Jak pisać na komputerze cyrylicą?

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
Szulik
Administrator

Jak pisaę‡ na komputerze cyrylicę…?

Postautor: Szulik » czw 10 mar, 2005 10:36

Najprostszym sposobem na napisanie paru zdań cyrylicą jest wykorzystanie strony: http://www.megapolis.org/klava.html, na której można wprowadzać tekst klikając myszką w odpowiednie bukwy. Napisany tekst wystarczy zaznaczyć, prawy "klik", "Kopiuj" i wklejamy do dokumentu, czy też forum.

=======================================================
Drugi sposób polega na isntalacji rosyjskiego układu klawiatury w komputerze. dzięki temu będziemy mogli pisać cyrylicą za pomocą naszej klawiatury. Jednak zalecane jest posiadanie klawiatury z nadrukowanymi bukwami.

Włączenie obsługi cyrylicy na komputerze jest zadaniem prostym. W najgorszym przypadku przyda nam się płyta instalacyjna z naszym systemem operacyjnym.

W WinXP należy:
Wejść do Panelu Sterowania, wybrać opcję "Opcje regionalne i jezykowe", następnie wchodzimy do zakładki "Języki", gdzie klikamy na przycisk "Szczegóły" i już znajdujemy się w miejscu gdzie możemy dodawać różne układy klawiatury. Na dole okienka mamy dwa przyciski: "Pasek języka", "Ustawienia klawiszy".Dzięki nim można ustawić sposób przełączania pomiędzy polskim i rosyjskim układem klawiatury, a także ustawić czy na pasku zadań ma wyświetlać się menu wyboru układu.

Powyższy mini-tutorial napisałem w oparciu o rosyjskiego Windowsa stąd mogą wynikać pewne różnice w nazewnictwie niektórych funckji.

Dla Win98/Me:

1. Kliknij przycisk Start, wybierz polecenie Ustawienia, a następnie kliknij Panel sterowania.
2. W oknie Panel sterowania kliknij Dodaj/Usuń programy.
3. W oknie dialogowym Właściwości: Dodaj/Usuń programy wybierz Instalator systemu Windows.
4. W liście Składniki wybierz Obsługa wielu języków i naciśnij Szczegóły.
5. W oknie dialogowym Obsługa wielu języków w liście Składniki wybierz Cyrylica.
6. Naciśnij OK.
7. System poprosi o włożenie płyty instalacyjnej Windows 98. Następnie należy zrestartować komputer.

Następnie należy dodać język i układ klawiatury

1. W oknie Panel sterowania kliknij Klawiatura.
2. W oknie dialogowym Właściwości: Klawiatura wybierz Język.
3. Jeśli w polu Zainstalowanie języki... znajdują się dwa języki – lepiej zostawić jeden. Kliknij język, który jest niepotrzebny (np. angielski – polski układ klawiatury obsługuje wszystkie znaki dostępne w angielskim zestawie znaków [Moja uwaga – jak chcesz to wykasuj ją]), a następnie kliknij przycisk Usuń.
4. Następnie kliknij przycisk Dodaj.
5. W oknie dialogowym Dodaj język wybierz Język Rosyjski.
6. Proponujemy też wybrać w polu Przełącznik języków sposób przełączenia przez Ctrl+Shift (lub Alt+Shift), oraz zaznaczyć opcję Włączaj wskaźnik na pasku zadań.
7. System poprosi o włożenie płyty Windows 98, następnie należy zrestartować komputer .

Po uruchomieniu komputera możecie pisać po rosyjsku, przełączając z łacińskiej (polskiej) czcionki na rosyjską przez jednocześnie naciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl+Shift (lub Alt+Shift).

Ta instrukcja pochodzi ze strony www.rosjanin.pl

Akcpetowalne jest także pisanie po rosyjsku alfabetem łacińskim Np. Vtornik

perfecus

cyrylica

Postautor: perfecus » czw 10 mar, 2005 23:25

Witam! Jezeli dodaliśmy już język rosyjski, to możemy również korzystać w WIN XP z : Wszystkie programy>akcesoria>ułatwienia dostępu>klawiatura ekranowa. Na niej możemy wszystko napisać, jeżeli nie mamy klawiatury rosyjskiej.

Gość

Postautor: Gość » ndz 05 cze, 2005 15:28

Pomaga zainstalowanie tego czegoś:

http://www.geocities.com/fontboard/cyrinst.html

:) Wygodniej się pisze, nie trzeba pamiętać całego układu klawiatury :)

Tomek

Postautor: Tomek » ndz 19 cze, 2005 20:03

Jest moze jakis program do nauki bezwzrokowego pisania? Rosyjski odpowiednik 'Mistrza Klawiatury'? Bede wdzieczny za info :D

Szulik
Administrator

Postautor: Szulik » ndz 19 cze, 2005 20:12

Jest moze jakis program do nauki bezwzrokowego pisania? Rosyjski odpowiednik 'Mistrza Klawiatury'? Bede wdzieczny za info

Najpopularniejszy jest chyba program "Solo na klaviatiriue" http://www.ergosolo.ru/ ale jest on chyba płatny.

Ponoć niezły i darmowy jest ten: http://stamina.ru/

Jak ci te dwa nie pasują to daj znać podam resztę.

Gość

Postautor: Gość » pn 03 paź, 2005 21:09

najlepszy jest na www.translit.ru
pol'zuites' :)

evechka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: evechka » pn 03 paź, 2005 21:10

to byłąm właśnie ja :P
~у любви ведь тоже зеленые глаза~

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: Jedi » śr 03 maja, 2006 15:40

Mam problem z tym całym programem klawa - na stronie jest podane, że literki ju, miekkik znak itp. tworzy się przez sekwencję ctrl+9 lub +0 ale u mnie to nie działa. Na stronie jest jakiś błąd. Więc jak uzyskac litery jo, twardy i miekki znak, cz?

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Postautor: Jedi » sob 06 maja, 2006 22:22

Nikt nie wie? Nikt mi nie pomorze? :? :? :(

Gość

Postautor: Gość » sob 13 maja, 2006 20:15

MI najlepiej korzysta sie z programu Cifrica ktory dostepny jest na niniejszej stronie http://www.rosjapl.info/jezyk/cyrylica.rar - wpisujemy tekst łacinka a w dolnym okienku wyskakuje nam ten sam tekst cyrylica (trezba chociaz troche znac zasady transkrypcji). Potem metoda kopiuj-wklej i po sprawie :D

kitty
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: kitty » wt 18 lip, 2006 10:48

Anonymous pisze:najlepszy jest na www.translit.ru
pol'zuites' :)

Zgadzam się w zupełności,to najlepszy i najszybszy sposób na pisanie po rosyjsku:)

Pozdrawiam słonecznie,

Ps.Przy okazji witam wszystkich!!

Awatar użytkownika
pyctam1
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Postautor: pyctam1 » śr 26 lip, 2006 12:41

naciskasz ikonę windows+U i włączasz klawiaturę ekranową. A wcześniej w opcjach regionalnych dodajesz j. rosyjski. To najprostsza metoda

nukaft
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: nukaft » śr 26 lip, 2006 19:18

mam problem.. malutki.. mianowicie, gdy chcę wpisać opis (na gg) lub wyszukać osobę (w skype) z kovla to zamiast ковель mam jakieś ё,й,é,ö,ó,ę,ĺ,í,ă,ř,ů,ç,ô,ű,â,ŕ,ď,đ,î,ë,ä,ń,ě,č,ň,ü.. o co kaman??

Pao
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: Pao » sob 16 wrz, 2006 12:39

ja też mam problem
w Win98 w ustawieniach klawiatury po wybraniu rosyjskiego i zatwierdzeniu wyboru jaką scieżkę musze wybrać po włożeniu płyty z Windą?

irek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: irek » pt 03 lis, 2006 18:27

Proponuję stronkę www.foray.boo.pl jest tam klawiatura z cyrylicą w windowsie. Super. Polecam.

Awatar użytkownika
viki_2004
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Postautor: viki_2004 » czw 09 lis, 2006 22:50

http://mail.ru/kb/index.h...de=2&savemode=0 , ja korzystam z tego linku, na którym znajduje się rosyjka klawiatura. Pisze tam, póżniej kopiuje napisany tekst i już, tak chyba bedzie najprościej!

radouss
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: radouss » pn 13 lis, 2006 18:25

Witam!
Mam taki problem- skanuje rosyjska ksiazke programem ABBYY FineReader 7.0 Professional, ktory rozpoznaje cyrylice i nie ma z tym problemu, natomiast problem pojawia sie gdy chce ten juz rozpoznany teks zapisac w Wordzie - wtedy pojawiaja sie kwadraciki, a gdy chce przekopiowac z FinerReader do Worda recznie to pojawia sie komunikat -
"Aktualna wersja nie obsługuje kopiowania tekstu pisanego cyrylicą do schowka." Dodalem rosyjska klawiature i uklad (rosyjski maszynistki) i nic nie pomaga, w wordzie dodalem rosyjski a takze wgralem czcionke rosyjska i nadal nic. Jezeli kopiuje ze strony internetowej z tekstem rosyjskim to nie ma problem, wklejam do worda i odczytuje cyrylice natomiast z FineReadera nie chce i nie wiem czemu.

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontaktowanie:

Postautor: mlody78 » pn 13 lis, 2006 18:42

miałem ten sam problem...
szczerze powiem nie pamiętam jak go rozwiązałem...poszukałem w necie...
zaznaczam, że nie pamiętam rozwiązania, ale może to było to i pomoże http://download.abbyy.com/addlang/build ... anguage=pl
będę wdzięczny za korzystanie na forum z funkcji Szukaj ...przed zadaniem pytania...

radouss
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: radouss » pn 13 lis, 2006 19:16

to niestety tez nie pomoglo :(
jesli bys sobie przypomnial byłbym wdzięczny gdyz bardzo potrzebuje tej funkcji.
ja szukalem w necie ale nic narazie to nie dalo.

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontaktowanie:

Postautor: mlody78 » pn 13 lis, 2006 20:06

radouss, wysłałem Ci info na mail...
tylko trzeba mieć AFR 8.0 może coś podobnego znajdziesz dla 7.0...albo "skombinujesz" sobie 8.0
będę wdzięczny za korzystanie na forum z funkcji Szukaj ...przed zadaniem pytania...

Pozi
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Re: Jak pisaę‡ na komputerze cyrylicę…?

Postautor: Pozi » ndz 07 sty, 2007 13:04

Szulik pisze:Jednak zalecane jest posiadanie klawiatury z nadrukowanymi bukwami
Gdzie mozna cos takiego kupic?
Przykladowo w Wawie?

Adam(PWT_PL)
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: Adam(PWT_PL) » ndz 04 lut, 2007 22:26

nukaft pisze:mam problem.. malutki.. mianowicie, gdy chcę wpisać opis (na gg) lub wyszukać osobę (w skype) z kovla to zamiast ковель mam jakieś ё,й,é,ö,ó,ę,ĺ,í,ă,ř,ů,ç,ô,ű,â,ŕ,ď,đ,î,ë,ä,ń,ě,č,ň,ü.. o co kaman??

Witam - mam podobny problem z programem "Cyrylica" - jak próbuje przekopiować to co jest w dolnym oknie nagisane bukfami - to powstaje coś takiego ё,й,é,ö,ó,ę,ĺ,í,ă,ř,ů,ç,ô,ű,â,ŕ,ď,đ,î,ë,ä,ń,ě,č,ň,ü- Jak to można poprawić aby działało poprawnie? Może ktoś pomóc?

Awatar użytkownika
kuźmicz
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: kuźmicz » pn 05 lut, 2007 15:22

Co do klawiatur to w Białymstoku można było je dostac w simtechu, jak jest teraz to niewiem. Ale jak komuś będzie bardzo potrzebne to moge wypytać (jest u mnie w rodzinie trochę filologów i tłumaczy)

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontaktowanie:

Postautor: mlody78 » pn 05 lut, 2007 15:27

Adam(PWT_PL), może ten temat coś wyjaśni...

a klawiatury dostępne sa na allegro...na giełdzie komputerowej w W-wie...itp...

skarbnikow
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Postautor: skarbnikow » wt 06 lut, 2007 14:12

Ja polecam program Microsoft Keyboard Layout Creator. Można sobie w nim stworzyć własną konfigurację klawiatury.

Ja osobiście zrobiłem sobie "fonetyczną" - a więc pod polskimi literami mam odpowiednie fonetycznie litery rosyjskie a te bardziej wyszukane w kombinacji z alt. np.
ё - alt+o
е - alt+e
ю - alt+u
ч - alt+c

itd.

Chociaż np. chcąc napisać rosyjskie 's' odruchowo naciskam klawisz 'c' - ale przyjąłem taką konwencję i tego nie zmienie. Jedyne co może jeszcze zmienię to to że е będzie pod e zaś to э będzie w kombinacji z alt. Też jest to dla mnie bardziej intuicyjne.

Irena Wysocka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: Irena Wysocka » wt 06 lut, 2007 18:25

mlody78, Witam! Mam pytanie. Kupilam klawiature z cyrylica. Nie umiem poslugiwac sie nia / brakuje mi znakow np. nie wiem gdzie sa znaki interpunkcyjne/ nie sa zaznaczone/. Nie bylo instrukcji i stad ten klopot. Moze ktos wie i mi udzieli rady. Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontaktowanie:

Postautor: mlody78 » wt 06 lut, 2007 21:01

Irena Wysocka, hmm...dziwne..na mojej są chociaż znaczka "$" nie mogę się doszukać....

może ten obrazek Ci pomoże...dla cyrylicy pod uwagę bieżemy te znaczki znajdujące się po prawej stronie klawisza...7+Shift = ?...itd

Obrazek

Sonia
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Postautor: Sonia » śr 07 lut, 2007 15:20

Tomek pisze:Jest moze jakis program do nauki bezwzrokowego pisania? Rosyjski odpowiednik 'Mistrza Klawiatury'? Bede wdzieczny za info :D

A istnieje może jakiś Ukraiński odpowiednik 'Mistrza Klawiatury'?

prnjavor
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: prnjavor » pn 05 mar, 2007 01:59

Anonymous pisze:MI najlepiej korzysta sie z programu Cifrica. Potem metoda kopiuj-wklej i po sprawie :D

Ale po wklejeniu w Worda wyskakują "krzaczki" :( Jak to zlikwidować? Pozdrawiam