Pierwszy wyjazd na krym Saki-2013

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
saltver
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy wyjazd na krym Saki-2013

Post autor: saltver » ndz 24 lut, 2013 17:07

Witam wreszcie oczekiwany od lat wyjazd na Krym(czekaliśmy jak syn podrośnie ) ze względu na dziecko pierwszy wyjazd przez biuro,jedziemy pociągiem z Lwowa klasą Kupe i tu pytanie o wagon który jest cztero osobowy a nas jest trójka jakie są zasady podróżowania z dodatkową osobą która zostanie przydzielona do wagonu.Czytałem coś o zasadzie dolnych łóżek ale nie wiem o co chodzi. Będziemy mieszkać Saki i mam pytanie czy z tej miejscowości możemy się udać sami na wycieczki np.Sewastopol bo z biurem bardzo drogo choć pewno z nimi też się wybierzemy np do Sudaku.Gdzie najlepiej się stołować może gdzieś jechać na dobrą i niedrogą kuchnie.Wszelkie rady dokładnie przeczytam i się do nich nastawie.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » ndz 24 lut, 2013 17:20

To przedział jest 4 osobowy a nie wagon. Zajmujecie miejsca które macie wykupione . A zasada dolnych łóżek dotyczy jedynie bagażu który umieszczacie w pojemniku . Na nim własnie śpicie więc nikt się do niego nie dostanie. Jadąc z innym pasażerem trzeba się dostosować . Z reguły wspólne jedzenie , gadka i piwko.

Odnośnie podróżowania z miasteczka Saki to ma oczywiście ono bezpośrednie połączenia z większością miejsc na półwyspie ale większa częstotliwość jest przez Symferopol.

np. Saki - Symferopol - Sudak czas przejazdu w jedną stronę 4-5 godzin.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 25 lut, 2013 15:57

saltver pisze:Będziemy mieszkać Saki i mam pytanie czy z tej miejscowości możemy się udać sami na wycieczki np.Sewastopol bo z biurem bardzo drogo choć pewno z nimi też się wybierzemy np do Sudaku.
Do Sewastopola z Saki będzie dobrych kilka godzin w jedną stronę, i to raczej via Symferopol z przesiadką. Więc nie wiem, czy jest sens robić taką wycieczkę na 1 dzień, zwłaszcza z małym dzieckiem. Ofert wycieczek grupowych jest tam bardzo wiele, praktycznie na każdym kroku są odpowiednie stoiska, i nieraz da się coś znaleźć za rozsądną cenę. Natomiast do miejscowości w sąsiedztwie Saki rzeczywiście lepiej i taniej jeździć na własną rękę

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » pn 25 lut, 2013 16:19

Zresztą każda wycieczka na wschód od Sak to minimum 1.25 h jazdy w marszrutce . Nie wiemy w jakim wieku jest twoja pociecha ale moje np. cieżko znosiły marszrutki / pomagały leki, picie , jedzenie do zapchania / . Wybór miejscowości trochę kłopotliwy wg. mnie. Lepiej jeśli masz prawko i wynajmiecie auto.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

saltver
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: saltver » pn 25 lut, 2013 22:24

Dzięki za pomoc pojedziemy zobaczymy .

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » czw 28 lut, 2013 06:08

pietia pisze:
saltver pisze:Będziemy mieszkać Saki i mam pytanie czy z tej miejscowości możemy się udać sami na wycieczki np.Sewastopol bo z biurem bardzo drogo choć pewno z nimi też się wybierzemy np do Sudaku.
Do Sewastopola z Saki będzie dobrych kilka godzin w jedną stronę, i to raczej via Symferopol z przesiadką. Więc nie wiem, czy jest sens robić taką wycieczkę na 1 dzień, zwłaszcza z małym dzieckiem. Ofert wycieczek grupowych jest tam bardzo wiele, praktycznie na każdym kroku są odpowiednie stoiska, i nieraz da się coś znaleźć za rozsądną cenę. Natomiast do miejscowości w sąsiedztwie Saki rzeczywiście lepiej i taniej jeździć na własną rękę
Można szybciej :). Jest kilka bezpośrednich autobusów, które jadą z Eupatorii do Sewastopola przez Saki właśnie. Cała podróż zajmuje około dwóch godzin (z Eupatorii,), ale dobrze jest kupić bilety dzień wcześniej jeśli się nie chce siedzieć na podłodze :). Więc spokojnie można taką wycieczkę zrobić we własnym zakresie. Gorzej z miejscowościami dalej na wschód, szczególnie jeśli jedzie się z dzieckiem. Bo już nawet do Bakczysaraju ciężko się dostać bez przesiadek. Tutaj chyba rzeczywiście pozostają wycieczki zorganizowane. Tylko też trzeba mieć świadomość, że wyjazd do Sudaku przykładowo jest wtedy około 5 rano, a powrót 20-22 w zależności od wariantu. Generalnie Saki nie jest zbyt dobrą miejscowością "wypadową". Natomiast jeśli chodzi o samo plażowanie jest OK :).

skklub
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: skklub » ndz 17 mar, 2013 22:19

Witam,

Miejscowość bardzo fajna do plażowania, jeżeli ma się własny pojazd to też nie jest źle ze zwiedzaniem, nie zastanawiałeś się saltver nad tym aby pojechać tam własnym autem?

Pozdrawiam

pareto
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pareto » ndz 24 mar, 2013 18:32

Przepraszam za poprzedni wpis to była próba.
Mam pytanie - co ciekawego można zwiedzić w okolicach Saki? Czy w Saki są ciekawe miejsca do nurkowania?

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » czw 18 kwie, 2013 11:12

Polecę park wodny w stronę Eupatorii i lecznicze błota naprzeciw tegoż parku-za torami kolejowymi,wjazd lub wejście drogowe na technikum rolnicze w Pribrieżnoje-przed technikum na lewo i wejście z drogi koło dawnego awtodromu

pareto
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Ponawiam pytanie

Post autor: pareto » ndz 21 kwie, 2013 09:53

Czy w Saki są ciekawe miejsca do nurkowania? Bo nie wiem, czy warto brać sprzęt (na poziomie - maska i płetwy). Jeśli ktoś nurkował - ma prośbę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » ndz 21 kwie, 2013 17:58

Okolice Saki, to raczej piaszczyste, płaskie wybrzeże podobne trochę do naszego bałtyckiego, więc warunki do nurkowania raczej średnie. Ale można pojechać np. na płw. Tarchankut, a tam warunki do nurkowania są całkiem fajne.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » pt 24 maja, 2013 13:29

Jak już będziecie w Sakach to na spacerek proponuje udać się w pobliże aby zobaczyć greko - scytyjską twierdze/strażnicę Kara Tobe. Na miejscu odbywają się wykopaliska. PRzy okazji zwiedzanie i ciekawy gadatliwy przewodnik opowie niesamowite historie rodem z sojuza . Ciekawie i po sąsiedzku.
pozdrawiam robert

saltver
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: saltver » sob 20 lip, 2013 22:11

Witam jestem po urlopie w Sakach małe sprostowanie do post wyżej" Pietia" z Sak do Sewastopolu autobus kursowy 1,5godziny(33 hrywny) z powrotem 1 godzina(28hrywny)

1floyd
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: 1floyd » ndz 16 lut, 2014 20:22

Witam. W tym roku postanowiliśmy razem z żoną spędzić wakacje na Krymie. A dokładniej w Sakach. Jako że jesteśmy już w wieku, że dzieciaki nie chcą z nami spędzać wakacji to jedziemy sami, przez biuro podróży pociągiem (kupe ). I tu mam pytania?. Jak przebiega taka podróż?. Jako że jest to nasza pierwsza podróż w tym kierunku, mam kilka pytań. Co warto z sobą zabrać z Polski ( oprócz kasy :wink: ). Jakie tam są ceny w sezonie?. Bo z racji pracy żony, jest nauczycielką to wyjazd jest możliwy w okresie lipiec sierpień. Wiem że Saki to nie jest jakiś wielki kurort, ale ma ponoć lepszą plażę. Ale czy są tam możliwości jakiś wycieczek?. Z tego co wiem to noclegi mam w pensjonacie Elena. Czy ktoś wie coś więcej o tym miejscu?. Za wszelkie informację dziękuję.
Pozdrawiam 1floyd
Kto pyta nie błądzi

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » pn 17 lut, 2014 19:23

jedziesz 24 godz pociągiem Lwów-Symferopol,w pociągu sprzedają kawę-herbatę i inne,darmowy wrzątek do zalania szklanki,na wielu stacjach od miejscowych kupisz prawie wszystko do picia i jedzenia.Na półwyspie wsiadasz do busa lub elektriczki i do Sak.W/g mnie dziura totalna,daleko do morza,otwarty akwen i woda ciut zimniejsza jak gdzie indziej.Busami w stronę Eupatorii dojedziesz do akwaparku i długiej niezłej plaży poza miastem.W czasie krótkiego pobytu warto pojechać do Eupatorii,Sewastopola no i Jałta.Na resztę chyba braknie czasu.Ceny art spożywczych podobne lub ciut wyzsze jak w PL,szczególnie owoce w lecie.
Co zabrać?:stroje kąpielowe,wygodne obuwie,ręczniki.Piwo,wódka,prezerwatywy dostępne na miejscu.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 18 lut, 2014 08:42

Koniecznie pamiętajcie o kremach ochronnych, okularach, nakryciach głowy itp., bo słońce na Krymie grzeje trochę mocniej niż nad Bałtykiem :wink: Poza tym, jak kolega wyżej napisał: żarełko, picie, owoce itp. z Polski weźcie tylko na drogę, resztę bez problemów kupicie na miejscu (choć w sezonie faktycznie bywa tam drogo)
Co do wycieczek, to w większości krymskich kurortów na każdym kroku stoją stoliki czy budki, oferujące różne wycieczki po okolicy (z przewodnikiem), z różną częstotliwością. Nieraz i same pensjonaty pośredniczą w załatwieniu takiej wycieczki. Można też oczywiście jeździć na wałasną rękę, zwłaszcza do miejsc, gdzie można bezpośrednio dojechać marszrutką i/lub elektryczką, wchodzi to dużo taniej

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » wt 18 lut, 2014 13:49

1floyd pisze:Jedziemy sami, przez biuro podróży pociągiem (kupe ). I tu mam pytania?. Jak przebiega taka podróż?. Co warto z sobą zabrać z Polski ( oprócz kasy :wink: ).
Jeśli jedziecie z biurem, co jest kompletnie nieopłacalne wg mnie, no ale różne są wymagania, to podstawowym pytaniem jest, czy macie wykupiony pobyt z wyżywieniem, czy bez. Jeśli bez, to warto jak najwięcej jedzenia na śniadania i kolacje zabrać z Polski. Na miejscu o takich cenach jak w naszych supermarketach możecie zapomnieć. Tańszy jest tylko chleb, mleko i masło. A jeśli macie wyżywienie wykupione, to generalnie jedzenie na drogę, nie każdy lubi to, co jest oferowane przez babuszki na stacjach. Tym bardziej, że czasami akurat ich nie ma jak najbardziej potrzebujemy. Poza tym, to już wyżej koledzy napisali. Wycieczki wg mnie lepiej organizować sobie samemu, różnice w kosztach są naprawdę spore. No chyba, że zamierzacie pojechać na jedną, góra dwie, a poza tym leżeć na plaży. Wtedy można się skusić na organizowane.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 18 lut, 2014 20:44

Warto też pamiętać, ze w wielu miejscach na Krymie korzystanie z plaży jest płatne

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » wt 18 lut, 2014 20:48

Ale akurat w Saki i okolicach chyba większość jest bezpłatna z tego co pamiętam.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » wt 18 lut, 2014 22:56

pietia,szanuję Twoją znajomość UA ale kurdę nie chrzań.Od strony prawnej plaże są wyłącznie państwową własnością i każdy ma swobodny dostęp do nich.Nie raz w TV widziałem spektakulane pokazy władzy niszczące ten nieprawny proceder.Faktem jest że obchodzą to bokiem i biorą np. kasę za leżaki,parasole.Ale sam wstęp do takiego zatłoczonego miejsca jest swobodny.Sam tego doświadczyłem w sezonie 2013 w Koktebel gdzie jeszcze kilka lat temu faktycznie rzeczywistość była inna.No ale z duchem czasu wszystko idzie,na Ukrainie też,pozdrawiam

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » śr 19 lut, 2014 11:32

To nie do końca tak. Bo o ile plaże miejskie, czy państwowe są faktycznie ogólnodostępne i próby pobierania za nie opłat są mocno tępione, to są miejscowości gdzie wiele plaż należy do sanatoriów lub hoteli (Sudak przykładowo) i wstęp na nie jest płatny w całkowitej zgodzie z prawem. A obecnie faktycznie problemem staje się wynajmowanie leżaków, parasoli itd. na plażach ogólnodostępnych bez odpowiednich pozwoleń, które zajmują o wiele więcej miejsca niż koc, czy ręcznik. Czyli bezprawnie zajmują na ogólnodostępnym terenie miejsce i próbują na tym zarabiać. W zeszłym roku np. ostro z tym procederem walczyły władze Eupatorii, ale już w takiej Ałuszcie wszystko było po staremu.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » śr 19 lut, 2014 18:28

piszesz o czymś co jest a nie co powinno być.
Kumoterstwo,korupcja,oligarchia-to Ukraina.
Za większością takich ośrodków których już jest właścicielem <dziadzia> z Kijowa albo trzyma to dla siebie żeby kupić za kopiejkę stoją tacy właśnie ludzie dla których prawa niet.Do czasu.
Sanatoria budowano za CCCP gdzie I sekretarz był najważniejszy,ustalano priorytety i robiono,prawem nikt się nie przejmował.
Eling-to kolejny przykład zakrytej zabudowy z bramą zamkniętą od strony drogi no i w zasadzie bez dostępu.
Niemniej wszystkie plaże są państwowymi i dostęp,choćby od strony morza jest swobodny,tak stanowi prawo.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 19 lut, 2014 20:09

Ja opieram się na danych z Gurzufu sprzed 3 lat, tam bezpłatny był jedynie kawałek miejsskiej plaży (najbrudniejszy), inne albo należały do sanatoriów, i były w ogóle niedostępne dla osób spoza nich, albo były dzierżawione jakimś firemkom, które oczywiście pobierały opłaty zarówno za samo wejście, jak i dodatkowe usługi typu leżaki, materace itp. Fakt, od strony morza można było się dostać za friko
To było 3 lata temu, być może od tego czasu ukrócono nieco ten proceder. Na wszelki wypadek radziłbym udajacym się na Krym przezanczyć pewną rezerwę pieniedzy na tego typu niespodzianki

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » śr 19 lut, 2014 20:37

zeneczek pisze:piszesz o czymś co jest a nie co powinno być.
Ale to co powinno być, a nie jest, chyba nie do końca jest pomocne tym, którzy się tam wybierają :). Szczególnie pierwszy raz.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » sob 22 lut, 2014 22:00

wiem co piszę,plaże są bezpłatne i to jest prawnie zagwarantowane.Nawet dla tych co jadą pierwszy raz.
I właśnie po to jest to i inne fora aby takie rzeczy uświadamiać jadącym pierwszy raz,choć nie tylko.pozdr

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » wt 25 lut, 2014 05:40

Pozwolę się sobie nie zgodzić. To, że przepisy teoretycznie są takie, a nie inne nie zmieni faktu, że na część plaż hotelowych, czy sanatoryjnych bez opłaty wejść się nie da. I nawet ewentualne wezwanie milicji (spraktykowałem to w Sudaku) niewiele w tej kwestii zmienia. I należy być na to przygotowanym jadąc tam pierwszy raz. Bo jakoś nie wyobrażam sobie, żeby ktoś kto ma z tym pierwszy raz styczność wzywał milicję, udowadniał im, że jest w przepisach tak i tak (bo dla części milicjantów wcale to nie jest oczywiste), a w razie niepowodzenia składał skargi w ichnim komisariacie, czy urzędzie.

art72
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: art72 » wt 25 lut, 2014 07:40

Plaże miejskie są bezpłatne, reszta płatna. Są jeszcze dzikie odcinki plaż też bezpłatne :) Na bezpłatnych plażach można spotkać parasole i leżaki, które wykupuje się na dzień plażowania. Nie rozumiem o co ta dyskusja? Na całym świecie jest podobny podział, na całym świecie opłacasz leżaczek lub parasol na plaży. Pamiętacie lata 70-80 nad Bałtykiem? Pamiętacie kosze? Plaża bezpłatna była, ale za korzystanie z kosza trzeba było zapłacić. I na koniec, mówimy tu o kwotach tak niewielkich że szkoda marnować czasu na dysputy. A pomysł z wzywaniem milicji jest kuriozalny :) Ludziska zastanówcie się o czym piszecie? Tak bardzo chcecie podnieść własne ego? Chcecie udowodnić, że my Polacy, że wiemy co możemy, że ukraińska swołocz nam nie podskoczy, że Azja i dziki wschód... itp itd???
No czytam i oczom nie wierzę :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » wt 25 lut, 2014 08:34

art72 pisze:Plaże miejskie są bezpłatne, reszta płatna. Ludziska zastanówcie się o czym piszecie? Tak bardzo chcecie podnieść własne ego? Chcecie udowodnić, że my Polacy, że wiemy co możemy, że ukraińska swołocz nam nie podskoczy, że Azja i dziki wschód... itp itd???
No czytam i oczom nie wierzę :)
Pozdrawiam
Chodzi o to, że obecnie wg ukraińskiego prawa wszystkie plaże są bezpłatne i pobieranie za nie opłat wstępu jest nielegalne (o czym pisze zeneczek). I np. w Eupatorii w zeszłym roku zaczęto robić z tym porządek począwszy od władz miasta, przez milicję itd. A milicja była często wzywana i to przez samych Ukraińców i Rosjan, którzy samowolnie rozstawiali swoje leżaki i parasole na bezpłatnych plażach i pobierali opłaty za to. A ludzie nie mieli miejsca na to, żeby rozłożyć się z własnym ręcznikiem, leżakiem, parasolem. Ale już w takim Sudaku generalnie zostało wszystko po staremu, płatne plaże sanatoryjne i skrawek miejskiej bezpłatnej zatłoczony do granic możliwości. I nikt z tym nic specjalnie nie robił :). I nikt tu nie zamierza podnosić własnego ego, ani nie uważa Ukraińców za swołocz. Taki napastliwy ton wydaje się kompletnie niepotrzebny ;).

ODPOWIEDZ