji na okres do 2 tygodni. Szanse na jego wprowadzenie dzisiaj oceniam dość nisko, gdyż miał być to przede wszystkim propagandowy chwyt w stylu: "wy nam blokujecie wjazd, a my wam otwieramy granicę".
Ale może jednak?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 01 kwie, 2014 19:51

A jeszcze przeczytałe dziś, że Komisja Europejska planuje liberalizację wydawania wiz schengeńskich, m.in. tym, którzy mają na koncie kilka wiz turystycznych, mieliby wydawać wizy siedmioletnie. Przewidziane ma być też wydawanie wiz na granicy, co prawda miałaby byc ona ograniczona tylko do kraju, który ją wydał (czyli jakby wiza narodowa).
Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na dzisiejszą datę, ale info takie spotkałem na kilku portalach, więc może to nie pryma aprilis,a proces liberalizacji będzie kontynuowany. A to może spowoduje podobne kroki i ze strony rosyjskiej. Choć prawdę mówiąc, to zasady wjazdu obywateli UE do Rosji są i tak dużo prostsze, niż obywateli Rosji do UE, więc już tak bardzo nie narzekajmy.

Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: jajeś » wt 01 kwie, 2014 20:25

niestety na Krym tylko z WIZĄ szkoda bo w moim przypadku jeśli kupię wizę to wole pojechać w głąb FR

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » śr 02 kwie, 2014 06:04

Dracid pisze:Czemu tak panikujecie z tą wizą? Rosyjska - jak to słusznie ktoś (chyba Pietia) zauważył - to nie wiza do USA i w zasadzie formalność. Ja się bardziej niż wizy boję owego спецразрешения. Cholera wie, co i jak z nim będzie i jak można będzie je uzyskać.
Nie chodzi tylko o to, że to formalności, ale również dodatkowe koszty. Dla czteroosobowej rodziny już dość znaczące. Ponad 600 zł przy załatwianiu osobiście nie licząc czasu i pieniędzy na jeżdżenie do ambasady, to 1/5 tego co wydałem na Krymie w zeszłym roku przez 20 dni. Korzystając z pośredników wychodzi jeszcze drożej. Sporo. Wolę te pieniądze zainwestować w bilety i polecieć do Gruzji przykładowo.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » śr 02 kwie, 2014 10:49

No i stało się - loty na Krym zostały zabronione...
http://www.flightworx.aero/aviation-new ... es-message
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

mNk
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: mNk » śr 09 kwie, 2014 23:42

Wiza jest to problem, choćby dlatego, że kosztuje, jest to prawie 5 stów za dwutygodniową (przez pośrednika, bo i tak się nie opłaca jeździć załatwiać), które można spożytkować na wyprawę, a to wbrew pozorom niemała kwota. Ze sprawami meldunkowymi faktycznie nie ma większych problemów. Tak czy inaczej, trzeba to po prostu potraktować jako koszt i element tego, bo przecież trudno sobie wyobrazić, aby nie jeździć na Wschód.

Pociągi na Krym z Ukrainy wygląda na to, że jeżdżą, ciekawe natomiast, jak to rozwiązali - kto obsługuje (pewnie UŻ), jak się rozliczają, bo sytuacja to nietypowa przecież, kiedy ukraiński przewoźnik miałby zapewniać transport na terytorium, którego statusu nie uznaje.

"Пасажирські поїзди у напрямку АР Крим та зворотно відправляються згідно з графіком руху на 2013 – 2014 роки. Жодного поїзда до півострова не було відмінено. Випадки затримки у русі поїздів викликані несанкціонованими перевірками поїздів силами так званої «самооборони» Криму.

Зокрема, на станції Джанкой проводиться несанкціонований контроль пасажирських поїздів, що слідують на кримський півострів, а також вибірковий контроль у поїздах із Криму. Такі перевірки призводять до затримок поїздів у середньому на 15 – 50 хв".
http://www.uz.gov.ua/press_center/up_to ... ic/376923/
darkCity

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 10 kwie, 2014 08:40

Ukrzaliznycia na Krym jeździ, traktujac go pewnie jak częsć terytorium Ukrainy. Póki strona rosyjska nie robi przeszkód, to właściwie dlaczego miałyby ukraińskie pociągi nie jeździć. Słyszałem jedynie, że zawieszono kursowanie elektryczek z kontynentalnej Ukrainy na Krym.
Ciekaw jestem natomiast letnego rozkładu jazdy (wchodzi w zycie pod koniec maja), zwykle było w nim pełno sezonowych pociągów na Krym, ciekawe jak z numi będzie teraz, w obliczu spodziewanego spadku liczby turystów z Ukrainy. A jeśli nie uruchomią tych pociągów, to ciekawe, na wzmocnienie których połączeń pójdzie ich tabor, bo nie sądzę, aby przez całe lato miał stać bezczynnie

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 10 kwie, 2014 22:03

Czyżby rzeczywiście miałoby nie nie być pociągów z Ukrainy na Krym?

В России заявляют о несогласованности графиков железнодорожного движения между Украиной и Крымом

Железнодорожные перевозки между Украиной и Крымом могут быть приостановлены.

Об этом заявил президент ОАО Российские железные дороги Владимир Якунин в интервью телеканалу Россия 24.

«Сейчас есть какие-то сигналы о том, что в силу определенной несогласованности графиков движения между Украиной и Крымом эти перевозки могут, по крайней мере, на какое-то время вообще прекратиться», — заявил он.

«Здесь железная дорога готова к тому, что пассажир будет подвозиться к портам (в основном, сейчас про Анапу речь идет) и дальше перевозиться морским транспортом. Плюс авиационный транспорт. Там, где нет железнодорожных линий и где перекрыто движение, естественно, железнодорожники ни пассажиров, ни грузы перевезти не смогут», — добавил он.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » pt 11 kwie, 2014 07:16

To już by była kompletna porażka... O ile jeszcze same wizy można strawić, to koszt samolotu, czy pociągu przez Rosję, czyni taki wyjazd kompletnie nieopłacalnym. Pozostaje samochód, o ile ktoś takim dysponuje.

ODPOWIEDZ