Zmiana Kodeksu Karnego - symbole komunistyczne nielegalne

Rozmowy na tematy związane ze stroną www.RosjaPL.info oraz z forum. Informacje o aktualizacjach, problemy techniczne, propozycje tematów.
Szulik
Administrator

Zmiana Kodeksu Karnego - symbole komunistyczne nielegalne

Post autor: Szulik » sob 07 lis, 2009 08:47

No to się doczekaliśmy :)
Sejm i Senat przyjął poprawkę do kodeksu karnego, w której zapisano, że za produkcję i rozpowszechnianie materiałów propagujących treści komunistyczne, a także wszelkich "nośników o treści komunistycznej" grozi do dwóch lat więzienia.
Teraz poprawki trafią do podpisu do prezydenta - nie mam wątpliwości, że Kaczyński podpisze poprawki.

Co to oznacza dla nas? Szczerze mówiąc - nie wiem. Bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie usunąć wiele stron z serwisu, np:

http://www.rosjapl.info/rosja/plakaty.php
http://www.rosjapl.info/muzyka/hymnzsrr.php
http://www.rosjapl.info/muzyka/miedzynarodowka.php

Nie mam pojęcia jak zostanie zinterpretowane zamieszczenie na stronie, takiej jak ta np. tekstu hymnu ZSRR. Czy to jest propagowanie materiałów komunistycznych? Czy wolno będzie sprzedawać w sklepach płyty z pieśniami w wykonaniu Chóru Aleksandrowa?

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. » sob 07 lis, 2009 13:03

Szulik, bez paniki. Nie wiem w tej chwili jak dokładnie wygląda zapis, ale jest coś takiego jak aplikacja każdego przepisu. I tu jest właśnie problem, na ile prokuratura wykaże się rozwagą i mądrością. Istnieje przecież masa filmów, stron, książek, które "reprodukują" symbole nazistowskie, i nikt się nie oburza i nikogo nie ściga. Nikt nie chce np. zamknąć muzeum Auschwitz albo Birkenau. Ponieważ jest różnica pomiędzy używaniem tych symboli w celu propagowania nazistowskiej ideologii a używaniem ich np. w celu rekonstrukcji rzeczywistości historycznej czy pogłębienia wiedzy o epoce.

Brak takiego zapisu był zdecydowaną asymetrią - jeżeli potępiamy nazizm, faszyzm i podobne, to logicznym jest, ze potępić należy i komunizm, który - o czym często zapominamy - nadal zbiera krwawe żniwo w Korei Północnej.

Traktowanie tego zapisu jako antyrosyjskiego jest wyrazem całkowitego braku wiedzy nt. tego, czym był i jest komunizm. Jeżeli będą oburzać się na to Rosjanie, to znaczy, że utożsamiają rosyjskość z komunizmem, ale to nie nasz problem, to ich problem.

Pomijam już to, że szerzenie ideologii komunistycznej i tak podpadało pod inny paragraf - zakaz szerzenia nienawiści i obalania siłą ustroju państwa.

Ja wiem, że dla wielu - szczególnie młodych - Polaków symbole komunistyczne kojarzą się raczej z polską tzw. "komuną" podaną na wesoło - stylizowane knajpy, "Miś" itd. Ponadto wielu niedouczonych marzycieli cały czas uważa, że komuniści to tacy właśnie marzyciele, którzy chcą poprawiać świat i dlatego nie wolno ich porównywać do nazistów. Jednak ignorantia historiae nocet i wypada o pewnych sprawach przypominać nawet, jeżeli są niepopularne.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » sob 07 lis, 2009 15:01

wazna jest tez intencja...
Przedstawione przez Ciebie przyklady maja "czysta intencje".

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 07 lis, 2009 15:29

P.,

Jeśli mówimy o symetrii to tym bardziej może się okazać, że zamieszczanie w necie międzynarodówki będzie traktowane tak jak rozpowszechnianie "Mein Kampf".

Nie traktuje tego zapisu jako antyrosyjskiego, jednak komunizm jest częścią historii tego kraju, dla wielu żyjących dziś był on "stanem normalnym". Wprowadzenie tego zapisu w stopniu znaczącym może wpłynąć na sposób prezentacji tego kraju.

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. » sob 07 lis, 2009 19:51

P.,

Jeśli mówimy o symetrii to tym bardziej może się okazać, że zamieszczanie w necie międzynarodówki będzie traktowane tak jak rozpowszechnianie "Mein Kampf".

Nie traktuje tego zapisu jako antyrosyjskiego, jednak komunizm jest częścią historii tego kraju, dla wielu żyjących dziś był on "stanem normalnym". Wprowadzenie tego zapisu w stopniu znaczącym może wpłynąć na sposób prezentacji tego kraju.
Gwoli jasności - ja nie twierdziłem, że to Ty traktujesz ten zapis jako antyrosyjski.

A dalej: Wszystko zależy, w jakim kontekście zamieszcza się coś w necie. Nie widzę nic złego w tym, i jak sądzę nie będzie sprzeczne z nowym zapisem to, że ktoś zamieści w necie "Mein Kampf" albo "Międzynarodówkę" czy pisma Stalina w celach informacyjnych. Sam czytałem zarówno "Mein Kampf" (nie całą), jak i prace Marksa, Lenina, Stalina... Nie wolno nikomu zabraniać czytać. Innymi słowy, istotne jest, w jakim kontekście zamieszczane będą symbole, teksty etc. Jakie są intencje zamieszczających, jak to określił pwlzeb. Nawet sam pomysłodawca nowelizacji, który sprawia wrażenie osoby dość "narwanej", twierdzi, ze nie chodzi o ściganie restauracji, ludzi zajmujących się rekonstrukcjami historycznymi etc. Zapis ma być narzędziem do walki z np. serwisami propagującymi ideologię nazizmu/komunizmu, z ludźmi organizującymi manifestacje nazistowskie czy komunistyczne itd. Także nie ma się czego obawiać.

Osobiście uważam, że cała ta afera to kolejna próba zbicia kapitału politycznego przez młodego hurrapatriotę i że praktyczna przydatność nowego zapisu będzie mała. Zapewne pojawią się też jakieś sprawy kuriozalne. Wolałbym raczej, aby niszowe ekstremistyczne organizacje nazistowskie i komunistyczne były inwigilowane i kontrolowane przez ABW metodami operacyjnymi. Tym niemniej cała sprawa ma swój aspekt kulturowy i to jest niezmiernie interesujące - śmieszne lamenty biednych komuchów, którym odbierze się swobodę do głoszenia ich poglądów, oburzenie polityków i intelektualistów lewicowych itp.

Zapis nie będzie miał także wpływu na prezentację ZSRS czy Rosji. W końcu III Rzesza to także fragment historii Niemiec. Najważniejsza różnica między jednym a drugiem totalitaryzmem jest taka, że ZSRS ewoluował w stronę modelu nietotalitarnego, a III Rzesza została zniszczona w fazie totalitarnej. Ale przecież nietrudno wyobrazić sobie, że np. Stauffenbergowi udałby się zamach i rasizm przestałby być elementem doktryny III Rzeszy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » sob 07 lis, 2009 22:56

czyli tak:

-zakaz Leninów na Tishirtach
- CCCP
- Sierpów Młotów...
-PZPR...
- a jak mam Monety pamiątkowe z PRLu tez mnie zamkną za to?
- a 1-3 Klase skonczylem w szkole Im. BUCZKA (Komunisty!)...
mieszkalem za WACLAWY MAREK , tez komunistki...
mam zmieniać życiorys?

PARANOJA!!! :lol:

PS
zmienmy Historie polski najlepiej.... :wink:

kosa1964
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: kosa1964 » sob 07 lis, 2009 23:25

Nareszcie.

Nic mnie tak nie razi jak widzę Che, CCCP, sierp i młot na koszulkach młodych ludzi, którzy nawet nie wiedzą co promują.

Komunizm był dużo gorszy niż nazim. Przede wszystkim dlatego, że zabijał w większość ludzi to "coś". "Coś" czyli zasady, wolność słowa, honor, dumę, a uczył kombinatorstwa i kablowania.

Jak zakazujemy promowania skrajnie prawej strony, to zakażmy też skrajnie lewej. Czym lepszy jest Lenin od Hitlera?

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. » sob 07 lis, 2009 23:53

- a jak mam Monety pamiątkowe z PRLu tez mnie zamkną za to?
- a 1-3 Klase skonczylem w szkole Im. BUCZKA (Komunisty!)...
mieszkalem za WACLAWY MAREK , tez komunistki...
mam zmieniać życiorys?

PARANOJA!!! :lol:
Ale po co ta histeria i sprowadzanie wszystkiego do absurdu? Czyżby brak sensownych argumentów?

Gazeta Wyborcza: "Poseł Pięta mówi, że też spotkał się z podobnymi wątpliwościami. Zgłosił się do niego np. kolekcjoner z pytaniem, co ma w tej sytuacji zrobić. - Oczywiście, nikt nie będzie zmuszany do usuwania emblematów faszystowskich czy komunistycznych z kolekcjonowanych przez siebie przedmiotów. To byłby absurd - uspokaja poseł.

Dodaje, że rozpowszechnianie przedmiotów z symboliką komunistyczną i faszystowską będzie dozwolone w celach artystycznych, edukacyjnych, kolekcjonerskich i naukowych. Dlatego organizatorzy inscenizacji historycznych mogą być spokojni. Nic im nie grozi. Podobnie jak właściciele stylizowanych lokali. Oczywiście, o ile jest to tylko stylizacja, a nie manifestacja poparcia dla systemu komunistycznego. - Osobiście znam kilka takich restauracji i wiem, że ich właścicieli absolutnie nie można podejrzewać o propagowanie komunizmu - mówi Pięta.

Dodaje, że duże wyzwanie będzie stało przed stróżami prawa. - Każdą taką sytuację trzeba będzie traktować indywidualnie, zbadać przede wszystkim intencje - wyjaśnia."

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. » sob 07 lis, 2009 23:54

Przede wszystkim dlatego, że zabijał w większość ludzi to "coś". "Coś" czyli zasady, wolność słowa, honor, dumę, a uczył kombinatorstwa i kablowania.
Nazizm również.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » ndz 08 lis, 2009 00:18

kosa1964 pisze:Nareszcie.

Nic mnie tak nie razi jak widzę Che, CCCP, sierp i młot na koszulkach młodych ludzi, którzy nawet nie wiedzą co promują.
No widzisz, a w moim odczuciu, choć daleki jestem od poglądów lewicowych (a tym bardziej komunistycznych) koszulka z Che jest mniej szkodliwa od koszulki np. z Dodą

Rzecz w tym, że każdy powinien mieć wybór - przecież od noszenia koszulki z wizerunkiem Che nie stajesz się rewolucjonistą, od noszenia munduru Gestapo nie stajesz się nazistą, od noszenia koszulki z JP2 nie stajesz się święty.

W tym miejscu należy sobie zadać pytanie: do czego zmierzamy? Czy państwo musi ściśle ustalać zasady, jaki element historii jest tolerowany, a jaki nie?

Wydawać by się mogło, że im więcej czasu minie od ciemnych wydarzeń XX w., tym spokojniej będzie można dyskutować o tamtych czasach, tymczasem okazuje się, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na indywidualną ocenę i kwestie światopoglądowe reguluje za nas państwo.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » ndz 08 lis, 2009 11:24

W tym miejscu należy sobie zadać pytanie: do czego zmierzamy? Czy państwo musi ściśle ustalać zasady, jaki element historii jest tolerowany, a jaki nie?
dokładnie... Ci którzy maja trochę powyżej niż 30 lat wiedza co to jest cenzura!

Tym młodszym podpowiem:
CENZURA - świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.
Cenzura jest ogółem działalności mającym na celu odniesienie jakichś korzyści przez cenzurującego. Rozpowszechnianie informacji niepełnych (prawda selektywna) oraz błędnych (kłamstwo) powoduje pożądaną manipulację światopoglądu lub poziomu świadomości. Prowadzi to do ograniczenia prawa do wypowiedzi jednej osoby bądź instytucji przez inną, również przez państwo podstawowych praw człowieka – prawa do wolności słowa i wolności prasy.

kiedyś nie wolno było mówić o tym co dobre-zachodnie... i zmierzamy dokładnie do tego samego teraz nie wolno będzie mówić o tym co było zle-komunistyczne.

Czekam na ustawę która będzie mówiła: kiedy wolno a kiedy nie wolno oddychać?, z kim się spotykać? z kim rozmawiać?, żenić... ? :lol:

W Socjalizmie mieliśmy ZOMO, palowanie i puste półki... teraz mamy Wolność... oszołomów politycznych, kamery, nadzory i kontrole elektroniczną....

Tak na prawdę NIC!!! się nie zmieniło tylko środki :-) cele te same dalej: WSZYSTKO I KAŻDEGO kontrolować... :lol:

powiem szczerze czekam kiedy będą nowe wybory bo chce mieć Normalnie myślącego ROZWOJOWO Prezydenta RP.
Mam dość:
- Afer
- bezsensownych ustaw, zakazów nakazów...
- Rocznic
- obchodów rocznic i całej tej szopki z historią...

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. » ndz 08 lis, 2009 12:21

Drodzy koledzy, tak jak napisałem, nie jestem entuzjastą tych zmian w KK. Ale gdy widzę "noc rozumu", jaka zapanowała w tym temacie, to ręce mi opadają. Bez obrazy.

Popatrzcie sobie może dla przykładu, o co w tym wszystkim biega:

http://www.bhpoland.org/strona/index2.htm

cytacik: "Blood & Honour/Combat 18 Poland popiera ideę Narodowego Socjalizmu i wyznacza sobie za główny cel walkę o Aryjska kulturę, tradycję, jej dziedzictwo i przyszłość naszej rasy. W Narodowym Socjalizmie i idei White Power upatrujemy środek do przetrawiania białej cywilizacji i rasy oraz zabezpieczenia przyszłości następnym pokoleniom. [...] Nadszedł Czas Rasowej Dominacji
Biała Pięść W Imieniu Naszej Nacji
Krew Za Krew Od Dziś Już Na Zawsze
Thora Młot Combat Adolf Hitler"

i z drugiej strony:

http://www.1917.org.pl

cytacik: "Deklaracja ideowa Rewolucyjnej Lewicy Komunistycznej im. Michała Nowickiego. [...] Idąc za wnioskiem Lenina, że „bez rewolucyjnej teorii nie ma rewolucyjnej praktyki” redaktorzy RLK stawiają sobie za cel teoretyczne zniszczenie reformizmu, rewizjonizmu, anarchizmu i socjaldemokratyzmu polskiego na rzecz rozpropagowania idei marksistowsko-leninowskiej i takiej też idei w tejże dyskusji wysnucia. [...] Dochodzi już do takich sytuacji, że lewicę identyfikuje się z walką o prawa mniejszości. A tak być nie powinno żadną miarą! Lewica powinna być kojarzona przede wszystkim z rewolucją i antykapitalizmem – taki wizerunek pragniemy przywrócić polskiej lewicy. I tymże wizerunkiem pociągnąć za sobą ludzi ku lepszemu jutru. [...] Droga rozwoju wiedzie przez absolutnie rewolucyjną i absolutnie radykalną przemianę. Nie ma dzisiaj – w dzisiejszej rzeczywistości miejsca na półśrodki i pokojowe, pacyfistyczne próby zmian. To nierealne, wiedzie jedynie do zawarcia sojuszu z tymi, którzy są naszym głównym problemem, a nie do zwalczenia tego problemu Dzisiejsza rzeczywistość – pełna wojen i konfliktów – coraz bardziej się nasilających i mnożących – rzeczywistość kapitalizmu imperialistycznego, gdzie niezwykle biedne 3 Kontynenty świata współistnieją z pozornie bogatymi Europą, Azją i Australią – owa rzeczywistość jest dla nas nie do przyjęcia. Zmusza nas do walki, zmusza nas do silnego przeciwstawienia się zastanej rzeczywistości, zmusza nas do jej zniszczenia i stworzenia nowej, lepszej."

TO jest propagowanie treści nazistowskich/komunistycznych. A teraz powiedzcie mi proszę, w jaki sposób zamknięcie takich stronek oznacza, że:

"teraz nie wolno będzie mówić o tym co było zle-komunistyczne. (by Arturinga)", "cele te same dalej: WSZYSTKO I KAŻDEGO kontrolować... (by Arturinga)".

Ciekaw jestem, w jakim sensie zamknięcie takich stronek to:

"świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.
Cenzura jest ogółem działalności mającym na celu odniesienie jakichś korzyści przez cenzurującego. Rozpowszechnianie informacji niepełnych (prawda selektywna) oraz błędnych (kłamstwo) powoduje pożądaną manipulację światopoglądu lub poziomu świadomości. Prowadzi to do ograniczenia prawa do wypowiedzi jednej osoby bądź instytucji przez inną, również przez państwo podstawowych praw człowieka – prawa do wolności słowa i wolności prasy. (by Arturinga)"

Mam nadzieję Szuliku, że nie napiszesz, że stronki poświęcone Dodzie są bardziej szkodliwe od tych przywołanych przeze mnie.

"W Socjalizmie mieliśmy ZOMO, palowanie i puste półki... teraz mamy Wolność... oszołomów politycznych, kamery, nadzory i kontrole elektroniczną....

Tak na prawdę NIC!!! się nie zmieniło tylko środki :-) cele te same dalej: WSZYSTKO I KAŻDEGO kontrolować... :lol:" - tego to chyba w ogóle nie ma sensu komentować.

Nie wiem czemu, ale niektórzy w pewnych sytuacjach dostają KOMPLETNEGO ODLOTU. Ostatnio słuchałem sobie Radia Swoboda i tam usłyszałem, jak Adam Michnik po rosyjsku powiedział naszym sąsiadom, że przez dwa lata w Polsce rządzili bliźniacy, którzy chcieli zamykać swoich przeciwników politycznych w więzieniach, tak jak to robi Putin.

Ja nie jestem zwolennikiem tych dwojga, ale jest jeszcze coś takiego jak rozsądek, krytycyzm, dystans.

Pozdrawiam i zyczę więcej zdrowego sceptycyzmu

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » ndz 08 lis, 2009 12:46

P.,

Nie, nie napisze, że koszulka z Dodą jest bardziej szkodliwa od przywołanych przez ciebie stron. Nie sądzę tez by zamknięcie tego typu stron przyniosło jakieś negatywne skutki społeczne.

Ja nie mam na myśli potępiania skrajności - twierdzę natomiast, że poprawki do KK nie uszczegółowiły czego dokładnie ma dotyczyć zakaz. Dają one zbyt szerokie pole do interpretacji organom, które niekoniecznie się na tym znają. Obawiam się, że interpretacja nowych przepisów może doprowadzić do wypatrzeń, jak choćby przytoczony przykład zakazu sprzedaży koszulek z Che.

Pozostaje jeszcze kwestia skuteczności nowych przepisów i ich egzekwowania. Jak wiadomo strony "Krew i Honor" próbowano zamykać wielokrotnie, z jakim skutkiem - wiadomo. Znając życie, egzekucja takich przepisów dotknie najmniej szkodliwe społecznie akcje, strony etc - gdyż takich najłatwiej dosięgnąć (będzie jak ze Strażą Miejską, która koncentruje się na staruszkach przechodzących przez nieuczęszczaną jezdnię, omijając faktyczne zakłócenia ładu publicznego).

Wprowadzenie przepisów, które i tak "najgroźniejsi" ominą nie ma najmniejszego sensu...

kosa1964
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: kosa1964 » ndz 08 lis, 2009 13:10

P. pisze:
Przede wszystkim dlatego, że zabijał w większość ludzi to "coś". "Coś" czyli zasady, wolność słowa, honor, dumę, a uczył kombinatorstwa i kablowania.
Nazizm również.
Tak. Tylko nazizm w Polsce jest ścigany, a nie traktowany ulgowo (a czasem promowany) jak komunizm.

Powinna być w tej zasadzie równość.

Skoro nie mogę ubrać koszulki z podobizną Hitlera, to tak samo nie powinienem móc tego zrobić z Leninem.

Albo pozwalamy na wszystko albo zabraniamy na równi.

Komunizm w niczym nie był lepszy od nazizmu. W mojej opini był dużo gorszy (ale to akurat moje prywatne zdanie).

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » ndz 08 lis, 2009 13:12

hmmm

Mialem kiedyś Fajną wykładowczynie Historii... na wykładzie o Nazizmie, zapytala:
- co wiemy o Main Kmpf...?
- zakazana, podstawy Nazizmu, samo zlo itd... ok Macie racje!
- A ile osób z Was to czytało? ... nikt?

No wlasnie i tak bedzie z przepisami i nowelizacją...
bedzie szukanie Koszulek z CCCP, sierop i młotów nie znając treści O CO CHODZI USTAWODAWCY... zrobi sie takie "polowanie na czarownice"

Strony "zakazane" w pewien sposób tez są potrzebne aby mieć PORÓWNANIE co jest dobre, co złe, co prawda ...a jak inni przedstawiają skrajności...

Aby mieć o czymś pojecie trzeba mieć możliwość wyboru...
Chcesz słuchaj radia Maryja? chcesz sluchaj nazistowskiego Belkotu...
chcesz czytaj Marksa i Engelsa...

to się właśnie nazywa DEMOKRACJA - możliwość SAMODZIELNEGO podejmowania wyborów.

Jeżeli zabroni się nam już MYŚLENIA? to... będzie jak w Komunie: o tym myśleć wolno, a o tym nie!
to czytamy, a to jest jedynie słuszne!

"Demokracja jest najgorszym ustrojem politycznym jaki mamy - bo wszytko można powiedzieć otwarcie, jedyny kłopot ze nie ma lepszego systemu "
pewien WINSTON ;-)

P.
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: P. » ndz 08 lis, 2009 16:14

Arturinga, problem z tym co piszesz jest taki, że wrzucasz do jednego worka rzeczy całkiem różne. Nie wiem skąd "wiesz" jak będzie działać poprawka, ja futurologiem nie jestem, ale intencje pomysłodawcy są jasne. Radio Maryja, nazistowski bełkot, Marks i Engels - wymianiasz te rzeczy jednym tchem, a przecież każda jest zupełnie inna.
Strony "zakazane" w pewien sposób tez są potrzebne aby mieć PORÓWNANIE co jest dobre, co złe, co prawda ...a jak inni przedstawiają skrajności...
Wątpię. Nie muszę kraść, zabijać albo oglądać dziecięcej pornografii aby wiedzieć, że są to rzeczy złe. Nie potrzebuję żadnego porównania ani wiedzy o tym, jak wyglądają rzeczy ekstremalne. Zjawiska negatywne powinno się w miarę możliwości usuwać. Istnienie ekstremistycznych organizacji i stron www nie jest mi potrzebne do wiedzy o tym, czym były totalitaryzmy. O patologiach współczesnych czerpiemy wiedzę z ich przejawów, ale nie znaczy to, że nie trzeba z tymi patologiami walczyć.
to się właśnie nazywa DEMOKRACJA - możliwość SAMODZIELNEGO podejmowania wyborów.
Ta logika nakazywałaby zlikwidowanie więzień i KK... Pewne opcje są po prostu nie do przyjęcia z punktu widzenia norm obowiązujących w państwie i dlatego są one penalizowane. Czy to znaczy, że nie masz wolnego wyboru? Ależ masz, możesz robić co Ci się żywnie podoba, tylko ponieś konsekwencje.

Generalnie jak chcemy bawić się w tolerancję, to żeby to działało, to na początek trzeba wykopać z towarzystwa tych nietolerancyjnych - komuchów, nazioli, fundamentalistów i tego typu zamordystów. Szanujemy tylko takie poglądy, które nie zepsują całej zabawy. Tak to wygląda, przynajmniej w teorii.

Pozdrawiam

jubus83

Post autor: jubus83 » ndz 08 lis, 2009 16:30

Nie wiem po co tyle szumu, skoro w takich Niemczech gdzie niby surowo każe się tych którzy propagują symbole narodowego socjalizmu i gdzie np. w filmach czy grach komputerowych nie może być symbolu swastyki, w pełni legalnie funkcjonują chociażby takie sklepy:
http://www.ds-versand.de/
Ten zakaz uważam za słuszny ale tylko dlatego że obecnie istnieje asymetria tzn. nie wolno publikować muzyki czy rzeczy związanych z nazizmem czy faszyzmem(choć ze ściganiem tego jest różnie)nie mówiąc o wielkim "halo" (szczególnie w mediach) z powodu hailowania; a do telewizji zaprasza się osoby które wielokrotnie w swojej przeszłości sympatyzowały z komunizmem czy otwarcie wypowiadają się pozytywnie o osobach czy rzeczach związanych z komunizmem czy socjalizmem.
Osobiście byłbym za tym by było tak jak we Włoszech tj. w pełni legalnie działające partie zarówno komunistyczna jak i neo-faszystowska, lub przynajmniej pełna wolność słowa, swoboda organizowania koncertów spotkań o treści lewackiej, neo-komunistycznej czy neo-nazistowskiej.
Cała awantura podgrzana została przez zombiaków z SLD którzy bez instrukcji z Moskwy czy potem z Waszyngtonu(jak to było podczas rządów Millera i Kwacha) nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wypociny takich zer jak Iwiński, aparatczyków i zwyczajnych zdrajców nt. tego zakazu pokazują tylko to że należy ten zakaz wprowadzić nie patrząc na nic. Faktycznie nie zmieni on niczego, takie treści o jakich wspomniał Szulik będą normalnie krążyć jako wartość historyczna, problemy pojawiły się dopiero wtedy gdyby strona wychwalała czasy ZSRR, Stalina, Lenina, Pol-Pota czy Mao.
Nie widzę raczej perspektyw na opcję totalnej wolności wypowiedzi łącznie z wolnością propagandy narodowo-socjalistycznej, faszystowskiej, komunistycznej czy socjalistycznej więc trzeba przynajmniej wprowadzić sprawiedliwy status obydwu stron.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » ndz 08 lis, 2009 17:22

P.
Nie potrzebuję żadnego porównania ani wiedzy o tym, jak wyglądają rzeczy ekstremalne.
Ty moze i nie potrzebujesz... ale inni jeszcze przebuja....

przeżyłem w tym dziwnym naszym kraju rózne dziwne pomysły... i powiem jedno:
Nawet najlepsze intencje sie w tym kraju ... spieprzy ;-)
wiec... nie przypuszczam aby nowelizacja KK kolejna zresztą... dala dobre efekty.

Jezli pozwalasz na ograniczenie Siebie? Twoja sprawa, ale ja lubię mieć WYBÓR.
Podobno o to chodziło w 1989r i całych tych zmianach aby nie bylo JEDYNIE SLUSZNYCH pogladów...

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi » ndz 08 lis, 2009 17:58

Myślę, że poprawka w KK przynieść może jedną sensowną korzyść: zwróci uwagę na fakt, że komunizm to nie tylko buty relaksy, oranżada w proszku i cukier na kartki. Koszulki ze swastyką albo z napisem III Rzesza raczej nie ubierzemy, a z sierpem i młotem czy CCCP, które nie mniej ociekają krwią, ubierze wielu. Sądzę, że należy uczulić ludzi na ten problem, bo przez ignorancję historii pewne fakty zostały przykryte oderwanymi od swojego znaczenia symbolami-gadżetami. Oczywiście bez fanatyzmu, ale też nie sądzę, by ten zapis miał mieć inny filtr niż ten w kwestiach faszyzmu.

ODPOWIEDZ