Wszystkich Świętych Lubicie czy nie??

Idealne miejsce do wszelkich rozmów na tematy nie związane z Rosją, Ukrainą i pozostałymi krajami ZSRR. Jest to tzw. "Off-topic".

Lubisz Wszystkich Świętych

Czas głosowania minął czw 03 lis, 2011 20:56

Tak
5
71%
Nie
2
29%

Liczba głosów: 7

polaczka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Wszystkich łšwię™tych Lubicie czy nie??

Post autor: polaczka »

Teraz ja zakładam ankietę :) Jaki jest wasz stosunek do święta Wszystkich Świętych. Wyjeżdżacie czy zostajecie w domkach.
U mnie tak rodzice żyją
mam groby osób dziadkowie itp których już nie pamiętam i osoby które znam z opowieści.
Np. kuzynkę co nie żyje już 12 lat a prawie jej nie znałam czy dziadka którego nie pamiętam.
Szczerze to ja w tym roku w zasadzie jadę bardziej z obowiązku czy czystej przyzwoitości przed rodziną. Bo osoby których groby odwiedzam nie byłam z nimi specjalnie zżyta ani związana emocjonalnie a wiele z nich zapomniałam.

Lubię za to wieczorem jak jadę autem oglądać płonące cmentarze :)

Z ciekawości czy w Rosji też jest to święto czy jest podobnie czy inaczej niż u nas obchodzone ??
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

ja lubie wszystkie swieta czerwone w kalendarzu bo sa wolne od pracy :)

A swieto 1 listopada ma dla mnie urok. Mimo ze jakos w mojej rodzinie nie bylo nigdy tradycji zeby jakos czesto na groby chodzic- tak raz na pare lat. Moze dlatego ze mieszkalismy daleko od grobow z naszej rodziny i zawsze ktos inny sie nimi zajmowal?

czasem szlismy na cmentarz w naszym miescie. stawialismy lampki na tych najbardziej opuszczonych i zapomnianych grobach, ktorych nikt nie odwiedza..

Lubie widok płonacych cmentarzy, jakos zawsze sklania to mnie do zadumy, nad zyciem, przemijaniem, sensem tego co robimy.
Bardzo milo wspominam pobyt kilka lat temu na cmentarzu rakowickim w krakowie, ktory jest duzy, pelny pieknych nagrobkow i w swieto niesamowicie oswietlony
https://picasaweb.google.com/slimak.mim ... _rakowicki

Nie wiem jak jest w rosji, ale na ukrainie to chyba nie ma takiego zwyczaju.. Bylismy we lwowie na dwoch cmentarzach w przeddzien tego swieta i bylo totalnie ciemno... ani pol znicza..
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko »

Na Ukrainie wspominają zmarłych w dzień zwany "Проводы"przypada on zawsze tydzień po Świetach Wielkanocnych.Tradycją jest posiłek przy grobie zmarłego i pozostawienie kawałków jedzenia z Wielkanocnego stołu.
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

arko pisze:Tradycją jest posiłek przy grobie zmarłego i pozostawienie kawałków jedzenia z Wielkanocnego stołu.
zawsze robia na mnie wrazenie te stoly biesiadne na ukrainskich cmentarzach :D

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: alainen »

nie lubie bo o swoich bliskich na cmentarzach powinno sie pamietac nie tylko raz w roku... no ale jest i plus - dzień wolny :D
kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek »

tylko szkoda, że nie jest w jakimś ciepłym miesiącu... albo takim z dłuższym dniem słonecznym...
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

buba pisze: zawsze robia na mnie wrazenie te stoly biesiadne na ukrainskich cmentarzach

no to po to by, pobiesiadować, ze zmarłym :wink:
polaczka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

szkoda że u nas nie ma takiej uczty.. mniam :wink:
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

polaczka pisze:szkoda że u nas nie ma takiej uczty.. mniam :wink:

a kto Ci broni, takiego stolika w Polsce na cmentarzu postawić :lol:, administracja???? zapoczątkujesz nową tradycje :wink:
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

i balanga jest!
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

alainen pisze:i balanga jest!

a pewnie co sobie kobiecisko, będzie żałować 8)
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

tylko kobiecisko??? a facet sobie odmówi???? :shock:
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

alainen pisze:tylko kobiecisko??? a facet sobie odmówi???? :shock:

facet, też może :wink:
kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek »

może i ktoś postawiłby taki stoliczek, ale pomyślcie jaki raban podniosłoby stowarzyszenie moherowe itp...
alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

raban??? wzięłyby laseczki i wszystkich imprezowiczów laseczkami albo różańcami :D
polaczka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

U nas to coś takiego uznali by za satanizm :lol: :lol: i chyba by moherki zabiły różańcami i krzyżami :lol: :lol:
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

polaczka pisze:U nas to coś takiego uznali by za satanizm :lol: :lol: i chyba by moherki zabiły różańcami i krzyżami :lol: :lol:
Przecież w Polsce Romowie w bardzo podobny sposób obchodzą dzień Wszystkich Świętych i nic złego się nie dzieje.Bardzo "hucznie" świetują przy grobach swoich zmarłych.(jedzą,piją,śpiewają)
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

no ciekawe, co by mocherki na taką stype?? https://picasaweb.google.com/szymon513/ ... 9547585058
spinca
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: spinca »

Uczestniczyłam na Ukrainie w czymś podobnym. Ani ja wierząca ani specjalnie tradycjonalistka, no ale, powiem szczerze, w szoku byłam :shock:
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

spinca pisze:Uczestniczyłam na Ukrainie w czymś podobnym. Ani ja wierząca ani specjalnie tradycjonalistka, no ale, powiem szczerze, w szoku byłam :shock:
radziłbym się nie przyznawać w Polsce :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

to i tak lepsze, niż nasze kramiki pod cmentarzami na wszystkich swietych - słodycze, zabawki, ciuchy, czego sobie zyczysz...

ja ogolnie nie lubie swiat, kazdy nadprogramowy dzien wolny wybija mnie z rytmu. ale chyba jeszcze nie czas isc sie leczyc... ;)
spinca
Tytularny Radca
Tytularny Radca

fijalkowski pisze:
spinca pisze:Uczestniczyłam na Ukrainie w czymś podobnym. Ani ja wierząca ani specjalnie tradycjonalistka, no ale, powiem szczerze, w szoku byłam :shock:
radziłbym się nie przyznawać w Polsce :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fakt :)

Ja akurat uczestniczyłam w pogrzebie przyjaciela, młodego chłopaka, większość gości to byli znajomi, z rodziny w sumie tylko babcia i brat, i mówię Wam szczerze mnie to się podobało. Nie dlatego, że nie był mi bliski, bo serce pękało, ale naprawdę w pewnym momencie atmosfera zrobiła się mało pogrzebowa. No, wiadomo, czym więcej alkoholu tym mniej poważnie. Wszyscy go wspominali tak normalnie, jakby wyjechał, wiem, że on tak by chciał.
A najbardziej zadziwiała mnie w tym wszystkim babcia, pochowała męża, syna, synową, teraz wnuka, a trzymała taką klasę, że ja z podziwu ie mogłam wyjść. Twarda sztuka, naprawdę.
spinca
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Zoya Nikitin pisze:..... ale chyba jeszcze nie czas isc sie leczyc... ;)
Już czas ;)
polaczka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Zoya Nikitin pisze:ja ogolnie nie lubie swiat, kazdy nadprogramowy dzien wolny wybija mnie z rytmu
Stachanowiec :lol: :lol: kobieto pracoholizm się kłania :)

spinca ale przygodę przeżyłaś :wink:
Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

ale ja się jakoś specjalnie bardzo przy tym nie przemęczam ;)
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Zoya Nikitin pisze:ale ja się jakoś specjalnie bardzo przy tym nie przemęczam

przynajmniej to:)
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

fijalkowski pisze:no ciekawe, co by mocherki na taką stype?? https://picasaweb.google.com/szymon513/ ... 9547585058
Przecież to zdjęcie przedstawia "поминки "a nie żadną stypę. Поминки jest to spotkanie rodziny,przyjaciół,znajomych w 9 i 40 dniu oraz po roku od dnia śmierci danej osoby.
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

arko pisze:
fijalkowski pisze:no ciekawe, co by mocherki na taką stype?? https://picasaweb.google.com/szymon513/ ... 9547585058
Przecież to zdjęcie przedstawia "поминки "a nie żadną stypę. Поминки jest to spotkanie rodziny,przyjaciół,znajomych w 9 i 40 dniu oraz po roku od dnia śmierci danej osoby.
pisze, że stypa, ja nie wiem, znalazłem przykadkiem :wink:
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Niezly klimacik!! :mrgreen: Acz nie wiem czy bym umiala bawic sie, pic i ucztowac na pogrzebie jakiejs bardzo bliskiej osoby.

Ta babcie to naprawde podziwiam..twarda sztuka..ale tacy sa ci ludzie z tego pokolenia, wojny przezyli, niewiele ich juz w zyciu ruszy.. kto nie byl twardy to go juz nie ma wsrod zywych..

Ja tam nie widze jakos bardzo zeby biesiady na cmentarzach to mialo byc wbrew naszej wiary czy tradycji.. U nas jakies dziwne zaklamanie jest- bo na stype z wodka na cmentarzu to wszyscy sie oburzaja ale jak w terminie swieta zmarlych stawia sie dynie na haloween i rozne typy biegaja poprzebierane za trupy na hucznych dyskotekach to juz jest ok...Pewnie dlatego ze to zachodnie.. Bo kazde pierdniecie "po zachodniemu" jest powodem do dumy, a po wschodniemu do wstydu... :roll:
Ostatnio zmieniony śr 23 lis, 2011 13:32 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Zoya Nikitin pisze: ja ogolnie nie lubie swiat, kazdy nadprogramowy dzien wolny wybija mnie z rytmu. ale chyba jeszcze nie czas isc sie leczyc.
ja mam podobnie! mnie kazdy dzien pracy wybija z rytmu ;)

ODPOWIEDZ