Krym - aktualna sytuacja

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » sob 02 maja, 2015 11:29

KRYM KWIECIEŃ 2015:
granica PL-UA w godzinkę.Obwodnica lwowska dalej zamknięta,wybór polega na jeździe w/g znaków(słabo widocznych-droga fatalna)lub przez miasto ale tu się kłania nawigacja lub znajomość topografii miasta.Za Lvovem na Tarnopol droga częściowo wyremontowana,tradycyjnie w miejsc. Zołocziw katastrofa-nawet przez miasto nie jest dobrze.Pozytywne info jest takie że zaraz za miastem było pobojowisko które naprawili.Dalej tradycyjnie-bywa nieźle,bywa i tak że koło można urwać.Obwodnica tarnopolska lepiej jak kilka lat temu ale i tak rozsądek niczego nie zastąpi.Dalsza droga przebiegała nawet nieźle,"rodzynki"w postaci dużych dziur wyskakują znienacka więc czujność wzmożona.Schody zaczynają się za miejscowością Gaisin-bliżej Umania.Jeszcze niezła droga w zeszłym roku zrobiła się drogą z prędkością przejazdową 5km/h na niektórych odcinkach.
Za Umaniem bardzo dobrze(rzadko bywają jamy)aż do dwupasmówki przed Nikolajewem(Mikołajów).Niestety dopadła mnie noc,ulewa i rozwalona droga.Odcinek 15km pokonałem w 1,5godz .Już za obwodnicą ciąg dalszy,tyle tylko że dobry asfalt miesza się z dziurami które i Tiry pokonują bardzo powoli.Dalej jakby bez zmian-czyli raz dobrze,bywa niestety gorzej.Ostatnie kilometry przed granicą też nie najlepiej,nikt tym odcinkiem się nie zajmuje i pewnie długo tak pozostanie.
Granica Armiańsk:podjechałem w poniedziałek ok 3.00,kolejki brak.Paszport i numery rej. wzbudzają konsternację-ale bez przesady.Są rzadkością i może dlatego załadowany na maxa samochód puszczają dalej bez wyrzucania wszystkiego na asfalt.Punkt graniczny UA przesunięto bliżej Rosjan,stacja benzynowa pozostaje dostępna przed strefą "niczyją"jak to miało miejsce w zeszłym roku.Przejazd oczywiście na podstawie paszportu bez żadnych dodatkowych pozwoleń.
Przejście rosyjskie:kartka imigracyjna,reszta już po pełnym rosyjskim programie(w stosunku do 2014r.):wiza,deklaracja na samochód z mozliwością pobytu auta do 3m-cy(z możliwością przedłużenia terminu na miejscu),deklaracja zawiera szereg innych:kwota wwożonej gotówki powyżej określonego pułapu,waga bagaży podręcznych wraz z wartością prezentów.Oczywiście odczuwalna acz nie do przesady kontrola auta.Na samym przejściu zagłuszanie
sygnału GSM.Razem straciłem 1,5 godz.Widać profesjonalizm połączony z nieufnością,dotyczy to również miejscowych przekraczających przejście.Wjazd do Armiańska i szok:za miastem niestety przestaje działać roaming.Telefony pozostają głuche do końca mojego pobytu:trzy różne polskie sieci i ukraiński LIVE po prostu nie działają(nie mylić braku działania roamingu z nieumiejętnością obsługi telefonu jak to zasugerował jeden z mądrych polskich operatorów podczas kontaktu mailowego).Na Krymie działają dwaj operatorzy:K-Telekom(WIN MOBILE) jako główny ale i mało popularny i rosyjski MTC(niby jako roaming)ale cholera wie jak to jest z tymi ich powiązaniami.Zresztą MTC przeważa w statystykach użytkowania.Złą informacją jest to że trzeba zarejestrować SIM kartę na paszport wew. rosyjski-inaczej nie sprzedadzą karty.Jest możliwość połączeń z tej karty z PL jak i dochodzą połączenia z PL.Nie wiem dlaczego nie dochodziły sms z PL(do dzisiaj nie wyjaśnione).Samych kontroli drogowych zarówno w UA jak i na Krymie niewiele lub wcale,brak znaków "zaognionej" sytuacji.W zasadzie tak pozostało do końca pobytu i powrotu.
Pogoda żadna,ale na plażę nie przyjechałem,część dróg po remoncie,niestety bywają(Dżankoj)do naprawy.
REJESTRACJA OBOWIĄZKOWA na miejscu.Ceny na Krymie(nie mylić z resztą Rosji)srednio 100procent drożej jak w PL lub i więcej:woda 1,5l-śr 18-40 rubli,jabłka-50-i w górę rubli,ceny na piwa,wino wyższe jak za UA.Towaru pełno,przybyło miejscowych luksusowych samochodów i uchodzców z obwodu donieckiego.
Dostęp do @ jest.
CENY PALIW: Krym Pb 95 38-40 rubli
diesel ok 39-41 rubli
UA Pb 95 ok 20-22 hrv
ES 95 17,65-17,70(to benzyna ze spirytusem)
deisel 20-22hrv
podam dla zainteresowanych stronkę do śledzenia cen:http://korrespondent.net/business/indexes/fuel/
Powrót:przejście rosyjskie-zdajesz deklarację na auto,reszta standard,(brak kolejki-a była to niedziela)
przejście UA-pół godziny,retoryczne pytanie-czym tym przejściem był WJAZD,dosyć drobiazgowa kontrola miejscowych.My bez problemu.
I WAŻNE DLA WYBIERAJĄCYCH SIĘ INNYM ŚRODKIEM TRANSPORTU-MOŻNA TO PRZEJŚCIE PRZEKRACZAĆ PIESZO.Bynajmniej w danym momencie tak było-przyszli miejscowi na nogach bez problemu(nie uściślałem tematu z pogranicznikami więc odpowiedzialności za to nie wezmę).
POWRÓT po UA:dwupasmówka za Nikolajewem w dużej części naprawiona,reszta po całej długośći UA niestety nie(koniec kwietnia 2015).
Ceny w UA przyjemne(ze względu na kurs).Niestety nie dla miejscowych.Dużo taniej jak na Krymie.
I TU REFLEKSJA:jak komuś z szanownych forumowiczów zależy na wyjeździe w te strony to może pod uwagę wziąć basem morza czarnego na wysokości Odessy i okolic.Ceny na pewno niższe jak na Krymie,brak procedur wizowych i trudności granicznych a sam wypoczynek pewnie podobny.
Krym dla entuzjastów lub "twardzieli"należy pozostawić.Siebie i mi podobnych mających tam rodziny do żadnej z tych grup nie zaliczam.
Myślę że te świeże informacje przyczynią się do właściwych wyborów letniego odpoczynku i pozwolą przygotować się na trudności o których można by nie pomyśleć przed wyjazdem,życząc powodzenia pozdrawiam.

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym 2015 - ceny

Post autor: Piotr Janusz » pn 04 maja, 2015 10:43

"Krym dla entuzjastów lub "twardzieli"należy pozostawić."

Kilka postów wcześniej zachęcałem do wyjazdu na Krym. Teraz niestety mogę tylko potwierdzić powyższe słowa kolegi Zeneczka.

Na Krym dotarłem kilka dni temu pociągiem z Lwowa do Novooleksejevki (30 kwietnia 2015). We Lwowie spokojnie. Podróż pociągiem również. W Novooleksejevce, zaraz przy dworcu stoją taksówki, busy i autobusy, które za 50-100uah ( 2-4 dol) dowiozą do granicy ( 30 minut). Potem trzeba przejść około 1km pieszo i jesteśmy na "granicy" ukraińskiej. Potem znowu kilometr pieszo, potem ok. 3km busem ( 20 rubli+ok.05dol) pod granicę rosyjską. Po przejściu granicy rosyjskiej powinny czekać na nas taksówki, którymi można dojechać do Simferopola ( 700-1000rubli= ok. 15-20dol). Jak się poszczęści to trafimy na autobus, który dowiezie nas do Simferopola bezpośrednio lub z przesiadką w Dżankoye ( za około 200 rubli łącznie). Nigdzie na granicy nie znalazłem żadnego rozkładu jazdy tych autobusów. Wszyscy tylko mówią, że one jeżdżą. Trzeba więc cierpliwie czekać lub jechać taksówką. Wszystkie podane wyżej ceny dotyczą jednej osoby.
Łączny czas przejścia w ten sposób granicy to 2 do 5 i więcej godzin. Wszystko odbywa się pod "gołym" niebem. Nie ma praktycznie żadnych udogodnień.
Wjeżdżałem na podstawie wizy turystycznej, wydanej na podstawie vouchera wystawionego przez firmę z St.Petersburga. Niestety było to napisane drobnymi literkami na dole wizy. Na wizie nie było natomiast zaznaczone gdzie konkretnie jadę. Nie było napisane, że jadę na Krym. Tylko ogólnie, że do Federacji Rosyjskiej. Pogranicznikowi rosyjskiemu nie bardzo się to podobało i wyraźnie miał ochotę mnie nie wpuścić.
Przy takim podejściu nie wróżę niestety niczego dobrego międzynarodowej turystyce na Krymie. Mimo szumnych zapowiedzi nie ma żadnych ułatwień. Żadnego "welcome to", żadnego " herzlich willcommen" ani tym bardziej "serdecznie witamy".
Jeśli chodzi o ceny to jest tak jak pisze kolega Zeneczek. Niestety raczej drogo . Najtańsze piwo 0,5l w sklepie kosztuje 40-50 rubli ( 1dol). Tania jest benzyna i tym samym stosunkowo tanio można się po Krymie przemieszczać publicznym transportem.
Krym bardzo się "oddalił" od Polski w ciągu ostatniego roku. Podróż przez Ukrainę jest tania i bezpieczna, ale wjazd od strony Ukrainy to jednak wielka niewiadoma. Najpewniej byłoby dostać się na Krym np. samolotem przez Moskwę i tak samo wrócić. Jest to jednak przedsięwzięcie bardzo kosztowne.
Na samym Krymie natomiast jest spokojnie, wciąż czuje się atmosferę wielkiego święta. Większość ( większość co nie znaczy wszyscy, ale jednak jest to zdecydowana większość) widzi bardzo optymistycznie przyszłość swoją i Krymu w ogóle. Jest dużo turystów z Rosji. Niestety praktycznie tylko z Rosji. Odnoszę wrażenie, że tylko na nich tutaj się liczy. Szkoda. Szczególnie przykro jest mi osobiście. Przez ostatnie kilkanaście lat międzynarodowa turystyka i swoboda przemieszczania były dla mnie filozofią i sposobem na życie, który z powodzeniem realizowałem mieszkając na Krymie. Wygląda na to, że czasy te to już przeszłość. Skończyła się pewna epoka. Nowa będzie zupełnie inna... .
Piotr

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » pn 04 maja, 2015 15:08

moje doświadczenia graniczne są trochę inne,ale tylko trochę.Widzę że moje 1,5 godz spędzone na przejściu to jeszcze nie szczyt możliwości pograniczników.Oczywiście nie mówiąc o kolejce ktorej było brak.A może to inna wiza?.
Na Czongarze nie byłem(po zmianach),granica w Armiańsku jest teraz krótsza i bez przeszkód na nogach można dotrzeć ze strony UA na FR.Jedynie opuszczając teren granicy do Armiańska mamy "kawałek",ale myślę że "zakochanych" w Krymie nic nie wystraszy.
Również dla łaknących morza czarnego a niekoniecznie chcących dotrzeć na Krym wniosek mój był prosty:Odessa i okolice,powodzenia

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym 2015 - ceny

Post autor: Piotr Janusz » pn 04 maja, 2015 18:05

Jeśli chodzi o szybkość przekraczania granicy to oczywiście nie ma reguły. Ja przekraczałem granicę tuż przed majowymi świętami i ludzi było na pewno więcej niż zwykle. W okresie wakacyjnym raczej też nie będzie ich mniej.

Dla osób jadących na Krym pociagiem z Lwowa przejście na Czongarze jest najbliższe i "najwygodniejsze".

Ja przekraczałem granicę na wizie turystycznej. Stosunkowo łatwo ją otrzymać w Polsce i najpewniej o taką wizę będzie się starał typowy polski turysta pragnący zobaczyć Krym. W biurze pośredniczącym postawiłem sprawę jasno - chcę jechać na Krym. Razem wypełnialiśmy wniosek.
Nie było na wizie zaznaczone, że jest ona przeznaczona do przebywania na jakimś określonym obszarze RF. Tylko ten nieszczęsny napis drobnymi literkami na samym dole (że firma poświadczająca ma swoja siedzibę w St. Petersburgu), który wzbudził taką podejrzliwość u rosyjskiego pogranicznika. Koniec końców zostałem wpuszczony. Serce podeszło mi jednak pod samo gardło. Przy takim stosunku do turysty z Polski trudno oczekiwać, że następni pojadą jakoś chętnie, i że są oni tam w ogóle oczekiwani (a tak właśnie miało być). Byłem przecież przykładem takiego klasycznego przedstawiciela tego gatunku z plecakiem na ramionach.
Ze łzami w oczach wspominałem jak serdecznie byliśmy dwa lata temu przyjmowani przez gruzinskich pograniczników... .
Może z czasem ten stosunek zmieni się na lepsze. Do lata jest jeszcze trochę czasu. Gdzieś tam we mnie jeszcze tli się nadzieja na ruch bezwizowy lub na wizy wydawane na granicy przynajmniej w okresie wakacyjnym. Jeśli miesiąc temu była ona wielka to teraz są to już tylko takie małe iskierki, bo i czego właściwie można się spodziewać na przyszłość jeśli dziś z taką podejrzliwością traktuje się turystę z prawdziwą wizą turystyczną wydaną przez rosyjskiego konsula.
Ponieważ kilka miesięcy temu zachęcałem na tym forum do wyjazdu na Krym to teraz czuję się zobowiazany do małej korekty: na dziś wg mnie Krym jest (jeśli chodzi o turystów z Polski) tylko dla "twardzieli" i zdeterminowanych lub dla bogatych, których będzie stać na lot samolotem i hotelowe rezerwacje. I spowodowane jest to głównie i właściwie wyłącznie z trudnościami z dostaniem wizy i potem z przejściem granicy. Bo sam Krym nie zmienił się na gorsze. Jest tak samo piękny i interesujący. Może trochę droższy, a może i nie - bo np. ceny noclegów w tym roku tak jak i w poprzednim powinny być śmiesznie niskie. I jest na Krymie bardzo bezpiecznie. Nigdzie nie widać "zielonych ludzików". Przeciętny Krymczanin mimo niewątpliwych trudności uważanych tutaj za przejściowe, z wyjątkową cierpliwością i optymizmem patrzy w przyszłość. Zobaczyć to wszystko na własne oczy i doświadzyć tego osobiście - niezapomniane przeżycie. Szkoda tylko, że dla osób z Polski praktycznie niedostepne przez co zdani jesteśmy na często mijajace się z prawdą i jednostronne relacje naszych głównych mediów i pożal sie Boże "dziennikarzy", którzy piszą o wydarzeniach na Krymie, a nigdy tam chyba nie byli (nie mówiąc już o naszych politykach).
Piotr

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Krym 2015 - ceny

Post autor: pietia » pn 04 maja, 2015 20:06

A czy próbował ktoś wjechać na Krym od strony Rosji właściwej, tj. promem?

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » pn 04 maja, 2015 20:23

odległość od Chersona do przejścia w Armiańsku to 110km,oczywiście sporo ale nie możliwe biorąc pod uwagę fakt że to popularne wojewódzkie miasto w którym Krymczanie załatwiają sporo urzędowych spraw(ukraińskich).Dlatego ruch busów i autobusów istnieje.Dodatkowo z Armiańska kursuje bezpośredni pociąg do Feodosii-stacji pośrednich nie przeglądałem.
Tak dla przypomnienia tylko:karty Master i Visa oczywiście nie działają wogóle,Krymczanom koalicja amerykańska postanowiła dołożyć.Oczywiście nie ma problemu z wymianą dolara i euro(przy chęci ponownej zamiany rubli na $ proszę brak pokwitowanie z jego sprzedaży).
Tak ogólnie pamiętam zeszłoroczny optymizm "miejscowych"po zmianie flagi,po niecałym roku (od mojego pobytu w lecie) zmian zauważalnych gołym okiem niewiele ale optymizm nie osłabł,sam jestem trochę zaskoczony.Czas pokaże dalsze koleje losu półwyspu.
Tak wracając jeszcze do możliwości innego dojazdu oczywiście raczej nie polecam droższej kolei rosyjskiej(tylko ze względu na cenę),no i oczywiście problemy z przeprawą w miejscowości Kercz.A że podczas obecnego pobytu uważnie słuchałem prognoz na letni odpoczynek to wywnioskowałem że ludzi będzie dużo,niestety samoloty aż tylu nie pomieszczą.Cieśnina bedzie pękać w szwach pomimo zwiększonej ilości promów.
Premier Krymu obiecał do lata wyłonić nowego dodatkowego operatora GSM,myślę jednak że w kwestii roamingu dla europejskich tel. póki co niewiele to zmieni.
PIOTRZE,Tobie działa jakiś ukraiński nr tel w roamingu jeżeli takowy oczywiście masz?jezeli tak to jakiej sieci.
Mój LIVE nie zaskoczył,o polskich operatorach nie wspominając,pozdrawiam

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » pn 04 maja, 2015 20:27

na promie nie ma kontroli paszportowej.Nie wyobrażam sobie jednak jechać specjalnie w dwie strony przez Rosję.W lecie kursuje jeszcze katamaran z Anapy do Feo i dalej Sudak,Jałta.Kosztów nie pamiętam ale pisałem w zeszłem roku o ile mnie pamięć nie myli.

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym 2015 - ceny

Post autor: Piotr Janusz » wt 05 maja, 2015 10:27

Jeśli chodzi o telefony to dosyć szybko przeszliśmy do nowego krymskiego operatora MTC. Dawne ukrainskie numery nie działają - również w roamingu . Polski Play tak samo nie daje znaku życia. Z polskich numerów i tak nigdy nie korzystaliśmy więc strata niewielka. Natomiast faktycznie jest problem z kontaktem ze znajomymi na Ukrainie. Praktycznie nie dzwonimy - ani oni do nas, ani my do nich. Na granicy między Ukrainą a Krymem wyrósł komunikacyjny "mur". Osobiście nie tak to sobie wyobrażałem. Granica mogła łączyć z korzyścią dla wszystkich. Teraz dzieli i cieszą się z tego chyba tylko taksówkarze z Novoolekseevki (dowożący pasażerów pociągów kończących tam swój bieg) do granicy. Ale to już chyba inny temat... .
Piotr

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » wt 05 maja, 2015 15:44

z tym krymskim operatorem to nie tak.Jedynym krymskim operatorem jest K-telekom(WIN MOBILE),wyświetla się też jako Rus32 lub 250 32 przy ręcznym skanowaniu aparatem.Rosyjski MTC działa jakoby w roamingu a SIM karty zauważ są sprzedawane jako z Krasnodaru.Oczywiście to taki zabieg techniczny(koszty połączeń są jednakowe u operatorów).Szkopuł polega na odpowiedzialności MTC na międzynarodowych rynkach,jest mu udzielany roaming,np. w PL Orange,Plus i T-mobile.Niestety bez wzajemności na Krymie.Dlaczego?no właśnie dlatego że WIN jest jedynym operatorem krymskim i nie mając stosownych umów za granicą nie udostępnia wzajemnie swoich możliwości.To również powód do małej popularności tego operatora na miejscowym rynku.Notabene zależności jest więcej między dwoma wymienionymi.WIN dostał częstotliwości za darmo i bez procedury od MTC ukraińskiego(jako córka MTC rosyjskiego)i mógł świadczyć usługi natychmiast po wyłaczeniu ukraińskich operatorów z tego rynku.
WIN jednocześnie na swojej stronie pisze o roamingu w UA,to dlatego pytałem Ciebie Piotrze licząc na innego operatora UA działającego w roamingu na półwyspie.
No cóż,zdani jesteśmy na to co jest,może na lato będzie lepiej,procedury ruszyły i wyłonią "konkurencję"dla jedynego,pozdr i udanego pobytu

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym 2015 - ceny

Post autor: Piotr Janusz » wt 05 maja, 2015 17:43

Widzę, że temat operatorów komórkowych jest Ci szczególnie bliski :) . Ja nie znam się na tym tak dobrze. Tutaj jest nowość z 4.05.2015. Украинский оператор "Интертелеком" получил разрешение на работу в Крыму.
http://www.sobytiya.info/news/15/51619. Konkretnych informacji w niej jakby niewiele, ale może Ty coś ciekawego dla siebie w tym znajdziesz.
Piotr

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » wt 05 maja, 2015 21:26

temat operatorów jest mi znany.A bliska to jest mi rodzina.to tak uściślając.
Kolejna nowość z dzisiaj dotyczącą kart płatniczych,może do lata będzie lżej:https://news.mail.ru/inregions/crimea/1 ... frommail=1

dawidson7
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym 2015 - ceny

Post autor: dawidson7 » pt 29 maja, 2015 16:13

W obecnej sytuacji darowałbym sobie Krym... Niezależnie od ceny.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » pt 29 maja, 2015 22:10

co to znaczy "obecna sytuacja"?????????.Jakież to traumatyczne wydarzenia spotkały Ciebie lub bliskich?,pisząc post zakładam że nie opierałeś się tylko na mediach?

block5
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym 2015 - ceny

Post autor: block5 » śr 03 cze, 2015 07:35

Witam.
Jak Państwo oceniają ile może trwać dostanie się na prom z Kerchu do Rosji w tegoroczne wakacje (połowa lipca) zamierzam podróżować z plecakiem (bez samochodu). W ubiegłym roku w maju 2014 nie długo po aneksji Krymu zajęło mi to 5 minut. Z marszu kupiłem bilet i zaraz po byłem już na promie. Samochody wtedy oczekiwały około 20-30 min.
Natomiast nie mam pojęcia jak wyglądała sytuacja w wakacje 2014 jedynie słyszałem o kolejkach.
Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia proszę o opinie.

pozdrawiam Maciek

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym 2015 - ceny

Post autor: Piotr Janusz » śr 03 cze, 2015 16:08

Osoby piesze zawsze przyjmowane były poza kolejnością. W kolejce stoją raczej tylko auta. Nie, żebym codziennie w ten sposób podróżował i wiedział na 100%, ale kilka razy na przeprawie promowej byłem i zawsze pasażerowie bez samochodów mieścili się na promie bez kolejek.
Piotr

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » sob 06 cze, 2015 16:38

z jednej strony wyciągnęli wnioski i powinno być z promami lepiej jak w zeszłym roku,druga strona medalu to taka że więcej-i to znacznie-będzie turystów na przeprawie kerczeńskiej z Rosji w tym roku.
Jest jeszcze wybór-przynajmniej był w zeszłym roku,katamaran z Anapy do Jałty z postojami w Feodosii,Sudaku.Oczywiście pływał w obie strony.Cen nie pamiętam,gdzieś pisałem o tej możliwości w zeszłym roku,powodzenia

Mtzw
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym 2015 - ceny

Post autor: Mtzw » pn 08 cze, 2015 17:29

Witam wszystkich,
planuje ze znajomym wyprawę do Gruzji, przez Ukrainę (pociąg), Krym, Rosyjskie nabrzeże Morza Czarnego początkiem lipca.
Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z przejściem na Krym (czy zaproszenie jest obowiązkowe) ?
Jak wygląda przejście graniczne pomiędzy Rosją i Gruzją ?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Krym 2015 - ceny

Post autor: pietia » pn 08 cze, 2015 20:11

Jeśli wjedziecie na Krym od strony Ukrainy, to wyjechać z półwyspu musicie przez to samo przejście. Ponadto dziś właśnie ogłoszono rozporządzenie Gabinetu Ministrów o zasadach wjazdu na Krym, wynika z nich, że dla nie-obywateli Ukrainy potrzebne będzie specjalne pozwolenie (jest o tym w sąsiednim wątku)

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym 2015 - ceny

Post autor: Piotr Janusz » pn 08 cze, 2015 20:56

Mogę potwierdzić to o czym pisze Pietia: jeśli wjedziecie na Krym z Ukrainy to musicie w ten sam sposób wrócić. Jeśli tego nie zrobicie to w paszporcie będzie nieparzysta liczba ukraińskich pieczątek i kłopty przy ewentualnych kolejnych wyjazdach na Ukrainę. Paszport oczywiście można zmienić, ale jest ryzyko( wg mnie niewielkie), że gdzieś w systemie komputerowym pozostanie ślad Waszego wjazdu na Ukrainę.
Jeśli chodzi o Rosję i Gruzję to musicie uważać by nie jechać przez Abchazję od strony Rosji ( a to najkrótsza i bardzo ciekawa droga). Gruzja może to uznać za nielegalny wjazd na swoje terytorium.
Tak to się teraz porobiło z tymi granicami. Podobnie Ukraina uważa za nielegalny wjazd na swoje terytorium od strony Rosja-Krym. Jeśli ktoś wjedzie na Krym od strony Rosji to i w ten sam sposób musi Krym opuścić.
No i na koniec faktycznie dzisiaj w ukraińskich SMI pojawiła się informacja o specjalnych zezwoleniach dla obcokrajowców na wjazd na Krym ( od strony Ukrainy). Wśród powodów dla których ktoś chciałby wjechać na Krym ( od strony Ukrainy) i mógłby dostać takie zezwolenie nie ma czegoś takiego jak "zwiedzanie", "turystyka" ani "wypoczynek. W praktyce oznacza to zamknięcie "granicy" Ukraina/Krym dla turystów obcokrajowców ( nieukraińców).
Piotr

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Krym 2015 - ceny

Post autor: pietia » pn 08 cze, 2015 22:26

Pytanie jeszcze, jak ten przepis (o zezwoleniach dla obcokrajowców) będzie egzekwowany w praktyce..

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym 2015 - ceny

Post autor: zeneczek » wt 09 cze, 2015 15:00

kilka uwag do poprzednich swoich postów i nie tylko:
-wjazd z UA w Krym przez obcokrajowca musi nastąpić jednym z dwóch przejść-Armiańsk lub Czongar---powrót wyłącznie przez jedno z tych przejść,nie ważne które.Złamanie tego prawa powoduje mandat i cofnięcie na rosyjską granicę co przy zamkniętej jednorazowej wizie spowoduje niemałe kłopoty.
-przepisy które opublikowano 4 czerwca 2015 a dotyczące zezwoleń dla obcokrajowców jeszcze nie obowiązują ale uchwalone wejdą w życie bodajże do miesiąca czasu.Wydawaniem pozwoleń zajmować się będą terytorialne służby imigracyjne znajdujące się w UA(Konsulaty do takich nie należą).Opłat na razie nie ustalono.Lokalizacja służb imigracyjnych dobrowolna(wszystkie powinny wydać takie pozwolenie do 5dni)-oczywiście jeżeli się znajdujesz na liście osób uprawnionych.
-alternatywa?z wizą FR jechać przez UA do Krasnodaru,potem np do Anapy i tam odpoczywać lub dalej....................wiecie co mam na myśli.Kilometrów będzie ok 2700(w jedną stronę),ze dwa lub trzy noclegi po drodze.No i powrót tą samą drogą z odpoczynku w Anapie :wink: .Koszty są ale kto bardzo zechce to może.
-jak ktoś bardzo będzie potrzebować nr tel na centralną służbę pograniczną w Kijowie to na PW podam,dysponuję również tel do centrum służby migracyjnej w Kijowie.To tak na wszelki wypadek do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości

Stasiu47
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Krym 2015 - ceny

Post autor: Stasiu47 » wt 09 cze, 2015 21:49

Specjalnych zezwoleń na wjazd na Krym żąda UA czy RU bo nie bardzo zrozumiałem. Co do wizy RU to trzeba obecnie podać miejscowość do której się udajemy, stąd pewnie zainteresowanie pogranicznika wpisem na wizie.
Do Gruzji prowadzi obecnie tylko jedna droga, to tzw. gruzińska droga wojenna, uruchomiona zresztą na prośbę Armenii bo to dla nich jedyny kontakt z Rosją.
Z Anapy kursują obecnie bezpośrednie autobusy na Krym, oczywiście w obu kierunkach. Problemem jak przy każdej przeprawie promowej jest pogada. Zdarza się, że promy nie kursują przez dwie lub trzy doby. I jeżeli trzeba z kontynentalnej Rosji wyjechać na Ukrainę przez Krym (jeśli tak się wjechało) to może być problem jeśli okres wizy się skończy.
Stasiu47

Szulik
Administrator

Krym 2015 - ceny

Post autor: Szulik » wt 09 cze, 2015 22:16

Stasiu47 pisze:Specjalnych zezwoleń na wjazd na Krym żąda UA czy RU bo nie bardzo zrozumiałem.
Ukraina wprowadza system pozwoleń dla obcokrajowców

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Krym 2015 - ceny

Post autor: pietia » wt 09 cze, 2015 22:40

Jeszcze jakaś opcją może być przelot samolotem np. z Moskwy do Symferopola. To co prawda też trochę naokoło, ale jednak chyba mniej czasochłonne niż lądem przez Rostów-Anapę

kagan
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym 2015 - ceny

Post autor: kagan » pt 12 cze, 2015 17:40

Kurcze zaczalem szukać czegos na ten temat gdy siostra mojej żony mieszkająca na krymia dala znac że ponoc sa problemy z wiazdem Ukraińcow na Krym a tu sie okazuje że to mnie moga tam nie wpuścić (lub nie wypuścic z UA raczej). zastanawiam się jak przepis będzie respektowany bo mamy juz wszystko gotowe do wyjazdu, wizy w paszportach sie robią w przyszłym tygodniu odbiór. Samolotem nie polecimy bo jest nas 3 i jeszcze 2 duże psy więc tylko auto wchodzi w rachubę. Dawajcie znac o jakichś zmianach lub może cos podpowiecie gdzie te pozwolenia zrobić i czy w ogóle mam szansę je uzyskać bo nie wiem czy siostra zony to dla mnie rodzina.

I przy okazji czy wiadomo cos o możliwości zmiany obywatelstwa z UA na FR? Żona co prawda ma stały meldunek w PL ale obywatelstwo UA a pochodzi z Krymu i tam ma cala rodzinę.

kameln88
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym 2015 - ceny

Post autor: kameln88 » pn 15 cze, 2015 08:55

Czyli wygląda na to, że Ukraina znalazła nowy pomysł jak utrudnić ludziom życie. Póki co przejazd przez Ukraińska granice na Krym odpada..
Planuje w tym roku odwiedzić rodziców mojej dziewczyny, którzy mieszkają na Krymie. W związku z ta blokadą granicy, rozważam różne opcje..
Póki co znalazłem dwa pomysły

Dotrzeć do rostowa autobusem albo czymś kolwiek, i łapać samolot do symferopola (lata Aeroflot)
znalazlem tez pomysl zeby poleciec wizzairem do Kutaisi w Gruzji i stamtąd złapać prom z Poti do Kerczu np. co sądzicie o takiej opcji? ma ktoś może doświadczenia w takich rozwiązaniach?

albo może ktoś się orientuje jak wygląda sprawa komunikacji miedzy Gruzją a Rosją? można by próbować pojechać w kierunku na Soczi, i potem dalej do Anape.

co sądzicie o takich pomysłach? macie jakieś inne pomysły?

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym 2015 - ceny

Post autor: Piotr Janusz » pn 15 cze, 2015 21:41

Widzę, że temat Krymu odżywa i to w dość nieoczekiwanej formie. Ceny nieważne. Ważne jak się tam dostać. Może admin zmieniłby tytuł z "Krym-ceny" na jakiś inny, bardziej odpowiadający zawartości?
Wg mnie wszystkie te pomysły z omijaniem Ukrainy będą bardzo kosztowne i nie nadają się do wykorzystania na co dzień. Tym bardziej, że wracać trzeba będzie w ten sam sposób. Podróż autem to już wg mnie w ogóle odpada. Dookoła przez Rosję to chyba ze 2000km więcej - chyba camperem :) .
Może z tymi zezwoleniami nie będzie tak źle? Może warto się skupić na tym jak je uzyskać i gdzie? We Lwowie? W Kijowie? A jeśli jechać autem to może jakieś miasto po drodze? Może coś bliżej Krymu? Zezwolenie powinno być wydane w ciągu max 5 dni. Jakieś propozycje jak wykorzystać ten czas? Czy może lepiej wybrać się oddzielnie np. do Lwowa i potem odebrać zezwolenie już w drodze na Krym. Można też w drodze powrotnej z Krymu składać podanie o zezwolenie na kolejny wyjazd i odbierać je w czasie następnej podróży.
Na forum jest kilka osób zainteresowanych wyjazdami na Krym. Wątpię, żeby ktoś na Ukrainie się nami przejął i ułatwił nam te podróże.Szkoda bo jakby nie było Polacy bardzo poparli Ukrainę w czasie ostatnich wydarzeń i "karanie" nas wydaje się ogromną ironią losu. Córka - nawiasem mowiąc obywatelka Polski, która w ubiegłym roku skończyła szkołę średnią na Krymie, w ramach sankcji miała ogromne problemy z przyjęciem na studia w Polsce. Coś tu jest postawione na głowie.
Nie wydaje mi się, żeby ktoś z nas w najbliższych dniach zdobył jakieś 100% informacje w temacie zezwoleń na wjazd na Krym. Niemniej w grupie siła i jeśli tylko komuś z nas uda się czegoś dowiedzieć to mam nadzieję podzieli się swoją wiedzą na forum :) .
Piotr

Szulik
Administrator

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Szulik » pn 15 cze, 2015 22:04

Wątek wydzieliłem ze starego.
Piotr Janusz pisze:Wątpię, żeby ktoś na Ukrainie się nami przejął i ułatwił nam te podróże.Szkoda bo jakby nie było Polacy bardzo poparli Ukrainę w czasie ostatnich wydarzeń i "karanie" nas wydaje się ogromną ironią losu. Córka - nawiasem mowiąc obywatelka Polski, która w ubiegłym roku skończyła szkołę średnią na Krymie, w ramach sankcji miała ogromne problemy z przyjęciem na studia w Polsce. Coś tu jest postawione na głowie.
Bo jak to zwykle bywa na wszelkich zawieruchach po dupie dostają zwykli ludzie.

Osobiście jestem sceptyczny co do możliwości uzyskania pozwolenia tak po prostu, bez faktycznych podstaw. Sam przymierzałem się do wyjazdu na Krym jesienią tego roku. Jeśli pozwolenia będą obowiązywały to sobie pewnie odpuszczę, chyba, że pojawi się jakaś ciekawa opcja np. promem z Abchazji...

kielecki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: kielecki » wt 16 cze, 2015 03:49

Witam
Rosja w tym roku wprowadzila 50% refundacje biletow lotniczych na Krym.Oczywiscie z Rosji. Moze przez Moskwe to najlepszy wariant

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » czw 18 cze, 2015 22:59

z tymi samolotami Rosja-Symferopol to już mity chodzą.Jednym z nich jest to że nie dla wszystkich są takie zniżki ogromne więc przed planowanym skróceniem sobie czasu proponuję dobrze zasięgnąć informacji.
Kilometrów autkiem na Krym przez UA i Rosję wychodzi ok 2700-2800 startując z Krakowa,nie jest to dwa tysiaki więcej jak pisze Piotr ale i tak dostatecznie daleko,kilka nocek w drodze zaliczyć trzeba i jeszcze cieśnina do pokonania.Ci bez autek będą mieć szybciej,alternatywą jest katamaran z Anapy(porty w Feo,Sudaku i Jałcie),również powrotne.
Zezwolenia???????wiadomo że chodzi o Rosjan.Ale żeby to wybiórczo nie wyglądało to padło na wszystkich obcokrajowców.W/g MID Kijów już wydają zezwolenia,w terenowych oddziałach wielkie zdziwienie.W Chersonie ponoć kolejki.
A tak poważnie:konsulaty tego tematu nie ogarniają bo nie w ich kompetencji,owe zezwolenia tylko na terytorium UA-rejonizacji brak,termin DO 5DNI(a piszę to dużymi literami bo DUŻE znaczenie ma DO),czyli może być w dwa dni.Dokumenty każdy musi sam przygotować w zależności od kategorii w której się znajduje jako uprawniony.Tel do MID w Kijowie: +380442787098 lub 0442785030.

ODPOWIEDZ