Strona 1 z 2

Propozycje tematów na stronę™ www.RosjaPL.info

: czw 24 mar, 2005 00:01
autor: Szulik
Zapraszam wszystkich do wypowiedzenia się na temat jakich informacji brakuje na naszej stronie. Dzięki uzyskanym tutaj wypowiedziom łatwiej będzie dopasować stronę do potrzeb użytkowników.

: czw 24 mar, 2005 02:23
autor: ewa
A co z Białorusią???

pozdrawiam!

: czw 24 mar, 2005 09:02
autor: Szulik
ewa pisze:A co z Białorusią???
No właśnie z Białorusią mam problem. Nie posiadam zbyt wielu informacji na temat tego państwa, a szkoda. Jakoś nigdy mi nie było po drodze na Białoruś, przez co kraj ten znam b. słabo. Może znajdzie się ktoś, kto udostępni jakieś fajne materiały.

: czw 24 mar, 2005 21:47
autor: ewa
postaram się, tylko jak znajdę chwilę czasu
Pozdrawiam!

: pt 25 mar, 2005 00:36
autor: ewa
...i język ukraiński

pozdrawiam!

: pn 18 kwie, 2005 21:32
autor: Ashke
A co z Białorusią???
Kiedyś czytałam w Wyborczej świetny reportaż zatytułowany "Lekcja tajnego języka". Podaję link:

http://serwisy.gazeta.pl/df/1,34471,2470687.html

Myślę, że fajnie by było to skopiować, zanim zostanie przeniesione do archiwum...

A co w ogóle sądzicie o utworzeniu takiego działu z artykułami prasowymi dot. Rosji itp.? :idea:

: pn 18 kwie, 2005 21:54
autor: Szulik
Ashke pisze:
Kiedyś czytałam w Wyborczej świetny reportaż zatytułowany "Lekcja tajnego języka". Podaję link:

http://serwisy.gazeta.pl/df/1,34471,2470687.html

Myślę, że fajnie by było to skopiować, zanim zostanie przeniesione do archiwum...

A co w ogóle sądzicie o utworzeniu takiego działu z artykułami prasowymi dot. Rosji itp.? :idea:
Zastanawiałem się już nad zamieszczaniem artykułów z gazet o tematyce odpowiadającej profilowi strony. Problemem mogą być jednak prawa autorskie. Z reguły wystarczy umieścić link do oryginalnego tekstu ale boję sie, że nie w każdym przypadków.

Ponadto problemem jest odpowiedni dobór artykułów. W polskiej prasie niewiele jest wartościowych tekstów na tematy związane z krajami b. ZSRR. W dodatku większośc z nich dotyczy polityki. I tutaj sprawa się kompikuje - wyborcza non-stop prowadzi swoją rusofobistyczną kampanię, zaś pozostałe gazety zazwyczaj organiczają się do przekazywania suchych informacji.

Niewykluczam, że w najbliższym czasie zainteresuje się możliwością przedruku ciekawszych artykułów ale wpierw muszę zbadać kwestię prawną.

: ndz 01 maja, 2005 12:02
autor: Ojuwkijsjikw
Ja choć nie mam nic przeciw Białorusi, wręcz przeciwnie, to jednak uważam, że nie powinno się rozszerzać serwisu na ten kraj. O Rosji nie ma obecnie oprócz www.rosjapl.info i www.matroszka.info (też świetna strona!), żadnej dobrej sajty o tym kraju, podobnie o Ukrainie, Mołdawi, czy badzo bogato przedstawionego tu Naddniestrza, gratulacje dla realizator-ów/-a. Natomiat o Białorusi jest już znakomity serwis informacyjny www.bialorus.pl . Bardzo bogata w informacje strona, w dodatku obiektywna. Myślę, że nie warto dublować pomysłów, stron. Moim zdaniem warto byłoby zrobić coś o Kazachstanie, wszak słyszałem, że tam bardzo ciekawie, nawet podobno nie tak źle gospodarczo i dla ludzi, niewiele gorzej jak na Ukrainie, przynajmniej tak słyszałem. A o Kazachstanie nie ma żadnej stronki, a szkoda. Tak na rosjapl.info byłoby juz całe WPG.

: ndz 01 maja, 2005 12:11
autor: Szulik
Tworzenia samodzielnie działu poświęconego Białorusi nie planuję. Nie jestem zbyt dobrze obeznany z tym krajem, który w dodatku uważam za twór chwilowy (wiem, wiem, zdaniem polskich mediów niezależność Białorusi jest gwarantem bezpieczeństwa Polski :D ).

W tej chwili nad stroną pracuję w parktyce sam. Nie możliwe jest więc poszerzanie tematyczne strony. W związku z tym koncentruję się nad stopniowym uzupełnianiem poruszonej już tematyki.

Ale jeśli znalazłby sięktoś, kto byłby chętny do tworzenia nowego działu, proszę bardzo - zapraszam.

Co do matrioszki. Projekt graficzny naprawdę fajny, ale treści to tam póki co nie ma. Miejmy nadzieję, że ulegnie to zmianie. Obawiam sie jednak, że autor porywając się na wiele tematów (posiada wiele stron) nie będzie w stanie regularnie pracować nad wszystkimi projektami.

: pn 02 maja, 2005 17:08
autor: Ojuwkijsjikw
Proponowałbym temat ciekawostki.

: wt 03 maja, 2005 10:23
autor: Szulik
Strona z ciekawostkami jest bardzo dobrym pomysłem. Trzeba by je jednak zebrać w jedno miejsce i opublikować. Może dobrze by było utworzyć osobny watek na forum, w którym każdy kto zna jakieś ciekawostki mógłby je dopisywać, ja zaś zamieszczałbym je na stronie.

: czw 23 cze, 2005 19:59
autor: aganiok
Witam wszystkich!
bialorus.pl owszem jest świetnym serwisem informacyjnym opozycji (a co za tym idzie nie zawsze w 100% obiektywy) i o ile mi wiadomo nie ma tam forum na którym moglibyśmy podyskutować na interesujące nas tematy. Myśle że fajnie byłoby gdybyśmy tu - za zgodą Szula i pod jego opieką - mogli stworzyć takie miejsce. Tematów nam nie zabraknie-wybory za rok i Łukaszenka napewno cos wymyśli wartego dyskusji.
8) Jeśli chodzi o materiały o BY służe pomocą. Również w przetłumaczeniu tekstów z języka białoruskiego :roll:

: czw 23 cze, 2005 20:13
autor: Ojuwkijsjikw
Świetnie! Nie wiedziałem, że bialorus.pl jest opozycyjne...no no....powinno być obiektywne, a nie polityczne. Cieszę się, że w na naszym forum znalazł(a) się białorusofil(ka)(jeżeli można Cię tak nazwać). Załóż jakiś temat, ja z chęcią pomówię o Białorusi, z pewnością inni też. Nie ma tu podziału na kraje( choć kiedyś był), więc nie ma żadnych barier pomówic o gospodarce Białorusi, polityce, walorach turystycznych itd. itd. na poszczególnych tematach forum. Super pomysł! Tylko ja nie długo wyjeżdżam(tylko, że na krótko) do Petersburga i okolic, więc długo nie pomówimy...

P.S. Szulik, widze, że ta witryna dnia, naprawdę dużo dała, ile tu się ludzi naschodziło! nareszcie! :).

Pozdrawiam miło.

: czw 23 cze, 2005 20:30
autor: Szulik
aganiok

Bardzo się cieszę z twojej propozycji. Jak najbardziej możemy rozbudować zarówno forum jak i stronę o tematy białoruskie.

1. Jeśli chcodzi o forum, to może wpierw korzystajmy z dotychczasowego podziału i tematy np. o polityce wrzucajmy do forum "Polityka, gospodarka, historia", tak jak wątki na temat innych państw. Z czasem, gdyby sie okazało, że Białoruś zaczyna się rozrastać, wydzielilibyśmy te wątki do osobnego forum.

2. Jeśli masz jakieś materiały na temat Białorusi to możesz je podesłać, zbierze sie ich kilka i stworzę na stronie dział o Białorusi, którego ty możesz być głównym redaktorem.

ps. bialorus.pl jest oczywiscie nie calkiem obiektywne gdyż zaangażowało się w antyłukaszenkowską akcję sprzeciwu. Nie mi rozstrzygać, czy to dobrze, czy źle.

: sob 22 paź, 2005 21:17
autor: bgpiast
Od niedawna jestem członkiem tego forum. Przeglądając jednak tą stronę i czytając wasze wypowiedzi przyszedł mi pomysł aby powstał dział z aktualizowanymi na bieżąco (raz na dzień) wiadomościami z Rosji. Jak sami zauważyliście informacji na temat Rosji nie ma wcale lub są one dość podane w dość stronniczy sposób. Uważam, że w redagowaniu tego działu pomogłaby na pewno część osób wypowiadająca się na tym forum.
Pozdrawiam!

: sob 22 paź, 2005 22:08
autor: Szulik
bgpiast
ten pomysł w głowie mam już od dawna, jednak boję się, że ni pociągnę sam. problemme jest też źródło informacji, nie można tak po prostu kopiować artykułów z gazet. jednak jeśli znaleźli by się chętni do pomocy to jak mówi się, dla chcącego nie ma nic trudnego :)

: ndz 23 paź, 2005 12:54
autor: bgpiast
Zgadzam się, że samemu nie da rady ale zaznaczyłem że na pewno znajdzie się parę osób, które mogą Ci pomóc w tworzeniu tych informacji. A można je tworzyć na podstawi różnych gazet, portali internetowych w Rosji podając żródło lub tworząc własną informację z kilku źródeł. Myślę, że jest to kwestia do przemyślenia i przedyskutowania. Pozdrawiam!

od admina: post przypisano do autora :)

: wt 06 gru, 2005 22:26
autor: abisynia11
Na temat Białorusi polecam książkę "Historia państw świata XX wieku: Białoruś" Eugeniusza Mironowicza. Jest łatwo dostępna w Empikach. Jest u mnie w domu jakaś książka po rosyjsku (którego nie znam) o Białoruskiej SRR, ale moja mtka nie pozwoli mi jej ruszyć. Miała kiedyś korespondencyjną przyjaciółkę z pod Mińska, ale kontakt sie urwał. Jakby Pan chciał to mogę przysłać skany archiwalnych zdjęć z tej książki. Tylko zaznaczam, że za jakiś czas ponieważ pożyczyłem komuś skaner.

: wt 06 gru, 2005 22:28
autor: abisynia11
Tą książkę przysłała jej owa koleżanka z Białorusi.

: czw 16 mar, 2006 03:14
autor: koper
Wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest umieszczenie jakichś artykułów o kuchni Rosji, Ukrainy, Mołdawi. Wszak najlepiej poznawać regiony właśnie od kuchni, biesiadując przy suto zastawionym stole, uginającym się od bogactwa lokalnych potraw i napitków :D . Ja jak wybieram się do jakiegoś państwa, lub regionu w którym jeszcze nie byłem, to pierwsze co robię to szukam informacji na temat lokalnych rarytasów. Fajna to rzecz, bo wówczas tym milej wspominam pobyt w danym miejscu. Jak mówi staropolskie przysłowie... przez żołądek do serca :lol:

: wt 10 paź, 2006 10:53
autor: Emilllia
No i czasem można coś przeburknąć o sztuce... aktualnościach ze świata nie tylko literatury, ale tez malarstwa, krótko jestem z Wami, ale przeszukiwałam kilkakrotnie serwis i nie znalazlam info chocby o jednym genialnym tworcy ze Wschodu, a jest ich wielu(nie mówię o literaturze). Być może wynika to z faktu, iż nie ma na te info zapotrzebowania, a stałych "bywalców" zainteresowania oscylują wokół bardziej "dotykających" nas, "przyziemnych" (nie w pejoratywnym znaczeniu) sfer takich jak właśnie polityka,czy też gospodarka.

: pn 14 lip, 2008 23:22
autor: Sonia
A kiedy jakieś aktualizacje będą?

: wt 15 lip, 2008 10:01
autor: ivasik
To do Emilllia

na swojej stronie o tłumaczeniach masz błąd : jak przychodzisz na stronę ukraińska to zamiast :Для чого ми? jest Пачiму мы? pozdrawiam

: ndz 03 sie, 2008 20:58
autor: roberT/TANAIS
Bardzo chętnie wydziałbym osobny temat : Archeologia Ukrainy, lub Archeologia Krymu. Zawartość : wystawy, muzea i interesujące miejsca - propozycje tras np.: "Śladem greckich kolonistów na Krymie", " Rzymianie na Krymie", Zamki i fortece Krymu " etc. :D

: wt 03 lut, 2009 11:46
autor: Jasio
Ludobójstwo na Kresach Wschodnich bądź poprawnie politycznie Wypadki na Wołyniu - Prawda historyczna

: wt 10 lut, 2009 08:08
autor: Katiush
Może temat związany z bezpiecznym podróżowaniem na wschód,każdy by wstawiał swoje opinie i doświadczenia.

: śr 11 lut, 2009 19:20
autor: Roman Zabawa
Ja proponuje dodać coś o polsko-rosyjskiej wymianie studenckiej. I studiowaniu w FR

: pn 09 mar, 2009 17:11
autor: elwirocka
A gdyby dział o językach rosyjskim i ukraińskim podzielić? bo jest strasznie dużo tematów, nie wszystkie są opisane w tytułach o który język chodzi, ciężko znaleźć coś na szybko?
Może posklejać jakieś pojedyńcze prośby o tłumacznia w jeden konkretny temat (czy 2-j.r i j.u), myślę, że wtedy ten dział byłby czytelniejszy.

: wt 10 mar, 2009 13:47
autor: tuliusz1971
Ja też byłbym za ustanowieniem jakiegoś tematu związanego z historią i to niekoniecznie zawężonego do ram wskazanych przez Jasia.

: pn 08 cze, 2009 06:48
autor: mi
Popieram wcześniejszą prośbę o dział "ciekawostki" oraz postulat Roberta o archeologii a od siebie proszę o przemyślenie utworzenia działu "relacje z naszych wypraw"