Pytania dotyczycące Polski...

Rozmowy na tematy związane ze stroną www.RosjaPL.info oraz z forum. Informacje o aktualizacjach, problemy techniczne, propozycje tematów.
Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Pytania dotyczycę…ce Polski...

Post autor: Anna888r » pn 26 lip, 2010 02:35

Witam.
Chętnie bym widziałam na tej stronie temat, w którym obcokrajowcy mogli by tez zadawać swoje pytania dotyczące Polski.

Oto moje pytania:
Jak się kupuje pakiet startowy dla komórki w Polsce?
Czy zakup jest podobny do tego który obecnie istnieje w Ukrainie?
Czy taki jak w Rosji (z dowodem osobistym)?
Ile kosztuje?
Jakiego operatora polecacie?

Jak jest z Noclegami w Polsce? Gdzie? Jak kiedy? Czy potrzebne meldowanie? Czy jest płatne?

Jakie miasto/nie miasto jest najtańsze+najlepsze dla odpoczynku na Bałtyku (Państwa zdaniem)? Jakie są ceny noclegów?

Dziękuje.
Жить, как говориться, хорошо!

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pn 26 lip, 2010 06:47

Jak się kupuje pakiet startowy dla komórki w Polsce?
Starter na kartę w dowolnym salonie, czasem na ulicy za parę złotych. Potem można sobie doładować za pomocą kart kupowanych w kioskach.

Czy zakup jest podobny do tego który obecnie istnieje w Ukrainie?
Nie wiem jak jest w Ukrainie, ja miałem tam pożyczoną kartę od koleżanki.

Czy taki jak w Rosji (z dowodem osobistym)?
Jeśli to ma być na abonament to z dowodem, jak na kartę to bez.

Ile kosztuje?
Starter kosztuje kilka zł, są nawet po 5 PLN, tyle że wtedy mało kasy - trzeba doładować, a potem ile doładujesz tyle masz, np. 5, 10, 30, 50, 100, 150 PLN - karty do kupienia w prawie każdym sklepie/kiosku.

Jakiego operatora polecacie?
Ja mam na kartę SIMPLUS, dla mnie jest OK, ale zapewne każdy poleci co innego

Jak jest z Noclegami w Polsce? Gdzie? Jak kiedy? Czy potrzebne meldowanie? Czy jest płatne?
Noclegi jak wszędzie: hotele, motele, kwatery prywatne itd. Generalnie meldunek jest chyba niepotrzebny, ale coś tam mi się obijało że obcokrajowcy chyba muszą.... moim zdaniem nie. Zameldować się można chyba czasowo, ale nie wiem ile to kosztuje.

Jakie miasto/nie miasto jest najtańsze+najlepsze dla odpoczynku na Bałtyku (Państwa zdaniem)? Jakie są ceny noclegów?
Generalnie nad Bałtykiem jest dość drogo, tańsze noclegi od 50 PLN/os/dobę. Mi się podoba np. Władysławowo, blisko na Hel, ale polecam jechać tam w nocy, bo w dzień korki takie że może się odechcieć wakacji....
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Jakub83

Post autor: Jakub83 » pn 26 lip, 2010 09:26

Przecież te informacje są powszechnie dostępne na odpowiednich stronach, autorce wątku pewnie chodzi o to, aby wyręczyć leni, którym się nie chce szukać w wyszukiwarkach.
1. Startery kupuje się najczęściej w kiosku lub salonach prasowych bo tam można dostać ich największy wybór. Do tego wszelkiego rodzaju Żabki, sklepy osiedlowe, supermarkety, hipermarkety.
2. Nie wiem jak to jest z zakupami tych rzeczy w tych krajach, bo ja zawsze korzystałem z roamingu.
3. Ile kosztuje - Wystarczy spytać się w kiosku, najczęściej startery sa po 15-25 złotych, ale tak jak wspomniano sa po 5 (chyba, mi się wydaje, że tylko karty doładuwujące są po 5)
4. Każdy sobie rzepkę skrobie, do wyboru do koloru. Mi się wydaje, że karty SiM najlepsze oferują cały czas operatorzy wirtualni czyli: Heyah, Biedronka, 36.6 i jakiś tam jeszcze.
Operatorzy główni stosują najczęściej zabiegi typu tańsze rozmowy do naszej sieci a to dla obcokrajowca się nie opłaca.
5. Noclegi - Tak jak wszędzie: Hotele, Motele, Schroniska, Hostele, Kwatery (u nas chyba mało popularne), Pensjonaty.
Kiedy to głupie pytanie - przez cały rok, najgorzej jest jak wiadomo w sezonie wakacyjno-feriowym. Meldunki chyba nie są potrzebne, mi się wydaje, że obcokrajowiec musi pokazać jak wszędzie jakiś dokument i po prostu wpisuje się, tak więc dokonuje niejako meldunku, ale raczej na bank za darmo, bo by to odstraszało klientów.
6. Nad Bałtykiem byłem w dzieciństwie jak miałem 4 lata więc nie mam bladego pojęcia.
Nie wiem czemu pytanie dotyczy tylko Bałtyku, skoro jest w Polsce dużo więcej ciekawych miejsc, gdzie można taniej i przyjemniej wypocząć. Nad morze lepiej jechać na południe, a u nas odpocząc sobie nad jeziorem na jakimś pojezierzu (Mazurach, Zachodniopomorskim czy nawet Łęczyńsko-Włodawskim - blisko do granicy, jak przejście we Włodawie otworzą to rzut beretem będzie do Białego). Najlepiej jechać w góry albo w regiony rzadziej odwiedzane typu Roztocze, Góry Swiętokrzyskie, Kaszuby, Kujawy).

Obecnie turysta ze Wschodu ponownie wraca do łask, co widać po wersjach językowych w hotelach, restauracjach, itd, tak więc myślę, że turyści z krajów WNP mogą liczyć wszędzie na ciepłe powitanie, szczególnie jeśli podjadą pod miejsce wypoczynku lepszym samochodem. :)

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » pn 26 lip, 2010 12:36

MorgothV8, Jakub83, Dziekuje za odpowiedzi. Ja mieszkam we Lwowie i w przedko wybieram sie do Polski, wlasciwie chcialm nie tylko wylegiwac sie u rodziny, ale i trzohe powedrowac. Jeszcze raz DZIEKI!

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » pn 26 lip, 2010 19:32

Anna888r
Napisz mi prywatnie i odpowiem, napisz gdzie i co potrzebujesz i coś pomożemy.

kosa1964
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: kosa1964 » pn 26 lip, 2010 20:10

Anna888r może napisz ile masz lat (plus minus oczywiście). Czy jedziesz sama, czy z dziećmi? Czy chcesz się nad morzem bawić, opalać, pływać, odpoczywać?

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » pn 26 lip, 2010 23:51

kosa1964, :D :D :D :D " ...как всё запущено...." :D :D :D mam czaarny pas z Judo
Ostatnio zmieniony pn 26 lip, 2010 23:54 przez Anna888r, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » pn 26 lip, 2010 23:54

ARTURINGA, dziekuje, ale ja potrzebuje PANSTWA ZDANIA a nie pomocy. Niestety jestem zanadto samodzielna. mnie naprawde ciekawi, JAK WY to widzicie, ze swojej strony.

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » wt 27 lip, 2010 08:41

Zapytaj rodziny jakiego ma operatora.
Ja polecam orange.
Pakiet startowy ORANGE POP 5 lub 25 zloty, rozmowy za 29 groszy, mozna kupic pakiet 1000 minut, jesli rodzina ma orange (najczesciej numery zaczynajace sie od 5... ale nie koniecznie). Orange obluguje ok. 30% abonentow. Pakiet kosztuje 10 zloty, i przez 2 tygodnie rozmawiasz prawie bez ograniczen z oragne i stacjonarnymi. Doladowanie kupujesz sobie w sklepie, dostaniesz albo wydruk z terminala kart platniczych (taki voucher jak na Ukrainie z automatow), albo karte zdrapke.

Druga opcja to Play, rozmowy 0.29 groszy, smsy chyba bezplatne, rozmowy za darmo do play (okolo 10% mlodych ludzi jest w tej sieci) po doladowaniu za 30 zloty.

Jakub83

Post autor: Jakub83 » wt 27 lip, 2010 08:54

A ja będę jednak obstawiał przy zdaniu, że dla osoby przyjeżdżającej do Polski, która będzie dzwonić na wszystkie możliwe numery, nie tylko popularne badziewie może być przydatne.(sam miałem kiedyś karte w Orange, jeszcze Idea, nigdy w życiu więcej tego g...., potem Era Mix to samo badziewie, teraz abonament na firme w Plus, jak na razie bez rewelacji).
Dlatego warto po przyjeździe kupić sobie startego jakiejś sieci typu Heyah (choć to Era, to jednak ma lepsze stawki do wszystkich sieci), 36.6, Biedronka, Carrefour i pare innych operatorów wirtualnych, którzy własnych sieci nie mają tylko korzystają z częstotliowości innych ale za to taniej to wychodzi wszystko. Nikt potem nie atakuje smsami z reklamami co godzinę. :evil:

Sprawa najważniejsza - rodzina, w czym ma telefony i gdzie mieszka. Jeśli mieszka bliżej Bałtyku to można jechać się opalać, ale jak gdzieś na południu to lepiej jechać sobie wypocząć gdzieś gdzie równie ciekawie, a mniej turystów o tej porze, może Sudety, może Góry Sowie, może pojechać sobie na jakieś święto wina w Lubuskie??

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » wt 27 lip, 2010 09:03

Jakub83 pisze:która będzie dzwonić na wszystkie możliwe numery
Dlaczego bedzie dzwonic na wszystkie mozliwe numery? Chyba zalezy w jakiej sieci ma rodzine?

A statystycznie, i tak w 30% bedzie dzwonic do orange, i w 10% na stacjonarne.

Heyah nie ma lepszych stawek do wszystkich sieci. Najlepsze ma mbank, 0,19 i gadu air (ten drugi mozna kupic w http://www.gaduair.pl/starter/w-sklepie/ wiec jesli rodzina nie ma w orange, to bedzie to chyba najlepsza opcja). Jesli chcesz dzwonic na Ukraine, kup sobie Heyah z taryfa RAZOM (0,59 na Ukraine)

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » wt 27 lip, 2010 14:12

pwlzeb pisze:Zapytaj rodziny jakiego ma operatora.
nasza rodzina ma nas w nosie, 1 list za 5 lat... :(

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » wt 27 lip, 2010 14:20

pwlzeb, pwlzeb, dziekuje za odpowiedzi, to jest cenna info dla mnie, poniewaz, mi to bardzo zaoszczendzi czas.
A pytanie, jesli sie nie korzysta z numeru 6-8 miesiecy, i malo pieniazkow na rachunku, to taki numer ile jest wazny?

Awatar użytkownika
Horpyna
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Horpyna » wt 27 lip, 2010 22:34

Koledzy zapomnieli napisać, ze musisz mieć telefon bez simloca, żeby korzystać z karty.
Mozliwość wykonywania połączeń wygasa w zależności od tego, jaką kwotą go doładowałaś. Na przykład w Erze po doładowaniu 50 złotymi, możesz dzwonić przez trzy miesiące, a przez 6 odbierać. Po upływie 3 miesięcy pieniądze na koncie przepadają, jeżeli telefonu ponownie nie doładujesz.

Nad Bałtykiem nieźle jest też na Pomorzu Środkowym i Zachodnim.

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » śr 28 lip, 2010 01:04

Horpyna, dzieki, u nas tez zalezy od operatora. A w Gdansku plazy platne? zatluczone jak w Odesie?

Awatar użytkownika
Horpyna
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Horpyna » śr 28 lip, 2010 08:15

Plaże nad Bałtykiem są zawsze zatłoczone o tej porze roku. Ale można też znaleźć mniej zaludnione. Póki co są są jeszcze bezpłatne.

Awatar użytkownika
Moskwa2007
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Moskwa2007 » śr 28 lip, 2010 10:53

Anna888r pisze:pwlzeb, pwlzeb, dziekuje za odpowiedzi, to jest cenna info dla mnie, poniewaz, mi to bardzo zaoszczendzi czas.
A pytanie, jesli sie nie korzysta z numeru 6-8 miesiecy, i malo pieniazkow na rachunku, to taki numer ile jest wazny?
Bierz zdecydownie Play Fresh. Jest w nim usluga ze za 5pln masz 100 minut do innych w Play i na WSZYSTKIE STACJONARNE W POLSCE. Oprocz tego, po dowolnym doladowaniu [ nawet za 5 pln ] numer jest wazny 1 ROK. Poza tym, same dzwonki tez nie sa drogie :D

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » śr 28 lip, 2010 15:55

dokladnie, play fresh :) Mimo, ze go nie lubie, to potwierdzam.

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » śr 28 lip, 2010 22:50

pwlzeb, Moskwa2007, Horpyna, Dzieki za odpowiedzi.

Ile obecnie kosztuje bilet tramwajowy i gdzie mozna kupic miesieczny / tygodniowy bilet tr.?

kosa1964
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: kosa1964 » czw 29 lip, 2010 00:35

Zalezy od miasta. Od 1,50 do pewnie 2,50 złotych za jednorazowy przejazd.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » czw 29 lip, 2010 07:22

W Wawie np. bilet 20 minutowy kosztuje 2 PLN
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » pt 30 lip, 2010 00:02

dzieki za odpowiedzi, naprawde mi bardzo pomogliscie, ciesze sie ze jestecie! :D

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » pt 30 lip, 2010 10:52

moze taki dzial by sie przydal... podroze po Polsce. Najlepiej byloby pisac w dwoch jezykach...

Jakub83

Post autor: Jakub83 » pt 30 lip, 2010 12:48

No ale dla kogo taki dział miał by być?? Czemu tylko w dwóch językach? Z obserwacji wiem, że osoby z WNP mają swoje własne serwisy i fora na których szukają takich informacji.
Poza tym nie wierzę, aby faktycznie znalazło się tylu chętnych na takie informacje.

Już prędzej można by stworzyć dział - "Widziane z stamtąd" czy coś w tym stylu, czyli osoby z WNP wypowiadają się na tematy poświęcone Polsce, również turystyczne, ale nie tylko.
Forum Rosjanie.pl, gdzie udziela się między innymi jedna z osób "stamtąd", a która tutaj siała swoją antypolską propagandę, jest pełna od tego typu wątków typu "Turystyka w Polsce", tak więc kompletnie nie ma potrzeby tego powielać.

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » pt 30 lip, 2010 13:24

Potrafisz znalezc takie forum o podrozach do Polski dla cudzoziemcow z krajow postsowieckich?

Jakub83

Post autor: Jakub83 » pt 30 lip, 2010 15:13

pwlzeb pisze:Potrafisz znalezc takie forum o podrozach do Polski dla cudzoziemcow z krajow postsowieckich?
Proszę bardzo, nie tylko do Polski.

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » pt 30 lip, 2010 16:44

no git/

alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: alainen » sob 07 sie, 2010 16:27

Jakub kiedyś czytałam że do Rosjan nic nie masz, tylko do władzy rosyjskiej. To weź się chłopie zdecyduj - albo jestes przeciw władzy która ewentualnie by się w naszym kraju chciała jakims cudem pojawić (do czego masz prawo jak najbardziej) ale skoro nie masz nic do zwykłych Rosjan to co ci znowu nie pasuje w ich ewentualnych odwiedzinach w Polsce. No albo albo. Mówią że kobieta niezdecydowaną jest... no ale zakładam że ty jednak facet. Poza tym mam pytanie - ile razy się spotkałeś, rozmawiałeś, miałeś jakikolwiek dłuższy kontakt z Rosjaninem, zwykłym człowiekiem, mieszkającym w Polsce i ile razy rozmawiałeś z jego sąsiadami, znajomymi w celu poznania ich opinii na jego temat. Bo skoro masz tak zdecydowane poglądy to jako światły człowiek na pewno nie mówisz ich na podstawie "widzimisia".

A więc słucham. Inni pewnie też chętnie zapoznają się z twim tokiem rozumowania. Może znajdziesz nawet naśladowców? :)

Jakub83

Post autor: Jakub83 » sob 07 sie, 2010 16:52

Dziwny post i dziwna prośba. Podałem linka do forum, na którym da się znaleźć takie rzeczy, po liczbie użytkowników i aktywności widać, że tamto w pełni wystarcza. Nie wiem skąd w ogóle teoria, że mam przeciwko jakimś przyjazdom, gdzie to niby napisałem?!? Im więcej odwiedzin tym lepiej bo zawsze jakieś pieniążki wpadają a i "podróże kształcą".
Po prostu ktoś kto chce przyjechać, to sobie znajdzie wszystkie informacje tam, wcale nie potrzeba zakładać jakiegoś dodatkowego tutaj.

A co do pytania, to fakt, w obecnej chwili wszyscy rosyjskojęzyczni których znam, mieszkają albo w Rosji, albo na Białorusi lub Ukrainie. To co ktoś mieszkający tutaj uważa na temat miejsca, gdzie mieszka mnie nie interesuje, to jego zasrany obowiązek, że skoro gdzieś mieszka to nie powinien tego miejsca opluwać i jego mieszkańców. Dodatkowo nie podoba mi się to, że ktoś mieszka w jakimś kraju/miejscu i chce przekonywać tam mieszkających do poglądów i teorii zbieżne z oficjalną linią polityki swojego państwa, którego był/jest obywatelem.

Ich opinie znam doskonale, w dużej mierze się z nimi nie zgadzam, ale nie namawiam do ich zmiany, są dużo ciekawsze rzeczy o których można dyskutować czy wymieniać się wiedzą, jak chociażby kulinaria czy kultura, szczególnie filmy.

alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: alainen » sob 07 sie, 2010 20:34

Powiem tak - nie zrozumieliśmy sie oboje. Po wnikliwszej lekturze faktycznie walnęłam sie w pierś i część odszczekuje, żle zrozumiałam kontekst. Ale część mojego postu z kolei chyba ty źle zrozumiałeś. Chodziło mi o to czy w praktyce miałes kontakt z ludźmi mieszkającymi dłuższy czas w Polsce, Rosjanami. Nie poweidziałam że mają jakieś negatywne opinie o Polsce itp. Tylko ciekawa byłam na jakiej postawie często wysnuwasz swoje twierdzenia. Bo pisałeś że do zwykłych Rosjan nic nie masz. Piszę bo ja takich znałam i doskonale wpasowali sie w zycie Polaków i w tutejszą kulture. Nie było z nimi problemu. Nie było agitacji jakiejkolwiek. To już częściej agitowali Polacy. Ja ten naród darzę szczerą sympatią i jeśli ktoś mi napisze że jakiś tam "rusek" gdzieś to taki, śmaki... też jestem skłonna uwierzyć, bo w każdym kraju ludzie są tacy i tacy. Ja mam na razie to szczęście, że poznawałam tych "lepszych" chyba. Nawet podczas lipcowej podróży do Petersburga... (relacja "sie pisze") :wink:

ODPOWIEDZ