KRYM w październiku

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

KRYM w październiku

Post autor: gtb » wt 23 lip, 2013 20:54

Witam wszystkich!

Po mojej majowej wizycie na Krymie (wątek Krym w 3dni) okazało się, że "liznąłem" ino tej pięknej krainy, więc postanowiłem powrócić do niej w październiku.

Jak wygląda początkiem października sytuacja na półwyspie? Jaka pogoda? Jakie ceny (noclegi etc.)? Jak z komunikacja? Dużo turystów? "Atrakcje" czynne :) ?

Pozdrawiam!

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » wt 23 lip, 2013 21:02

Acha, zapomniałem dodać, wybieramy się na 2 tygodnie.

Jakiś plan? :)

Ja myślę zacząć od Europatii póki ciepło :) potem Sewastopol, Bakczysaraj, Jałta, Sudak, Teodozja, Stary Krym, Simferopol...

homocorvidens
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Re: KRYM w październiku

Post autor: homocorvidens » pt 26 lip, 2013 08:54

Jaka pogoda?
Rok na rok nie wypada. Prowizorycznie synoptycy obiecują ciepłą jesień, ale kto wie jak ono będzie.

Jakie ceny (noclegi etc.)?
Niżej niż na szczycie sezonu, ale nie za darmo :)

Jak z komunikacja?
W porządku

Dużo turystów?
Nie

"Atrakcje" czynne :) ?
wątpie

Ja myślę zacząć od Europatii póki ciepło potem Sewastopol, Bakczysaraj, Jałta, Sudak, Teodozja, Stary Krym, Simferopol...

W Eupatorii zdecydowanie będzie już zimno. W październiku kapać się można tylko na wybrzeżu południowym. W górach będzie dobrze.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » pt 26 lip, 2013 09:43

No ale przecież gtb nie napisał, że w Eupatorii zamierza kąpać się w morzu :). Zwiedzać też można :). Plan wg mnie dobry, choć nie wiem czy nie zbyt ambitny jak na dwa tygodnie. Zależy jak dokładnie zamierzacie zwiedzać :).

elizkie
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: elizkie » pt 26 lip, 2013 10:49

Nie chce zaczynać nowego tematu to tu się wcisnę :) Może autorowi się przyda.
Jak dojechać z Jałty do AJ Petri. w Przewodniku jest tylko napisane " wsiądź w marszrutkę i dojedź sobie " .
Czy któryś z forumowiczów pamięta jak dojechać ? Gdzie wysiąść? Czy będzie jakiś znak szczególny? Może z Ałupki jest dobry dojazd? Lepiej najpierw zwiedzić Pałac Woroncowa a następnie pojechać na Aj Petri czy odwrotnie?
Wszelkie wskazówki będą bardzo przydatne, gdyż nie znam języka :)

homocorvidens
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: homocorvidens » pt 26 lip, 2013 11:04

Możesz jeszcze dojechać z Mischora kolejką linową. Szybko. Pięknie. Drogo.
Numerów marszrutek nie pamiętam, ale z wysiadaniem nie będzie problemów. Aj Petri - to przystanek końcowy.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » pt 26 lip, 2013 12:05

Aj-Petri to nie jest przystanek końcowy, a przynajmniej nie był nim w zeszłym roku. Ale zatrzymują się tam wszystkie marszrutki jadące z Jałty do Ałupki, których to linii jest 5, czy 6 z których co namniej dwie odjeżdżają z pod samego dworca autobusowego w Jałcie. Przystanek jest przy samej stacji kolejki, więc przegapienie go jest praktycznie niemożliwe, do tego zawsze wysiada tam sporo ludzi jest więc czas kogoś zapytać :). Wystarczy powiedzieć nazwę i ludzie sami cię wysadzą :). Kolejność zwiedzania praktycznie dowolna (pałac/Aj-Petri), choć jeśli się zamierza zobaczyć wszystkie wnętrza i park, to jeden dzień może być na obie rzeczy trochę mało. Ja osobiście najpierw wjechałbym na Aj-Petri, a zwiedzanie pałacu dostosował do pozostałego czasu.

homocorvidens
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: homocorvidens » pt 26 lip, 2013 12:57

Chodzi mi o marszrytce która z Dworca Autobusowego w Jałcie jeździ bezpośrednio na SZCZYT Aj-Petri, a nie o marszrutcie Jałta-Ałupka, która jedzie wzdłuż morza do Mischora (dolna stacja kolei linowej ). :twisted:

elizkie
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: elizkie » pt 26 lip, 2013 13:21

Wielkie dzięki za wskazówki :) Dodam, że może nie sprecyzowałam swojego pytania. Chodziło mi oczywiście nie o wjazd na szczyt Aj Petri marszrutką, a jedynie o dojazd do podnóży szczytu i przejażdzkę kolejką linową.
Jeszcze raz dziękuje.

art72
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: art72 » pt 26 lip, 2013 13:28

przystanek Aj-Petri nie jest końcowy, ale jak ktoś już pisał każda marszrutka tam się zatrzymuje. Czy pałac Woroncowa, najpierw czy Aj-Petri?? Moim zdaniem na każde miejsce przeznaczyć jeden dzień :) Na szczyt warto przeznaczyć 60 hrywien i wjechać kolejką. Fajne widoczki i chyba lepiej niż tłuc się busikiem. Na górze będąc można połazić, wspiąć się tu i tam, a później coś zjeść u Tatarów :) Byle nie zamawiać wina bo można trafić na różnego rodzaju mieszanki spirytusowe :) Powrót można sobie zafundować marszrutką i zjechać na dół drugą co do krętości dróg w Europie :)

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » sob 27 lip, 2013 09:12

My zrobiliśmy tak: wyjechaliśmy z dworca w Jałcie Marszrutką do Ałuszty około 8ej, wysiedliśmy pod kolejką, wjechaliśmy na górę (czas oczekiwania około 30min, koszt coś koło 60hrywien). Następnie weszliśmy na Aj-Petri (dodatkowo płatne), powłóczyliśmy się troszkę po okolicy. Następnie w 4 osoby wynajeliśmy drivera (jest ich na górze bardzo wielu) i pojechaliśmy do Wielkiego Kanionu (tam spędziliśmy około 3h,, oczywiście "driver" na nas wszędzie czekał :)). Następnie pojechaliśmy pod wielki podospad, a potem pałac Woronowca i Ałupka - z driverem umówiliśmy się wcześniej na 500hrywien i tyle nas wyniosła podróż (nie wiem czy drogo, trochę się targowaliśmy, ale myślę, że na 4 osoby to i tak spoko za cały dzień objazdówki)

art72
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: art72 » sob 27 lip, 2013 09:29

cena bardzo dobra :) podróżowaliście może żyguli??

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » sob 27 lip, 2013 09:50

homocorvidens pisze:Chodzi mi o marszrytce która z Dworca Autobusowego w Jałcie jeździ bezpośrednio na SZCZYT Aj-Petri, a nie o marszrutcie Jałta-Ałupka, która jedzie wzdłuż morza do Mischora (dolna stacja kolei linowej ). :twisted:
Nie ma regularnej miejskiej marszrutki, która tam by jeździła. Są tylko prywatne i na ogół kursują w drugą stronę. I cena też jest też prywatna. Zjazd marszrutką z Aj-Petri do Jałty kosztuje 60 hr, dokładnie tyle samo co wjazd kolejką na górę. I raczej nie ma szans na znalezienie czegoś taniej, bo kierowcy się znają i trzymają jedną cenę.

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » ndz 28 lip, 2013 09:15

art72 pisze:cena bardzo dobra :) podróżowaliście może żyguli??
|

Si, dokładnie - czarna łada :) A Driver "lepszy" niż taksówkarze w Egipicie :) Przed każdym zakrętem do Wielkiego Kanionu myślałem, że to już nasz ostatni :)

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » ndz 25 sie, 2013 08:51

Może jest ktoś chętny się przyłączyć, bo na razie jest nas dwójka...

Chcemy wyjechać z KRK w sobotę 6/10 (z Lwowa 7/10) i wracać odpowiednio 18/19 października

gadzillak
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: gadzillak » śr 04 wrz, 2013 16:06

do Ałupki kursuje marszrutka 32. jest to ostatni przystanek. bilet kosztuje 8hr {chyba}. ta marszrutka jedzie przez Liwadię Gaspre Mischor u podnóża Aj Petri...

nie odjeżdża z dworca głównego, tylko z takiego podmiejskiego----blisko bulwaru nadmorskiego.

wjazd na Aj Petri 60 hr, później wyjście na sam szczyt 20 hr. z powrotem panowie taksówkarze chcą 50 hr, my podeszliśmy kawałek tam gdzie jest parking, i zagadaliśmy do jakiegoś gościa, i podwiózł nas na dół.

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » czw 05 wrz, 2013 08:17

Jest ktoś chętny? - ostatnio dzwonek! :)

Jest nas trójka póki co...

Plan:

Wyjazd 5/10/2013 KRK => Przemyśl => Medyka => Lwów => Kijów (nocleg) => Sewastopol (2 noclegi) => Jałta (2 noclegi) => Sudak (2 noclegi) => Koktebel ( nocleg) => Teodozja (2 noclegi) => Simferopol => Odessa => Lwów => KRK (19/10/2013)

Przejazdy + noclegi to koszt około 750zł. Do tego "wydatki własne"
RAZEM coś koło 1500zł

Jak ktoś chętny to szybko na priv

gadzillak
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: gadzillak » czw 05 wrz, 2013 17:43

taka mała sugeracja w sprawie Sudaku---Koktebel'a/Koktebla---Teodozji.
po co rozbijać to na 5 noclegów jeśli można robić wycieczki z Sudaku. Koktebel to jest 40 minut drogi, do Teodozji godzina i coś.
w Sudaku jest fajna twierdza i można zobaczyć Nowy świat.
z Koktebel a ściśle z biostancji startują wycieczki na Kara Dag-----piękny rezerwat. z Koktebel można popłynąć na złote wrota. w Teodozji też jest twierdza, ale nieporównywalna z tą w Sudaku. kwartał ormiański też ładny, i cerkiew obok dworca jak z disneya :D

jeśli Sewastopol to i Bałakława---- fajne muzeum, twierdza też fajna :D
my korzystaliśmy z przewodnika bezdroży. dobra rzecz.

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » wt 10 wrz, 2013 08:05

Dzięki gadzillak.

Może ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe rady / propozycje, gdyż plan w dalszym ciągu - co do części krymskiej - jest elestyczny?

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » ndz 15 wrz, 2013 12:56

Prośba...

Plan trochę uległ zmianie - jedziemy tylko i wyłącznie na Krym! :)

Na Krymie będziemy w niedzielę 6/10 rano, natomiast wyjazd 17/10 około godz. 13 (czyli 11 noclegów)

Chcemy zobaczyć Eupatorię, Sewastopol, Bakczysaraj, Bałakławę, Jałtę i okolicę, Sudak, Koktebel, Teodozję i Kercz.

Stąd moja prośba - na jakie części rozbić wyprawę pod względem noclegów? Czy przemieszczać się i szukać np po 5x2 noclegi czy raczej obrać jakieś 2-3 bazy noclegowe (np Sewastopol, Jałta, Sudak)?

Co w ogóle warto zobaczyć i jak to zorganizować czasowo? Widziałem tylko Jałtę z okolicami i Bakczysaraj

Czy ktoś może polecić jakieś noclegi? Na jakie ceny należy się nastawić? (jedziemy w 3-4 osoby). Jeżeli chodzi o Krym to spałem tylko w Jałcie w maju br i płaciłem 250UAH za mieszkanie/4os.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » ndz 15 wrz, 2013 22:45

Wg mnie ten plan jest zdecydowanie zbyt rozbudowany jak na 11 dni. Nie dacie rady tego wszystkiego zobaczyć, albo zobaczycie delikatnie mówiąc "po łebkach. Musicie uwzględnić przejazdy między miastami i czas na szukanie noclegów, choć z tym ostatnim we wrześniu jest raczej problem nadmiaru ofert, niż ich brak :). Ja na waszym miejscu ograniczyłbym się do Eupatorii, Sewastopola z Bałakławą, Bakczysaraju oraz Jałty i okolic. A i tak wam będzie ciężko znaleźć czas na wszystko. Sudak, Koktebel i Teodozję bym zostawił na kolejny raz. No chyba, że zamierzacie zwiedzać na zasadzie: pałac w Liwadii - fotka, do pałacu w Ałuszcie - fotka, Pałac Chanów w Bakczysaraju fotka na dziedzińcu itd. Ale chyba nie o to wam chodzi.

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » pn 16 wrz, 2013 07:28

W zasadzie to bardziej mi zależy mi na wschodniej i północno-wschodniej części, bo Jałta i okolice jak pisałem już widziałem

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » pn 16 wrz, 2013 08:32

Z tego co pisałeś byliście w Jałcie, Ałupce, na Aj-Petri i w Wielkim Kanionie. Jeśli coś przeoczyłem, to sprostuj :). Dlatego proponowałbym wam naprawdę zacząć od Eupatorii (dwa-trzy dni), potem pojechać do Sewastopola i Bałakławy (trzy-cztery dni) i Bakczysaraju (dwa dni). I jednak odwiedził ponownie okolice Jałty, bo jest tam o wiele więcej do zobaczenia niż to co zwiedziliście. Wschód o tej porze roku nie jest już tak atrakcyjny. W Sudaku macie do zobaczenia właściwie tylko twierdzę, z Teodozji lub Koktebela wybrać się do Kara-Dagu (choć tu może być problem, bo wycieczki piesze są organizowane tylko z przewodnikiem jak się zbierze grupa, no ale zawsze można popłynąć stateczkiem i obejrzeć od strony morza), a w samej Teodozji zobaczyć muzeum i fontannę Ajwazowskiego oraz twierdzę (ale mniejszą niż w Sudaku). Do tego kilka świątyń na czele z Cerkwią Wwiedenskają z VII-IX w. Ale to właściwie wszystko.

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » pn 16 wrz, 2013 18:08

A Bakczysaraju byłem - jeden dzień, typowa trasa Pałac - Uspienskij Monastyr - Czufut Kale (fakt, robi wrażenie).

Ciągnie mnie też w okolice Sudaku, bo bardzo chciałem zobaczyć Nowy Świat.

Naprawdę w październiku turystyka zamiera? Nie będzie problemów ze znalezieniem noclegów? Jaka cena od osoby jest przyzwoita na noc?

A jak temperatura w morzu? :)

gtb
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gtb » pn 16 wrz, 2013 18:13

Acha, istnieje też możliwość skrócenia pobytu na Krymie (jeśli faktycznie jest tak opustoszale o tej porze roku), wszak bilety mamy na razie tylko w 1. stronę.

Może jakieś miasto warto zwiedzić (Dniepropietrowsk?). Widziałem Lwów, Odessę, Kijów (choć tego ostatniego nigdy za wiele :)), może polecacie jakieś inne ciekawe miejsce, do którego można "zakręcić" w drodze powrotnej?

gadzillak
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: gadzillak » wt 17 wrz, 2013 16:05

wycieczki do rezerwatu Kara -dag organizowane są tylko z przewodnikiem i tylko 2 razy dziennie. o 8 rano i 15. wstęp 70hr o ile pamiętam. my byliśmy w sierpniu więc ludzi było masa, i było 3 grupy które wyruszyły na szlak.
dojazd do stacji Biostancja z Koktebel.

z Koktebel także można popłynąć i zobaczyć rezerwat od morza {złote wrota} wraz z kąpielą u podnóża ---75hr.

w Sudaku twierdza jest fajna, w Teodozji słabiej zachowana, i bardziej ''rozwleczona'' :D
Sudak ma połączenie z Teodozją przez Koktebel. nie wiem jak jest po sezonie {teraz} ale w sierpniu kiedy my byliśmy autobusy kursowały co pół godziny.

nowy świat bardzo ładna ścieżka przyrodnicza fajne zatoczki ładne miejsce :D
a i można spotkać murzynów w strojach plemiennych grających na różnych instrumentach :D

Bałakława podobała nam się bardzo, fajna zatoka, twierdza i baza---- superrr.
Sewastopol to ogromny moloch. rozwleczony na max.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » wt 17 wrz, 2013 19:29

gtb pisze:A Bakczysaraju byłem - jeden dzień, typowa trasa Pałac - Uspienskij Monastyr - Czufut Kale (fakt, robi wrażenie).

Ciągnie mnie też w okolice Sudaku, bo bardzo chciałem zobaczyć Nowy Świat.

Naprawdę w październiku turystyka zamiera? Nie będzie problemów ze znalezieniem noclegów? Jaka cena od osoby jest przyzwoita na noc?

A jak temperatura w morzu? :)
Zamiera to za dużo powiedziane :D . Ludzi jest jednak znacznie mniej niż w lecie. Z noclegami jednak problemu nie będzie najmniejszego. Jeśli chodzi o cenę, to trudno dać jednoznaczną odpowiedź, bo zależy ona od wielu czynników (standard, odległość od dworca/morza, miejscowość, liczba osób itd.). Jeśli w Bakczysaraju byliście, to oczywiście możecie pojechać do Sudaku. Nowy Świat (jakoś zupełnie o nim zapomniałem :)) jest jak najbardziej wart zobaczenia. Co do temperatury morza się nie wypowiadam, bo jestem zupełnie "nieplażowy" :D . W tym roku pobiłem swój rekord, bo mimo ponad dwutygodniowego pobytu na plaży nie byłem ani razu :lol:

ODPOWIEDZ