Mała aktualizacja forum

Rozmowy na tematy związane ze stroną www.RosjaPL.info oraz z forum. Informacje o aktualizacjach, problemy techniczne, propozycje tematów.
Szulik
Administrator

Mał‚a aktualizacja forum

Post autor: Szulik » ndz 05 sty, 2014 10:36

W ostatnich dniach wprowadziłem parę zmian tak na stronie, jak i na forum.
Jeśli chodzi o forum to zmiany były spowodowane względami bezpieczeństwa forum (aktualizacja skryptu etc), a także wydzieleniem kilku nowych kategorii w dziale podróże. Dodane zostały działy o Azji Centralnej i krajach bałtyckich, a Gruzja rozszerzona o pozostałe kraje Kaukazu. Ponadto, działy o Białorusi i Mołdawii są widoczne ze strony głównej (co powinno sprawić, że tematy o tych krajach będą trafiały do odpowiednich kategorii).

Chciałbym jednocześnie kategorycznie zdementować pogłoski o śmierci strony i forum. Co prawda nie udzielam stronie i forum wystarczającej ilości czasu ale nie było i nie ma planów zamknięcia tych stron. Od pewnego czasu planuję przebudowanie strony, tak by spełniała współczesne wymogi ale z moimi marnymi umiejętnościami wymaga to wiele zapału i czasu, a tego ostatniego brakuje.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Dygresja na temat Forum.

Post autor: ARTURINGA » ndz 05 sty, 2014 19:27

Taka moja mała dygresja na temat tego forum.
(Jeśli to złe miejsce można przenieść, skasować, zwyzywać lub jak to Polacy: " po opluwać anonimowo" ;-))

Na tym forum jestem od 31 Sty, 2006 a więc już z... 8 lat.
Przez ten czas poznałem całkiem fajnych na prawdę w porządku ludzi z niektórymi mamy kontakt cały czas.
Forum umiera, i to pokazują... statystyki! ;-) Które ja osobiście z wszystkich tematów lubię... najbardziej oglądać. Bo pokazują prawdę rzeczy. http://www.alexa.com/siteinfo/rosjapl.info

Niestety spora grupa ludzi Ok poodchodziła a szkoda!!! a na ich miejsce przyszli inni.
Co raz więcej na forum jest różnego rodzaju "cwaniaków", nieudaczników, frustratów? i malkontentów.
Osoby na tym forum zaczęły mieć cel opluwać się czy to ze względu na poglądy, pomysły czy też "a bo i tak go opluję - bo jest". Przez co spadł poziom i treści i merytoryczny.
Sporo Naszych/Moich tematów pousuwaliśmy z rozmysłem, skoro nikt tego nie docenia? to po co to ma w ogóle być!!!
Wtedy z kolei ktoś się zaczął czepiać, że w ogóle jest nasz temat! I tak źle i tak niedobrze. ;-)

Forum jest strasznie zaniedbane, czy pod względem treści czy też wyglądu i "nowoczesności". Coraz mniej ludzi tez czyta i wchodzi na forum. W dużej mierze spowodowali to sami uczestnicy, wulgaryzmami, chamstwem wypowiedzi itp.

Strona http://www.rosjapl.info również jest już mówiąc delikatnie, wiekowo-archaiczna? Zaniedbana i treścią i wyglądem. Trzeba byłoby ja dawno temu już ulepszyć. Czy z reklam płatnych czy innych może kupić po prostu dobra podstawę www i na niej pracować? za 200 - 300pln? z dobrym CMSem.

Skończyła się też pewna epoka, era... "Prawdziwych Podróżników"! Więc i chyba cel forum już jest powoli zbędny?
W swoim czasie były czaty piątkowe, rozmawiało się też na Skypie, przesyłało prywatnie informacja nawet "po za forum". Pewna część osób dzięki forum "dokończyła" swoje często trudne obywatelskie sprawy a i na tym forum gościli Ambasador, Konsulowie... i kilka innych osób! Tak, tak... bywali i tacy na prawdę fajni ludzie!!! Forum było po prostu fajnym PRZYJAZNYM i TOLERANCYJNYM miejscem dla wszystkich!

Co osiągnęło forum?
Jedno co na pewno dzięki temu forum! udało się osiągnąć? To obalenie stereotypów i różnych często bezsensownych "opinii pseudo speców" którzy nigdzie nie byli a krytykowali wszytko.

Spora grupa osób też dzięki forum! poznała: Rosję, Białoruś, Ukrainę... i wiele innych ciekawych miejsc.
A jak wiadomo... "podróże kształcą". I to się tu udało osiągnąć!
:-)

Ja sam powiem szczerze wchodzę obecnie 1raz na 2-3 miesiące, i rewelacji jak nie było tak nie ma. A czytam przeważnie statystykę: Najwięcej nowych użytkowników w miesiącach.

Jeśli komuś, zależałoby na jakości i wyglądzie tego forum? powinien się po protu za to PORZĄDNIE ZABRAĆ! ;-)
Chyba jednak nie ma ani woli a ni czasu ani... zapału i jest tak... "byle jak".

Tyle moja opinia. Czy się ona komuś podoba czy też nie. Czy mnie lubi, szanuje? czy jak zwykle woli opluć i zwyzywać!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 05 sty, 2014 20:10

Moim skromnym daniem zmiany na plus, zwłaszcza wyszczególnienie większej ilości regionów

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » ndz 05 sty, 2014 21:16

Dzięki za feedback, jaki by nie był to jednak zawsze cenna rzecz.

Postaram się ustosunkować do kilku poruszonych spraw:

1. Statystyki. Nie ma co ukrywać, że strona i forum straciły na popularności. Powodów jest kilka i sprowadzają się mniej więcej do tego samego: brak czasu. Jeśli chodzi o stronę to przekłada się to na brak aktualizacji, zaś jeśli chodzi o forum to wychodzi czasami brak nadzoru.

2. Nie demonizowałbym "zmiany pokoleń". Jest rzeczą normalną, że jedni użytkownicy odchodzą (nawet ci najbardziej aktywni), a inni przychodzą. Nie skończyła się era podróżników, lecz są to inni podróżnicy, może czasem nadający na innych falach, może dla nich forum nie jest odpowiednim miejscem.

3. Strona techniczna. Problemem nie jest brak CMSa, na stronie, czy brak wodotrysków na forum. Od samego zainstalowania CMSa strona nie stanie się bogatsza w treść, a to chyba podstawowy powód, dla którego ludzie tu wchodzą. Na forum tez można co rok zmieniać skórki i inne duperele, ale jestem święcie przekonany, że zmiana formy, bez zmian w treści nic nie da. Obecnie forum jest oparte o najnowszą wersję danego skryptu (jak tysiące innych stron).

4. "Opluwanie" etc. Artur, od kiedy prowadzimy korespondencję, tj. od ok 8 lat to słowo ciągle pada z twoich ust (a raczej klawiatury). Od zawsze zwracałeś się do mnie jako strona poszkodowana, gdy z drugiej strony miałem zmasowany atak osób niezadowolonych z twoich zachowań (widzę, ze do dzisiaj zarzuty są te same). Pamiętaj, że wiele osób drażni to, ze inni promują swoją komercyjną działalność na tego typu forach.
Ostatnimi laty praktycznie nie angażowałem się w życie forum ale widzę, że sytuacja niewiele się zmieniła. Nie odbierz mnie źle ale zrozum, że nigdy nie zadowoli się wszystkich. To jest lekcja, którą ja wyciągnąłem z istnienia tego forum.

5. "Byle jakość". Częściowo zgadzam się z zarzutem. O nowoczesności forum pod względem technicznym już się wypowiedziałem, jeśli chodzi o treść to ogromną szkodę forum wyrządziło kilku użytkowników, którzy z niezrozumiałych mi powodów pokasowali swoje posty, przez co dyskusje są dziurawe i dla nowych osób nieczytelne. To zdecydowanie jest oznaka bylejakości. Po ostatnich zmianach zablokowałem możliwość edycji postów, może spowoduje to niemożliwość poprawiania niektórych błędów w wypowiedziach ale na dłuższą metę nie rozwali forum.

6. Pozytywy:
-Na pewno parę osób dzięki forum pojechało na Wschód, albo przynajmniej lepiej coś zaplanowało.
- Mimo wszystko cieszę się, że robiąc powyższe podsumowanie nie myślę tylko o przeszłości. Nadal widzę sens istnienia i forum i strony. Z przyczyn oczywistych forum ma większy potencjał by żyć.

7. Co dalej? To chyba najważniejsze pytanie. Nie ukrywam, że forum/strona nie mają nic wspólnego z moją pracą zawodową, dlatego poświęcać mogę jedynie chwile wolnego czasu. Dlatego nie widzę możliwości codziennej aktualizacji strony. Do prowadzenia portalu potrzeba codziennej pracy po kilka godzin - to nie wchodzi w rachubę.
Zastanawiam się czy nie utworzyć by czegoś na wzór Rosja-Ukraino-pedii, zwłaszcza w kwestiach turystycznych, bo to najczęściej interesuje użytkowników forum. Nie wiem tylko czy to ma sens w dobie wikitravel itp.
Wszelkie propozycje mile widziane.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Szulik, łącznie zmieniany 1 raz.

wik699
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: wik699 » pn 06 sty, 2014 14:09

No, ja bym nie przesadzał, że forum umiera - nadal pojawia się dużo postów, które wnoszą dużo nowego.
Ja forum podczytuję od 2009 r., czyli będzie już szósty rok. I stąd czerpałem bardzo przydatne informacje do moich wyjazdów do Moskwy. Nie jestem jakimś wielkim podróżnikiem, jak niektórzy tutaj, co zjeździli praktycznie całe terytorium b.ZSRR, więc z ciekawością czytam wypowiedzi, a szczególnie relacje z podróży. Myślę, że sporo osób, które jadą pierwszy raz na Ukrainę, do Rosji czy gdzieś dalej wchodzi tutaj tylko poczytać i zdobyć potrzebne informacje. A że strona jest przestarzała... no cóż, to fakt.
Kocham Wschód

Awatar użytkownika
M4rcin
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: M4rcin » pn 06 sty, 2014 19:56

Moim zdaniem zmiany na plus. Co prawda aktualnie rzadko przeglądam to forum, ale czasem wpadnę poczytać coś nowego. Niestety, ale faktycznie coraz mniej jest tematów. Pamiętam w 2009r ja trafilem na to forum to się czytało a czytało. Teraz jakoś cicho się zrobiło. Mnie odpowiada taki prosty styl forum a nie jakieś wodotryski. Po co? Ważna jest treść bo jak jej nie ma to na nic te wodotryski. Forum to nie portal randkowy.

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek » wt 07 sty, 2014 01:39

a mnie się podoba
zmiany są może i konieczne, ale na pewno lepiej robić to powoli i z rozmysłem, niż na łapu-capu...
pozdrawiam

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 22 sty, 2014 16:07

Jeszcze kilka drobnych zmian na forum:

1. Dodana została możliwość załączania niektórych rodzajów plików. Dozwolone rozszerzenia to: jpeg, png, jpg, txt, xls, doc, dot, odt, ods, pdf, ppt
Maksymalny rozmiar załączanego pliku to 256KB (powinno wystarczyć do zamieszczenia zdjęć w formacie 1920x1080). W jednym poście może być do 100 załączników.
Funkcja ta powinna pomóc zwłaszcza przy zamieszczaniu obrazków - nie trzeba więcej szukać serwerów z hostingiem obrazów by zamieścić np. relację z podróży

2. Wspomniana powyżej zmiana polegająca na usunięciu możliwości edytowania swoich postów uległa zmianie. Obecnie można edytować swoje posty przez max. 30 min od zamieszczenia wypowiedzi. Po upływie 30 minut edycja staje się niemożliwa.

3. Usunąłem kilkaset pustych postów kilku użytkowników (były to wyedytowane posty w stylu: "...", lub "do usunięcia"). Dzięki temu powinno być mniej śmieci na forum, jednak niektóre wątki mogą być trochę poszarpane.

Nad kolejnymi zmianami prace trwają...

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » czw 27 lut, 2014 12:00

Czemu znikła możliwość edycji postów? :P Niech nawet sobie ona będzie i 10 minut po dodaniu posta, czasami jakiś babol się wkradnie i się go zauważy dopiero po dodaniu i wygląda to co najmniej nie estetycznie :D

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 27 lut, 2014 18:01

Czemu znikła możliwość edycji postów? Niech nawet sobie ona będzie i 10 minut po dodaniu posta, czasami jakiś babol się wkradnie i się go zauważy dopiero po dodaniu i wygląda to co najmniej nie estetycznie
Edytowanie postów zablokowałem bo paru userów (np. arturinga) pokasowało po kilkaset swoich postów, przez co dyskusje stały się nieczytelne.
Docelowo edycja postów ma być możliwa w okresie kilkudziesięciu minut, jednak tymczasowo z przyczyn technicznych musiała zostać zablokowana (błąd skryptu). Już niedługo spore zmiany na forum (możliwe, że w ten weekend) - więc o chwilę cierpliwości proszę.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Re: Mała aktualizacja forum

Post autor: Yakin » pt 28 lut, 2014 14:33

Czy jest może jakaś możliwość zwiększenia rozmiaru avatara? Chociaż do 30 kb. 6 kb to strasznie mało, nie udaje mi się do tego rozmiaru zmniejszyć jakiegokolwiek mojego zdjęcia, tak żeby coś było na nim widoczne :(.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pt 28 lut, 2014 16:51

Yakin pisze:Czy jest może jakaś możliwość zwiększenia rozmiaru avatara? Chociaż do 30 kb. 6 kb to strasznie mało, nie udaje mi się do tego rozmiaru zmniejszyć jakiegokolwiek mojego zdjęcia, tak żeby coś było na nim widoczne :(.
Na twoją prośbę zwiększyłem limit dwukrotnie. Generalnie niskie limity rozmiaru avatarów są spowodowane tym, by strony forum ładowały się szybko, równiez na urządzeniach mobilnych.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » pt 28 lut, 2014 19:43

Rozumiem intencje, postaram się jakoś pokombinować, żeby zejść do tych 12 kb :). Dzięki.

No i tym razem się udało :).

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 01 mar, 2014 08:22

Yakin pisze:Rozumiem intencje, postaram się jakoś pokombinować, żeby zejść do tych 12 kb :). Dzięki.

No i tym razem się udało :).
Chyba robisz coś nie tak z tym zdjęciem bo pomimo sporego jak na rozdzielczość rozmiaru masz tam pixelozę. Z ciekawości spróbowałem zapisać w Irfanview podobną fotkę w formacie 80x60, zapiasłem jako gif. Plik wynikowy zajmuje raptem 5KB i jest wyraźny. Patrz przykład:
alakul.gif
5KB
alakul.gif (5.23 KiB) Przejrzano 4640 razy

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » sob 01 mar, 2014 09:54

Ja z uporem maniaka zapisywałem w JPG, dlatego ten plik tak dużo ważył. Jakoś o zmianie formatu nie pomyślałem :oops: . Ale teraz zmieniłem na GIF i choć ustawiłem taki sam rozmiar i maksymalną jakość, to obrazek wydaje się jakiś mniejszy. Nie wiem doprawdy co źle robię..

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 01 mar, 2014 09:58

Swoją drogą zwiększyłem maksymalny format avatara do 130x130

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » sob 01 mar, 2014 10:14

O, to super. Teraz już chyba jest mniej więcej to, o co mi chodziło :). Mam nadzieję, że inni też już widzą te Złote Wrota :).

ODPOWIEDZ