Propozycje tematów na stronę www.RosjaPL.info

Rozmowy na tematy związane ze stroną www.RosjaPL.info oraz z forum. Informacje o aktualizacjach, problemy techniczne, propozycje tematów.
mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi » sob 13 cze, 2009 17:17

ARTURINGA pisze:do wypraw...

mam sceptyczne podejscie!

jeden napisze 4 A4... inny 35 A4 ?

moze lepiej krotkie plany wypraw? z MIKRO!!! opisem?
Właśnie miałam na myśli takie dłuższe opisy... przygody, co nas zadziwiło, rozśmieszyło, wzruszyło itd.. niech będzie i 35 A4 jeśli warunki techniczne na to pozwolą :)

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski » czw 20 sie, 2009 11:49

A mi tu nadal brakuje opisów miast krajów b. ZSRR m. in.: Litwy, Łotwy, Estonii i Białorusii
oraz Truskawca, Morszynu i Morza Azowskiego

Jakub83

Post autor: Jakub83 » sob 26 cze, 2010 23:50

Zgadza się. Powinno zostawić się tylko co jest najbardziej potrzebne i pomocne.
Moja propozycja na "nową formę strony i forum":
1.Wyrzucenie wszystkiego co jest związanego z historią, polityką, gospodarką, wiedzą encyklopedyczną - od tego jest coś takiego jak Wikipedia, strony Ośrodka Studiów Wschodnich, raporty ośrodków analitycznych. Produkowanie się na tematy polityczne nie ma sensu bo i tak każdy będzie obstawiał "własną prawdę". Poza tym jak wiadomo, w byłym ZSRR wszystko co związane z polityką, ekonomią i całą wartwą społeczną zmienia się jak w kalejdoskopie, 2 lata temu Rosja "wstawała z kolan i szła ku świetlanej przyszłości", teraz leży i kwiczy, żebrząc w Ameryce i błagając o inwestycje, kilka temu Ukraina była zupełnie innym krajem niż wydaje się dzisiaj, wcale nie gorszej sytuacji, itd.
2. Wyraźny podział na 3 elementy -
a)sfera podróży i wszystkiego tego co związane z podróżowaniem, kwestie wizowe, ubezpieczeniowe, zabytki, zdjęcia, relacje, itd.
b)życie i sfera "przyziemna" w państwach WNP, czyli kuchnia, kultura, sztuka, muzyka, obyczaje, życie codzienne - można by tu włączać linki do jakichś gazet, stron filmowych, muzycznych, dotyczących życia codziennego, wiadomości, telewizji, itd. Najlepiej podzielone na każdy kraj oddzielnie, żeby nie robić bałaganu. Ktoś jadący gdzieś na dłużej lub nawet turystycznie mógłby dowiedzieć się jak wygląda życie w danym kraju, popatrzeć sobie gazety, zapoznać się z kulturą i kuchnią, pooglądać telewizję (większość telewizji rosyjskich, ukraińskich, białoruskich czy państw południowego Kaukazu lub Azji Środkowej można oglądać w internecie), posłuchać radia on-line, itd.
c)pozostałe "duperele", kwestie związane z językami, tłumaczeniami, ogłoszenia drobne, jakaś platforma B2B (chociaż takie istnieją już),itd.

Jakub83

Post autor: Jakub83 » ndz 27 cze, 2010 22:42

ARTURINGA pisze: gospodarka, historia - niech zostanie...
A o co najwięcej kłócą się politycy jak nie o gospodarkę i historię?? :wink:
Jak pokazuje nasze podwórko różnie można przedstawiać te same fakty. Tak samo jest w przypadku państw byłego ZSRR - są tacy co oceniają czasy radzieckie w pozytywnym świetle, głównie dokonań gospodarczych (w niektórych rzeczach nietrudno się nawet z tym nie zgodzić, szczególnie jeśli chodzi o rozwój oświaty i poziom nauki)jak też samej historii (wystarczy napisać że 17 IX 1939 Armia Czerwona "wkroczyła" do Polski, a 28 czerwca 1940 roku "wkroczyła do Rumunii", zamiast, że zaatakowała Polskę lub okupowała i już "pyskówka" gotowa).
Jeden będzie wiecznie ględził o "ludobójstwie ukraińskich faszystów" a drug "o ludobójstwie czerwonych komisarzy". W internecie jest mnóstwo stron historycznych, danych ekonomicznych, wystarczy google lub yahoo, albo zwyczajna wikipedia, nie trzeba takich danych od razu wsadzać na stronę.
Poza tym patrząc na samą stronę to ta historia i opis gospodarki rosyjskiej jest mocno już nieaktualna, ani słowa o czasach średniowiecza czy o ostatnim załamaniu ekonomicznym w WNP, które rozsypało wszystko o czym tu napisano. Żeby stworzyć naprawdę wyczerpujący i obiektywny obraz historyczny i ekonomiczny krajów byłego ZSRR potrzeba paru lat pracy, a te same dane da się znaleźć na stronach chociażby OSW, PISM, Instytutu wschodniego (organizator Forum Ekonomicznego)czy innych ośrodków analitycznych, wystarczy znajomość rosyjskiego i/lub angielskiego.
Żeby nie być gołosłownym przykład. Wpierw artykuł ze strony a potem dalszy ciąg, który można by wsadzić na stronę.
http://www.rosjapl.info/rosja/gospodark ... 0-2004.php
Po co ten artykuł, który jest już dawno nie atualny skoro wystarczy ta strona:
http://www.forum-ekonomiczne.pl/20,Forum+Europa-Rosja
No i kontynuacja:
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/rap ... k-pierwszy
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/pun ... ladzy-wobe
Podobnie Ukraina:
Wpierw artykuł ze strony
http://www.rosjapl.info/ukraina/pomaran ... rainie.php
I ciąg dalszy:
http://www.forum-ekonomiczne.pl/21,Forum+Europa-Ukraina
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/pun ... zowej-ukra
Te artykuły i raporty są naprawdę obiektywne, oparte na solidnych materiałach źródłowych tak więc strona bez polityki, gospodarki i historii spokojnie mogłaby się obyć.

Jakub83

Post autor: Jakub83 » pn 28 cze, 2010 08:48

ARTURINGA pisze:
ani słowa o czasach średniowiecza
to akurat ciekawy pomysł... faktycznie nie ma na ten temat dużo, nie ma tez o historii średniowiecznej Ukrainy, Białorusi... Azji Średniej ...

o OSW, ja akurat mam złe zdanie, bo miedzy innymi wiem kto tam pracuje i po co ;-)
/quote]
Ja znam osobę z OSW, ale raczej braku obiektywizmu jej nie zarzucę, inna sprawa, że wszędzie są tajemnicze typki, a poza tym wyraźnie napisałem, aby korzystać z różnych źródeł. W Polsce obok OSW działa jeszcze coś takiego jak PISM - ten akurat nigdy nie był wolny od nacisków, wystarczy wspomnieć kwestię wyrzucenia jego szefa bo obstawał przy teorii, że tarcza antyrakietowa jest szkodliwa dla Polski. :D
Specjalnie wskazałem ten Instytut Wschodni, ponieważ miałem kiedyś przyjemność pomóc co nieco przy takich raportach, one akurat są pisane z innej perspektywy.
Poza tym wyraźnie napisałem o innych ośrodkach, tylko że tutaj trzeba znać rosyjski i angielski.

A co do historii to owszem wystarczy ulubione źródło informacji kandydata na predydenta, czyli Wikipedia i znajomośc angielskiego i rosyjskiego. O średniowiecznych czasach zarówno terenów Białorusi, Ukrainy, południowego Kaukazu jak też Azji Środkowej jest tam sporo informacji, do tego źródła i linki do nich, najczęściej jakieś dobre pozycje książkowe.
Tutaj przykład ten sam artykuł po rosyjsku i angielsku, no i dla porównania po polsku:
http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_Horde
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0% ... 0%B4%D0%B0
http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ota_Orda
Na stronie wystarczyłoby wkleić link i pokazać jak czytać artykuły w języku, którego się nie zna - tutaj także sprawdza się coś takiego jak Tłumacz Google.

Niestety znajomość krajów WNP przeciętnego Polaka, o "ludziach zachodu" nie mówiąc nawet, ogranicza się właśnie do takiego przeświadczenia, że wszędzie są ruble, wszędzie mówi się po rosyjsku, wszędzie się pije wódkę i wszędzie tęskni za Leninem i Stalinem. O kwestiach historycznych nawet nie będę mówił bo teorie o tym, że "Ukraina (o Białorusi czy krajach Azji Środkowej nie wspominając to kraj bez historii który narodził się w 1991 r. z łaski Rosjan którym nie chciało się już dotować tych krajów, a tak w ogóle to Białoruś i Ukraina to " ni to ruskie, ni to polskie takie niewiadomo co, takie dupodajki, mordercy i ciemna masa".

kalafonia
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Powitalnia

Post autor: kalafonia » ndz 10 kwie, 2011 23:26

Witam serdecznie!
Szukałem, szukałem i nie znalazłem albo za słabo szukałem.
Ja bym zaproponował wprowadzenie działu powitalnego. Wiem że już większość z Was się tu zna i forum już trochę istnieje ale dla kogoś nowego taki dział byłby idealny. Na innych forach zauważyłem że nowi użytkownicy pokrzepieni gorącymi powitaniami, tudzież buziakami od płci pięknej i na odwrót są bardziej skorzy do interakcji. Także proszę o rozpatrzenie mojej propozycji :)
Dziękuję za uwagę.
Pisał dla Państwa,
Paweł D.
... lubię lirycznie i lekko psychicznie, srogo lecz dobrą drogą, zawsze tematycznie i twardo fizycznie.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Nowe tematy na forum

Post autor: ARTURINGA » ndz 20 sty, 2013 22:52

Statystyki,

1.Proponowałbym uaktualnić statystyki mamy nowe systemy VISTA, WIN 7, WIN 8...

2.Mozna by też zmienić wygląd i kolorystykę forum.
Warto tez dac dział Informacja Wizowo-Paszportowa gdzie byłyby oficjalne sprawy na temat wiz, paszportow, pobytów z danych krajów. Moznaby tam pisać na podstawie MSZ ambasad konsulatów.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Re: Nowe tematy na forum

Post autor: Kwiatkowski11 » pn 21 sty, 2013 19:49

ARTURINGA pisze:Statystyki,

1.Proponowałbym uaktualnić statystyki mamy nowe systemy VISTA, WIN 7, WIN 8...

2.Mozna by też zmienić wygląd i kolorystykę forum.
Warto tez dac dział Informacja Wizowo-Paszportowa gdzie byłyby oficjalne sprawy na temat wiz, paszportow, pobytów z danych krajów. Moznaby tam pisać na podstawie MSZ ambasad konsulatów.
Chyba juz zauwazyles, ze brak reakcji na propozycje uzytkownikow stalo sie tutaj norma, a co bardziej aktywni sa juz na innych forach?
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » czw 24 sty, 2013 18:40

Cóż... jaki pan taki kram ;-)
Admin nie robi nic? to i tak jest... jak jest.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 24 sty, 2013 18:45

ARTURINGA pisze:Cóż... jaki pan taki kram ;-)
Admin nie robi nic? to i tak jest... jak jest.

Z pierwszym zdaniem nie moge sie zgodzic bo nie znam czlowieka. Za to drugie popieram w 100%. Łza sie w oku kreci jak fajnie bylo tutaj jeszcze kilka lat temu.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » sob 30 mar, 2013 13:54

Forum też upada z kilku innych powodów:
- Dużo osób sensownych odeszło.
- Coraz więcej wszelkiej maści cwaniaków np. "Zrób wypracowanie za mnie" ;-)
- kończy się era prawdziwych podróżników...
- coraz więcej bzdur na forum też jest pisanych i traci ono wartość.
np. a bo mój kolega słyszał ze jego kolega a było to 6 lat temu w...
- Forum jest też zaniedbane technicznie...

no cóż trochę szkoda.

ODPOWIEDZ