Sewastopolskie lotnisko Belbek zostanie wkrótce udostępnione dla pasażerskiego cywilnego ruchu lotniczego. Taką decyzję ogłosił p.o. gubernatora Sewastopola Aleksiej Mieniajło. Odpowiednie akty prawne mają być podpisane w październiku 2014 roku. W rezultacie lotnisko Belbek będzie miało status portu międzynarodowego. Wprawdzie pas startowy będzie nadal pozostawał pod nadzorem Ministerstwa Obrony, jednak terminal pasażerski zarządzany będzie przez podmioty podległe Ministerstwu Transportu.

Przypomnijmy, że lotnisko Belbek obsługiwało w latach 2002-2007 oraz w 2010 regularne połączenia lotnicze m.in. z Kijowem i Moskwą. W ostatnich latach lotnisko wykorzystywane było głównie przez loty biznesowe. Brak regularnych rejsów w latach 2007-2010 był spowodowany przede wszystkim konfliktami między ukraińskimi władzami, a firmami zarządzającymi lotniskiem.

Ciekawostką jest fakt, iż terminal lotniska pozostaje własnością ukraińskiego oligarchy Igora Kołomyjskiego (jednego z głównych inicjatorów Euro Majdanu), jednak ze względu na rzekome zadłużenie został on oddany w zarząd komisaryczny przez władze Sewastopola. 

Lotnisko Belbek było także areną głośnego wydarzenia podczas zajmowania Krymu przez rosyjskie wojska w marcu 2014 roku. Do czasu wydarzeń marcowych na lotnisku stacjonowała Sewastopolska Brygada Taktycznych Wojsk Powietrznych Ukrainy. To właśnie na lotnisku Belbek około 50-ciu ukraińskich żołnierzy bez broni zażądało od rosyjskich wojskowych dopuszczenia do obsługiwanej przez nich jednostki. Po negocjacjach, ukraińskim żołnierzom pozwolono wejść do swej jednostki. Ostatecznie 22 marca 2014 lotnisko zostało w pełni przejęte przez Ministerstwo Obrony Rosji. 

Planowane otwarcie lotniska Belbek dla ruchu cywilnego jest drugim w ostatnim czasie ułatwieniem dla turystów zmierzających do Sewastopola, kilka dni temu zatwierdzono Sewastopol jako port, do którego można przybyć statkiem na 72h bez rosyjskiej wizy. Otwarcie lotniska w Sewastopolu pozwoli w przyszłym roku odciążyć lotnisko w Symferopolu, które w letnim sezonie osiągało granice swej przepustowości. Jest jednak wątpliwe by do sewastopolskiego lotniska zaczęły w krótkim czasie latać samoloty zza granicy. Prawdopodobnie obsługiwać będzie wyłącznie rejsy z innych regionów Rosji. 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!