Sterylizacja słoików w autoklawie

Idealne miejsce do wszelkich rozmów na tematy nie związane z Rosją, Ukrainą i pozostałymi krajami ZSRR. Jest to tzw. "Off-topic".
berberys46
Tytularny Radca
Tytularny Radca
Posty: 76
Rejestracja: czw 08 sty, 2015 13:12

Sterylizacja słoików w autoklawie

Post autor: berberys46 »

Witam
Wprawdzie sezon wykonywania przetworów warzywnych i owocowych już minął, ale niektórzy robią jeszcze zapasy mięsa w słoikach. Zazwyczaj słoiki gotuje sie w garnkach, ale sprytnym urządzeniem jest autoklaw stosowany w gospodarstwach domowych na terenie byłego ZSRR.
Zazwyczaj wykonując przetwory w słoiku gotujemy w garnku, czyli poddajemy procesowi sterylizacji w 100 stopniach, a gdyby wytworzyć 120 stopni i wybić wszystkie patogeny ?. Taki proces powinien odbywać się w autoklawie do którego jednocześnie wsadza się od kilku do kilkunastu słoików 0,5l i znacznie skraca się czas i koszty, bowiem naszym wrogiem jest ciśnienie atmosferyczne.
Jak działa taki autoklaw? Autoklaw to naczynie ciśnieniowe. Wsadza się słoiki nawet jeden na drugim, zalewa woda co najmniej 3/4 słoika -jeżeli jest jedna warstwa a gdy kilka to zalewa się na 1 cm powyżej najwyższego słoika. Teraz zamyka się pokrywę, zakręca śruby , pompuje ciśnienie 1-1,5 atmosfery , wkręca się termometr i włącza grzanie-gaz lub prąd i grzeje do temperatury 120 stopni i utrzymuje od tego momentu w zależności od zawartości słoika-warzywa około 20 minut a mięso około 40 minut i pozostawia do ostygnięcia całego zbiornika. Potem powoli spuszcza się ciśnienie, nie wolno szybko bo zgniecie wieczka i pękną słoiki, , odkręcić śruby i otworzyć.
Są autoklawy produkowane przemysłowo i są robione w domu z butli gazowych o pojemności np. 30 litrów.
Przykłady:
1.Ukraiński autoklaw produkowany w Czerniowcach, ten pokazany kosztuje na nasze około 1100 złtych, pomieści 16 słoików, jest na prąd i ma sterownik temperatury i czasu wytrzymania.
http://autoclav.com.ua/item/49-avtoklav ... versalnyjj

a jak w praktyce używa się taki autoklaw z Czerniowiec?

Как подготовить автоклав к работе. Первый раз готовим тушенку. VLOG

inne autoklawy ukraińskie tego producenta są na stronie
http://autoclav.com.ua/
2.strona producenta rosyjskiego autoklawów gazowych i elektrycznych w tym z elektronicznym sterowaniem http://www.pole-yug.ru/
Moje pytanie jest natomiast następujace: czy na ukraińskim bazarze w Przemyślu przy ul.WIlsona można kupić taki autoklaw?

Pozdrawiam

berberys46
Tytularny Radca
Tytularny Radca
Posty: 76
Rejestracja: czw 08 sty, 2015 13:12

Sterylizacja słoików w autoklawie

Post autor: berberys46 »

A tutaj autoklaw z Nowogródka


ODPOWIEDZ