Nauka rosyjskiego w 4mc - matura.

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
Pawel87
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: Pawel87 » śr 12 paź, 2016 16:03

Cześć wszystkim,

Chciałbym zdać maturę z języka rosyjskiego w tym roku, lecz dawno tego języka nie miałem, tj. od gimnazjum, czyli jakieś 6lat temu.
Nie wiem jak się przygotować. Liczę na Waszą pomoc :)

Znam alfabet i trochę podstawowych słów. Tekst potrafię przeczytać, ale zrozumieć, to może 2-3 słowa w zdaniu.
Tekst słuchany, to kompletna porażka - nic nie potrafię zrozumieć.

Egzamin ustny przez brak zrozumienia drugiej osoby, to wyzwanie.

Maturę będę pisał podstawową, tą do 2014, czyli np. taką:
https://www.cke.edu.pl/images/_EGZAMIN_ ... 1P-162.pdf

Szukam rad, sposobów, by w miarę szybko nauczyć się do matury. Jeśli się nie mylę, to poziom wymagany to A2.

Chciałbym uczyć się sam w domu, bo mam dużo wolnego czasu.

Może jakieś książki?

Myślicie, że jest to możliwe?

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Postautor: nrb » pt 14 paź, 2016 11:57

Tak żeby po prostu zdać, to myślę, że spokojnie ;) Ale przypuszczam, że chodzi by zdać z przyzwoitym wynikiem? :)

Nauka języka to oczywiście indywidualna sprawa, na każdego działa co innego. Ja też jako samouk zacząłem od nauczenia się 900 podstawowych słówek w programie ANKI, jest tam gotowy zestaw. Strona programu - ankisrs.net - być może znasz ten program, to coś na zasadzie fiszek. Codziennie oglądałem wiadomości rosyjskie, mimo że rozumiałem poszczególne słowa, z każdym tygodniem rozumiałem coraz lepiej, bo uczyłem się tych 900 a one bardzo często się pojawiały i jakoś dzięki temu że usłyszałem je, utrwalały się lepiej. Potem zainstalowałem Profesora Borysa - program do słówek, z nim mozna dojść nawet do B2 ale to zajmuje sporo czasu więc na początek brać słówka z 1 poziomu. Gramatykę brałem z książek wydawnictwa "Златоуст". Co prawda one wszystkie są o ile pamiętam po rosyjsku, ale spokojnie już z podstawową znajomością można ogarnąć wszystko. I rozmowy z nativami, na początku rozmawiałem na dwie zakładki w jednej rozmowa, w jednej translator, najlepiej na jakimś portalu dla nauki języków.

Myślę, że podstawowa matura jest do zdania, ustny podstawowy jest dosyć schematyczny, pisemny w sumie zresztą też, także głowa do góry i działaj :)

Pawel87
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: Pawel87 » czw 03 lis, 2016 16:29

Uczę się sam w domu i to dla mnie cholernie trudne, bo nie ma kto pokierować, wytłumaczyć, pokazać. Na chwilę obecną czytam różne teksty i próbuje je tłumaczyć na polski. Czytam i tłumacze tak długo, aż dany tekst znam na pamięć i potrafię przetłumaczyć zdania na wyrywki.

Pobrałem ten program anki, ale kompletnie go nie ogarniam :)
Mam tez książki "od a do ja" i z nimi mam zamiar coś popróbować. Coś o nich możesz powiedzieć?

Interesuje mnie tylko 30% na maturze :) Nie będzie mi potrzebny w przyszłości (studia), ale zapewne wyjadę kiedyś do Rosji w celach turystycznych :)

A jakie rosyjskie radio polecasz? Coś podobnego do naszej Eski czy RMFM, gdzie jest troche rosyjskiej muzyki, wiadomości, takie luźne gadki i z wyraźnymi prezenterami :)

yossarian220
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Postautor: yossarian220 » śr 16 lis, 2016 16:59

@Pawel87
Znajduję się w podobnej sytuacji, tyle że mam jakieś 2 lata więcej czasu :) Niestety w szkole rosyjskiego nigdy w szkole nie miałem, ze 2 lata uczyłem się sam, obecnie spotykam się ze znajomą rusycystką. W sprawie książek niebawem dam znać na pw. Z radia to polecam Наше радио - wszystkie twoje warunki spełnia :)