Słowem wyjaśnienia...

Rozmowy na tematy związane ze stroną www.RosjaPL.info oraz z forum. Informacje o aktualizacjach, problemy techniczne, propozycje tematów.
Szulik
Administrator

Słowem wyjaśnienia...

Post autor: Szulik » czw 30 paź, 2014 19:36

... choć temat chyba nie warty zawracania głowy. Piszę by nie było niedomówień i niejasności:

Wczoraj zbanowany został użytkownik art72. Początkowo został nałożony ban na 2 miesiące za notoryczne łamanie regulaminu forum. Od wielu tygodni art72 po kolei zbierał ostrzeżenia, początkowo za chamstwo (pierwszy wyskok był pod moim adresem więc puściłem płazem). Posty "normalne" przeplatane raz na jakiś czas były z tymi, które naruszały netykietę. Czara goryczy przelała się wczoraj za, delikatnie mówiąc, zaśmiecanie forum/podgrzewanie atmosfery - z uporem maniaka wpisywał komentarze absolutnie nie wnoszące nic do dyskusji a mające jedynie zaognić sytuację. Po każdym kolejnym skasowanym poście - następne komentarze były pisane pod moim adresem. Pomimo wielokrotnych upomnień poprzez PW art72 nie dawał za wygraną więc dostał wspomnianego bana.

Ze względu na klasyczną infantylną akcje trollowania i zakładania nowych kont jego ban został zamieniony na wieczysty. Żenujące szczegóły zachowania osobnika przemilczę.

Cała sytuacja jest niezręczna i niemiła. Forum prowadzone nie jest po to by kogoś z niego usuwać lub blokować. Nie sprawia mi żadnej przyjemności jakiekolwiek wpływanie na treść forum. Jednak w określonych przypadkach pozostają tylko ostateczne środki. Podobne sytuacje sprawiają, że nie pierwszy raz zastanawiam się nad sensem dalszego prowadzenia forum, tym bardziej, że moderatorzy, którzy przez lata wnieśli nieceniony wkład w rozwój forum (mam na myśli mlodego78, lusaca i roberTa) z rzadka tu zaglądają (co swoją drogą jest najnormalniejszym procesem)... Jednak dochodzę do wniosku, że ciągle duża ilość pozytywnych użytkowników jest warta tego by znosić nieprzyjemności od czarnych owiec.

Słowem przypomnienia i wyjaśnienia: na forum NIE MA jakiejkolwiek cenzury ze względu na wyrażane poglądy. Nie jest i nie będzie tolerowane ani chamstwo, ani słowne bijatyki, ani zaśmiecanie forum (również spamem). Zasady panujące na forum są w moim odczuciu bardziej liberalne niż na większości for.

Jeśli ktoś ma lepszy pomysł na zaprowadzenie porządku na forum to czekam na propozycje.

Wnioskiem z historii jest propozycja by nie kasować całkowicie postów w stylu art72, a przenosić je do forum testowego, które można przemianować na "Kosz". Wówczas każdy miałby możliwość zapoznania się z usuniętymi treściami i samodzielnego osądu czy zasługiwały ona na takie potraktowanie. Oczywiście posty spamerskie byłyby kasowane bezpowrotnie.

kubanek
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Re: Słowem wyjaśnienia...

Post autor: kubanek » czw 30 paź, 2014 23:44

Nie widzę w tym problemu. Jako były, kiedyś już zbanowany (niby dożywotnio)użytkownik wiem o co się rozchodzi. Powiem tak, że każdy ma swój osobisty charakter i na forach bardzo trudno jest to wyczuć i nad tym zapanować. Nie uważam jednak banowania za celowe, bo to do niczego nie prowadzi, wyzwala jedynie agresję. I pachnie komuną lub innym totalitaryzmem. Lepiej dać ludziom, jak najwięcej wolności i swobody, oczywiście w rozsądnych i dających się przewidzieć, granicach.
W kontaktach bezpośrednich jest łatwiej, bo widzi się z kim się rozmawia, jak dany osobnik/czka się zachowuje, można to dopasować. A na forach jest gra w ciemno. Powiem szczerze, że ów użytkownik zachował się podobnie jak ja kiedyś, choć nieco inaczej, mniej profesjonalnie, jego wypowiedzi na priv nie były zbyt kulturalne.
Dlatego właśnie dobrze jest zastosować wersję "kosz" albo "zsyp", niech ktoś, kto chce sobie pobluzgać albo te posty, które mają być usuwane, tam trafia. Tak jak podczas normalnej dyskusji, jak ci leży coś na duszy/sercu to zrób coś, aby ci ulżyło, ale może nie bezpośrednio. Niestety widać, nie tylko po tym forum, ale wszystkich innych, że taka jest specyfika, dopóki się człowiek nie spotka twarzą w twarz, dopóty będzie chamstwo i bezpodstawne dyskutanctwo i przepychanki słowne.

Szulik
Administrator

Re: Słowem wyjaśnienia...

Post autor: Szulik » pt 31 paź, 2014 08:11

kubanek pisze:Powiem tak, że każdy ma swój osobisty charakter i na forach bardzo trudno jest to wyczuć i nad tym zapanować. Nie uważam jednak banowania za celowe, bo to do niczego nie prowadzi, wyzwala jedynie agresję. I pachnie komuną lub innym totalitaryzmem. Lepiej dać ludziom, jak najwięcej wolności i swobody, oczywiście w rozsądnych i dających się przewidzieć, granicach.
W kontaktach bezpośrednich jest łatwiej, bo widzi się z kim się rozmawia, jak dany osobnik/czka się zachowuje, można to dopasować. A na forach jest gra w ciemno.
Rzadko się z tobą zgadzam ale to jest jeden z tych przypadków, gdy podpisuję się oburącz pod tym co napisałeś. Niesamowicie łatwo o nieporozumienie w świecie wirtualnym. W "realu" mamy chyba więcej wrodzonych umiejętności unikania potencjalnych konfliktów.
kubanek pisze: jego wypowiedzi na priv nie były zbyt kulturalne.
W moim przypadku treść PW była w pełni akceptowalna, gorzej, że nie przekładało się to na zaprzestanie trollowania na forum.
kubanek pisze:Dlatego właśnie dobrze jest zastosować wersję "kosz" albo "zsyp", niech ktoś, kto chce sobie pobluzgać albo te posty, które mają być usuwane, tam trafia.
Z tym, że tutaj taż stąpamy pocienkiej linii - niektóre bluzgi z przyczyn choćby formalnych będą musiały być kasowane. A samo istnienie "kosza" nie powinno być zachętą do wypisywania obelg.

PS. Kubanek, dopóki nie wracasz do podobnych wyskoków, za które byłeś zbanowany - zapominam o przeszłości. :wink:

PSS. Trochę statystyki: forum istnieje od niemal 10 lat, na liście banów jest 5 (słownie: pięciu) użytkowników.

Szulik
Administrator

Słowem wyjaśnienia...

Post autor: Szulik » śr 12 lis, 2014 19:00

Update: kubanek dołączył dzisiaj do szacownego grona Byłych Użytkowników Forum, lista zbanowanych nie zwiększyła się gdyż jegomość kubanek występował kilka lat temu pod innym nickiem i został zbanowany.

mazeno
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Słowem wyjaśnienia...

Post autor: mazeno » śr 12 lis, 2014 22:47

a moge wiedziec za co?
bo chyba nie za to co jest w smietniku. normalna dyskusja, nie zauwazylem zadnego bluzgu w moja strone.
a jesli za to - to mnie tez mozesz zbanowac. albo wroc kubanka i nasza dyskusje - moze byc gdzie indziej, gdzie bardziej pasuje tematycznie.
po mojemu jest o dosc istotnych sprawach.

Szulik
Administrator

Słowem wyjaśnienia...

Post autor: Szulik » czw 13 lis, 2014 06:25

Nie. Nie za to. :)
W śmietniku wylądowały tylko niektóre posty, którymi kubanek regularnie zaśmiecał forum. Doszło do sytuacji gdy w co drugim wątku pojawiał się elaborat kompletnie nie na temat, choć na jedno kopyto. Dostawałem wiele skarg na tego użytkownika, wszystkie mniej więcej o to, że forum stało się nieczytelne, gdyż albo każdy temat, nawet związany z podróżami w pewnym momencie kończy się wykładem o Bałkanach, zruszczeniu itp, albo pojawiają się wpisy mające wyłącznie podburzyć i wywołać kolejną pyskówkę.
Ban był za kolejny atak na użytkownika forum (dla jasności: nie ma to związku ze mną). Treść została skasowana. Zaznaczę, ze kubanek był na zupełnie innych zasadach niż wszyscy użytkownicy forum. Kiedyś był już zbanowany (i to na wniosek innych moderatorów, powody dla zainteresowanych do wglądu) i po powrocie, którego teoretycznie nie powinno być, był on pod czujnym okiem.

Przypominam, że jeśli ktoś miałby ochotę na wprowadzenie zmian w stylu prowadzenia forum to nabór na moderatora jest cały czas otwarty...
Ja stoję na stanowisku, że forum nie jest miejscem na obrzucanie się epitetami - w przeciwieństwie do przykładu forum, który podawałeś. Ale jak sam zauważyłeś tam forum jest tylko formą komunikacji osób, które znają się w realnym życiu. Ja od 10 lat istnienia forum nie spotkałem osobiście nikogo z naszych forumowiczy w realu... W auchanie też nie :)

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Słowem wyjaśnienia...

Post autor: nrb » ndz 16 lis, 2014 01:39

Szulik pisze:Przypominam, że jeśli ktoś miałby ochotę na wprowadzenie zmian w stylu prowadzenia forum to nabór na moderatora jest cały czas otwarty...
Moim zdaniem styl prowadzenia forum jest taki jak trzeba. Co do w/w użytkownika to ja rozumiem że tolerancja itp. ale już bez przesady. Komentowanie filmiku, którego się nie widziało, jakieś namolne umniejszanie bohaterowi filmiku, nie wiedząc o nim nic, to już irytujące było (temat "Autostopem do Władywostoku"). Jedynym źródłem wiedzy była nazwa tematu i posty innych użytkowników. Mi się osobiście odechciało już odpisywać i cokolwiek tłumaczyć, bo wiele kolejnych jego zarzutów mogłem obalić, ale zaraz by się znalazły nowe, że to w ogóle nie wyczyn podróżować po Ziemi, bo pokazywali gościa na Discovery co poleciał na księżyc i się tym nie chwalił. Strach posta napisać, bo zaraz wejdzie taki wszechwiedzący i wywoła dyskusję, która raczej przypomina słowne spory przy wódzie, niż konkretną, rzeczową dyskusję. Moim zdaniem nie musi być bluzgów, by ktoś psuł atmosferę i się znęcał nad innymi swoim apodyktycznym podejściem. Ja się nie żaliłem na niego po prostu użyłem funkcji ignorowania, ale jakoś pisać cokolwiek się odechciewało :)

zemanek30
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Słowem wyjaśnienia...

Post autor: zemanek30 » pt 06 lut, 2015 15:58

:) Witam. Ciekawa wypowiedź. :!: Mi też usuwaki w podpisie stronę i dlaczego to nie wiem :?: Ale forum jest bardzo ciekaw :!: e. :!:

Szulik
Administrator

Słowem wyjaśnienia...

Post autor: Szulik » pt 06 lut, 2015 16:18

zemanek30 pisze:Mi też usuwaki w podpisie stronę i dlaczego to nie wiem
To ja ci wytłumaczę dlaczego: Otóż jest wielu podobnych spamerów, którzy rejestrują się na forum, zamieszczają jeden lub kilka postów bez jakiejkolwiek wartości merytorycznej, typu:
Powiem krótko. Krym jest przepiekny :!: Byłem tam kiedyś :!:
I dziwnym trafem zawsze w podpisie lub w tychże postach znajduje się link do strony, którą dany spamer pozycjonuje.

Sugeruję przeczytać regulamin, nie jest długi a rozwieje twoje wątpliwości dlaczego linki są kasowane.

ODPOWIEDZ