Azerbejdżan - wróciłem

Podróże po Azji Centralnej
mklimek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Azerbejdżan - wróciłem

Post autor: mklimek » wt 29 lis, 2016 10:45

Heja,
3 tygodnie temu wróciłem z podróży do Azerbejdżanu, poniżej garść szczegółów:
Wiza: załatwiałem e-wize za posrednictwem Aina.pl - koszt 340 zł
Przelot: Azal Airlines Lwów - Baku - Lwów - 440 zł (kupowane w czerwcu) - co prawda w cenie tylko bagaż podręczny (8 kg) ale tak naprawde oglądana i ważona jest tylko główna sztuka bagażu - a to czy oprocz tego masz jeszcze mały plecak, czy np wypchaną pamiatkami reklamówkę nikogo juz nie interesuje.
Ku mojemu zaskoczeniu w cenie był ciepły posiłek.
Trasa: Baku - Surahany - Gobustan - Szeki - Kisz - Goycay
Waluta: 1 euro - ok 1,7 manata
Ceny:
Nocleg w hostelu w dormie: 15 manatów ze sniadaniem
Przejazdy w Baku (metro, autobusy, autobusy podmiejskie np Surahany): 0,2 manata za przejazd
Bus Baku - Szeki - 7 manatów
Jedzenie: zupa w knajpie (podawana z duża ilością chleba spokojnie może służyć za główny posiłek - zwłasszcza te mięsne) - 2-5 manatów (najczesciej 2 lub 3); zarcie typu fast food (np kebab w lawaszu + ajran - 3 manaty); drugie danie np tawa (kotleciki jak z kebaba zapiekane w jajku z pomidorem i ziemniakiem), dolma itp - 2,5 - 4 manat - te wyższe ceny pochodzą z knajpek w centrum Baku (Icheri Sehir), niższe z prowincji (Sheki)
wstępy do muzeów 2 - 4 manaty, wyjątkiem jjest Muzeum Dywanów w Baku - 7 manatów (muzeum znajduje się w nowoczesnym budynku przypominającym zwinięty w rulon dywan)
Generalnie podrózowałem komunikacja publiczną z 2 wyjątkami:
Gobustan: z racji ze podróżowałem sam ze względu na koszt taksówki zdecydowałem się na wycieczkę z biura podóży Bag Baku (tak naprawdę to nie było typowe BP tylko grupa młodych ludzi których odnalazłem przez FB robiących naprawe tanie tripy). Za wycieczkę z Baku do Gobustanu (z biletami wstępu i anglojezycznym przewodnikiem) zaplaciełem 35 manatow/os (w samochodzie była nas trójka) + 8 manatów/os za podwiezienie terenówką do wulkanów błotnych - razem 43 manaty
Dla porównania spotkany parę dni później Hiszpan zrobił tą trasę na własną rękę i co prawda do miasteczka Gobustan dojechał za 1 manata ale wynajęcie taksówki na objazd okolicy + wstęp kosztowały go 35 manatów (czyli wyszlo prawie na to samo)
Festiwal granatów w Goycay - tu tez zdecydowałem się na przejazd z Bag Baku - tym razem grupa większa - w większości łodzi ludzie pracujący w Baku na kontraktach - tak więc była okazje poznać trochę pozaturystyczne realia życia w Baku.
Generalnie Azerbejdzan okazał się tańszy niż przypuszczałem - w ciągu roku nastąpił drastyczny spadek wartości manata (wcześniej 1 euro = 1 manat), a ceny nadal nie wzrosły.
Baku zrobiło na mnie kolosalne wrażenie: jest zadbane, nowoczesne (buduje się strasznie dużo nowych biurowców ale również imponujące rozmachem budynki użyteczności publiczne (Crystal Hall,Gaidar Allijew Centre itp) do tego XIX wieczny rozmach śródmieścia i sympatyczne stare miasto -to wszystko razem powoduje ze wg mnie Baku to najciekawsza stolica Zakaukazia (tuż za nim plasuje się Tibilisi, natomiast Erewań sporo mu ustępuje)
To tyle na razie, jakbyście mieli jakieś konkretne pytania piszcie
Maciek

mehow
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Azerbejdżan - wróciłem

Post autor: mehow » śr 28 cze, 2017 02:05

Małe uaktualnienie na 2017 rok dotyczące wizy:

Kod: Zaznacz cały

"W styczniu 2017 roku Azerbejdżan wprowadził dla obywateli szeregu państw, w tym Polski usługę wizy elektronicznej evisa.gov.az. Korzystając z portalu można aplikować o wizy z maksymalnym terminem ważności 30 dni, jednokrotnego wjazdu. Cena wizy to 23 USD"
Pozostaje jednak obowiązek meldunku jeśli przybywamy dłużej niż 10 dni. Od teraz można to też zrobić elektronicznie.

ODPOWIEDZ