Kałmucja. Propozycja wyjazdu wiosną - kwitnące stepy i tulipany w Kałmucja (... i prośba).

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Kałmucja. Propozycja wyjazdu wiosną - kwitnące stepy i tulipany w Kałmucja (... i prośba).

Postautor: murzasihle » ndz 27 sty, 2013 15:00

Witam.

Po udanych doświadczeniach z poprzednimi wyjazdami:
viewtopic.php?t=7798
viewtopic.php?t=8719
- w głowie zrodził mi się nowy pomysł na trzeci kolejny wyjazd od Rosji (tak naprawdę to pomysłów to już jest pewnie 10, ale po kolei...).

Podobnie jak poprzednio inspiracją do wyjazdu było jakieś tam niewinne zdjęcie z netu, a mianowicie tym razem fotografia przedstawiająca - wiosenne stepy kwitnące tysiącami tulipanów.
I taki jest też plan, aby zobaczyć to cudo na własne oczy.

Do tej pory wyjazdy moje były tundrowymi wędrówkami trekkingowymi po bezludnych terenach z dodatkowym zwiedzaniem w drodze powrotnej dużych miast typu Moskwa czy Sankt Petersburg.
Teraz ma to być trekking po stepie ze zwiedzaniem większej ilości miejsc zamieszkałych (czyli staje się wygodny i leniwy).

Szukam towarzyszy na taki właśnie wspólny wyjazd. Może ktoś chętny?

Korzystając z Internetu i facebooka dużo się już dowiedziałem, ale jest wciąż parę pytań (a te postawię na końcu).

Termin wyjazdu: druga połowa IV 2013r. Planuję 2-3 tygodni pobytu.
Termin ten jest oczywiście podyktowany czasem kwitnienia tulipanów. Poznani na facebooku Kałmucy tak mi to nakreślili, że przez 2-3 tygodnie kwitną tulipany, a termin rozpoczęcia jest ruchomy i zależy od tego, jaka był zima (czy dużo śniegu).
Ponoć najczęściej (największa szansa) to druga połowa kwietnia, ale zdarza się, że tulipany kwitły już na początku kwietnia (i przyjadę spóźniony) lub zaczęły dopiero w maju (i przyjadę za wcześnie). Więc jest ryzyko.

Cel i atrakcje wycieczki:
Czytając o tych rejonach wyszukałem mnóstwo atrakcji. Ale to kwitnące stepy z masą tulipanów (jako cel najważniejszy i myśl przewodnia), będzie mi towarzyszył (mam nadzieję) wszędzie.
Rzeczy, które mnie ciekawią jest tak dużo, że już teraz wiem, że i tak wszystkich nie uda się zobaczyć (niektóre z nich nie ciekawią mnie zbyt mocno, ale inne bardzo). Ogólnie to są 4 takie rejony. Niemniej jednak trasa przecież będzie się na pewno zmieniała, więc warto znać wszystko, bo a nuż w okolicy będzie coś ciekawego.

1. W mieście Elista:
a) Monastyry buddyjskie. Буддийский хурул Золотая обитель Будды Шакьямуни Калмыкия, Сякюсн-сюме - буддийский храм, храм Бурхн Багшин Алтн Сюме.
b) Centrum miasta Elisty z wieloma atrakcjami w jednym miejcu: городскому парку, с характерными восточными и буддийскими постройками и скульптурами, площадь В. И. Ленина, статуя Будды Шакьямуни, комплекс Пагода Семи Дней, скульптура Цаган Аав (Белого старца), Ступа просветления, фонтан Мальчик и дракон, фонтан с золотыми лотосами, фонтан Три Лотоса, герой местного эпоса-всадник Джангар, Шахматный город City Chess с Шахматным Дворцом,
c) Kościół, gdzie ksiądz jest podobno Polakiem. Католическая церковь святого Франциска Ассизского.
d) Muzeum Narodowe.
e) Atrakcje kulinarne. Калмыцкая кухня: кумыс из кобыльего молока (калмыцкий кумыс), Махан-шельтаган, Хурсн-махн, Борцг, бёрики, и конечно Джомба (Калмыцкая чайная церемония. Чай по-калмыцки. Чай прессованный.). Kафе «Кочевник». вкусная калмыцкая кухня в уникальном калмыцком жилище кочевников (кибитка).
2. Wnętrze republiki Kałmucji:
a) Мустанги Маныча. Дикие лошади Водного острова. Конный тур Калмыкия.
b) Тюльпанный остров.
c) Мертвое море Калмыкии. Озеро Маныч-Гудило .
d) заповедник "Ростовский"
e) Заповедник "Черные Земли". Reintrodukcja antylopy stepowej „сайгак".
f) "Центр диких животных Республики Калмыкия". Reintrodukcja „сайгак".
3. Okolice Astrachania.
a) Астраханский кремль,
b) озеро Баскунчак и гора Богдо. Гора Большое Богдо священна для калмыков".
c) столица Золотой Орды – г. Сарай Бату. Соляное озеро Сор,
d) Бархан „Большой брат”.
e) Мавзолей кюйши Курмангазы,
f) Лотосы Калмыкия - цветок Будды. Путешествие в дельту Волги на раскаты Каспийского моря.
4. Okolice Wołgogradu:
a) берегу озера Эльтон.
b) стада верблюдов.

Dojazd:
Tu mam sprawę wciąż nierozwiązaną. Studiując informację z netu wiem, że po terenie republiki (i okolic) poruszać się można głównie autobusami, marszrutkami i wynajętymi autami (oraz linią kolejową Astrachań-Wołgograd, Astrachań-Saratow). Ciężko tu coś planować – zobaczy się na miejscu.
Trudniejsza jest kwestia dojazdu z Polski w te rejony - do Elisty (stolica Republiki Kałmucji). Wyczytałem o takich możliwościach:
- samolot z Polski do Moskwy, a z Moskwy do Elisty lub do Astrachania lub do Wołgogradu (a z nich autobusem do Elisty). Trasa trochę na około, ale pewna, szybka i droga.
- pociąg z Lwowa do Symferopola (Krym, Ukraina), a potem pociąg do Wołgogradu lub Rostowa n. Donem i autobus do Elisty. Trasa krótka kilometrowo i tania, ale czasochłonna.
- samolot z Pragi do Rostowa n. Donem, a potem autobus do Elisty. Trasa najlepiej wygląda, ale rozkłady odlotów z Pragi i z Rostowa mówią, iż nie są to rejsy stałe – a więc brak pewności.

Jeżeli jest ktoś chętny to piszcie.
Na razie jestem sam ze swoim pomysłem, ale może ktoś ma ochotę się przyłączyć?
Już raz byłem na samotnym wyjeździe w Rosji i było OK. Niemniej jednak w zeszłym roku udało mi się namówić 1 osobę i było jeszcze fajniej.
Optymalnie byłaby ekipa 4 osobowa (ze względu na koszty wynajęcia transportu, noclegu i niebezpieczeństwa na stepie itp.).

A moja teraz prośba.
Wiele spraw mam już połapane, ale nie wszystko.
Dlatego mam też do Was forumowicze kilka pytań:
1. Czy istnieje możliwość przejazdu pociągiem na trasie z Astrachań do Elton (kierunek na Saratow)? Gdy oglądam przebieg linii kolejowej na tej trasie to wykrywam z niepokojem, że tory na tym odcinku przebiegają przez kilka kilometrów po stronie Kazachstanu.
2. Jakie mogą być niebezpieczeństwa przebywania i noclegu na stepie?
3. Jakiej pogody spodziewać się w kwietniu? Ale nie o temperaturę chodzi, ale o gwałtowne wiosenne opady i błoto.
4. Jak najprościej dostać się z Polski (południe) do Elisty? Zarówno chodzi o szybkość (bo urlop krótki) ale i niezbyt drogo.
5. Czy leciał ktoś kiedyś samolotem z Pragi do Rostowa n. Donem. Czytam na stronach lotnisk, że są takie rejsy, ale jakieś niestałe i zmieniające się.
6. Czy ktoś wie gdzie w końcu prowadzona jest reintrodukacja antylopy stepowej Suhak „сайгак”. Chciałem przy okazji zobaczyć, ale w necie są sprzeczne informacje o lokalizacji ośrodka.
7. …?

Grzesiek.

«Степь широкая, да дорога узкая»

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: pietia » pn 28 sty, 2013 06:21

murzasihle pisze:2. Jakie mogą być niebezpieczeństwa przebywania i noclegu na stepie?

Na pewno trzeba się przygotować na duże wahania temperatur między dniem i nocą. Pod koniec kwietnia w dzień może być nawet +30, ale w nocy jeszcze przymrozki
murzasihle pisze:4. Jak najprościej dostać się z Polski (południe) do Elisty? Zarówno chodzi o szybkość (bo urlop krótki) ale i niezbyt drogo.

Najszybciej to samolotem, a w miarę najtaniej pewnie przez Ukrainę. Np. do Lwowa, stamtąd pociągiem do Mariupola (lub Doniecka), z tych miast są bezpośrednie (i niedrogie) autobusy do Rostowa. Zresztą w tej relacji najlepiej obeznany jest użytkownik Robert/Tanais
murzasihle pisze:. Czy leciał ktoś kiedyś samolotem z Pragi do Rostowa n. Donem. Czytam na stronach lotnisk, że są takie rejsy, ale jakieś niestałe i zmieniające się.

Zapewne są to loty czarterowe, uruchamiane w porach większych szczytów turystycznych. Ponieważ w Rosji jeden z takich szczytów przypadnie na początek maja (długie weekendy 1 - 9-majowe), jest szansa, że taki samolot wtedy poleci. Ale musisz przedw wszytskim sprawdzić, czy bilety na taki lot są w ogóle dostępne w szerokiej sprzedaży na jakiekolwiek terminy

fik
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Postautor: fik » pn 28 sty, 2013 12:52

murzasihle pisze: 1. Czy istnieje możliwość przejazdu pociągiem na trasie z Astrachań do Elton (kierunek na Saratow)? Gdy oglądam przebieg linii kolejowej na tej trasie to wykrywam z niepokojem, że tory na tym odcinku przebiegają przez kilka kilometrów po stronie Kazachstanu.

Nie testowałem tej informacji osobiście, ale wg tego, co gdzieś kiedyś wyczytałem to - o ile pociąg nie zatrzymuje się na terytorium Kazachstanu, ale takich obecnie już nie widzę w rozkładzie - można.
i suffer the dreams of a world gone mad

Ale w końcu wyruszyliśmy z Telkibánya, ponieważ nic tak nie szkodzi utopii jak nadzieja na jej trwałość.

mklimek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Postautor: mklimek » pn 28 sty, 2013 16:43

Co do dojazdu pociagiem to ze Lwowa jedzie (chyba nie codziennie) pociag do Rostowa - a z tamtad mozna juz autobusem do Elisty. Z Kijowa jezdzil (chyba nadal jezdzi) raz w tygodniu pociąg do Baku przez Wołgograd i Astrachan - jechałem nim w 2009r z Astrachania do Kijowa - 39 godzin.
Jechalem pociagiem z Saratowa do Astrachania i z Astrachania do Wołgogradu - w obu przypadkach teoretycznie (tzn wg mapy) przez Kazachstan - nie ma z tym zadnego problemu - pociag sie nawet nie zatrzymuje - zreszta w terenie te akurat granice sa niezauwazalne.
Z Astrachania jezdza do Elisty 2 lub 3 autobsy dziennie - to ok 300 km tak wiec przejazd trwa jakies 4-5 godzin. Przy wjezdzie do Kałmucji mija sie posterunek kontrolny - czasem nawet wchodza do autokaru funkcjonariusze ale to tylko formalnosc - ode mnie nie chcieli nawet paszportu.
Co do antylop to Ci nie pomoge bo tym tematem sie nie interesowalem.
Generalnie Eliste polecam - blokowiska i stupy buddyjskie obok nich tworzą ciekawy klimat, sam klasztor to budynek nowy (chyba z przelomu XX i XXIw) ale naprawde warto zobaczyc - ja trafilem akurat na nabozenstwo buddyjkie.
Na przedmiesciach Elisty jest jeszcze Szach-gorod - miasteczko szachowe stworzone przez prezydenta republiki - zapalonego szachiste - nie dotarlem tam ale slyszalem ze warto
Jakbys mial jakies pytania o Eliste lub Astrachan to pisz - postaram sie pomoc
Maciek

fik
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Postautor: fik » pn 28 sty, 2013 17:52

Pociągu z Kijowa do Baku dawno nie ma, a z Charkowa do Baku od tego roku jedzie magistralą północkokaukaską przez Armawir, Minwody, Gudermesz (co pewnie daje niegorsze możliwości przesiadki na Elistę). Pociągów do Elisty w każdym razie dawno nie ma, najbliżej w Stawropolu lub Budionnowsku.

mklimek pisze: Jechalem pociagiem z Saratowa do Astrachania i z Astrachania do Wołgogradu - w obu przypadkach teoretycznie (tzn wg mapy) przez Kazachstan - nie ma z tym zadnego problemu - pociag sie nawet nie zatrzymuje - zreszta w terenie te akurat granice sa niezauwazalne.

Gwoli ścisłości, Astrachań-Wołgograd akurat nie przebiega przez terytorium Kazachstanu. W zamian na linii w kierunku Saratowa do Kazachowa wjeżdża się dwukrotnie - między Pallasowką a Eltonem (stacja Żanybek) i między Eltonem a Wierchnym Baskuńczakiem (stacje Sajchin i Szungaj). Tu ładnie widać oba odcinki.

Ale w końcu wyruszyliśmy z Telkibánya, ponieważ nic tak nie szkodzi utopii jak nadzieja na jej trwałość.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » pn 28 sty, 2013 20:45

fik pisze: o ile pociąg nie zatrzymuje się na terytorium Kazachstanu, ale takich obecnie już nie widzę w rozkładzie - można.

Dzięki - tak myślę jak Ty.
Sprawdziłem rozkład i wiem, że 2 pociągi, które tamtędy jadą nie stają na stacjach kazachskich.
Pewnie okaże się wszystko w trasie. Wszystkiego nie sposób przewidzieć, ale zbliżać się do ideału można próbować ...

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » pn 28 sty, 2013 20:48

mklimek pisze:Na przedmiesciach Elisty jest jeszcze Szach-gorod - miasteczko szachowe stworzone przez prezydenta republiki - zapalonego szachiste - nie dotarlem tam ale slyszalem ze warto

O tym czytałem i widziałem fotki - ale średnio mnie ciekawi. Chyba, że będę w Eliście dłużej czekał na połączeni itp to zwiedzę.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » pn 28 sty, 2013 20:52

mklimek pisze:Co do dojazdu pociagiem to ze Lwowa jedzie (chyba nie codziennie) pociag do Rostowa - a z tamtad mozna juz autobusem do Elisty. Z Kijowa jezdzil (chyba nadal jezdzi) raz w tygodniu pociąg do Baku przez Wołgograd i Astrachan - jechałem nim w 2009r z Astrachania do Kijowa - 39 godzin.

Pociąg z Wołgogradu do Kijowa byłby dla mnie super korzystny w drodze powrotnej, bo mam taki zamiar zakończyć ekapade właśnie w Wołgogradzie - muszę to sprawdzić. Gdyby stamtąd był pociąg do Kijowa to miałbym okazję może zwiedzić trochę Kijów (a nie byłem nigdy).
Pociąg z Lwowa do Rostowa mnie dziwi, bo szukałem czegoś takiego, ale były tylko z przesiadką na Krymie w Dżankoj. Gdyby był to byłby fajny na tam. Tym bardziej, iż w Rostowie znam jednego Rosjanina.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » pn 28 sty, 2013 20:58

mklimek pisze:Jakbys mial jakies pytania o Eliste lub Astrachan to pisz - postaram sie pomoc

Mam 2 pytania związane z Astrachaniem.
1. Czy nie wiesz jakie są możliwości dostania się na pustynię/step jakieś 30-40 km na zachód od Astrachania - tam jest Бархан „Большой брат”? Mam na myśli oczywiście wynajęcie auta, bo inaczej się nie da.
2. Czy w Astrachaniu lub innej mniejszej miejscowości bliżej morza Kaspijskiego można zabrać się na rejs deltą Wołgi do ujścia, albo wynająć łódkę? Początkowo chciałem zobaczyć kwitnące lotosy, ale kałmucy powiedzieli mi, iż kwitną one w sierpniu.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » pn 28 sty, 2013 21:01

fik pisze:Gwoli ścisłości, Astrachań-Wołgograd akurat nie przebiega przez terytorium Kazachstanu. W zamian na linii w kierunku Saratowa do Kazachowa wjeżdża się dwukrotnie

Oczywiście.
Przecież pytałem o trasę z Astrachania do Elton na kierunek Saratow.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » pn 28 sty, 2013 21:02

fik pisze:Pociągów do Elisty w każdym razie dawno nie ma

A nawet nie ma torów kolejowych.

fik
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Postautor: fik » pn 28 sty, 2013 21:16

murzasihle pisze:
fik pisze:Pociągów do Elisty w każdym razie dawno nie ma

A nawet nie ma torów kolejowych.

Tory akurat są: http://parovoz.com/newgallery/pg_view.p ... RU#picture

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » pn 28 sty, 2013 21:32

fik pisze:Tory akurat są:

Racja są - z Stawropola. Ok. Dzięki, ale one nie przydadzą się.

mklimek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Postautor: mklimek » pn 28 sty, 2013 22:52

fik pisze:
mklimek pisze: Jechalem pociagiem z Saratowa do Astrachania i z Astrachania do Wołgogradu - w obu przypadkach teoretycznie (tzn wg mapy) przez Kazachstan - nie ma z tym zadnego problemu - pociag sie nawet nie zatrzymuje - zreszta w terenie te akurat granice sa niezauwazalne.

Gwoli ścisłości, Astrachań-Wołgograd akurat nie przebiega przez terytorium Kazachstanu. W zamian na linii w kierunku Saratowa do Kazachowa wjeżdża się dwukrotnie - między Pallasowką a Eltonem (stacja Żanybek) i między Eltonem a Wierchnym Baskuńczakiem (stacje Sajchin i Szungaj). Tu ładnie widać oba odcinki.

Oczywiscie pociągiem przejezdza sie przez Kazachstan jadac z Astrachania do Saratowa, do Wołgogradu jedzie sie wylacznie po terytorium Rosji - sorry za zamieszanie ale pisalem bez mapy i 2 przejazdy zlały mi sie w jeden. W kazdym razie odcinek Astrachan - Saratów mozna przejechac bez problemu.

Co do delty to w samym Astrachaniu widzialem tylko duze statki wycieczkowe plynace w gore rzeki - takie co wykonuja tygodniowe, czy 2-tygodniowe rejsy.Natomiast z dworca w Astrachaniu jezdza autobusy do miejscowosci Kamzik - w samym srodku delty. Mysle ze stamtad latwiej byloby o rejsy po delcie - ale to tylko moje przypuszczenie, sam tam nie bylem.

A jeszcze jedna uwaga dworzec autobusowy od kilku lat, jest zaraz niedaleko kolejowego (płn czesc miasta), a nie tak jak podaja przewodniki i niektore plany miasta w soborze (w pld czesci miasta) - tam rzeczyczywiscie był dworzec jeszcze na poczatku XXIw. ale gdy sobor przekazano z powrotem prawoslawnym dworzec przeniesionoo w okolice kolejowego.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Postautor: ARTURINGA » wt 05 lut, 2013 16:28

Jeśli będziecie potrzebowali wiz czy biletów... zapraszam

Warto bilety mieć wcześniej. ;-)

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » wt 05 lut, 2013 16:32

ARTURINGA pisze:potrzebowali wiz

A masz możliwość wystawienia voucher turystyczny do Elisty?

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » wt 07 maja, 2013 20:58

Wróciłem.
Było super.
Jak ochłone to coś opisze na forum o wrażeniach.
No i dam fotki - tylko posegreguje, bo nabiłem ich dużo.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Postautor: BARTixR » wt 07 maja, 2013 21:24

czekam :)

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » sob 29 cze, 2013 22:29

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontaktowanie:

Postautor: BARTixR » wt 02 lip, 2013 12:32

porażające widoki.

przemmko
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Postautor: przemmko » sob 13 lip, 2013 22:28

Z tego całego szaleństwa zdjęć, da się wybrać wyborną 100-tkę, w części miejsc byłem, część się powtarza, część wręcz nudzi, ale ta reszta wskazuje kierunek na następne wyjazdy. Dziękuję, tym razem będę więcej wiedział jak Kałmucję oglądać.
Gratuluje wspaniałego wyjazdu.

ps. bardzo było by fajnie jakbyś chociaż część zdjęć wzbogacił o parę słów: co, gdzie i jak?

Pozdrawiam
Przemek

mNk
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Postautor: mNk » pn 05 sie, 2013 01:28

Da się znaleźć jakiś tani nocleg w Astrachaniu i Eliscie?
darkCity

Paweł Z.
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Postautor: Paweł Z. » pn 05 sie, 2013 20:39

To prawda, fotorelacja jest też ważnym elementem informacyjnym (poznawczym) i jakiś mały "postprocessing" by się przydał.
Dotyczy to głównie nadmiernej ilości, często identycznych zdjęć, np.3x
https://picasaweb.google.com/1116839035 ... 1132270386
Nie wiem jaki sens jest tego. Pokaz slajdów byłby męczący dość tutaj.
Ale wyjazd ciekawy. Gratulacje :)

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » czw 15 sie, 2013 13:18

przemmko pisze:Z tego całego szaleństwa zdjęć

Oczywiście macie rację, że zdjęć narobiłem prawie jak japończyk.
Oczywiście selekcja do kilkudziesięciu najfajniejszych byłaby wskazana.
Oczywiscie opisy pod tymi wyselekcjonowanymi też byłyby super.
Oczywiście relacja wskazana byłaby jak najbardziej.

Oczywiscie kiedyś to zrobię - ale na ten czas mam w robocie "młyn", więc wrzuciłem wszystkie fotki.
A sens takiej liczby zdjęć? - no cóż to moja pamiątka z podróży i na stare lata będę sobie siedział i wspominał oglądając zdjęcia nawet jak są pod rząd identyczne 3.
Gdyż: - Это мое.
Ostatnio zmieniony czw 15 sie, 2013 13:30 przez murzasihle, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
murzasihle
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Postautor: murzasihle » czw 15 sie, 2013 13:28

mNk pisze:Da się znaleźć jakiś tani nocleg w Astrachaniu i Eliscie?

No pewnie, że się da.

Ja przy szukaniu noclegów w miastach korzystałem z podpowiedzi miejscowych.
Jak nikogo nie znasz to kupujesz gazetę z ogłoszeniami i dzwonisz o kwartirę w jakimś blokowisku.

Są oczywiście hotele b. drogie i trochę tańsze.
Nazwa hotel nie zawsze adekwatna do naszego wyobrażenia.
W Eliście i Astrachaniu korzystałem z hoteli ponieważ moja wycieczka nie dotyczyła miast i spałem tam krótko (niejako zwiedziłem je przy okazji oglądania stepów).
W Eliście jest chyba z 10 hoteli. Ja spałem w Gascinica "Elista" - za 1000 rubli noc w 2 os. pokoju.
W Astrachaniu hoteli jest b. dużo.
Ja spałem w Hotelu "Parlament" poza centrum (ale nie slamsy na peryferiach), gdzie nocleg kosztował 1500 rubli za noc.
Na stepie spałem w namiocie.
A po wsiach u ludzi, którzy mnie zapraszali do siebie.