Krym 2014 z wizą czy bez...

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Re: Krym 2014 z wizą czy bez...

Postautor: Dracid » pt 11 kwie, 2014 07:27

A o autobusach niczego się nie mówi? Na bus.com.ua rozkłady nadal widnieją.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pt 11 kwie, 2014 22:13

Niespecjalnie mi się też widzi to podwożenie pociągami do Anapy, a dalej podróż promem. Po pierwsze-tych promów musiałoby być całkiem sporo, by przewieźć wszystkich pasażerów choćby tylko z rosyjskich pociągów; po drugie- z promu trrzeba ich będzie jeszcze rozwieźć po kurortach Krymu. W przypadku miejścowości, położonych w zachodiej części półwyspu (Eupatoria,ale i Sewastopol) może to oznaczać dodatkowe kilka godzin w podróży już po samym Krymie. Pod tym względem Symferopol jako punkt przesiadkowy był jednak dużo korzystniej położony, bardziej centralnie zarówno w stosunku do zachodniej, jak i wschodniej części wybrzeża

Szulik
Administrator

Postautor: Szulik » sob 12 kwie, 2014 07:48

Rozmawiałem z Krymczanami i ich zdaniem jeśli nie unormuje się sytuacja z tranzytem przez Ukrainę to do czasu usprawnienia (czyt: budowy mostu/tunelu) można zapomnieć o turystyce na szeroką skalę. Podali mi argument: otóż ponoć dziennie na Krym wjeżdża z lądu ok 200 tirów z zaopatrzeniem. Dzisiejsza przepustowość przeprawy promowej to ok 60 tirów. Jeśli więc Krym będzie odcięty od dostaw z lądu to promy nie będą w stanie jeszcze długo obsłużyć ruchu turystycznego.
Można oczywiście zwiększać ilość lotów jednak lotnisko w Symferopolu ma niewielką przepustowość - jak byłem rok temu to odbiór bagażu był w zasadzie na pętli trolejbusowej, a sala odlotów ledwo mieściła pasażerów jednego rejsu :)
Jestem jednak pewien, że prędzej czy później cały ruch turystyczny i zaopatrzenia będzie skierowany drogą lądową.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: Kwiatkowski11 » sob 12 kwie, 2014 10:01

Ja wczoraj zadzwonilem na naszych ulubionych Tatarow na Podpolszczikow w Bakczysaraju. Zapraszaja wszystkich i twierdza, ze bedzie "normalnie". Ceny jak w ubieglym roku: 160.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: kunek » sob 12 kwie, 2014 19:37

czy Twoi zaprzyjaźnieni Tatarzy pomagają tez w załatwieniu spraw wizowych (zaproszenie, po przyjeździe registrancja itp)
coś mi się widzi, że tzw zwykli ludzie (jak zawsze zresztą) zapłacą za "wielką politykę"
a raczej nie zarobią

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: Kwiatkowski11 » śr 16 kwie, 2014 22:27

Ja uz
kunek pisze:czy Twoi zaprzyjaźnieni Tatarzy pomagają tez w załatwieniu spraw wizowych (zaproszenie, po przyjeździe registrancja itp)
coś mi się widzi, że tzw zwykli ludzie (jak zawsze zresztą) zapłacą za "wielką politykę"
a raczej nie zarobią

Ja napisalem , ze to sa nasi ulubieni Tatarzy ( bo sporo o nich info na tym forum). Jak ktos sie wybiera wysle na priv. telefon.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Pilatus
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: Pilatus » czw 17 kwie, 2014 00:26

Spójrzmy prawdzie w oczy. Na Krym po prostu już nie pojedziemy... No bo jak? Przecież jest to terytorium Ukrainy, zatem wjazd na ten teren na podstawie rosyjskiej wizy będzie najzwyczajniej w świecie nielegalny. Nielegalne będą też rosyjskie pieczątki wjazdowe z "granicy Krymskiej", bo to NIE JEST granica państwowa, tylko granica między ukraińskimi obwodami. Jedynym względnie legalnym sposobem dojazdu na Krym byłby w tej chwili przejazd przez Rosję przez legalne rosyjskie przejście graniczne i wjazd na półwysep promem od strony Rosji, co jest absurdalne i karkołomne. Choć wtedy będzie to nielegalny wjazd na teren Ukrainy (bez ukraińskiej pieczątki przy wjeździe z Rosji na Krym), ale gdy będzie rosyjska pieczątka z legalnego przejścia granicznego, to i tak nikt (przynajmniej po ukraińskiej stronie) tego nie stwierdzi, gdzie byliśmy. Niemniej, mnie perspektywa takiego objazdu w najkrótszym wariancie przez Rostów i Krasnodar zdecydowanie zniechęca.
Nie wspomnę o względach moralnych - wyjazd na Krym na rosyjską wizę byłby akceptacją faktu, że ten teren należy do Rosji. A nie należy - to jest teren Ukrainy pod okupacją rosyjską. Także wprowadzenie konieczności posiadania wiz rosyjskich na Krym to de facto zamknięcie możliwości przyjazdu na półwysep wszystkim cudzoziemcom, oprócz Rosjan i innych obywateli WNP.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » czw 17 kwie, 2014 08:52

Myślę, że sporo wyjaśni sie po tegorocznym sezonie. Jeśli liczba odwiedzających Krym spadnie radykalnie, w porównaniu z latami poprzednimi (a jest to całkiem możiwe), to może władze wprowadzą jakieś ułatwienia wizowe. Już gdzieś czytałem, że we władzach Krymu przewijał się pomysł bezwizowego wjazdu dla osób, mających wykupione wczasy na Krymie. A względy moralne? No cóż, do Naddniestrza jakoś wielu z nas jeździło, też de facto akceptując w ten sposób istnienie tego państewka. Podobnie z Abchazją, Karabachem itd. Zresztą, gdyby w podróżach i turystyce kierować się moralnościa, to należałoby omijać szerokim łukiem większość państw świata, z Rosją i Chinami na czele, gdyż odwiedzając je też niejako wspieramy panujące tam reżimy

Szulik
Administrator

Postautor: Szulik » czw 17 kwie, 2014 17:49

Gdzieś widziałem ostatnio opracowanie, z którego wynikało, że oficjalnie tylko ok 6% regionalnego PKB Krymu przypadała na turystykę. Coś mi się mała ta cyfra widzi, choć może to kwestia metodologii. Większość usług turystycznych jest pewnie na szaro, zaś np. zaopatrzenie mogło zostać pominięte.

Jeśli jednak turystyka nie jest tak ważnym sektorem lokalnej gospodarki jak nam się wydaje to straty nie będą tak drastyczne.

Jeśli chodzi o moralność to proponuję także nie jeździć do Wilna, Kiszyniowa i Lwowa. I setek innych miast, które kiedyś przeszły z jednych rąk do drugich.

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: kunek » czw 17 kwie, 2014 18:26

a kiedyś dostałęś tam jakikolwiek paragon? oczywiście szara strefa w 90% więc w statystyce nie będzie widać braku turystów...

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: buba » czw 17 kwie, 2014 18:46

Pilatus pisze:Nie wspomnę o względach moralnych - wyjazd na Krym na rosyjską wizę byłby akceptacją faktu, że ten teren należy do Rosji

Szulik pisze:Jeśli chodzi o moralność to proponuję także nie jeździć do Wilna, Kiszyniowa i Lwowa. I setek innych miast, które kiedyś przeszły z jednych rąk do drugich.

nie mowiac o np. Wrocławiu i okolicach... :P a ja tu mieszkam.... czy to niemoralne?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Basia Z.
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Postautor: Basia Z. » pt 18 kwie, 2014 18:10

Szulik pisze:Gdzieś widziałem ostatnio opracowanie, z którego wynikało, że oficjalnie tylko ok 6% regionalnego PKB Krymu przypadała na turystykę. Coś mi się mała ta cyfra widzi, choć może to kwestia metodologii. Większość usług turystycznych jest pewnie na szaro, zaś np. zaopatrzenie mogło zostać pominięte.

Nie wiem gdzie to widziałeś, ale ja widziałam diagramy, gdzie z turystyki było około 30 % PKB Krymu. Podobnie z rolnictwa, a z przemysłu nieco mniej.
Ale to było w "Gazecie Wyborczej", więc pewnie nie wszyscy uwierzą ;)

Swoją drogą podróżując trochę po Krymie nigdzie nie widziałam dużych zakładów przemysłowych, co najwyżej jakieś kopalnie wapienia, kruszyw itd.
Nie byłam w północnej części półwyspu, tylko przejeżdżałam, ale tam nie ma specjalnie dużych miast.

Pilatus
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: Pilatus » pt 18 kwie, 2014 18:31

Mówiąc o moralności mówiłem o kwestii wjazdu na wizę rosyjską, a nie o wyjazd w ogóle. Po prostu jest to wjazd na terytorium z niewłaściwym dokumentem wjazdowym. Porównując np. do Naddniestrza, różnica jest taka, że na Naddniestrze wjeżdża się jednak na tych samych warunkach, co do Mołdawii.
Nie przyjadą Ukraińcy, nie przyjadą Polacy, czyli znaczna część klienteli się wykruszy. Jedynie Rosjanie przyjadą, ale oni i tak przyjeżdżali, a jakoś wątpię, czy przyjedzie ich więcej niż zwykle. W każdym razie szczerze kibicuję, by turystów było teraz mniej. Może to sprawi, że władze oraz mieszkańcy Krymu omamieni przez Putina przejrzą na oczy.

pietia pisze:to może władze wprowadzą jakieś ułatwienia wizowe

Wątpię, czy będą miały coś do gadania. Musiałyby mieć zgodę Moskwy

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pt 18 kwie, 2014 20:29

Pilatus pisze:pietia napisał(a):
to może władze wprowadzą jakieś ułatwienia wizowe

Wątpię, czy będą miały coś do gadania. Musiałyby mieć zgodę Moskwy

Miałem oczywiście na myśli, że Rosja wprowadzi ułatwienia dla turystów, podróżujących na Krym, poodbne do tych, które niedawno wprowadzono w Pitrze i Władywostoku,w odniesieniu do przybywających tam statkami wycieczkowymi (mogą przebywać tam do 72h bez wizy). Mogłaby to być forma zachęty i przyciągnięcia turystów ze świata

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: kokardka33 » pt 18 kwie, 2014 21:52

Czytałam ostatnio parę dni temu na jakimś portalu z Krymu wywiad z ministrem do spraw turystyki że w ubiegłym roku Krym odwiedziło ok 6 milionów turystów a w tym roku spodziewają się ok 700 tyś turystów . Aż żal jak się pomyśli jakie idealne miejsca do plażowania będą w tym roku :(

LordSlimak
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Postautor: LordSlimak » pt 18 kwie, 2014 23:10

Pilatus pisze: [...]
Nie przyjadą Ukraińcy, nie przyjadą Polacy, czyli znaczna część klienteli się wykruszy. Jedynie Rosjanie przyjadą, ale oni i tak przyjeżdżali, a jakoś wątpię, czy przyjedzie ich więcej niż zwykle. [...]

Jak nie będzie znaczynch utrudnień komunikacyjnych, to nie wydaje mi się, żeby ludzie ze wschodniej i południowej Ukrainy się wystraszyli i nie pojechali. Odpadnie tylko UE (na forum gdzieś było że to "aż" 3% turystów) Zachodnia i może środkowa Ukraina.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: zeneczek » ndz 20 kwie, 2014 09:17

ustawodawca wprowadza możliwość wjazdu na terytorium okupowane jakim jest Krym Ukraińcowi mającemu tzw interes prawny,obcokrajowcowi dodatkowo za specjalnym pozwoleniem. O wizie rosyjskiej nie wspominając,takowa na stan z połowy kwietnia w/g Konsula RUS-Kraków wydawana jest wyłącznie na prywatne zaproszenie mieszkańca Krymu.Turystyczne w tej chwili nie są wydawane.
Oczywiście sytuacja jest płynna i wszystko może ulec zmianie,sytuacja nawet dla mnie jest kiepska.O turystyce europejczyków w tamte rejony nawet żal wspominać.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » ndz 20 kwie, 2014 09:50

Czyli co, jeśli wyrobię sobie turystyczną wizę FR na podstawie vouchera np. z Moskwy i Krasnodaru, i przy okazji zechcę odwiedzić Krym, to na półwysep mnie nie wpuszczą, nawet od strony Rosji?

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: zeneczek » ndz 20 kwie, 2014 20:32

wystarczy przypadkowa kontrola,lub obowiązkowy meldunek.Jak oczywiście udowodnisz że jedziesz do Moskwy przez Krym(stempel graniczny się kłania) to może się udać.Jednak wątpliwości tego typu nikt nie rozwieje.
Dasz się tylko naciągnąć pośrednikowi jeżeli obieca wizę turystyczną na Krym,dzisiaj dostałem dodatkowo potwierdzenie że OWIR na Krymie bez względu na lokalizację daje zgodę na zaproszenie prywatne do wizy,niestety turystycznych wariantów brak.Oczywiście może do lata jeszcze coś zmienią,zobaczymy.Zresztą żywotnie jestem zainteresowany tematem wizowym i dojazdem-przejazdem TAM i do PL.Posiadając nowsze info podzielę się nim,pozdr

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: zeneczek » ndz 20 kwie, 2014 20:37

chętnie natomiast poproszę o info jakie prawko należy posiadać jako obcokrajowiec przy kontroli w Rosji?,międzynarodowe?,narodowe tylko pisane również po łacinie?,czy apostil z tłumaczeniem?,będę wdzięczny za wiarygodne info

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pn 21 kwie, 2014 08:43

zeneczek pisze:wystarczy przypadkowa kontrola,lub obowiązkowy meldunek.Jak oczywiście udowodnisz że jedziesz do Moskwy przez Krym(stempel graniczny się kłania) to może się udać.Jednak wątpliwości tego typu nikt nie rozwieje.
Dasz się tylko naciągnąć pośrednikowi jeżeli obieca wizę turystyczną na Krym,dzisiaj dostałem dodatkowo potwierdzenie że OWIR na Krymie bez względu na lokalizację daje zgodę na zaproszenie prywatne do wizy,niestety turystycznych wariantów brak.Oczywiście może do lata jeszcze coś zmienią,zobaczymy.Zresztą żywotnie jestem zainteresowany tematem wizowym i dojazdem-przejazdem TAM i do PL.Posiadając nowsze info podzielę się nim,pozdr

Bardziej chodziło mi o sytuację, kiedy do Rosji wjeżdżam na wize turystyczną w "normalny" sposób (np. samolotem do Moskwy), a potem podróżuję sobie np. po Kraju Krasnodarskim, skąd robię 1-2 dniowy wypad na Krym, choćby tylko do Kerczu. Skoro, z punktu widzenia Moskwy, Krym jest częścią terytorium FR, to rosyjska wiza powinna upoważniać do przebywania i na tym półwyspie. Zresztą trochę to dziwne - z jednej strony zapowiadają, ze będą chcieli przyciągnąć na Krym jak najwięcej turystów, a z drugiej mieliby robić trudności tym nielicznym, którzy byliby chętni?

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: zeneczek » pn 21 kwie, 2014 16:03

mam tak samo wiele wątpliwości i pytań na które nikt jednoznacznie nie potrafi odpowiedzieć.Staram się dystansować od POLITYKI i tego co się stało choćby ze względu na rodzinę.
OKAZJĘ przez wielkie O będziesz mieć jak się zdecydujesz na Krym,ponoć za grosze a raczej kopiejki w tym sezonie mają latać samoloty z różnych części Rosji w okolice Krasnodaru aby ułatwić dotarcie na półwysep z pominięciem UA,szczegółów nie znam ale mówi się o tym głośno,powodzenia

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pn 21 kwie, 2014 19:52

Też czytałem i słyszałem o tych tanich lotach na Krym, które mają ponoć być w sezonie. Pytanie jednak, czy dotyczyłoby to wszytskich potencjalnych pasazerów, czy tylko obywateli FR, i to przede wszystkim tych "socalnych" (emeryci, weterani WWO,studenci)., jako że połączenia te mają być dofinansowywane z budżetu federalnego

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: Kwiatkowski11 » pt 25 kwie, 2014 10:18

Z Gazety:
Dziś ustanowiona została międzynarodowa granica państwowa między anektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą.
- Granica została ustanowiona 25 kwietnia. W najbliższej przyszłości zdecydujemy, czy powstaną na niej tradycyjne punkty kontrolne i jakie zasady będą na niej obowiązywać – powiedział Piotr Jarosz, szef Biura ds. Migracji na Krymie.
Jak informuje TVN24 za Ria Novosti, służby graniczne monitorują 27 miejsc, w których możliwe jest przekroczenie granicy. Na razie nie ma restrykcji dotyczących ruchu, mają być jednak opracowane zgodnie z rosyjskim prawodawstwem.

B_28
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: B_28 » sob 03 maja, 2014 21:35

Ciekawe jak z cenami czy poszly do gory sporo
domyslam sie ze zamiast hrywny obowiazuje rubel ruski
ale jak to przeliczyli
ktos cos wie?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » ndz 04 maja, 2014 07:59

Na razie trwa "okres przejściowy", w którym w obiegu są obie waluty. Jednak zastosowano ponoc bardzo niekorzystny przelicznik rubel/hrywna

B_28
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Postautor: B_28 » ndz 04 maja, 2014 20:00

niekorzystny pewnie dla hrywny logicznie wnioskujac
ale co bankomaty pewnie wyplacaja tylko ruble
ciekawe jak zamieniali hrywny w bankomatach na ruble to czy hrywny z pogarda spalili czy odeslali do Kijowa np DHL em czy do kieszeni poszly
a jak kto mial sklep na Krymie i zaopatrywal sie na centralnej ukrainie to teraz co skolektywizowali
tak sie zastanawiam nad takimi ekonomicznymi mechanizmami heee

art72
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Postautor: art72 » pn 05 maja, 2014 07:48

B-28 pisz z polskimi znakami, chyba że nie wiesz jak je stosować. Jak widzę takie wpisy jak Twoje to od razu myślę, że coś mi tu nie pasuje....

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pn 05 maja, 2014 08:08

Bankomaty póki co należą głównie do ukraińskich banków, choć w jakiej walucie wypłacają - nie wiem. Same banki mogą ponoć działać na Krymie jeszcze do przyszłego roku, późnije pewnie ich infrastrukturę przejmą banki rosyjskie

Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Postautor: pepson » pn 05 maja, 2014 14:52

Obecnie wycieczka na Krym mozna porownac do wycieczki w Strefe Gazy :) Zielone ludki trzymaja piecze nad wszytkim, chyba ze chce sie jechac wesprzec Krymskich Tatarów :)
ps. do lipca sprawy tak sie rozwina, ze moze byc problem z wjazdem na UKR, a o wycieczce na Krym bedzie mozna zapomniec i to dopiero bedzie problem.