Kolej na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
mmgg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: mmgg » pt 10 lut, 2017 22:47

Jeśli to prawda i rzeczywiście je uruchamią to jest to świetna wiadomość :)
www.stacjabalkany.pl

mmgg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: mmgg » sob 18 lut, 2017 11:31

Opracowałem kompletny i obszerny przewodnik i poradnik o tym jak wygląda ukraińska kolej, jak podróżować po Ukrainie koleją oraz wiele innych, cennych informacji. Jedyny chyba tak obszerny materiał w polskim internecie, pomocny zwłaszcza dla początkujących podróżników, zapraszam:

http://www.stacjabalkany.pl/kolej-na-ukrainie/

na wszelkie pytania odpowiem też tutaj:)
www.stacjabalkany.pl

Gzagal
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Kolej na Ukrainie

Post autor: Gzagal » ndz 19 lut, 2017 13:52

W rozkładzie jazdy na stronie obwodu lwowskiego kolei ukrańskich przy pociągu relacji Szeginie - Lwów (odjazd 11.39 czasu ukraińskiego, 10:39 czasu polskiego) widnieje taka informacja: №6115/6116 Держкордон – Львів відправлення із Держкордон об 11.39 год. відміняється в доби 02,03,04,05,06,07 лютого 2017. Jak to interpretować? Czy pociąg ten pojedzie w najbliższą środę (22 luty)?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Post autor: pietia » ndz 19 lut, 2017 19:47

Z tego wygląda, że tak. Prawdopodobnie chodziło o czasowe zawieszenie z powodu jakichś remontów

Gzagal
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Kolej na Ukrainie

Post autor: Gzagal » wt 21 lut, 2017 15:22

Dzięki za odpowiedź ;) Mam jeszcze pytanie - czy z Mościsk 2 jest jakas opcja dojazdu do centrum Mościsk? Busy, taksówki? Czy tylko droga pieszo ponad 7 km pozostaje...?

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur » wt 21 lut, 2017 21:36

Z Mościsk 2 jest chyba 10 km, ale z Mościsk 1 jest tylko 3 kilometra a droga jest prosta. Pokonywałem ją w zeszłym roku, polecam. :)

mmgg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: mmgg » śr 22 lut, 2017 10:52

Ja szedłem w śnieżycę w listopadzie, i gdyby nie cały plecak win, to byłoby super:)
www.stacjabalkany.pl

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Kolej na Ukrainie

Post autor: arko » pt 24 lut, 2017 08:14

Prawdopodobnie od 1 lipca 2017 nowe połączenie kolejowe na trasie Kowel - Chełm.

Новый международный поезд Ковель-Хелм начнет перевозки пассажиров с 1 июля 2017 года.

«Сейчас делаем все, чтобы с 1 июля на маршрут вышел поезд Ковель-Хелм. Это будет рельсовый автобус модели Pesa.
Рассчитываем, что наши пассажиры останутся в двойном выигрыше:
в Хелме есть удобная пересадка на такие города как Варшава, Люблин, Замосць, Жешув.
То есть добраться можно будет во все уголки Польши «, — сообщил Балчун

http://hvylya.net/news/exclusive/ukrzal ... yulya.html

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: gorodok » pt 24 lut, 2017 12:22

Balczun napisał również odnośnie planów uruchomienia latem połączenia Lwów - Kraków

http://tvoemisto.tv/news/ukrzaliznytsya ... 84138.html
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur » pt 24 lut, 2017 21:44

To połączenie mnie bardzo ciekawi, bo przecież juą mamy połączenie Lwów - Kraków - Wrocław/Warszawa. Tyle, że nocne i drogie. Więc pytanie, jak chcą to zrobić? Mają jakieś siedzące połączenia na przestawkę wagonów? Jeśli nie, to czy może po prostu będize to pociąg Lwów - Przemyśl skomunikowany z PKP do Krakowa?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Post autor: pietia » sob 25 lut, 2017 20:02

Skomunikowanie z Krakowem, a nawet Wrocławiem, istnieje w zasadzie już teraz, bo na przesiadkę z jednego pociągu do drugiego jest chyba około godziny. Z tego co słyszałem, skomunikowanie ma się pojawić z Warszawą, a to przez wydłużenie "Pomarańczarki", dotychczas kończącej/zaczynającej w Rzeszowie

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur » sob 25 lut, 2017 21:20

Tak właśnie jest, stąd naprawdę nurtujące jest to, co oni mają na myśli mówiąc pociąg "Lwów - Kraków". Może osobny pociąg ze Lwowa do Przemyśla bedzie jako druga para? Przydałby się zdecydowanie. Najlepiej coś, żeby z Przemyśla wyjeżdżało z rana i we Lwowie się meldowało o 7-8 - coś o podobnych godzinach do obecnego Lwów-Expressu, tyle, że w sensownych cenach ;) A ze Lwowa może o 21-22 wyjeżdżać i być na noc w Przemyślu.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

Post autor: Yakin » ndz 26 lut, 2017 10:30

Bilety międzynarodowe nigdy nie będą w sensownych cenach, chyba że się zmieni sposób rozliczeń PKP z kolejami zagranicznymi (nie tylko ukraińskimi) w co nie bardzo chce mi się wierzyć. Na razie jest tak, że PKP za odcinek poza granicą kasuje nas dwukrotnie tak naprawdę. Co automatycznie winduje cenę biletu w porównaniu z opcją bilet do granicy - granica - bilet od granicy. Na krótkiej trasie Przemyśl - Lwów różnica nie jest ogromna, ale jest.

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur » ndz 26 lut, 2017 17:57

Yakin pisze:Bilety międzynarodowe nigdy nie będą w sensownych cenach, chyba że się zmieni sposób rozliczeń PKP z kolejami zagranicznymi (nie tylko ukraińskimi) w co nie bardzo chce mi się wierzyć
No właśnie przykład ofert SparNight/SparDay do Pragi, Berlina, Wiednia czy Budapesztu oraz nowy pociąg Przemyśl - Lwów - Kijów pokazuje, że jak najbardziej mogą być w sensownych cenach. Wystarczy chęć współpracy.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Post autor: pietia » ndz 26 lut, 2017 19:52

Spar day/Night to oferty promocyjne, ich ilość jest ograniczona, a standardowe taryfy na tych trasach też do tanich nie należą. Dodatkowym minusem jest jeszcze i to, że biletów na relacje międzynarodowe PKP w zasadzie nie da się kupić on-line, pod tym względem przewoźnicy autobusowi są jednak dużo bardziej do przodu

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur » pn 27 lut, 2017 04:59

No to prawda, ale mamy jednak przykłąd dogadywania się ostatnio PKP ze wschodem - pociąg do Grodna jest naprawdę w dobrej cenie, ukraiński do Kijowa. Więc kolejne liczę, że też będą OK.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: gorodok » pn 27 lut, 2017 08:59

W przypadku pociągu Kijów Przemyśl dla mnie decydującym czynnikiem jest to, że człowiek nie musi stać na granicy w kolejce - więc jeśli ktoś chce mieć większą pewność dojazdu gdzieś ma możliwość wybrania tego sposobu dojazdu na Ukrainę lub z powrotem do Polski.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

Post autor: Yakin » pt 03 mar, 2017 13:23

barciur pisze:No to prawda, ale mamy jednak przykłąd dogadywania się ostatnio PKP ze wschodem - pociąg do Grodna jest naprawdę w dobrej cenie, ukraiński do Kijowa. Więc kolejne liczę, że też będą OK.
Bo do Grodna jest raptem 20 km :D. Dlatego za bardzo się nie przepłaca. Natomiast faktycznie niewątpliwą zaletą jest sprawne przekroczenie granicy bez kolejek samochodowych.

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur » pt 03 mar, 2017 18:11

Yakin pisze:Bo do Grodna jest raptem 20 km . Dlatego za bardzo się nie przepłaca. Natomiast faktycznie niewątpliwą zaletą jest sprawne przekroczenie granicy bez kolejek samochodowych.
Nie, nie o to chodzi. Jak sie kupuje bilet w taryfie miedzynarodowej, to placi sie za CALY odcinek wg taryfy miedzynarodowej, wiec od Warszawy do Bialegostoku juz bylby liczony po taryfie miedzynarodowej.

Dobrym przykladem tego jest bilet do Brzescia z Warszawy - koszt to 40,80 euro! Gdyz jest to standardowa cena bazowa, bez zadnych obnizek od taryfy miedzynarodowej.

I tak wg taryfy miedzynarodowej cena z Bialegostoku do Grodna wynosilaby 15,40 euro, ale jest obnizona i placi sie 7,50. Z Warszawy wg standardowej taryfy miedzynarodowej placiloby sie 29,90, a cena wynosi 15,70. Tak samo sa obnizki na Przemysl - Kijow i - w duzo mniejszym staonie - Wroclaw - Lwow. Natomiast Warszawa - Kijow przez Lublin sypialny jezdzi prawie ze bez obnizek, lub z bardzo mala obnizka w stosunku do taryfy miedzynarodowej. Wiec wszystko zalezy od dobrej woli PKP i tych, z ktorymi sie dogaduja.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Post autor: pietia » pt 03 mar, 2017 20:18

gorodok pisze:W przypadku pociągu Kijów Przemyśl dla mnie decydującym czynnikiem jest to, że człowiek nie musi stać na granicy w kolejce - więc jeśli ktoś chce mieć większą pewność dojazdu gdzieś ma możliwość wybrania tego sposobu dojazdu na Ukrainę lub z powrotem do Polski.
Szczególnie atrakcyjne powinno być to dla "all passports", którzy na pieszym przejściu w Medyce tracą nieraz kilka godzin, w ścisku między mrówkami. Jadąc tym pociągiem, znajdą się w Przemyślu zdecydowanie szybciej

trewq123
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Post autor: trewq123 » śr 29 mar, 2017 00:32

Witam wszystkich szanownych użytkowników i bardzo proszę o pomoc. Chcę się jakoś dostać z rowerem ze Lwowa do Łucka. W rozkładzie pociągów podmiejskich przy tej trasie wyskakuje błąd połączeń (jakiś remont torów czy coś?). Chyba normalnie funkcjonują pociągi podmiejskie Lwów-Łuck? Znalazłem na innej stronie jakiś pociąg (konkretnie nr 812Л), jednak obawiam się, czy będę mógł nim przewieźć rower. Czy mógłby ktoś pomóc?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: gorodok » śr 29 mar, 2017 08:51

trewq123 pisze:Witam wszystkich szanownych użytkowników i bardzo proszę o pomoc. Chcę się jakoś dostać z rowerem ze Lwowa do Łucka. W rozkładzie pociągów podmiejskich przy tej trasie wyskakuje błąd połączeń (jakiś remont torów czy coś?). Chyba normalnie funkcjonują pociągi podmiejskie Lwów-Łuck? Znalazłem na innej stronie jakiś pociąg (konkretnie nr 812Л), jednak obawiam się, czy będę mógł nim przewieźć rower. Czy mógłby ktoś pomóc?
Niestety bezpośrednich "klasycznych" pociągów podmiejskich albo inaczej elektryczek Lwów - Łuck nie ma. Możesz jechać z przesiadką ale potrwa to bardzo długo i dojazd zajmie cały dzień.
najpierw elektryczka 6076 Lwów-Sokal wyjazd o 9.15 przyjazd do Sapiżanki o 10.30
potem elektryczka 6380 Sapiżanka - Kiwercy wyjazd o 13.00 przyjazd do Łucka o 17.02

Możesz też spróbować dojechać pociągiem 668 Czerniowce - Kowel w wagonie plackartnym jeśli zdejmiesz przednie koło i odpowiednio spakujesz swój rower - wyjazd ze Lwowa godzina 02.37 w nocy - przyjazd do Łucka 07.35

Z informacji na łuckim forum okazuje się też, że można przewieźć rower w szynobusie 812 Lwów - Łuck - Kiwercy wyjazd ze Lwowa o 16.53 przyjazd do Łucka 20.00 - chyba raczej też ze zdjętym przednim kołem i oczywiście spakowany. Wszystko też może zależeć od konduktora.
Obrazek
Link do łuckiego forum z tematem o rowerze w szynobusie https://board.lutsk.ua/topic/153805-rey ... velosiped/
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

adi74
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Post autor: adi74 » śr 29 mar, 2017 21:21

Proszę o opinie na poniższy temat.

Czy jeśli zarezerwuję bilety ze stacji A i nie wsiądę do pociągu to czy wtedy rezerwacja zostanie anulowana czy może miejsca będą dalej "czekały" na mnie? chciałbym zarezerwować i kupić bilety na wyjazd ze stacji początkowej pociągu a faktycznie wsiąść do pociągu poźniej.

trewq123
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kolej na Ukrainie

Post autor: trewq123 » śr 29 mar, 2017 22:57

Dzięki wielkie gorodok, wybiorę chyba tą dłuższą i pewniejszą drogę z przesiadką w Sapieżance.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: gorodok » czw 30 mar, 2017 20:38

adi74 pisze:Proszę o opinie na poniższy temat.

Czy jeśli zarezerwuję bilety ze stacji A i nie wsiądę do pociągu to czy wtedy rezerwacja zostanie anulowana czy może miejsca będą dalej "czekały" na mnie? chciałbym zarezerwować i kupić bilety na wyjazd ze stacji początkowej pociągu a faktycznie wsiąść do pociągu poźniej.
Kiedyś trzeba było zawiadamiać o tym, że chce się wsiąść na innej stacji bo inaczej po odjeździe pociągu ten bilet anulowali i sprzedawali miejsce ponownie. Trzeba było iść na dworzec i pisać całe podanie. :) Ale od 15.03.2016 zostało to zmienione i w tej chwili pasażer może wsiąść na dowolnej stacji - bilet zachowuje ważność! Link na regulamin w języku ukraińskim jest tu http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0310-07/page2#n441
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

barciur
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur » czw 30 mar, 2017 22:23

Czyli teoretycznie mozna kupić sobie przedział czterosobowy jadąc w trójke i kupić jedno miejsce dla pasażera, który sie nie pojawi?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: gorodok » pt 31 mar, 2017 08:16

barciur pisze:Czyli teoretycznie mozna kupić sobie przedział czterosobowy jadąc w trójke i kupić jedno miejsce dla pasażera, który sie nie pojawi?
Zgadza się. Nawet więcej czytałem o tym, że dwie osoby kupują cztery miejsca w kupe i w ten sposób mają wagon sypialny tzw. СВ (SW) dwa razy taniej.
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Shinzon
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Kolej na Ukrainie

Post autor: Shinzon » pn 03 kwie, 2017 12:04

gorodok pisze:
barciur pisze:Czyli teoretycznie mozna kupić sobie przedział czterosobowy jadąc w trójke i kupić jedno miejsce dla pasażera, który sie nie pojawi?
Zgadza się. Nawet więcej czytałem o tym, że dwie osoby kupują cztery miejsca w kupe i w ten sposób mają wagon sypialny tzw. СВ (SW) dwa razy taniej.
A czy w pociągach jadących z Moskwy jest tak możliwość. Kupuję bilet od stacji Суземка i wsiadam w Kijowie??

Jaka jest szansa na kupno biletu w dniu wyjazdu (początek września) Kijów - Odessa pociąg Moskwa - Odessa nr 23?
Absentem laedit, qui cum ebrio litigat

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: gorodok » pn 03 kwie, 2017 12:51

Shinzon pisze:
gorodok pisze:
A czy w pociągach jadących z Moskwy jest tak możliwość. Kupuję bilet od stacji Суземка i wsiadam w Kijowie??

Jaka jest szansa na kupno biletu w dniu wyjazdu (początek września) Kijów - Odessa pociąg Moskwa - Odessa nr 23?
Tego niestety już nie wiem. To już jest pociąg międzynarodowy, więc tu może być inaczej. Poza tym nie rozumiem logiki tego posunięcia - chcesz kupić bilet od miasteczka w Rosji do Odessy i wsiąść w Kijowie? Przecież taki bilet będzie dużo droższy od zwykłego biletu z Kijowa do Odessy...
LwÓw.sTreFa.pL
LwÓw.pL.Ua

Shinzon
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Kolej na Ukrainie

Post autor: Shinzon » pn 03 kwie, 2017 19:56

Może to i trochę nie logiczne. Ale na stronie http://booking.uz.gov.ua/en/ nie mogę kupić biletu na ten pociąg. Na stronie ticket.ua jest informacja że nie ma miejsc na jutrzejsze połączenie. Natomiast na stronie rzd.ru jest kilkanaście wolnych miejsc na jutro. A wolnym mieć bilet niż żeby okazało się że Pani w kasie nie może mi sprzedać biletu pomimo wolnych miejsc.
Absentem laedit, qui cum ebrio litigat

ODPOWIEDZ