co to jest "НУП"

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

co to jest "НУП"

Post autor: buba » ndz 30 lis, 2014 17:30

Czy ktos moze wie co to jest НУП? To cos wygladalo jak bunkier i stalo wysoko w gorach w Armenii, z dala od ludzkich siedzib. Wokol tylko step, skaly i szakale ;) W podlodze byla dziwna bania jakby duza cysterna. Walilo jakas chemia. Na scianie wisiala tabliczka, niestety byla daleko, udalo sie ją jedynie sciagnac na zoomie, ale czesc jest przyslonieta deska. Niestety przyslonietej czesci tabliczki nie jestem juz w stanie odszyfrowac. Moze ktos sie zorientuje po opisie BHP na tabliczce. Probowalam szukac w necie ale bezskutecznie..

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Ola12
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

co to jest "НУП"

Post autor: Ola12 » ndz 30 lis, 2014 19:53

НУП – необслуживаемый усилительный пункт. Zasilacz nieobsługiwanego wzmacniacza przelotowego (NWP).
Stosowane jest w telefonicznej i telegraficznej łączności dalekosiężnej.
(unattended repeater station).

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

co to jest "НУП"

Post autor: Kwiatkowski11 » ndz 30 lis, 2014 19:55

Необслуживаемый усилительный пункт (НУП)
Пункт в котором осуществляется усиление сигнала.
Помимо регенерационной/усилительной аппаратуры, в НУПе может располагаться аппаратура питания, аккумуляторные батареи, устройства отопления, вентиляции и кондиционирования, устройства освещения, аппаратура содержания кабеля под избыточным воздушным давлением, электрические компрессорные установки, баллоны со сжатым воздухом и.т.д.
N.B. Nie zorientowalem sie, ze wlasciwie zdublowalem odpowiedz bo pisalem ja i wklejalem tekst na raty. Tak w ogole to najlepiej szukac takich rzeczy na yandex.ru wpisujac do wyszukiwarki haslo w jezyku rosyjskim. :wink:
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

co to jest "НУП"

Post autor: buba » ndz 30 lis, 2014 20:05

Dzieki!!!!
Czyli jest to miejsce wzmacniania sygnalu potrzebnego w jakiejs wojskowej łacznosci? faktycznie niedaleko stamtad w miejscu gdzie spalismy przebiegal jakis tajemniczy kabel. Tez staly stare tabliczki o tym informujace. Pewnie ow kabel tez mial z tym cos wspolnego.
Czyli biorac pod uwage stan spotkanego obiektu, to ze byl otwarty znaczy ze byl juz zdecydowanie opuszczony? Ciekawe co tam moglo tak walic jak wyziewy z chemicznego laboratorium, bo zadne z wymienionych wyzej rzeczy chyba nie ma takiego zapachu..
Kwiatkowski11 pisze:Tak w ogole to najlepiej szukac takich rzeczy na yandex.ru wpisujac do wyszukiwarki haslo w jezyku rosyjskim. :wink:
Dobrze wiedziec.. ja wpisalam w googla i nic ciekawego mi nie wyplulo
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Szulik
Administrator

co to jest "НУП"

Post autor: Szulik » ndz 30 lis, 2014 20:57

Kwiatkowski11 pisze: Tak w ogole to najlepiej szukac takich rzeczy na yandex.ru wpisujac do wyszukiwarki haslo w jezyku rosyjskim.
Albo w słowniku skrótów sokr.ru
Ten skrót odnosi się także do:
натуральное увеличение пениса - без хирургической операции
мед.
:) Ale chyba kontekst inny. Chyba, że obsługa bunkra dbała o swoją męskość...

Swoją drogą chyba nie ma drugiego języka, w którym jest tyle skrótów w codziennym użyciu.

ODPOWIEDZ