Krym - aktualna sytuacja

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Kshyhu » wt 29 wrz, 2015 23:13

Zeneczek, żeby nie wiem co to nie uwierzę, że na Krym jeździ większa liczba turystów, jak do Turcji. Bujda na kółkach.
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » śr 30 wrz, 2015 08:41

sorry,mi jest wszystko jedno,wierzysz czy nie.Równie dobrze możesz napisać że wcześniejsze moje posty opierają się na @ a nie na rzeczywistym pobycie.
Nawet jeżeli te statystyki są zawyżone to i tak potok samochodów który zalał Krym świadczy o znacznym-i to bardzo-wzroście w stosunku do ubiegłego roku.Bardziej bym się zastanowił dlaczego taki "ukochany"kraj jak UA odcinając w zeszłym roku wodę i prad,dzisiaj dostawy żywności tak naprawdę
UDERZA we własnych obywateli(Ukraińskie okupowane terytorium).Sami takim postępowaniem strzelają sobie w kolano.
Tylko utwierdzają Krymczan w ich wyborze.

maxdax
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: maxdax » czw 02 cze, 2016 11:48

Jak aktualnie wygląda sytuacja na Krymie? Czy jakieś ułatwienia dla turystów?

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » ndz 12 cze, 2016 23:53

wyjazd na Krym z PL 1-3lipca,jeżeli ma ktoś coś do przekazania rodzinie lub znajomym służę pomocą.Również w odwrotną stronę(sierpień).Będę w okolicach Feodosii,Saki,Eupatoria.Przejazd przez UA,zabiorę tylko rzeczy legalnie bezdyskusyjne,pozdr

zoon
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zoon » śr 06 lip, 2016 21:10

Za https://www.facebook.com/mediawrosji/?fref=nf :
Znany bloger Ilja Warłamow wybrał się na Krym, żeby przekonać się, jak wygląda na półwyspie sezon letni. Mało ludzi, brudno, ceny wysokie, tak można najkrócej podsumować jego wrażenia. Jak zwykle na blogu Warłamowa można znaleźć świetne zdjęcia, dzięki nim jeszcze łatwiej można sobie wyobrazić, czym są dziś krymskie wakacje.
http://echo.msk.ru/blog/varlamov_i/1796224-echo/
--
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » pn 18 lip, 2016 15:14

cisnie mi sie na usta-sorry,na klawiature <<<niezalezny>>>bloger.Ilja-kto Ci zaplacil lub zasponsorowal wycieczke do "siebie" i ten tekst?
11lipca,oczywiscie tego roku w Koktebelu zapelnienie plazy bylo raptem kilka procent.A w morzu kilka osob.No ale coz-deszcz bywa i w Krymie.
A tak na powaznie:goraco jak w piekle(40stopni 17 i 18 lipca),woda 27-28st.
Ale zaczne od granicy UA-FR,podjazd prosto z drogi do przejscia,odprawa szybka,pieszo duzo gorzej-tak do 3 godzin stania.Bajka skonczyla sie-teraz rosyjskie sluzby,gora papierow do pisania i tak dla pokazuchy wszystko z auta na laweczke dla jednej torby.To dotyczylo wszystkich,nie tylko mnie.
To sie nazywa "przyjazne" powitanie,zeby wiedziec kto tu rzadzi.A jeszcze niedawno wlodarze z Symferopola zapowiadali szumnie zmiany na granicy i "ludzkie podejscie".Widocznie czegos nie zrozumialem.Ale to po rosyjsku bylo a ja dawno temu w szkole-widocznie nie nadazam za zmianami w slownictwie.
Ufffff,jaka ulga na stacji,benzynka 95 po 39 z haczykiem do 43 na lepiej wygladajacych stacjach.
Dalej droga na Dzankoj-katastrofa.Zostala rozbita po zeszlym roku kiedy przekierowali Tiry ze wzgledu na remont drogi do Symferopola.Oczywiscie nikt niczego nie palatal,ale to zrozumiale-maly ruch samochodowy.
Feodosia-czyli na miejscu:droga na Kercz strasznie rozbita,ruch samochodowy olbrzymi(jedyna droga Kercz-reszta polwyspu).
Plaze w Feo-sa miejsca gdzie zapelnienie jest faktycznie ponizej 50%,ale te najbardziej oblegane blizej centrum(woda w morzu najbardziej zanieczyszczona)ciagle sa pelne.I piszac to nie odnosze sie do zadnych porownan "przed i po"tzw aneksji.Tak po prostu jest mozliwosc znalezc wolne miejsce na plazy a "sasiada" nie szukasz przez lornetke.
Forumowicze-i goscie znajacy z autopsji taka wioseczke za Feo jak Ordzonikidze beda zapewne uradowani-woda w morzu jest,plaza tez-i to pelna.Funkcjonuje stolowka,sklepy,bazar.No i hotel postepujacy w budowie za tzw "nabierezna".
Ceny na noclegi-porzadny od srednio 2tys rubli/osoba bez jedzenia.Pisze srednio,szczegolow nie znam,na pewno mozna znalezc i drozej ale i taniej,oferentow z propozycja wynajmu mozna znalezc bez problemu.Jest ich mniej jak za UA ale ciagle to nie problem.
Ceny wybranych produktow:woda oczyszczona-3r./litr,ziemniaki 25-35r./kilo,ogorki gruntowe 70rubli,lody od 25r..Niestety o wiele drozej jak w UA.Ponoc nawet w Moskwie jest taniej.
Dalsze spostrzezenia w pozniejszym terminie.
Czym moga byc dzis wakacje na Krymie?:-ludzi nie malo,ruch samochodowy ogromny
-brudno???????tak bylo,czego mozna oczekiwac po 2latach zamiany?
-ceny wysokie?-niestety
ps.przepraszam za brak polskiej pisowni,pozdr

zoon
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zoon » śr 20 lip, 2016 20:36

Dzięki zeneczek za nowe informacje - ostatnio była tu taka posucha, że nawet wieści od tego blogera były lepsze niż nic. Oczywiście prezentuje on punkt widzenia Rosjanina ale po uwzględnieniu tego faktu dalsza lektura (a jest tego więcej: http://varlamov.ru/tag/%D0%9A%D1%80%D1%8B%D0%BC ) była interesująca. Dopóki Krym nie odzyska swojego poprzedniego statusu ja tam nie pojadę (więc już pewnie nigdy tam niestety nie wrócę) - pozostają więc fotki, niechby nawet rosyjskiego blogera.
--
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » wt 02 sie, 2016 12:15

kolejne spostrzeżenia z pobytu:
ufffff,żar z nieba w dalszym ciągu.Miesięczny pobyt i dwa razy deszcz.
Do rzeczy:zasłyszana plotka głosi że 100km odcinek Kercz(prom Kaukaz-Krym)Feodosia w dni wolne,czyli wtedy kiedy najwięcej turystów kursuje w obie strony można pokonać w 4godziny.
Fakty:w dalszym ciągu,szczególnie w dni wolne korki są przeogromne.Ślimacze tempo ciągnie się aż do Symferopola.Masa Tirów i innych ciężarówek praktycznie uniemożliwia tak i nieco szybszą jazdę jak i wyprzedzanie.100km odcinek przejechałem w 2,5 godz..Symferopol i pierwsze rondo-kolejny szok.Bez wymuszania wjazd praktycznie jest niemożliwy.
Dalej kierunek na Eupatorię i tu nieco spokojniej,brak dużych ciężarówek w takiej ilości jak do Symferopola spowodował płynną jazdę,aut osobowych w dalszym ciągu mnóstwo.Wogóle trzeba przyznać że ruch na drogach się zwiększył nie tylko z powodu turystów i sezonu,widzę zdecydowanie więcej "wozideł" na miejscowych numerach.
O plażach rozpisywać się w Eupatorii i okolicach nie będę,"ludziska"są,auta wschodnim zwyczajem prawie na plaży też.Jedyną zmianą jest ciągłe patrolowanie nieba przez myśliwce-wiadomo czyje.A może się mylę,piloci wypatrują zdobyczy na plażach,wojskowi to teraz łakomy kąsek ze względu na uposażenie.
Sobota-niedziela od Eupatorii do Sak skromny korek na jakieś 4-6km,pewnie ze 2godzinki sauny zapewnione.
Trochę o asfalcie:Feodosia-Symferopol,z małymi wyjątkami dobra wyremontowana droga
obwodnice Symferopola w kierunku lotniska-pobocza i środek rozdzielający jezdnię w remoncie,da się jechać(poza korkami)
Symferopol-Eupatoria droga nie remontowana.Da się jechać,bez dziur ale z małymi muldami w dużej ilości.
Ceny na bazarach i sklepach się wahają na produkty sezonowe,na pozostałe stabilne wysokie.Niczego nie brakuje.
Paliwa:ropa od 35 w górę,PB95 od 39,60 w górę w zależności od stacji.
Noclegi-w dalszym ciągu oferentów sporo,zarówno przy drogach wjazdowych jak i dworcach.O ceny nie pytałem.
Patroli policji jakby mniej,bez przyczyny nie zatrzymują,na drogach mniej kierowców z ułańską fantazją ale ciągle się zdarzają.Przekroczenia prędkości i wyprzedzanie(w tym poboczem)na porządku dziennym.
Turystów z Rosji w zdecydowanej przewadze,przybyło na Ukraińskich numerach,trochę Białorusinów,pozostałe to margines.
Jeżeli ktoś ma "ciśnienie" jechać w Krym przez Rosję to absolutnie odradzam przeprawę w obie strony promem w jakiekolwiek dni wolne.
Samolotem bardzo drogo,zniesiono wszystkie ulgi z poprzednich dwóch lat,promy z Anapy które kursowały jeszcze w 2015 r. przestały pływać.
Sporadycznie braki wody(nie wszędzie),kilkuminutowe wyłączenia prądu też się zdarzają.
Komu w drogę temu czas,sezon trwa.A ze słuchu-Ukraina myśli o kolejnych ograniczeniach przy przekraczaniu granicy w Krym.Tym razem dla swoich.Więc o zniesieniu obostrzeń dla obcokrajowców raczej trzeba zapomnieć.Przynajmniej w bliżej nieokreślonym czasie.SZKODA,pozdr

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » śr 03 sie, 2016 13:59

jeszcze dosyć istotna informacja której nie podałem w poprzednich postach.
Dalej nie działa roaming,nie logują się do miejscowej sieci zarówno karty operatora PL jak i UA.
Miejscowa sieć to Win Mobile(mniej popularna),a na jej podstawie w roamingu funkcjonuje rosyjski MTC.Karty można kupić tylko rejestrując dane osobowe.Co ciekawe zarówno Win jak i MTC oferują połączenia za granicę(w tym do PL)odpowiednio po 70 i 49rubli za minutę.MTC sprawdzony-działa w obie strony.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » pt 12 sie, 2016 15:31

c.d.
media kłamią,zarówno jednej strony jak i drugiej,lub piszą to co im każą.Propaganda obustronnie sięga zenitu.
A jak jest?,po stronie UA cisza,żadnych widocznych ruchów.Po drugiej jest zupełnie odwrotnie.Nie rozwinę tematu z wiadomych powodów.
Wrażenia z powrotu:niedziela 7 sierpnia walizki w aucie i informacja:granice na terytorialną UA wszystkie zamknięte od rana.Oczekiwanie.W poniedziałek informacja od miejscowych "służb" o możliwości wyjazdu wyłącznie przez Czongar.
Granicę przekraczałem 20godzin w 38st upale.Oczywiście Rosjanie mówią o kolejce po stronie UA.Tradycyjnie u celników-zdrastie-wszystko z maszyny wyjmować.
Piesze przejście tak samo masakra,i jeszcze wszystkim torby na rentgen.
Podjazd do przejścia UA-kurczę-szok.Młoda obsługa,uprzejmie,pytają w jakim języku chcesz rozmawiać.Poczułem cywilizację.I oczywiście żadnej kolejki u nich nie było.Już przez lornetki zaglądali kiedy się ktoś pojawi od strony Krymu.Ale kwiatów nie było.
W stronę Krymu też olbrzymia kolejka.Na drogach sennie i spokojnie nie licząc drogowych wyścigów.
I gdyby jeszcze granica UA-PL była "normalna".Tu też zaliczyłem takie cywilizacyjne 10 godzin w autku.No bo przecież EU.
Jak kto ciekawy to napiszę że w głębi półwyspu spokojnie,miejscowi od przeprawy ciągną i jeszcze korzystają z sezonu.No bo kto wie co będzie (lub raczej czy będzię)następny.A o wielkich zmianach mówi się wszędzie.I raczej nie czy będą,raczej kiedy nadejdą.Ale to już spekulacje i polityka.
Pozdr. forumowiczów.

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: DobryDuch » ndz 09 kwie, 2017 23:25

Powstający most krymski/ kerczeński

Stasiu47
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Stasiu47 » śr 24 maja, 2017 14:07

Czy coś zmienia się w możliwości wjechania na Krym z Ukrainy?
Stasiu47

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Yakin » śr 24 maja, 2017 17:35

Na razie nic. Szlaban tzw. dla obcokrajowców.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: pietia » śr 24 maja, 2017 20:12

I dla większości obywateli Ukrainy (nie posiadających na półwyspie krewnych bądź domów)

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » śr 24 maja, 2017 20:26

sorry,czy coś mnie minęło?jak to dla większości obywateli UA(posiadających nieruchomości lub krewnych).Ustawa o terytoriach okupowanych właśnie odnosi się do obcokrajowców którym udzieli się zezwolenia na wjazd ze względu na posiadanie nieruchomości lub najbliższych członków rodziny.Oczywiście są jeszcze inne kategorie osób mogących tam wjechać za zezwoleniem z terytorium UA.Ukraińcy jak na razie mogą swobodnie przemieszczać się na Krym.Nie znam innych regulacji,jeżeli się jakieś pojawiły proszę o oświecenie.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Yakin » czw 25 maja, 2017 12:00

zeneczek pisze:sorry,czy coś mnie minęło?jak to dla większości obywateli UA(posiadających nieruchomości lub krewnych).Ustawa o terytoriach okupowanych właśnie odnosi się do obcokrajowców którym udzieli się zezwolenia na wjazd ze względu na posiadanie nieruchomości lub najbliższych członków rodziny.Oczywiście są jeszcze inne kategorie osób mogących tam wjechać za zezwoleniem z terytorium UA.Ukraińcy jak na razie mogą swobodnie przemieszczać się na Krym.Nie znam innych regulacji,jeżeli się jakieś pojawiły proszę o oświecenie.
Zeneczek, jesteś pewny? Bo tak jak czytałem te wcześniejsze informacje, to bylem przekonany podobnie jak pietia, że te ograniczenia dotyczą wszystkich. Nie tylko obcokrajowców. Ale czytałem, to po ukraińsku, którego zbyt dobrze nie znam, więc mogłem coś pomylić. Wydawało się też, że właśnie przez ten zakaz tak bardzo wzrósł ruch turystyczny w okolicach Odessy i na pozostałych fragmentach wybrzeża ukraińskiego, bo ludzie stracili możliwość wyjazdów na Krym.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: arko » czw 25 maja, 2017 13:51

Obywatele UA wjeżdżają-wyjeżdżają bez żadnych zezwoleń ....pozwolenia są potrzebne tylko dla obcokrajowców ....

Стаття 10. Порядок в’їзду осіб на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї

1. Громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в’їзд
на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї через контрольні пункти в’їзду-виїзду за умови пред’явлення документа,
що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

2. В’їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд
з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в’їзду-виїзду
zakon.rada.gov.ua

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » czw 25 maja, 2017 14:58

dlatego też poprosiłem o info oparte na nowych faktach(czytaj-regulacjach),a nie wyssane z palca.W tym roku byłem na Krymie i standardowo,obcokrajowcy spec zezwolenie,swoi na paszportach wew. lub zagranicznych-dzieci tylko na paszportach zagran.,przy czym Rosjanie byli w stanie odprawić dzieci(UA) na podst. aktu urodzenia.A przepisy cytowane przez kolegę pietia żywcem wyjęte z przepisów,ale nie dotyczące swoich.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Yakin » czw 25 maja, 2017 20:07

A to wszystko jasne, widocznie kiedyś ja też coś źle doczytałem :).

maxdax
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: maxdax » pt 26 maja, 2017 09:15

Zeneczek czy osobiście się starałeś o takie pozwolenie na wjazd? Mam żonę która pochodzi z Krymu (repatriacja) i w tym roku chcemy się wybrać droga lądową. Żona posiada paszport wew. UA no i oczywiście jak wszyscy mieszkańcy Krymu zagraniczny paszport FR. Rozumiem że ja muszę mieć pozwolenie na wjazd. Dzieci nasze mają paszporty Polski i FR, czy one bez problemu wjadą na Krym na paszportach FR, czy Ukraińcy będą robić jakieś problemy? Oczywiście podróż samolotem przez Moskwę jest bezproblemowa.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » pt 26 maja, 2017 19:59

napisz na PW swój adres mailowy,opiszę Ci całą procedurę,pozdr

mtr5
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: mtr5 » wt 30 maja, 2017 01:01

Dzień dobry wszystkim :)

w lipcu tego roku będę podróżował motocyklem z Kirgizji przez Iran, Kaukaz do Polski. Chciałbym wjechać do Rosji od strony Gruzji, przeprawić się promem na Krym i dalej pojechać przez Odessę do Mołdawii. W związku mam pytania:
1. Czy jadąc motocyklem będę musiał stać w kolejkach na prom przez cieśninę Kerczeńską? kilku czy kilkunastogodzinne siedzenie na słońcu na motocyklu to nie jest najprzyjemniejsza sprawa...
2. Czy możliwe jest wjechanie na Ukrainę przez któreś przejście graniczne na Krymie?
pozdrawiam,
Marek

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Dracid » wt 30 maja, 2017 16:02

Nie wjedziesz z Krymu na Ukrainę przy takiej trasie przez żadne przejście. Nie wpuszczą Cię.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » wt 30 maja, 2017 23:10

jest jeszcze opcja,tylko nie wiem czy aktualna.Miał w zeszłym roku kursować prom pasażersko-towarowy z Jewpatorii lub Sewastopola do Turcji.A z Turcji można na Odessę.Pogorszyło się potem między Rosją i Turcją,prom nie wystartował.Nastąpiło ocieplenie stosunków,nie mam natomiast info o przedmiotowym i realizacji wcześniejszych planów.Jakaś opcja by to była.Tyle że z punktu prawa Ukraińskiego odwiedzając Krym złamał byś przepisy,przy ewentualnym przekraczaniu granicy w Odessie mogły by paść niewygodne pytania.Co z tym zrobisz to Twoja sprawa,podpowiedzi otrzymałeś.

mtr5
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: mtr5 » śr 31 maja, 2017 10:40

No cóż... pozostaje chyba zrezygnować z odwiedzenia Odessy :( dzięki za info

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: pietia » śr 31 maja, 2017 20:08

zeneczek pisze:jest jeszcze opcja,tylko nie wiem czy aktualna.Miał w zeszłym roku kursować prom pasażersko-towarowy z Jewpatorii lub Sewastopola do Turcji.A z Turcji można na Odessę.Pogorszyło się potem między Rosją i Turcją,prom nie wystartował.Nastąpiło ocieplenie stosunków,nie mam natomiast info o przedmiotowym i realizacji wcześniejszych planów.Jakaś opcja by to była.Tyle że z punktu prawa Ukraińskiego odwiedzając Krym złamał byś przepisy,przy ewentualnym przekraczaniu granicy w Odessie mogły by paść niewygodne pytania.Co z tym zrobisz to Twoja sprawa,podpowiedzi otrzymałeś.
Nawet gdyby ten prom kursował, to i tak wyjeżdżając nim z Krymu otrzymałbyś rosyjski stempel wyjazdowy. A to niemal na pewno oznaczałoby kłopoty przy próbie wjazdu na Ukrainę

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » czw 01 cze, 2017 19:37

faktycznie upał,nie pomyślałem o stemplu.Pozostaje zwiedzić i wrócić na część kontynentalną planując inną drogę

Witalij
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: Witalij » pt 16 cze, 2017 18:05

Gdy by ktoś z Państwa potrzebował przewodnika (szczególnie po Połódniowo -Wschodniej części Krymu- Teodozja, Sudak), jestem do dyspozycji- lipiec- połowa sierpnia 2017. Również mogę udzielić jakiejkolwiek praktycznej informacji w miarę swojej możliwości.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: zeneczek » pn 19 cze, 2017 17:51

jak co komu potrzeba do lub z Krymu pisać.Wyjazd w połowie lipca.Prośby o alkohol czy słodycze z góry odrzucam,Ukraińcy nie pozwalają wwozić ani wywozić,pozdr

kielecki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Krym - aktualna sytuacja

Post autor: kielecki » pn 26 cze, 2017 03:04

Wlasnie wrocilem z Krymu.Sluze informacjami

ODPOWIEDZ