schody potiomkinowskie

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

schody potiomkinowskie

Post autor: radziun » śr 14 maja, 2014 15:45

Szukam informacji na temat schodów które widziałem (albo mi się wydaje, bo miałem wtedy około 5 lat) na terenie byłego ZSRR, które mają zmienną szerokość stopni. Efekt jest taki, że stojąc u dołu lub u góry wydaje się, że są one proste (nie zwężają się).

Być może chodzi mi o schody potiomkinowskie w Odessie (stąd pytanie w tym dziale), w których ten efekt jest możliwy do uzyskania: stopień najniższy ma 22 metry a najwyższy 12 metrów. Tym niemniej tam mogły by być one proste w widoku w dół (a nie jak mi się zdaje w górę). Czy ktoś mógłby to sprawdzić lub pamięta ze swojej wizyty w tym mieście - bo nie mogę znaleźć nigdzie zdjęcia przedstawiającego widok z góry.

Jeżeli to nie te schody, to być może ktoś wie o jakie mi chodzi. Z rodzicami zwiedzałem wtedy Krym, Moskwę i Sankt Petersburg.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Re: schody potiomkinowskie

Post autor: pietia » śr 14 maja, 2014 19:51

Potiomkinowskie raczej nie, moim zdaniem wizualnie jednak się zwężają, gdy spojrzeć na nie z dołu. Z kolei w Moskwie czy Pitrze tego typu schodów raczej nie ma. Może w Sewastopolu?

Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: radziun » czw 15 maja, 2014 08:06

pietia pisze:Potiomkinowskie raczej nie, moim zdaniem wizualnie jednak się zwężają, gdy spojrzeć na nie z dołu.
Potiomkinowskie są specjalnie tak budowane aby był większy efekt zwężania się (potęgujący wielkość schodów) - tym niemniej, patrząc z góry stopnie będą się rozszerzać ku dołowi więc może wizualnie będą proste?

djds
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: djds » czw 15 maja, 2014 16:07

Może to schody na Górę Mitrydatesa w Kerczu?
Poszukuję forumowiczów ze Śląska w celu stworzenia regionalnego oddziału forum

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » ndz 01 cze, 2014 21:29

radziun pisze:Szukam informacji na temat schodów które widziałem (albo mi się wydaje, bo miałem wtedy około 5 lat) na terenie byłego ZSRR, które mają zmienną szerokość stopni. Efekt jest taki, że stojąc u dołu lub u góry wydaje się, że są one proste (nie zwężają się).

Być może chodzi mi o schody potiomkinowskie w Odessie (stąd pytanie w tym dziale), w których ten efekt jest możliwy do uzyskania: stopień najniższy ma 22 metry a najwyższy 12 metrów. Tym niemniej tam mogły by być one proste w widoku w dół (a nie jak mi się zdaje w górę). Czy ktoś mógłby to sprawdzić lub pamięta ze swojej wizyty w tym mieście - bo nie mogę znaleźć nigdzie zdjęcia przedstawiającego widok z góry.

Jeżeli to nie te schody, to być może ktoś wie o jakie mi chodzi. Z rodzicami zwiedzałem wtedy Krym, Moskwę i Sankt Petersburg.
Efekt ten rzeczywiście był zastosowany podczas budowania Schodów Potiomkinowskich ale muszę zaznaczyć że Odessa jednak zdecydowanie nie jest na Krymie! :wink: Efekt jest widoczny jeśli patrzymy na schody od góry w dół - dlatego też jeśli patrzymy od dołu to schody zwężają się bardziej niż zazwyczaj powinne. Zaprojektował te schody włoski architekt Franciszek Boffo, który pierwotnie zastosował ten efekt podczas budowy kamiennych schodów Depoldowskich w Taganrogu (Rosja).
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: radziun » pt 06 cze, 2014 09:14

gorodok pisze:Efekt ten rzeczywiście był zastosowany podczas budowania Schodów Potiomkinowskich ale muszę zaznaczyć że Odessa jednak zdecydowanie nie jest na Krymie! :wink:
No tak, to prawda, gdzie Rzym, a gdzie Krym - wyszły na jaw moje braki w geografii.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Tajny Radca
Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pn 09 cze, 2014 22:47

YYYYY
Mam nawet zdjęcia z tych schodów w Odessie..... aż będę musiał podłączyć stary dysk by sprawdzić....
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

joaSia66
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

schody potiomkinowskie

Post autor: joaSia66 » ndz 01 lut, 2015 13:15

Jak odpaliłes i znalazłes .Jesli masz foty to zamiesc je od razu .Prosze.

ODPOWIEDZ