Meldunek w Kazachstanie

Podróże po Azji Centralnej
barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: barciur » ndz 13 mar, 2016 17:46

Witam

Mam pytanie czy ktoś może jest doświadczony w tych sprawach lub wie jak wygląda kwestia meldunku w Kazachstanie. Przeczytałem w internecie, że ogólnie na granicy lotniczej dostaje się rejestrację z automatu, ale na granicy lądowej bardzo często nie i trzeba będzie się pofatygować do OVIR-u. Wszędzie piszą, że w ciągu 5 dni. Czy jeśli wyjedzie się przed pięcioma dniami to też trzeba mieć tę rejestrację, czy wtedy jest OK? Jeśli nie trzeba, to czy jeśli jest piąty dzień od przekroczenia granicy, to mogę wyjechać bez meldunku czy jednak będą problemy? No i wreszcie - czy ma ktoś doświadczenia z załatwianiem tego na miejscu?

mazeno
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: mazeno » pn 14 mar, 2016 23:39

do 5 dni nie trzeba.
ja raz wyjechalem szostego dnia (a wlasciwie nocy).
bez klopotow.
ale mnie kazachy lubia :)
pzdr -
mazeno
megaprzygoda.pl

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Dracid » śr 16 mar, 2016 08:28

Raz się rejestrowałem sam w Astanie. Namiary miałem z przewodnika Lonely Planet. Bez problemu, ale zarejestrowali mnie tylko na 10 dni. Dla mnie wystarczyło.

A dwa lata wcześniej rejestrowałem się w Aktau z pomocą jakiegoś gościa, z którym jechałem zwiedzać kaniony niedaleko Aktau właśnie i był większy kocioł nieco, bo kolejka duża, ale facet się wprosił, dał paszport i po 30 minutach pieczątka była.

Innym razem wjeżdżałem z Uzbekistanu do Kazachstanu przez Czerniajewkę i dostałem dwie pieczątki na karcie. Poszedłem się upewnić do policji migracyjnej w Szymkiencie, czy coś jeszcze muszę zrobić i powiedzieli mi, że już jestem zarejestrowany.

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: barciur » śr 16 mar, 2016 12:42

Super. Dzięki za info! Też czytałem właśnie na jakiejś anglojęzycznej stronie, że czasami nawet dają na granicy dwie pieczątki, ale nie jest to pewne. Jedyna pewność, że się zarejestrowaliśmy, jest na lotnisku.

zuza_unkas
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: zuza_unkas » wt 22 mar, 2016 09:32

Cześć! Mam kolejne pytanie dotyczące meldunku. Otóż, dziś rano lądowałam w Astanie. Byłam przekonana, że nie muszę martwić się rejestracją, z racji lotniczej drogi przyjazdu. W paszporcie dostałam jedną pieczątkę - zieloną eliptyczną z datą i nazwą przejścia. Facet przybił ją na wizę, nie na czystą stronę. Dodatkowo dwie takie same przybił na karcie meldunkowej. Mam zamiar spędzić tu około miesiąca, więc sprawa meldunku jest kluczowa. Czy mam to z głowy czy lecieć tam 24.03 (bo jutro pewnie jeszcze zamknięte)?

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: barciur » wt 22 mar, 2016 21:05

Masz dwie pieczatki na karcie meldunkowej wiec jest ok.

Turystaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Turystaaa » wt 25 kwie, 2017 11:13

Tak wiec meldunek na lotnisku jest automatyczny?
Na jak dlugo jest on wazny i w razie dluzszego pobytu gdzie nalezy go przedluzyc?
Ile pieczatek potrzeba, jedna czy dwie na lotnisku daja?
Dziekuje

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Dracid » wt 25 kwie, 2017 18:26

Przy ruchu bezwizowym jest się automatycznie zameldowanym na okres bezwizowego przebywania (30 dni). Na lotnisku dostaniesz dwie pieczątki, na przejściach lądowych czasem jedną, ale i tak jesteś zarejestrowany.

Turystaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Turystaaa » wt 25 kwie, 2017 21:48

Czy mozesz powiedziec cos blizej odnosnie wydatkow, ale nie koniecznie bedac turystycznie. Mam na mysli, mozliwosc wynajecia mieszkania czy ceny praktykowane na codzien.

Turystaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Turystaaa » wt 25 kwie, 2017 21:50

Co masz na mysli piszac o ruchu bezwizowym? Do Kazachstanu z tego co jest mi wiadomo jest potrzebna wiza.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Yakin » pt 28 kwie, 2017 12:52

Turystaaa pisze:Co masz na mysli piszac o ruchu bezwizowym? Do Kazachstanu z tego co jest mi wiadomo jest potrzebna wiza.
Od 1 stycznia tego roku wizy do Kazachstanu już nie potrzeba, jeśli pobyt nie przekracza 30-stu dni.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Dracid » pt 28 kwie, 2017 14:35

I jeśli cel to turystyka albo biznes. Np. kierowcy zawodowi w dalszym ciągu potrzebują wizy. Podobnie wyjazd do pracy nadal jej wymaga.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: pietia » pt 28 kwie, 2017 18:30

A jak właściwie jest liczone te 30 dni? Czy chodzi o maksymalną długość pobytu jednorazowego, czy np. o 30 dni w ciągu pół roku czy roku? Czy, jeśli pod 30 dniach wyjedzie się na jeden dzień np.do Kirgizji, to licznik zostaje wyzerowany?

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Meldunek w Kazachstanie

Post autor: Yakin » pn 01 maja, 2017 11:32

W sumie ciekawe pytanie. Wydaje się, że chodzi o długość pobytu jednorazowego. Nigdzie jednak nie mogę znaleźć informacji, czy to jest jakoś dodatkowo obwarowane.

ODPOWIEDZ